Защо ви притеснява неграмотността?

От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

Здравейте, много правилно казано. Радвам се, че някой мисли като мен. Често ми се случва да говоря за неща, дето никой от слушащите ме не ги разбира. Например, никога не съм говорила за грамотност дори и с колеги в СУ. Един мой колега филолог, с когото работихме заедно, най-сериозно ме попита по какво познавам къде се слага запетайка. Казах му, че зависи какво съм сънувала през нощта. Какво друго да му отговоря? Та тук прочетох прекрасни неща и се радвам, че не съм сама в пустинята на неграмотността.
Ще почна с най-важното:
Умението за построяване на граматически издържан текст (на който и да е език) + речниковият запас са пряко свързани с интелекта.


Един индивид може да остане осакатен на 2 основни нива:
  • Училище - образованието има значение, колкото и да им се иска на много хора да го пренебрегнат. В момента на практика расте осакатена генерация българи. Държавата НЯМА да се оправи, ако това зависи от настоящото поколение.
  • Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.
Защо аз конкретно поправям или се заяждам с неграмотници по форумите - правя го основно по адрес на хора с претенции в областта. Псевдоинтелектуалци или писачи на статии примерно. Или такива, дето просто ме дразнят и не виждам защо да им спестя тъжната за тях диагноза.

Правописните и граматически грешки малко ми бъркат в очите освен това. Автоматично и подсъзнателно класифицирам автора на писанието в по-ниска категория човешки индивид.

Това с "печатните грешки" го обяснявайте на бабите си - дори полуидиот може да различи издънка на пръстите от тая на акъла :) .
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Средата е важна.. като чете как се възмущавате току виж на някой му влязало нещо в главата, нищо че е изтървал влака, когато е трябвало да ходи на училище, не си е давал много зор или когато е трябвало да чете, не е чел :) Все пак си е и до човека.
 
Последно редактирано:
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Запетайките са едни малки гадини със собствено съзнание и склонност да изчезват и да прескачат на неподходящите места. :)
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

Развива няколко неща:
1. Абстрактно мислене - четейки, съзнанието ти пресъздава образи от книгата, ситуации или само външността на героя.
2. Развива общата ти култура - много важно за един ПРЕДПРИЕМАЧ - да говори правилно, да създава правилни изречения, да умее да контактува. Именно от книгите развиваш речников запас, който в подходяща тема, може да ти послужи добре.
3. Развива иновативността. Четейки бизнес-книги, влизаш в света на нови идеи и чрез достатъчно такива, можеш да изградиш свои.

Напълно неуместен коментар. Тук спора беше за връзката между аналитичното мислене и четенето на книги, а не се състезавахме, за да разберем, на кого напълно му липсва логика в мисленето.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Да, четенето на книги допринася за аналитичното и абстрактното мислене. Но има голямо значение какво ще анализираме. Ако това са хора, ситуации, исторически моменти или литературния процес изобщо, а може и някакъв друг процес в обществото, те помагат. Освен това доставят естетическа наслада, а тя си е хубаво нещо, въпреки че не знам за какво може да послужи в бизнеса. Чела съм доста книги, но не мога да продам труда си добре, и изобщо нищо не мога да продам. За това трябват специални таланти. Може би бизнесът е просто една от разновидностите на аналитичното мислене. И то доста полезна разновидност.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Да, четенето на книги допринася за аналитичното и абстрактното мислене. Но има голямо значение какво ще анализираме. Ако това са хора, ситуации, исторически моменти или литературния процес изобщо, а може и някакъв друг процес в обществото, те помагат. Освен това доставят естетическа наслада, а тя си е хубаво нещо, въпреки че не знам за какво може да послужи в бизнеса. Чела съм доста книги, но не мога да продам труда си добре, и изобщо нищо не мога да продам. За това трябват специални таланти. Може би бизнесът е просто една от разновидностите на аналитичното мислене. И то доста полезна разновидност.

Разбира се,че и неграмотен човек може да е бизнесмен... Но четенето също има своя принос.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Неграмотността не ме притеснява. Но както е тръгнало в България, ще останат предимно неграмотни хора, но след като толкова години сме управлявани от такива, защо ние да не сме ?!
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

Средата е важна.. като чете как се възмущавате току виж на някой му влязало нещо в главата, нищо че е изтървал влака, когато е трябвало да ходи на училище, не си е давал много зор или когато е трябвало да чете, не е чел :) Все пак си е и до човека.
Епа такъв човек може да компенсира с други качества.
Можеше просто да наблегна на позитивите от четенето,
а не толкоз на тежките определения... Ама така
по-малко хора щяха въобще да обърнат внимание
на писанието.

Туй е се пак форум за Маркетинг, нали тъй?
 

Горе