Защо ви притеснява неграмотността?

От: Защо ви притеснява неграмотността?

Виждал съм го много пъти. В книги, във вестници, в списания, субтитри на филми и др. Не казвам че всички пишат неграмотно, но има много които го правят.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Най-обикновен Slovnik Expert за Microsoft Word би фикснал или поне показал всички грешки и по избор на редактора могат да се оправят с +40 мин допълнително работа по книгата преди да се нареди в InDesign или където там си редят издателствата. А програмката струваше май под 100 лв, преди година си я купих. Няма нужда в 21 век от листчета с печатни грешки :)
Освен думите в книгите има и пунктуация, и членуване, и още много неща. Винаги познавам по грешките коя книга е минала през програма за проверка. Например, ако вместо да пише са, програмата го приема за правилно. Може би на английски програмите хващат и някои граматически несъответствия, но поне засега коригирането не може да мине без човешка намеса.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Виждал съм го много пъти. В книги, във вестници, в списания, субтитри на филми и др. Не казвам че всички пишат неграмотно, но има много които го правят.
Просто не знам как ги различаваш, дали е от невнимание или от незнание, а и в крайна сметка все е грешно.. За мен неграмотен е някой, който пише, както ги чува, щото никой никога не му е казвал как се пишат. :)
 
Последно редактирано:
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Като се повтаря една и съща грешка едва ли е от невнимание.
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

....., но поне засега коригирането не може да мине без човешка намеса.

Да, така си е, смисълът е важен а и винаги по-лесно се забелязват чуждите грешки. :)
Доста често като пиша нещо го давам друг да го прочете точно с такава цел.
 
Последно редактирано:
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Един себеуважаващ се предприемач, трябва да владее основните норми в книжовната писменност.
Няма как да не допускаш грешки, но ако това са груби и неоправдани - не изглежда приятно.
Освен това, посочете ми един пример за уебсайт, който е на върха и е пълен с правописни грешки.
Истината е,че добрият правопис прави впечатление и вдъхва респект и уважение в другите. Същото става и с правилна етикеция.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Да пишеш грамотно е въпрос на престиж и себеуважение :) А иначе, можете да видите нашата кампания за правопис.
Надявам се и да кажете мнението си за нея.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Абе хора, вие друга работя нямате ли си? Какво значение има правописа, когато човека е написал смислен пост и грешките са допуснати най-вероятно от бързане, както и аз сега сигурно съм допуснал грешки, гледайте съдържанието, което в случая не е много смислено :)
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Абе хора, вие друга работя нямате ли си? Какво значение има правописа, когато човека е написал смислен пост и грешките са допуснати най-вероятно от бързане, както и аз сега сигурно съм допуснал грешки, гледайте съдържанието, което в случая не е много смислено :)

Ние не обсъждаме някаква запетайки или нещо малко.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Правописът, пунктуацията - всичко е важно и говори за човека, който стои срещу теб. Относително правилното писане не е толкова трудно постижимо, улеснява разбирането и прави, меко казано, добро впечатление. Това - в неформалното общуване.
В официалното общуване, според мен, е повече от задължително да се пише правилно. Вярно е, че всеки прави грешки, но грешките са, за да бъдат поправяни. Правилното писане е част от културата на човека. Когато грешките ни заливат отвсякъде, спираме да ги забелязваме. Когато употребяваме неправилно думите, говорим твърде много на жаргон, с твърде много чуждици, значи, че нещо още на ниво "структуриране на собствените ми мисли" не е наред. Децата ни започват едвам да сричат всичко различно от шльокавица.
Понякога една запетайка може да обърне смисъла на цялото ви изречение. А нали е важно като знаем какво искаме да кажем, да го кажем така, че да ни разберат.
Мен лично ме притеснява не просто неграмотността, защото тя е поправима, притеснява ме, че повечето хора не ги притеснява.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Какви книги си купуваш ти :D

Книги написани на чужд език и преведени от българи преводачи и (не)редактирани от българи редактори.

Във всяка книга или учебник има печатни грешки.
Сега не знам как е, спомням си едно време към учебниците имаше допълнително листче с печатните грешки.

Проблемът не е, че има някакви "печатни" грешки, а в количеството им.

В книгите ли? Писателите ли са неграмотни ?

Хубаво е да се държи на правописа, но не може да се говори така общо, че хора с образование са неграмотни..нали програмисти и дизайнери пишат по сайтовете .:)

Не става въпрос за "писателите са неграмотни". Една от книгите, които изключително много ме подразни беше "Кваркът и ягуарът" на Мъри Гел-Ман. Авторът на книгата е носител на Нобелова награда за физика и е много педантичен. В книгата му (в оригинал) вероятно няма грешки. Обаче текстът на български е пълен с грешки, които могат да се коригират след внимателен прочит. Редакторът и преводачът са различни лица. Обаче ме съмнява, че са ги притиснали със сроковете и редакторът е решил да спази срока, който са му наложили. Няма как да прочетеш книгата без да видиш грешките.
 
Последно редактирано:
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Най-често срещаните грешки са при употребата на в - във и с - със, както и при пълно/непълно членуване.
В кой клас ги учихме тези правила съм забравил вече, но в начален курс някъде беше.
Попадам на много хубаво направен сайт и чета обръщение към потребителите с думите "кадето" и "въстановим",
както и култовото изречение:"Извиняваме се за проблема, но то просто не е наша вина".
И аз се извинявам като потребител, но не ми изглежда сериозен този сайт, а първоначалното хубаво впечатление се губи.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Проблемът не е, че има някакви "печатни" грешки, а в количеството им.


Не става въпрос за "писателите са неграмотни". Една от книгите, които изключително много ме подразни беше "Кваркът и ягуарът" на Мъри Гел-Ман. Авторът на книгата е носител на Нобелова награда за физика и е много педантичен. В книгата му (в оригинал) вероятно няма грешки. Обаче текстът на български е пълен с грешки, които могат да се коригират след внимателен прочит. Редакторът и преводачът са различни лица. Обаче ме съмнява, че са ги притиснали със сроковете и редакторът е решил да спази срока, който са му наложили. Няма как да прочетеш книгата без да видиш грешките.

Хубаво го написа. И при сайтовете е същото. Навсякъде е така. А аз още в началото започнах с това, че в повечето случаи основната причина може да не е незнание. Безброй други вероятни причини може има, нали ? Затова, дори и когато, някой като няма за какво друго, се хваща за провописа не ме притеснява, напротив, радвам се, че забелязва грешките.:)

Айде стига съм писала в тази тема. :)
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Най-често срещаните грешки са при употребата на в - във и с - със, както и при пълно/непълно членуване.
В кой клас ги учихме тези правила съм забравил вече, но в начален курс някъде беше.
Попадам на много хубаво направен сайт и чета обръщение към потребителите с думите "кадето" и "въстановим",
както и култовото изречение:"Извиняваме се за проблема, но то просто не е наша вина".
И аз се извинявам като потребител, но не ми изглежда сериозен този сайт, а първоначалното хубаво впечатление се губи.

е тва с в-във и с-със е лесно, няма какво да му се бърка (при започване на думата след съюза с "в" или "ф" се пише "във", при останалите случаи - "в". "със" е когато почва със "з" или "с", аналогично при останалите се пише "с"). Има някои тънкости при членуването, другаде може да има проблеми заради диалектен местен говор, но останалото си е пълна неграмотност, най-вече от хора, които ползват фонетична и от време на време забравят букви като "ч" "ш" и други такива къде са по клавиатурата.
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Едно е да правиш грешки (допустимо е) и съвсем друго - просто да не знаеш:)
Всеки има право да говори и пише както желае, но щом става въпрос за сферата на официалното общуване, сам създава лошо впечатление с неправилния си изказ. Все пак високото ниво на грамотност е знак за високо ниво на култура :)
 
От: Защо ви притеснява неграмотността?

Ще почна с най-важното:
Умението за построяване на граматически издържан текст (на който и да е език) + речниковият запас са пряко свързани с интелекта.

Един индивид може да остане осакатен на 2 основни нива:
  • Училище - образованието има значение, колкото и да им се иска на много хора да го пренебрегнат. В момента на практика расте осакатена генерация българи. Държавата НЯМА да се оправи, ако това зависи от настоящото поколение.
  • Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.

Защо аз конкретно поправям или се заяждам с неграмотници по форумите - правя го основно по адрес на хора с претенции в областта. Псевдоинтелектуалци или писачи на статии примерно. Или такива, дето просто ме дразнят и не виждам защо да им спестя тъжната за тях диагноза.

Правописните и граматически грешки малко ми бъркат в очите освен това. Автоматично и подсъзнателно класифицирам автора на писанието в по-ниска категория човешки индивид.

Това с "печатните грешки" го обяснявайте на бабите си - дори полуидиот може да различи издънка на пръстите от тая на акъла :) .
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

Ще почна с най-важното:
Умението за построяване на граматически издържан текст (на който и да е език) + речниковият запас са пряко свързани с интелекта.

Един индивид може да остане осакатен на 2 основни нива:
  • Училище - образованието има значение, колкото и да им се иска на много хора да го пренебрегнат. В момента на практика расте осакатена генерация българи. Държавата НЯМА да се оправи, ако това зависи от настоящото поколение.
  • Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.

Защо аз конкретно поправям или се заяждам с неграмотници по форумите - правя го основно по адрес на хора с претенции в областта. Псевдоинтелектуалци или писачи на статии примерно. Или такива, дето просто ме дразнят и не виждам защо да им спестя тъжната за тях диагноза.

Правописните и граматически грешки малко ми бъркат в очите освен това. Автоматично и подсъзнателно класифицирам автора на писанието в по-ниска категория човешки индивид.

Това с "печатните грешки" го обяснявайте на бабите си - дори полуидиот може да различи издънка на пръстите от тая на акъла :) .
Браво, ето това е истината. Напълно съм съгласен.
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

[*]Книги - четенето е още по-важно. Включително художествена литература. Страничен ефект - който е попрочел книжки, рядко прави и граматически/правописни грешки. Знае как да подрежда както текст, така и собствените си мисли. Умее да се изразява и говоримо на доста по-високо ниво. Има по-добре развито аналитично мислене.
Каква връзка има аналитичното мислене с четенето на книги? Каквито и доводи да се изтъкват тук, една игра на шах го развива много по-добре. Разнообразието от дейности има по-голямо значение за успешното развитие на един индивид.
За останалото съм съгласен.
 
От: От: Защо ви притеснява неграмотността?

Каква връзка има аналитичното мислене с четенето на книги? Каквито и доводи да се изтъкват тук, една игра на шах го развива много по-добре. Разнообразието от дейности има по-голямо значение за успешното развитие на един индивид.
За останалото съм съгласен.

Развива няколко неща:
1. Абстрактно мислене - четейки, съзнанието ти пресъздава образи от книгата, ситуации или само външността на героя.
2. Развива общата ти култура - много важно за един ПРЕДПРИЕМАЧ - да говори правилно, да създава правилни изречения, да умее да контактува. Именно от книгите развиваш речников запас, който в подходяща тема, може да ти послужи добре.
3. Развива иновативността. Четейки бизнес-книги, влизаш в света на нови идеи и чрез достатъчно такива, можеш да изградиш свои.
 

Горе