Peer-to-peer lending платформа

nortrant

Well-Known Member
какво ви е мнението?
на запад има не малко такива компании които работят със стотици милиони

вече ще има и в България
обещават по-ниски лихви за вземане на кредит (в сравнение с традиционните лихвари) и по-висок процент при инвестиция (в сравнение с традиционните дебити).
Най-вероятно ще намаляват риска посредством децентрализация на отдаваните средства.

повече инфо - https://www.klearlending.com
 
От: Peer-to-peer lending платформа

Интересно. Ще следя развитието им. Време беше нещо такова да се появи и в БГ. UК-ските подобни компании са доста популярни и успешни.
 
Като гледам средното ГПР 11.73% си е все едно дали, ще теглиш кредит от банка или от тази платформа.
 
От: Peer-to-peer lending платформа

P2P е бъдещето не случайно редица институционални инвеститори са големите акционери в западните P2P компании.
Моделът е ясен и прост, самата платформа прави оценките и предоставя възможността на инвеститорите - важният момент е тука обективността на оценка и вида на кредита в голямата си част са необезпечени, затова трябва разпределение. За напред сигурно ще пуснат допълнителни характеристики като западните им аналози.
Най-интересното тук е, че имат лиценз от БНБ - т.е. отваряме се към новостите и банките/кредитните институции или са проспали това или не го виждат като заплаха. Само по себе си е доста сиво това, защото не е точно взимане на депозити, но pool-инг на капитал и предоставянето му на 3-ти лица(от инвеститорите) посредством платформа - почти си е секюритизация на активи - така, че съм много приятно изненадан, че са им разрешили дейността.
 
От: Peer-to-peer lending платформа

Аз се надявм, че БНБ ще осъществи контрол върху тази дейност и да гарантира обезпечението на целия модел - и в кредитиране и в инвестиране... В противен случай би ми приличало на структурата на Чарлз Понци.


Като основатели на компанията инвестираме 1 милион евро лични и семейни средства. Това са основно пари, които сме изкарали и спестили през дългогодишната си кариера, и сега искаме да ги вложим в този страхотен и амбициозен проект.

Наясно сме с риска, който поемаме, но вярваме, че си струва.
 
От: От: Peer-to-peer lending платформа

Аз се надявм, че БНБ ще осъществи контрол върху тази дейност и да гарантира обезпечението на целия модел - и в кредитиране и в инвестиране... В противен случай би ми приличало на структурата на Чарлз Понци.

.......
 
Последно редактирано:
Само да не се позиционират на пазара като „Популярна каса” :D
 
От: Re: Peer-to-peer lending платформа

Само да не се позиционират на пазара като „Популярна каса” :D

Една от най-големите глупости на правителството беше да унищожи бизнесът на ВСК. Като цяло P2P е модерна версия на ВСК и ако има отчетност и прозрачност не виждам проблем.
 
Какво общо има правителството при положение, че взаимоспомагателни каси не подлежат на държавен контрол? Кое е плюса на популярните каси при положение, че вноските в тях не са влогове и не са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете?
 
От: Re: Peer-to-peer lending платформа

Какво общо има правителството при положение, че взаимоспомагателни каси не подлежат на държавен контрол? Кое е плюса на популярните каси при положение, че вноските в тях не са влогове и не са гарантирани от Фонда за гарантиране на влоговете?

1-во няма как да искаш да има каквото и да е като ВСК са забранени със закон!
2-ро това не са влогове, а дялове - все едно дял в бизнес/кооперация/взаимен фонд. Питаш ме какъв е плюсът да инвестираш във взаимен фонд, като нищо не ти е гарантирано? Ако искаш си го представи така, какъв е плюсът да инвестираш в бизнес след като, нищо не ти е гарантирано? Надявам се да разбереш какво ти говоря.
3-то пагубно е когато някой ти гарантира нещо и ти регулира нещо, вместо сам самият(вместо човек да проучи, просто делегира това на друг) - КТБ е перфектен пример. Случайно да си наясно със стрес теста на ПИБ(не искам да пиша много, че да не създавам проблем на Блинки/Куула)?
4-то именно заради 3-тото и заради 2-рото ВСК са толкова добър бизнес всеки има достъп до инфото и още по важното кредитите са дават с приоритетно към членовете на ВСК - хем знаеш че даваш депозит, хем знаеш на кого го даваш и това допълнително обвързва всички членове и дава доверие, сигурност.
5-то в Германия и Англия, ВСК-а са в основата на локалното/местно финансиране - не случайно нито една такава форма на кредитиране/банка (стил Райфайзен) не паднаха по време на кризата.
6-то поради всичко от 2 до 5 кредитите са с по-ниска цена защото ВСК-то не е типична форма на бизнес организация, а и всички печалби накрая се връщат обратно в кооперация(членовете) и допълните спада всичко.

Затова казвам, че унищожиха преди години перфектна бизнес кредитна система, в полза на банковата система. Именно поради тази причина съм много приятно изненадан, че БНБ им давали лиценз. Светъл лъч за реформиране на фин. ни система.
 
От: Peer-to-peer lending платформа

Имаме още да се учим от Западна Европа за бизнес
 
Re: От: Re: Peer-to-peer lending платформа

1-во няма как да искаш да има каквото и да е като ВСК са забранени със закон!
2-ро това не са влогове, а дялове - все едно дял в бизнес/кооперация/взаимен фонд. Питаш ме какъв е плюсът да инвестираш във взаимен фонд, като нищо не ти е гарантирано? Ако искаш си го представи така, какъв е плюсът да инвестираш в бизнес след като, нищо не ти е гарантирано? Надявам се да разбереш какво ти говоря.
3-то пагубно е когато някой ти гарантира нещо и ти регулира нещо, вместо сам самият(вместо човек да проучи, просто делегира това на друг) - КТБ е перфектен пример. Случайно да си наясно със стрес теста на ПИБ(не искам да пиша много, че да не създавам проблем на Блинки/Куула)?
4-то именно заради 3-тото и заради 2-рото ВСК са толкова добър бизнес всеки има достъп до инфото и още по важното кредитите са дават с приоритетно към членовете на ВСК - хем знаеш че даваш депозит, хем знаеш на кого го даваш и това допълнително обвързва всички членове и дава доверие, сигурност.
5-то в Германия и Англия, ВСК-а са в основата на локалното/местно финансиране - не случайно нито една такава форма на кредитиране/банка (стил Райфайзен) не паднаха по време на кризата.
6-то поради всичко от 2 до 5 кредитите са с по-ниска цена защото ВСК-то не е типична форма на бизнес организация, а и всички печалби накрая се връщат обратно в кооперация(членовете) и допълните спада всичко.

Затова казвам, че унищожиха преди години перфектна бизнес кредитна система, в полза на банковата система. Именно поради тази причина съм много приятно изненадан, че БНБ им давали лиценз. Светъл лъч за реформиране на фин. ни система.

Съмнявам се, че е обществена тайна, че ПИБ имат една сурия лоши кредити за огромни суми... и че нямат достатъчно капитал (поради неговото източване)
 
От: Peer-to-peer lending платформа

ВС каса на български = на пирамида. Структура създадена едни да печелят на гърба на други, а на техен гръб други, докато накрая една най - голяма група изгърми с всичко. В общи линии след като разгледах сайта видях точно подобна схема (затова споменах и името по- горе). Дано ме опровергаят разбира се.
 
От: Peer-to-peer lending платформа

ВС каса на български = на пирамида. Структура създадена едни да печелят на гърба на други, а на техен гръб други, докато накрая една най - голяма група изгърми с всичко. В общи линии след като разгледах сайта видях точно подобна схема (затова споменах и името по- горе). Дано ме опровергаят разбира се.

Колега, май не си наясно какво е ВСК - давам ти жокер, виж какво е кооперация.
 
От: Peer-to-peer lending платформа

Колега, май не си наясно какво е ВСК - давам ти жокер, виж какво е кооперация.

Знам и кооперация какво е и ВС каса какво е и дори съм участвал и в двата вида организации по различни поводи и с различни активи. Винаги има някой, най - отгоре, който да ги обира и управлява недобросъвестно - подобно на пирамида... всеки има безброй примери пред очите си за да ги изброявам
 
От: Peer-to-peer lending платформа

Защо правиш такава индукция - това, че някой неглижира какво прави УС, не е знак за равенство. Все едно казваш, всички банки са финансови пирамиди само защото КТБ е била такава.
ВКС и кооперацията е на принципът на членове(акционери) и дялове(акции) от бизнесът. Всеки има право да види операциите и системите - примерът с Дупнишката Каса, е че всички си мислели, че е банка, после разбрали че ВСК и на всичкото отгоре всеки от изгорелите е имал достатъчно голямо влияние да види от къде идват тези големи "лихви"(по-скоро дивиденти, но както и да е). Ако беше направил труда щеше да се види, че управителят ги е налял си финансира някакъв строеж и щяха да разберат, че явно не е трябвало се дава въобще кредити за строеж - ако вкараш всичко в един кредит както е тук строеж и не излязат прави сметките и сторителят фалира дори и 2 милиона да е налял и не окрал нищо, ВСК в най-добрият случай ще може да вземе пари за самият парцел(ВСК може да причини огромна загуба на членовете си и без да се източва). Просто трябваше, да си сменят управителят и всичко да е по мед и масло. Пак се връщам по-горе - това, че някой може да източи бизнес от акционерите, не означава, че всеки бизнес е равен на пирамида. Пък и пирамидата не работи на принципът на ВСК.
 
Последно редактирано:
От: Peer-to-peer lending платформа

Не ми се спори. Дупнишката ВКС е само една осветлена такава, преди време всяко предприятие и по - голям колектив имаше такава каса - всички фалираха по една, или друга причина. С кооперациите в голямата си част е същото, но всички, които имат участие в тях си затварят очите за злоупотребите в тях, защото нямат алтернатива. Общо взето такива структури нямат шанс за живот - затова е нужен посредник, който да яде дървото и да взима част от комисионните. Затова съм скептичен. Дано модела проработи, но честно казано ми намирисва
 

Горе