Някой със списък на синоними???!!!

Blinky

Owner
Яко някой има списък със синоними, ще бъда много благодарен ако ме насочи към такъв или предостави. Поне мисля, че тези, които имат спинъри за текстове или подбни машанарийки за рирайт, ще ме разбера за какво ми е, и какво точно търся. И само мога да генерирам, но проблема е, че е няколко за няколко хиляди думи. Мерси предватително, а и няма да е лошо да е обществен, че да го ползват и други. Днес ми се щеше да намеря такъв, за текстове и не само, и други предназначения. Успехи и се надявам някой да има подобен.

:)
 
От: Някой със списък на синоними???!!!

Има онлайн синонимен речник не ти ли върши работа....а има и книжка, ама трябва да си ги препишеш от там, но малко сложно:) То има думи с по 20-30 синонима, така че ако има готов списък някъде и мен ще ми върши работа.
 
От: Някой със списък на синоними???!!!

Е то "списък" не е ли малко общо казано. Не ти ли трябва по скоро някаква база с такива. Тогава пък е много важно как е организирана, това пак във връзка с предназначението.
 
Re: От: Някой със списък на синоними???!!!

Е то "списък" не е ли малко общо казано. Не ти ли трябва по скоро някаква база с такива. Тогава пък е много важно как е организирана, това пак във връзка с предназначението.
Да, неюо подбно. База данни, но да са така структурирани, че да се разбира кое на кое е синоним. :)

Може и да не съм обеснил точно, за това. Ще разесня, ако има питания. Но общо взето мисля, че е под формата на списък, това което ми трябва.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=25160

В програмата си има автоматична дата база но не знам как мога да я сваля.

Ако може да помогне, за съм. Само кажи какво точно е представено, че четох, но не видях да има нещо, което да е по темата. За спинването разбрах, но за слагането на синоними или черпенето от база данни за синоними, не ми станя ясно. ;)

А знаеш ли кой ресурс ползва? Това ще ми е достатъчно.
 
За синонимен речник може да се ползва дата файала от Open Office речниците. Теглиш този архив и разархивираш файла th_bg_BG.dat който отваряш с текстов редактор. Проблема е, че файла е далеч от удобен за употреба и не може да се нарече "база", но предполагам, че ще може да се пригоди (не съм се мъчил да го правя).
Другия вариант е да попиташ cloxy, който е направил този спинър за да ти даде неговата синонимна база.
За сега толкова от към идеи, ще мисля за други варианти.
 
От: Re: Някой със списък на синоними???!!!

Другият вариант е да попиташ cloxy, който е направил този спинър, за да ти даде неговата синонимна база.
За сега толкова от към идеи, ще мисля за други варианти.

Имаш предвид, че collect-ва spintax-a ли? Защото ако е така, надали би го "дал". Ако пък е обратното, то няма база данни, а просто спинър.
 
Не съм сигурен на какъв принцип точно работи. За това и не мога да кажа със сигурност.
Междувременно си поиграх малко с въпросния синонимен речник от Open Office и файла th_bg_BG.dat, като с помоща на regex + search and replace на notepad++ постигнах мисля възможно най-лесното за ползване решение. Текстов файл, като на всеки ред започва нова дума, а синонимите и я следват разделени със | (всеки може да ползва search and replace и да си замени "|" със ",". Направих го така за да е по-пригледно).
Как изглежда самият файл:
Код:
а|но|ала|ама|ама|пък|обаче
абдал|простак|глупак|ахмак|балама|будала|серсем|зяпльо|хапльо|бунак|дурак|малоумен|слабоумен
абдикация|отказ|отказване|напускане|изоставяне|отстъпване
абдикирам|отказвам се|напускам|изоставям
абитуриент|зрелостник|абсолвент|матуритант
абонат|клиент|подписник
абонирам|записвам
Щях да прикача файла директно във форума за да може да се тегли само от потребители на предприемач.ком, но за съжаление максималния размер който форума ми позволява да качвам е ~200кб, така че който мисли, че файла ще му свърши работа, може да го изтегли от следния линк: http://www.2shared.com/document/crH-HCli/th_bg_BG.html
 
От: Някой със списък на синоними???!!!

Яяя ... на колко хора им е беден речника и не им достигат синонимите. Четете от ktomov и повтаряйте на глас. :lol:
 
От: Някой със списък на синоними???!!!

Тамън щех да давам това същото като на Томов, ама неговото е добре подредено :)
Само така да сте! Да не може човек да се дореди за некъв хелп :D Живи и здрави..и да знаете винаги се връща. Не е ясно кога, ама гаранция се връща :)

А за енг не мога да намеря такова чудо, не съм и виждал
 
Захванал съм се да правя същия спрямо английската версия, но не давам гаранция, че ще успея да го свърша днес, така, че може да очаквате линка по-късно вечерта/през нощта или утре по някое време :)

Няколко минути по-късно - този път стана по-бързо от очакваното :) Научих малко повече за ползването на regex и search and replace функцията. Ето го и синонимния речник на английските думи, който върви с Open Office пакета в txt вариант - http://www.2shared.com/document/rHuXrjiu/th_en_US_v2.html
 
Последно редактирано:

Горе