Blinky
Owner
Един сайт трябва да има план, който да следва с цел постигане на максимални показатели и растеж в интернет. Репортът съдържа стъпки, през който сайта ще има нужда да мине, за да достигне ръст от над 200% в трафика и респективно в продажби.
Тук са описани следните методи, който той трябва да предприеме, както и стъпка по стъпка какво е нужно да се направи:
1. SEO – (Search Engine Optimisation)
2. PPC – (Pay Per Click)
3. Gorilla Marketing (Писане и сидкусии във форму, блогове, групи)
4. Web 2.0 – (Мрежи, видео сайтове, форуми, блогове)
SEO – (Search Engine Otimisation) :
1. On-page optimisation – оптимизация на сайта:
1.1. Прибавяне на описание, на всяка страница, съдържащо думички, за които сайта ще се класира по търсачките. <meta description>.
От известно време насам, малко девелопъри не взимат под внимание този tag, тъй като търсачките сами избират думичка от съдържанието на сайта – на произволен принци. Но се слага, за да се даде на търсачките (Search Engines) текст, който да постоват под заглавието, с цел по добра подредба.
1.2. Изчистване на заглавието – Title. Взимане на бранда на магазина + няколко думички, за които онлайн магазина да излиза на съответните позиции.
1.3. Слагане на Alt Tag-ове на определени картинки. Ботовете на търсачките не могат да четат картинки, както и тези на сайта - не са наименувани (monitor-lcd.jpg). Решението е чрез това да им се подскаже какво следва от съдържанието. Малко или много ценен трафик идва и от Google Image Search, както и подобен от другите търсачки (Yahoo, MSN, AOL).
1.4. Максимален превод на всичко, което има като описания и линкове, като изключим наименованията на продуктите и някои специфични за тях разширения. Уникалния контент дава едно 70% от силата при ранкинга на сайта в органик резултатите.
2. Off-page optimisation – оптимизация извън сайта:
2.1 Трупане на линкове (връзки) към сайта:
Важно!!! Събмитването на сайта в директории върви в 3 много важни елемента (другите са допълнителна информация, специфична за всеки сайт): Title (Заглавие), Description (Описание) и URL (Уеб адрес). Изключително е важно да има някаква ротация на заглавията, които ще играят ролята на ключавата дума, за която ще казвате на бота какво да очаква като мине през линка. Смяната е препоръчителна за да се обхване по-голям диапазон от ключови думи/фрази, за който сайта се оптимизира. Ще е максимално силно ако и въпросната страница има думичката, с която е и текст линка.
a) Директории (български и чуждестранни) – това винаги ще остане метод номер едно, когато говорим за безплатни връзки. Списъци с Безплатни Директории & http://dobavi.hit.bg, Регистрация в БГ директории.
Повечето връзки са добри от 2 гледни точки: помагат за SERP (search engine ranking possision) и за вдигане на PR (Page Rank). Започва се първо с директориите сходни с тематиката на сайта – Computer Dirs: http://www.directorycritic.com/computers-directory-list.html
Забележка – сходно-тематинчните връзки винаги имат по-голяма сила.
b) Blog коментари. Това се превърна в практика от силното навлизане на Web 2.0 на нашето ежедневие. Блог коментарите са един също така успешен и безплатен метод за набиране на връзки към сайт. Тук се следва идеологията на прибавянето по директории, но елементите се различават само с един, тук има ваш коментар по дадения пост на блога. Одобренията на тези коментари е гарантирано при добри коментари. Името обикновено е линк, с който вие пак може да оптимизирате.
c) Статии (articles) – публикуване на статии по различни сайтове и article directories (директории за статии). Eто линк към тях: Article Directory List. Има 3 основни причини поради които е хубав този вид линк билдинг: заради линк от съдържание на страница, страниците на теси сайтове излизат за дълги фрази по търсачките, което означава, че има трафик по тези сайтове (таргетиран).
d) Линк размяна и/или купуване на тематични линкове. Това е най-силния вариант, който търсачките толерират добре. Линкове (връзки) от сайтове със сходна тематика (компютри / техника / IT аксесоари....и т.н), като за предпочитане е линковете да са от страници с висок PR. Така търсачките разбират, че сте с “големите играчи” в бранша и засилва позициите ви по резултатите.
2.2 Сателитни сайтове/блогове.
Оптимизацията около сайт с друг е нова иновация в SEO-то. Този процес представлява създаване на блог или/или сайт, който се пълни със съдържание и се оптимизира, както и се вкарват връзки за да е добре позициониран по търсачките, от към трафик и позиции. В приложената схема се вижда този метод, като там за целта се ползва малка мрежа от 4 сайта, явяващи се сателитни на 5-тия. Често в практиката се използват блогове на следните две платформи: blogger.com & wordpress.com. Препоръката е това да се направи със собствени оптимизирани домейни, като на се качат на хостинг и се поръчат подулнително за всеки по отделно IP-та, чрез различните IP-та ботовете (роботите/паяците) на търсачките мислят, че всеки сайт има различна локация, а това дава повече сила.
Както е логично мрежата е по-силна – повече връзки, повече съдържание и всичко води към оптимизиран e-shop.
PPC – (Pay Per Click) :
1. Google AdWords:
Отваряне на акаунт в Google AdWords - adwords.google.com. След създаването му, вътре в него има няколко метода за реклама и позициониране на рекламата. Плаща се само при клик , а в други разширени – импресии. Има 3 типа реклама:
1.1. Текстови рекламки – на показана схема горе се виждат как те се разпределят. Този вид рекламки са съставени от 3 елемента (визуално в търсачката) – Title, Description, URL и 4 (в администрацията на акаунта) - Title, Description, URL & URL към което да сочи линка. Линк тук се явява заглавието на рекламката (Title-a).
Избирането на по-горна позиция там не винаги е ключа към повече кликове, за да вземете максималното се прави комбинация от добра цена на клик (позиция) и силно/грабващо заглавие и описание.
Пример:
Ние не предлагаме ниски цени
Това което Вие ще получите е
качество, гаранции и професионализъм
www.euromall.bg
Важно е да се изберат ключови думи за които тази реклама да се появява в дясно или горе над органичните резултата. Таргетирани трафик тук зависи изцяло от подбора на такива думи.
На всяка думичка по отделно се слага BID (цена), за която се плаща само при клик. Като след определено време се оптимизира кампанията, така че да останат най-качествените думички се запазват, а другите се премахват или им се смъква BID-a, за не се дава излишен бюджет за тях.
Подбора на думите се осъществява един път от това какво сайта притежава като продукти (и се махат когато той започне да излиза на първа страница за тях – първите 5 резултата, говорейки за органичен резултат). И втори път от инструмента на системата – Keyword Suggetion Tool вътре.
Много е важно да се тръгне бавно, но сигурно, защото имало е и случай, в които при определен изхарчен бюджет не са постигнати резултати, а само генериране на голяма маса трафик.
Трябва да се знае също така, че при наличието на думичката в съдържанието (keyword list <-> site content), тя се отключва на по-нисък BID. Освен с добрия си алгоритъм при органичния резултат, Google е пренесло това и в своята система – AdWords.
След регулирането й, на кампанията, се включва и мрежата която неимоверно се оптимизира също така. Партньорската мрежа оперира със сайтове на който са разположени тези рекламки на Google – Google AdSense, като вашата реклама се появява на сайтове съдържащи думички от вас селектирани с списъка, както и може да се добавят допълнителни Web адреси – сайтове сходни по тематика.
Важно е да се насочи рекламката на дадените пазар, ако ще е за България, то да се селектира в началото на създаването или да се промени в последствие.
Пускането на няколко успоредни реклами е добър метод да позиционирате секции, отделни страници както и да се наблегне на всяка по отделно на различни предимства.
Пример: IDG.bg са с Google AdSense.
1.2. Банер рекламки – принципа е същия, но тук се използва банери, които са със стандартни размери, дадени като пример в административния панела. Използва се същия лист от ключови думички, но тук може да избираш (и е задължително) филтриране на определени сайтове, на които искаме да се позиционира банера (графиката). Както може да се избере 2 положения тук – Pay per click или импресии.
1.3. Видео рекламки – в този случай могат да се направят ревюта на продуктите и да се пуснат на принципа на банера, като екрана на самото видео е кликъбал и води до съответния продукт. Тук пак се селектират думички и позиции на подбрани тематични сайтове.
Има още някой Бг варианта, които могат да се включат в бъдеще, но само ще ги спомена – Dir.bg & EasyTrader.bg. Поради факта, че те са по-локани PPC системи, практиката е да се работи с тях при наличието на допълнителни средства (излишък), тъй като максимално таргетирания трафик идва от Google.
2. FaceBook PPC:
Отива се на Advertise намиращо се над рекламките и се прави един акаунт там с рекламка, тук може да се таргетира по по-малко направления: години, локация, пол.
Използват се няколко полета за създаването й: web адрес (URL), заглавие, графика (картинка), описание.
Тук малко съветче: много е важно локализацията, както и възрастовата таргет група. А картинката е предимно брандинг, тъй като за малък BID се генерират много импресии, но се плаща за клик.
Трафика там е таргетиран, защото всеки е потенциален клиент. Въпроса е да се стигне до максимално много с малко бюджет, и респективно генериране на продажби.
Guerrilla Marketing:
Метода е повече от полезен от към линк билдинг, така и от към трафик. Това представлява с гениална идея и малко бюджет (обикновено никакъв) да се генерира трафик. Пример за това са експертни коментари по IT форуми и блогове, социални мрежи и други IT общества. Както се нарича BUZZ. Като се оставя винаги линк (връзка) към ресурса – сайта. Във форумите е прието това да е в подписа на профила. Повече инфо: Guerrilla Marketing | Gorilla Marketing
Web 2.0 – (Мрежи, видео сайтове, форуми, блогове):
1. Youtube.com – Създаване на профил и публикуване на видео материали, като ресурса да е сайта, слага се в описанието на видеото. Идеално за ревюта на продукти, които се прадват на сайта. Идеално и като тук да се извлича код с който може да се присъства в други Web 2.0 сайтове.
2. Vbox7.com – Същото е като горния пример. Само че тук е на локално ниво. Без функцията да се ползва код за позициониране по сайтове.
3. Svejo.net – най-голямата социална мрежа (половината е собственост на Netinfo), в която трафика може да се ориентира по категории и най-свежи новини. Метода е прост – отваря се акаунт и се постват новини, линкове с видея, линкове към вътрешни страници – регуларно.
4. Ping.bg – същия принцип като при горния случай – социална прежа, но от по-малък калибър и трафик.
5. Predpriemach.net – Същото – отваряне на акаунт и правене поставяне на линкове.
6. Metacafe.com – голям портал за видеа, наподобяващ YouTube. Принципа е същия.
7. Facebook – голяма социална мрежа, в която има различни по интерес хора, но едно е общото между тях – имат компютри. Създаване на група или фен страница, според спецификата и целта на кампанията. При групата се създава общност, която да шуми около идеята на сайта и целта му, при фен страница – по-комерсиална (дава възможността да се позиционират продукти и да се дават информации за тях). От PR гледна точка, това е много подходящо средство за трафик и популяризация, по-малко за директни продажби.
8. IT Forums – сходни по тематика на сайта форуми, където се пише често и се набляга на мнения – експертни. В по-големите ще има най-голям смисъл от профили. IDG, Kaldata…
9. IT blogs – писане на коментари, както и свързване със собственика на блога, за да се публикуват статии и ревюта в сферата в която оперира сайта, един път като магазин, друг път като експерт в областта на материята – продуктите.
Гореспоменатите методи гарантират растеж на трафика от рода на 200-300%, респективно на продажбите в рамките на 3-4 месеца.
Ще се радвам на ваши коментари.
Успехи.
:|
Тук са описани следните методи, който той трябва да предприеме, както и стъпка по стъпка какво е нужно да се направи:
1. SEO – (Search Engine Optimisation)
2. PPC – (Pay Per Click)
3. Gorilla Marketing (Писане и сидкусии във форму, блогове, групи)
4. Web 2.0 – (Мрежи, видео сайтове, форуми, блогове)
SEO – (Search Engine Otimisation) :
1. On-page optimisation – оптимизация на сайта:
1.1. Прибавяне на описание, на всяка страница, съдържащо думички, за които сайта ще се класира по търсачките. <meta description>.
От известно време насам, малко девелопъри не взимат под внимание този tag, тъй като търсачките сами избират думичка от съдържанието на сайта – на произволен принци. Но се слага, за да се даде на търсачките (Search Engines) текст, който да постоват под заглавието, с цел по добра подредба.
1.2. Изчистване на заглавието – Title. Взимане на бранда на магазина + няколко думички, за които онлайн магазина да излиза на съответните позиции.
1.3. Слагане на Alt Tag-ове на определени картинки. Ботовете на търсачките не могат да четат картинки, както и тези на сайта - не са наименувани (monitor-lcd.jpg). Решението е чрез това да им се подскаже какво следва от съдържанието. Малко или много ценен трафик идва и от Google Image Search, както и подобен от другите търсачки (Yahoo, MSN, AOL).
1.4. Максимален превод на всичко, което има като описания и линкове, като изключим наименованията на продуктите и някои специфични за тях разширения. Уникалния контент дава едно 70% от силата при ранкинга на сайта в органик резултатите.
2. Off-page optimisation – оптимизация извън сайта:
2.1 Трупане на линкове (връзки) към сайта:
Важно!!! Събмитването на сайта в директории върви в 3 много важни елемента (другите са допълнителна информация, специфична за всеки сайт): Title (Заглавие), Description (Описание) и URL (Уеб адрес). Изключително е важно да има някаква ротация на заглавията, които ще играят ролята на ключавата дума, за която ще казвате на бота какво да очаква като мине през линка. Смяната е препоръчителна за да се обхване по-голям диапазон от ключови думи/фрази, за който сайта се оптимизира. Ще е максимално силно ако и въпросната страница има думичката, с която е и текст линка.
a) Директории (български и чуждестранни) – това винаги ще остане метод номер едно, когато говорим за безплатни връзки. Списъци с Безплатни Директории & http://dobavi.hit.bg, Регистрация в БГ директории.
Повечето връзки са добри от 2 гледни точки: помагат за SERP (search engine ranking possision) и за вдигане на PR (Page Rank). Започва се първо с директориите сходни с тематиката на сайта – Computer Dirs: http://www.directorycritic.com/computers-directory-list.html
Забележка – сходно-тематинчните връзки винаги имат по-голяма сила.
b) Blog коментари. Това се превърна в практика от силното навлизане на Web 2.0 на нашето ежедневие. Блог коментарите са един също така успешен и безплатен метод за набиране на връзки към сайт. Тук се следва идеологията на прибавянето по директории, но елементите се различават само с един, тук има ваш коментар по дадения пост на блога. Одобренията на тези коментари е гарантирано при добри коментари. Името обикновено е линк, с който вие пак може да оптимизирате.
c) Статии (articles) – публикуване на статии по различни сайтове и article directories (директории за статии). Eто линк към тях: Article Directory List. Има 3 основни причини поради които е хубав този вид линк билдинг: заради линк от съдържание на страница, страниците на теси сайтове излизат за дълги фрази по търсачките, което означава, че има трафик по тези сайтове (таргетиран).
d) Линк размяна и/или купуване на тематични линкове. Това е най-силния вариант, който търсачките толерират добре. Линкове (връзки) от сайтове със сходна тематика (компютри / техника / IT аксесоари....и т.н), като за предпочитане е линковете да са от страници с висок PR. Така търсачките разбират, че сте с “големите играчи” в бранша и засилва позициите ви по резултатите.
2.2 Сателитни сайтове/блогове.
Оптимизацията около сайт с друг е нова иновация в SEO-то. Този процес представлява създаване на блог или/или сайт, който се пълни със съдържание и се оптимизира, както и се вкарват връзки за да е добре позициониран по търсачките, от към трафик и позиции. В приложената схема се вижда този метод, като там за целта се ползва малка мрежа от 4 сайта, явяващи се сателитни на 5-тия. Често в практиката се използват блогове на следните две платформи: blogger.com & wordpress.com. Препоръката е това да се направи със собствени оптимизирани домейни, като на се качат на хостинг и се поръчат подулнително за всеки по отделно IP-та, чрез различните IP-та ботовете (роботите/паяците) на търсачките мислят, че всеки сайт има различна локация, а това дава повече сила.
Както е логично мрежата е по-силна – повече връзки, повече съдържание и всичко води към оптимизиран e-shop.
PPC – (Pay Per Click) :
1. Google AdWords:
Отваряне на акаунт в Google AdWords - adwords.google.com. След създаването му, вътре в него има няколко метода за реклама и позициониране на рекламата. Плаща се само при клик , а в други разширени – импресии. Има 3 типа реклама:
1.1. Текстови рекламки – на показана схема горе се виждат как те се разпределят. Този вид рекламки са съставени от 3 елемента (визуално в търсачката) – Title, Description, URL и 4 (в администрацията на акаунта) - Title, Description, URL & URL към което да сочи линка. Линк тук се явява заглавието на рекламката (Title-a).
Избирането на по-горна позиция там не винаги е ключа към повече кликове, за да вземете максималното се прави комбинация от добра цена на клик (позиция) и силно/грабващо заглавие и описание.
Пример:
Ние не предлагаме ниски цени
Това което Вие ще получите е
качество, гаранции и професионализъм
www.euromall.bg
Важно е да се изберат ключови думи за които тази реклама да се появява в дясно или горе над органичните резултата. Таргетирани трафик тук зависи изцяло от подбора на такива думи.
На всяка думичка по отделно се слага BID (цена), за която се плаща само при клик. Като след определено време се оптимизира кампанията, така че да останат най-качествените думички се запазват, а другите се премахват или им се смъква BID-a, за не се дава излишен бюджет за тях.
Подбора на думите се осъществява един път от това какво сайта притежава като продукти (и се махат когато той започне да излиза на първа страница за тях – първите 5 резултата, говорейки за органичен резултат). И втори път от инструмента на системата – Keyword Suggetion Tool вътре.
Много е важно да се тръгне бавно, но сигурно, защото имало е и случай, в които при определен изхарчен бюджет не са постигнати резултати, а само генериране на голяма маса трафик.
Трябва да се знае също така, че при наличието на думичката в съдържанието (keyword list <-> site content), тя се отключва на по-нисък BID. Освен с добрия си алгоритъм при органичния резултат, Google е пренесло това и в своята система – AdWords.
След регулирането й, на кампанията, се включва и мрежата която неимоверно се оптимизира също така. Партньорската мрежа оперира със сайтове на който са разположени тези рекламки на Google – Google AdSense, като вашата реклама се появява на сайтове съдържащи думички от вас селектирани с списъка, както и може да се добавят допълнителни Web адреси – сайтове сходни по тематика.
Важно е да се насочи рекламката на дадените пазар, ако ще е за България, то да се селектира в началото на създаването или да се промени в последствие.
Пускането на няколко успоредни реклами е добър метод да позиционирате секции, отделни страници както и да се наблегне на всяка по отделно на различни предимства.
Пример: IDG.bg са с Google AdSense.
1.2. Банер рекламки – принципа е същия, но тук се използва банери, които са със стандартни размери, дадени като пример в административния панела. Използва се същия лист от ключови думички, но тук може да избираш (и е задължително) филтриране на определени сайтове, на които искаме да се позиционира банера (графиката). Както може да се избере 2 положения тук – Pay per click или импресии.
1.3. Видео рекламки – в този случай могат да се направят ревюта на продуктите и да се пуснат на принципа на банера, като екрана на самото видео е кликъбал и води до съответния продукт. Тук пак се селектират думички и позиции на подбрани тематични сайтове.
Има още някой Бг варианта, които могат да се включат в бъдеще, но само ще ги спомена – Dir.bg & EasyTrader.bg. Поради факта, че те са по-локани PPC системи, практиката е да се работи с тях при наличието на допълнителни средства (излишък), тъй като максимално таргетирания трафик идва от Google.
2. FaceBook PPC:
Отива се на Advertise намиращо се над рекламките и се прави един акаунт там с рекламка, тук може да се таргетира по по-малко направления: години, локация, пол.
Използват се няколко полета за създаването й: web адрес (URL), заглавие, графика (картинка), описание.
Тук малко съветче: много е важно локализацията, както и възрастовата таргет група. А картинката е предимно брандинг, тъй като за малък BID се генерират много импресии, но се плаща за клик.
Трафика там е таргетиран, защото всеки е потенциален клиент. Въпроса е да се стигне до максимално много с малко бюджет, и респективно генериране на продажби.
Guerrilla Marketing:
Метода е повече от полезен от към линк билдинг, така и от към трафик. Това представлява с гениална идея и малко бюджет (обикновено никакъв) да се генерира трафик. Пример за това са експертни коментари по IT форуми и блогове, социални мрежи и други IT общества. Както се нарича BUZZ. Като се оставя винаги линк (връзка) към ресурса – сайта. Във форумите е прието това да е в подписа на профила. Повече инфо: Guerrilla Marketing | Gorilla Marketing

Web 2.0 – (Мрежи, видео сайтове, форуми, блогове):
1. Youtube.com – Създаване на профил и публикуване на видео материали, като ресурса да е сайта, слага се в описанието на видеото. Идеално за ревюта на продукти, които се прадват на сайта. Идеално и като тук да се извлича код с който може да се присъства в други Web 2.0 сайтове.
2. Vbox7.com – Същото е като горния пример. Само че тук е на локално ниво. Без функцията да се ползва код за позициониране по сайтове.
3. Svejo.net – най-голямата социална мрежа (половината е собственост на Netinfo), в която трафика може да се ориентира по категории и най-свежи новини. Метода е прост – отваря се акаунт и се постват новини, линкове с видея, линкове към вътрешни страници – регуларно.
4. Ping.bg – същия принцип като при горния случай – социална прежа, но от по-малък калибър и трафик.
5. Predpriemach.net – Същото – отваряне на акаунт и правене поставяне на линкове.
6. Metacafe.com – голям портал за видеа, наподобяващ YouTube. Принципа е същия.
7. Facebook – голяма социална мрежа, в която има различни по интерес хора, но едно е общото между тях – имат компютри. Създаване на група или фен страница, според спецификата и целта на кампанията. При групата се създава общност, която да шуми около идеята на сайта и целта му, при фен страница – по-комерсиална (дава възможността да се позиционират продукти и да се дават информации за тях). От PR гледна точка, това е много подходящо средство за трафик и популяризация, по-малко за директни продажби.
8. IT Forums – сходни по тематика на сайта форуми, където се пише често и се набляга на мнения – експертни. В по-големите ще има най-голям смисъл от профили. IDG, Kaldata…
9. IT blogs – писане на коментари, както и свързване със собственика на блога, за да се публикуват статии и ревюта в сферата в която оперира сайта, един път като магазин, друг път като експерт в областта на материята – продуктите.
Гореспоменатите методи гарантират растеж на трафика от рода на 200-300%, респективно на продажбите в рамките на 3-4 месеца.
Ще се радвам на ваши коментари.
Успехи.
:|
Последно редактирано от модератор: