Авторски права на снимки - заплашително писмо

Едно е по *Torrent да „киризиш“ peers и да дириш само немските IPs, както правят немските адв. кантори (дадени), занимаващи се по цял ден САМО с това (€200-300 започват за всеки свален), после свързващи се с DE ISPs, за да им предоставят физическите им адреси (на DE абонатите, свалили ги + screenshooted) и да им пратят писъмца, друго е да застанеш с domain-а си, с whois-а си, с contact details/EU info (by law) фирмени и да ти пратят писъмца. Колкото си по-легален, толкова повече си и си по-достъпен, и liable.

Гарги плашене може и да има в BG и доста др. държави, където no one cares къде и какво сваляш, но не и в DE.

Именно сам го каза, в бг no one cares.... или аз нещо съм изпуснал и автора е немец?
 
Не, по-зле е положението:

upload_2017-5-15_15-56-9.png

Има И онлайн магазин, И .bg domain (transparent whois). По KZP (+ задължително info за ADR/ODR + формуляр) трябва да е абс. легален* с предоставени контактни детайли, а в Register.bg пък ептен не може да се е регистрирал с fak3 данни.

И третото нещо е, че въобще не продава на немския пазар, за да си ги избиe за 1-2 дни тея кинти някъде, а продава на най-слабият, най-малкият, най-никаквият и най-saturated/overused/abused пазар в ЕС: BG, където еCommerce цифрите на годишна база са смешните €360M (в DE e €60B, има-няма 167 пъти разлика).


*
http://www.onlineretailing.co.uk/e-commerce-legal-requirements/
https://www.eradar.eu/the-electronic-commerce-ec-directive-regulations-2002/
http://pages.ebay.de/help/sell/business/international-business-sellers.html
 
  • Like
Реакции: Sky
прехвърли домейна на брат ром. после им пиши да ходят да го търсят. (може и успех да им пожелаеш)
 
Здравейте,

Имам онлайн магазин и получих следното писмо -

Код:
Regarding your publication on XXXXXXXX
Dear Sir or Madam,
COPYTRACK GmbH manages the image rights and image licences of photographers, picture and news agencies and other companies with image rights.
One of our members has determined that your company is using images and making these available to the public but cannot recall having a license agreement with you. Of course your use of those images might be legal. This is why we ask you to provide sufficient proof of license, since otherwise an unauthorized use of the images is a copyright infringement.
If you are not able to provide that proof, in the interest of fairness our member is offering you an opportunity to purchase a license for your image use ex gratia retroactively. You would retain the right to continue using use the image.
Without a retroactive licensing a legal enforcement of the license and damages will be inevitable. Removing the image from your website will not inhibit these steps.
More information about the image you are using can be found under your case number, XXXXXXXX, on https://portal.copytrack.com/en/licence/start
You may also simply use the following link: https://portal.copytrack.com/en/licence/start/XXXXXXXX
We ask that you reply by , XXXXXX 2017 at the latest.
Yours sincerely,
Your COPYTRACK team
P.S. More information about copyright infringement and legal enforcement can be found here: http://faq.copytrack.com

Линкът води към страница с линкове към 2 thumbnail снимки (250x250, а не към голямата снимка) на парфюми, които съм свалил от някъде и съм качил през 2015 година и от тогава са онлайн.

След като преминеш през тази страница те подканят да си платиш около 400 евро за лиценз на тези снимки... :)

Склонен съм да мисля, че са просто на риболов и са взели линковете на снимките от гугл, но нещата им изглеждат сравнително истински.

Единствено намерих да ги обсъждат в руски форум..

Дали някой има опит с нещо подобно?




Няколко дни преди аз също получиха, и бих искал да знаете, която сте платили за тези снимки? Какво правите, и това, което те са направили.

Благодаря
 
Привет. И аз получих такова писмо. Доста се стреснах и отговорих, че нямам такава сума пари и поисках да ми докажат кой е автора, който претендира за правата на снимката. Писах, че когато съм я сваляла не е било от сток банка, за има възможност да се заплати лиценз за ползване. Пак отворих линка, който ми бяха дали и там тръгнах да следвам стъпките, при което автоматично на пощата получих фактура и лиценз. Дотогава ни вест ни кост от тях. Отново отворих линка "с моя случай на страницата им" и какво да видя - дава грешка. Той е изтрит и не съществува. Междувременно в лиценза, който ми пратиха има дадено име и сайт на фотограф, в който въпросната снимка не фигурира. Дори тази снимка, вече не я откривам в Гугъл.
Консултирах се с юристката на фирмата, в която работя и каза, че това е измама и една снимка в публичното пространство няма как да е защите с авторско право, освен, ако изрично не е написано някъде и има определена тарифа за това. А в този сайт копитрак, никъде не е опоменато как тарифират пък те. И с нея написахме кратък имейл.
После получих отговор от Yi-An Ko от въпросния копитрак. Леко ме заплашиха, но като източник за авторското право посочи Wikipedia., което не е опснование за оспорване на авторски права. Тя не е закон. Същевременно във фейсбук намерих страница, фотографска, в която има и снимки от кореспонденция с този Yi-An Ko . В поста пише, че съобщенията са спам. https://www.facebook.com/ourshutterjourneyllp/posts/1835795543371191

В крайна сметка доста се стресмах и изобщо не трябваше да отговарям, но както и да е. Все още ми е едно такова притеснено....
Но нямам намерение да дълбая повече в кореспонденции. Още повече, че на техния сайт вече не излиза нищо, свързано с мен.
 
Интересно... а аз от цялата тема разбирам, че практиката ви е масово да ползвате снимки с неизвестен произход от нета за своите магазини и сайтове без да знаете дали са с авторски права или не. За това се мисли предварително, не в последствие.
 
В интернет е много трудно да се защити нечия снимка, както вече писах съм говорила с юрист. Факт е, че ползваме всички такива снимки, но е и факт, че няма как на всяка снимка да издириш собственика, защото я има в хиляда сайта. Интересно, е че снимката, която съм ползвала не излиза вече в Гугъл.
Плюс това и аз мога да претендирам, че съм автор на някоя снимка. Въпроса е, че получаваме имейли за пари без да е ясно нищо - кой претендира, нито доказателство, че е собственик на въпросната снимка.
 
Е па немска работа, аз лично за първи път видях winrar с платен лиценз в една немска фирма digistore24 с които работим :D:D
 
@gabz това че си говорила с некомпетентен юрист или че някой се е опитал да те измами не значи, че "В интернет е много трудно да се защити нечия снимка" е вярно!

Това дали дадена снимка я има в "Интернет" и може да цъкнеш Save Us не означава, че може да си я ползваш 'щото и другите го били правили.

Претендирай за каквото искаш, но можеш ли да го докажеш?
 
vlaci
може ли да споделиш как се разви този въпрос?
Благодаря!
Писмото е абсурдно и си губиш времето с него. Никога нищо няма да последва от писмо написано по този начин.
 
Аз специално нямам повече имейло получавани. Бях получила хартиено писмо края на юли с напомняне за плащане, но от тогава нищо повече не съм получавала.
 
Да споделя и аз малко горчив опит по темата. Преди броени дни също получих такова писмо от въпросните COPYTRACK team с покана да платя право на лиценз за ползване на снимка, за която се твърдеше, че е собственост на холандски дизайнер. В първия момент сериозно се стреснах и пратих отговор, че не сме били запознати с факта, че снимката е обект на авторски права и когато сме я свалили от Гугъл изображения, сме я свалили от секция, в която е посочено, че снимките не са ограничени от лиценз. Заявих, че след като имат претенции, ще изтрием изображението, извиняваме се за недоразумението и считам въпроса за приключен.

Последва втора покана за плащане на изображението, като сумата беше от порядъка на 1600 евро и линк как да извършим плащането. Пратих директно писмо, използвайки контактната им форма, в което обясних, че смятам претенциите им за неоснователни и при положение, че сме използвали изображение, което няма маркер, че е обект на авторско право и е публикувано в секция, в която изрично е упоменато, че снимките са неограничени от лиценз, не смятам, че имат право, на каквито и да е претенции.

Постъпи отговор от някоя си госпожа Sophie Dahmen, отново през анонимната им поща, която заяви, че сме длъжни да проверим във всички варианти, дали въпросното изображение е с авторски права. И след като не сме знаели, че има такива, не е трябвало изобщо да го сваляме. И няма значение, дали сме го изтрили или не. Ние сме го използвали, разпространявали и следователно сме длъжни да заплатим сумата, иначе щели да ни осъдят за нарушени авторски права. В това си писмо обаче, въпросната дама твърдеше, че авторът сам се свързал с тях, тъй като не можел да си спомни, дали ни е дал разрешение да използваме снимката. И след като не сме можели да докажем, че имаме лиценз, трябвало да платим на тях. Странното е, че нямаше никакви доказателства, че въпросния автор наистина ги е потърсил за съдействие.

В крайна сметка решихме да се свържем директно с дизайнера и да проверим, дали има нещо общо с фирмата, или някой използва името му за финансови злоупотреби. Така или иначе, спорната снимка е отстранена от сайта, статията изтрита от сървъра, а линковете които уж трябваше да докажат, че сме в нарушение на авторските права, дават грешки. Все още очакваме развръзката и ще споделя, как е завършила нашата сага, след като историята се разплете. :)
 
Напълно съм наясно, че може да са направили скрийншот. Благодаря за информацията относно профила на дамата, явно ще търся съдействие от юрист-консулт за решение на казуса.
 
Един наш сайт взима снимки едно към едно с boredpanda и подобни. Срещали сте го, със заглавия от типа "25 гениални снимки, които ще ви очароват"? Това не е ли кражба?
 
Често се случва напоследък. Дори да се опитат да реализират заплахите, ще се ударят в тромавата Българска съдебна система. Би могло да бъде неприятно ако ответникът е състоятелно юридическо лице и евентуалните обезщетения са предвидени в голям размер. И дори тогава, им остава проблемът с доказването.
 

Горе