Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

graphicpigeon

New Member
Здравейте, до сега съм работил само по собствени проекти и не знам как да определя цена за клиент, за създаване на wordpress сайт на базата на готова premium тема.

Човека си е избрал и платил темата, има хостинг и домейн, лого. Знае какво иска, предоставя и съдържание. Да...така като го кажа звучи сякаш не остава много работа за мен. Но, който разбира знае, колко много други неща трябва да се направят, за да изглежда сайта завършен и да работи добре. На мен ми е много трудно, но знам че е моя работа да определя цена. Ако може някой, които има реална представа да сподели ориентировачна цена.
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Здравейте, до сега съм работил само по собствени проекти и не знам как да определя цена за клиент, за създаване на wordpress сайт на базата на готова premium тема.

Човека си е избрал и платил темата, има хостинг и домейн, лого. Знае какво иска, предоставя и съдържание. Да...така като го кажа звучи сякаш не остава много работа за мен. Но, който разбира знае, колко много други неща трябва да се направят, за да изглежда сайта завършен и да работи добре. На мен ми е много трудно, но знам че е моя работа да определя цена. Ако може някой, които има реална представа да сподели ориентировачна цена.

Първо ми кажи за колко си определяш труда и ще ти дам реалната цена
 
Здравей и добре дошъл. ;)

Човекът си има боя, четки, стени знае как го иска, но някой трябва да му го направи. Тук зависи. Едно пиянде ще го направи за едно шише ракия, професионална фирма - за добра сума. Вече ти се определяш къде си на база пит и качество на работа. ;)Ако е познат, може да направиш някакви отстъпки. Аз нон стопго правя с надежда да се върне някой ден. :)
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Язе ши му зема колкото едно пиянде умно.жено по две, шото хем повееч пия хем повече равотя
Апък ако го мина през фирмата шиму зема двайсе градуса отгоре
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Здравейте, до сега съм работил само по собствени проекти и не знам как да определя цена за клиент, за създаване на wordpress сайт на базата на готова premium тема.

Човека си е избрал и платил темата, има хостинг и домейн, лого. Знае какво иска, предоставя и съдържание. Да...така като го кажа звучи сякаш не остава много работа за мен. Но, който разбира знае, колко много други неща трябва да се направят, за да изглежда сайта завършен и да работи добре. На мен ми е много трудно, но знам че е моя работа да определя цена. Ако може някой, които има реална представа да сподели ориентировачна цена.

Явно нямаш изградена ценова политика.

Решението е едно - сметни за колко време ще направиш сайта. Сметни колко искаш да спечелиш, като не забравяй възможността за пазарлък и до колко си склонен да намалиш, за да не го изтървеш.

А за в бъдеще си изгради ценова полтитика, например за всеки час, който ще отделя по проект ще вземам Х лв. За някакво количество часове, например големи проекти отстъпка Х. За редовни клиенти пак отстъпка Х.

И пак по темата - някои ще го направят за 100лв, други за 1000. Зависи колко могат, колко знаят и колко си ценят труда.
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Здравей и добре дошъл.

Човекът си има боя, четки, стени знае как го иска, но някой трябва да му го направи. Тук зависи. Едно пиянде ще го направи за едно шише ракия, професионална фирма - за добра сума. Вече ти се определяш къде си на база пит и качество на работа. Ако е познат, може да направиш някакви отстъпки. Аз нон стопго правя с надежда да се върне някой ден.

Благодаря, добре заварили :Д Аз си определям качеството, като доста високо, но случая е такъв, че човека знае какво иска и как го иска. И от там ми идват затрудненията. Аз няма да вкарам почти никакъв криейтив work.

@ops5 Като цяло нямам никаква политика. :D А иначе това с часовете при мен много зависи, защото понякога на един детайл мога да се забия и да го преправям 2-3 часа, докато не ми хареса. Но сега като го обмислих на сутринта, мисля че 120-150лв е резонна цена...but im not very sure :(
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Не искам да бъда някакъв коректив или гуру, освен, ако не е секс гуру, но това е друга тема :D

Цените на сайтовете се определят основно не от това колко труд и часове ще вложиш в изработката на сайта, ами какви са познанията на клиента, какъв е хостинга му, какъв е бюджета на сайта, какви са прогнозните му печалби от сайта и най - вече какви ще бъдат твоите ангажименти към този сайт след изработването му.

На пръв поглед, един елементарен блог на фотограф с нормални познания, хостнат в топхост да кажем и ангажимент за бъдещи проблеми (в продължение на година) може да струва и 1000 лева за никаква работа, само защото знаеш, че проблеми ще има защото става дума за топхост :D

Някои моден дизайнер (разбирай мека китка, може и фризьор), който иска да има собствен блог, ти му казваш къде да хостне и всичко останала, за да си подсигуриш работата занапред и в процеса на обучение за работа със сайта разбираш, че дървото до теб очаква да работиш за него пак може да оцениш проекта на сериозни пари.

Аз със сладкари, гримьори и военни работя на 10-тократни надници, ако искат!

Има и доста фактури X, който могат да се включат примерно. Понеже покрай един фризьорски салон, ми дойдоха над 100 нови и свежи проекти за няма и месец, просто всеки втори на който му разправяха искаше и той.

Направи си сметката какъв сайт ще правиш. Аз обикновено категоризирам правенето на часотно на сайтове в две категории. Едната е правене на сайт за пари и нищо друго, другата е за имидж, за да може да дойдат още сайтове, който да направя за пари.

Разбира се това са съвети (ако могат така да се определят като такива) към отговорен разработчик с отговорност към проекта и неговото развивана. Щото няма по - голяма измама от това да направиш сайт на някои и той после да трябва да търси други разработчици, който да му оправят сайта, а пък те от своя страна казват, че не работят с чужди системи (независимо че става дума за известни cms) и трябва да изградят сайта наново!

Ако нещо важно съм пропуснал, съжалявам ще има послепис :)
 
И аз ще съглася и ще добавя някои неща от моя опит.

Хора с леки познания, които са си повярвали също не са много ОК като клиенти, за това товариш в цената, за да си сигурен, че изхабените нерви си струват. Клиенти, които имат собствена визия, купили са си тема, взели са си хостинг и прочие, а от теб искат само "да им направиш" сайт са в двете крайности - или ще имаш много проблеми, защото са големите разбирачи или ще поемат юздите веднага след като бъде направен сайта. За това хубаво е при оформяне на цената да имаш ясна представа какво представлява клиента ти и ако е от тегавите, респективно цената расте. Ако е лесен и може да се разбереш с него - дай си му нормална.

Листът с кофти клиенти може да се запълни от авто-специалистите. Имал съм двама, и двамата бяха уникуми. Единият беше мега претенциозен и яко излезе от цената, а другия за да съкрати цената искаше да си направи сам организацията на базата данни. Пълен виц. И съответно, на първия му казах, че ще ги направя нещата, а на втория му казах, че е смешно и го отрязах. Как по дяволите ще предадеш работещ продукт, като ръчка и още един? Все едно да сглабяме двамата кола, и после да ме пита, ама защо тече маслото (което примерно ще е неговата част), но и дори да не е - самата засечка някъде няма да следва еднаква логика. Та, добре си ги гледайте тези неща. Често на пръв поглед проекта изглежда лесен и не особено сложен, но започнете ли работа се започват с проблемите, един път от това, че нещо може да ви забие за часове, а другото, което ви забива повече идва от клиента.

Хубаво е също така да се обяснява добре на клиента преди всеки проект кое е добра практика. Като се почне от хостинг, до система, та дори и модули, които ще се правят към сайта. Ако започне да показва някакви творчески напъни, имайте едно на ум. ;) Все пак вие сте специалиста, не той, нали? Все едно да кажа на зъболекаря си кой накрайник да ползва и как да дълбае някой кариес. Друг път. Най-много да му пискам упойка или допълнителни кърпички, което си се знае по дифолт. :)

Още нещо много важно искам да кажа и горе-долу ще се застъпи с следните абзаци на @hahovec. А именно - подхождайте сериозно към всеки проект. Не пренебрегвайте дори ако става дума за една инсталация на WP и слагането на някои плъгина. Причините са две - винаги добре изготвен проект ще докара нови и нови клиенти и подценяването на "елементарен" проект ще ви вкара във филм, на който със сигурност няма да искате да сте главен герой. :)
 
От: Re: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Ситуацията ме накара да се разтърся малко, ще споделя някои смущаващи примери:

Към базовия пакет можете да поръчате допълнително следните уеб модули:

1. Галерия за снимки по Ваш избор – 150 лв.
2. Допълнителни под-страници към основното меню – 100 лв.
3. Допълнителни динамични страници (ПРОЕКТИ, ПАРТНЬОРИ и др) – 100 лв. за всяка отделна страница.
4. Инсталиране и първоначални настройки на БЛОГ (WordPress)- 300 лв.
5. Инсталиране и първоначални настройки на ФОРУМ (PhpBB)- 300 лв.
6. Инсталиране и първоначални настройки на банер система (OPENX) - 350 лв.
7. Инсталиране и първоначални настройки на други системи (виж ГОТОВИ СИСТЕМИ) - 350 лв.
8. Пазарска кошница без онлайн разплащане – 500 лв.
9. Пазарска кошница + Онлайн разплащане - 800 лв. (PAYPALL, eBG, ePay и др.)
10. Модул за изпращане на бюлетин – по договаряне.
11. Флаш банери – 60 лв брой.

Are you f*%#ing kidding me? Дано хората не падат от машината на времето - 1990 година и никой не се върже, на иначе и ужасно представените услуги. Че това са си хиляди левове за инсталиране на безплатни плъгини. :evil:

Ето ми ги и фаворитите:

Уеб и графичен дизайн- Малък пакет - 2 000,00 лв.



Какво получавате, когато закупите малък пакет уеб и графичен дизайн

1) 50 часа работа

Нашият екип от дизайнери и програмисти ще работи 50 часа върху създаването и оптимизирането на външния вид и функционалността на Вашия уеб-сайт.

2) Включена система EUROBULSOFT Website

При закупуването на пакет уеб и графичен дизайн получавате безплатно и системата за изграждане на уеб-сайт Website.

Разяснения:

"система EUROBULSOFT Website" = Wordpress

"създаването и оптимизирането на външния вид и функционалността на Вашия уеб-сайт." = Инсталиране на free тема и плъгини.


Няма да давам линкове, към още по-професионално направените сайтове на тези "Дизайнери". Няма ли някакъв орган, който може да осъществи контрол върху това безумие ? :cry:
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Че какво лошо има в цените. Живеем в пазарна икономика и всеки сам определя какви цени да иска и към какви клиенти да се насочи. Ти може да правиш сайт на бай Пешо ветеринара, които не може да си позволи да даде повече от 100 лв за сайт, други могат да правят сайт на CNN за които посочените по-горе цени са смешни... Безплатни плъгини, ама инсталацията им изисква време, много от нещата допълнително трябва да се кюстюмизират.
Аз съм инсталирал "безплатен плъгин" за ВП дето ми отне 2 седмици, защото накрая трябваше и да се преведе...

Така, че цената като цяло би трябвало да се определя на базата на професионализъм/опит. Не може човек с 500 проекта зад гърба си да взема толкова, колкото някои дето вчера се е научил какво е MySQL и PHP.
Вече на база опит, човек си определя цената за 1 час работа, или за изработка на нещо конкретно.

Така, че не гледай кои колко взема а прецени какъв е твоя опит, на колко си оценяваш 1 час работа, и ако накрая имаш ясна представа за колко време можеш да направиш даденото задание то цената си идва сама. Примерно 10 лв/ч и за да завършиш нещата ти трябват 24 часа = 240 лв.
Със сигурност няколко пъти ще се набуташ, защото както казах безплатните плъгини, не са това което изглеждат. В някои случай спеставяики 20$ за плъгин, влизаш вътре с 20 часа време...
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

При тези със дизайна за 2000лв кандидатствах за работа като покривах всичките им ултра мега гига изисквания и така и не се свързаха с мен, а кандидатите бяхме доста малко, после проверих и къде се намира фирмата и изобщо не беше на много приятно място както за работене така и за бизнес срещи и срещи с клиенти, а ако им погледнете и сайта как е направен може да се изсипе 1 документ критика :D Но сега цена от 2000лв за дизайн мога да кажа, че не е нещо фрапантно сега какво лого се спретна на България за цифра с доста нули там вече трябва да има някакви норми, но за дизайн и код до 10 000 примерно не е нещо което да се оспорва, но много си зависи и от фирма до фирма, от служител до служител и от клиент до клиент.


За първият дето си поставил цените също не са нещо кой знае какво инсталация и конфигурация на wordpress 300лв си е нещо напълно нормално, сега прави се за 5 минути да го инсталнеш, но ако си коректен ще настроиш всичко както си трябва и макс 1 ден работа сложи + малко благинка от теб за клиента (когато клиента е нормален винаги му добавям и неща от мен и след това да видите как доволен се връща и за още). Като сложиш и ДДС-та , пък ако си и шефа и това го дадеш на служител, после му платиш и надника и ДДС-то и то станаха куп неща.

Цените са напълно нормални и допустими това че нещо го правя за 5 минути примерно не значи, че трябва да искам 10лв на клиента той ако седне и сам си отдели времето нервите и всичко друго да учи тези неща вместо да се занимава с бизнеса си няма да е на никаква далавера.
Скоро имах такъв тип клиент идва и иска 1 куп неща и аз му казвам цена и време 5 дни, нещата ще ги свърша за 1 ден работа но пиша 5 та да си сложа и печалба, той ми каза " нее моите хора ще го направят за половин ден тия неща". След 7 дни ми звъни и ми казва "ок брат съгласен съм за цената и времето моите хора го направиха 1 от 9 задачи" .... и това за 7 дни и 3-ма човека екип беше.
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Цените са напълно нормални и допустими това че нещо го правя за 5 минути примерно не значи, че трябва да искам 10лв на клиента той ако седне и сам си отдели времето нервите и всичко друго да учи тези неща вместо да се занимава с бизнеса си няма да е на никаква далавера.
Скоро имах такъв тип клиент идва и иска 1 куп неща и аз му казвам цена и време 5 дни, нещата ще ги свърша за 1 ден работа но пиша 5 та да си сложа и печалба, той ми каза " нее моите хора ще го направят за половин ден тия неща". След 7 дни ми звъни и ми казва "ок брат съгласен съм за цената и времето моите хора го направиха 1 от 9 задачи" .... и това за 7 дни и 3-ма човека екип беше.

Напълно съгласен. Това, че някои прави нещо за 1 ден, дето друг го прави за 7 не значи, че трябва да вземе по-малко, а обратното. Защото за да го направиш за 1 ден, трябва да имаш много повече опит, и съответно цената ти за час работа ще е много по-висока
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Работа а се оценява по формулата 1 лв. за инсталация конфигурация и превод на безплатните плъгини и CMS и още 999 затова, че знаеш как, кои и т.н. Като отидеш при адвокат защо плащаш 10 000 к. за един съвет например?
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

ок, може и да не съм прав да реагирам така. Но мисълта ми беше, че не е много коректно. Няма лошо да си сложиш цена каквато сметнеш, че отговаря на труда ти. Но според мен не е професионално и морално, а дори и законно, да представяш нещата такива каквито не са и да им слагаш собствени етикети. Когато те са създадени от някой и този някой им е дал имена, които са копирайт, трейдмарк и тн. А те ти казват, предлагаме ви невероятната функция "Пазарска кошница" разработена от нашите специалисти, а реално инсталират WooCommerce. That's not cool. Просто не ми харесва моделът и как всеки се опитва да те метне. А се вижда колко аматьорско е всичко. Aко го правиш, поне го направи като хората, дай си малко зор, добави някаква стойност от себе си.
 
От: От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Работа а се оценява по формулата 1 лв. за инсталация конфигурация и превод на безплатните плъгини и CMS и още 999 затова, че знаеш как, кои и т.н. Като отидеш при адвокат защо плащаш 10 000 к. за един съвет например?


Проблема в БГ е, че не се оценява професионализма. Защото за да стигнеш до едно ниво, ти трябват много знания, които се придобиват с опит, време и пари. Примерно ако идеш да учиш нещо. Учиш 5 години, за това време ти хвърлил 30-40 000 за образование, тези пари нали трябва да се избият по някакъв начин, защото ако идеята е просто да се изхарчат, по добре да се изядат и изпият по дискотеките...
Друг пример, някои снима сватби и взема 500 - 1000 лв за 2-3 часа работа. Супер, ама нали за да я снима тая сватба е дал 20 000 за камера, 3-4 000 за фотоапарат и още толкова за работна станция...
 
Аз не знам какво толкова странно има в тези цени. Всеки си ги определя. Да, малко са скъпи, но реално това ще се сметне за смешни цени в чужбина, честно. Там не знам кой ми е казвал, защото аз не съм давал такива цени, но нещо от рода на сетъпване на WP + настройки и модификации от към визия, си отива към 2К в евра. дори това е от фирми, които се водят в ниския клас като цени. :) Това е свободен пазар и някой предпочитат да си платят дебело и да си знаят, че нещата са добре разписани и направени, а не да мине тънко и после ама то това не е това, което исках. Защото и това се случва. Омаловажавайки цените на големите фирми или хората, които продават труда си на тези цени, реално поставяте вашите в ниския клас, което не мисля, че е ОК. Не ми е логично едни да взимат ХХХ, а други ХХХХ за едно и също - но някой с опит от 3 години и такъв с опит от 3 месеца, няма как да са на една цена, но предполагам, че се говори тук само за опитни хора. ;)
 
От: От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

ок, може и да не съм прав да реагирам така. Но мисълта ми беше, че не е много коректно. Няма лошо да си сложиш цена каквато сметнеш, че отговаря на труда ти. Но според мен не е професионално и морално, а дори и законно, да представяш нещата такива каквито не са и да им слагаш собствени етикети. Когато те са създадени от някой и този някой им е дал имена, които са копирайт, трейдмарк и тн. А те ти казват, предлагаме ви невероятната функция "Пазарска кошница" разработена от нашите специалисти, а реално инсталират WooCommerce. That's not cool. Просто не ми харесва моделът и как всеки се опитва да те метне. А се вижда колко аматьорско е всичко. Aко го правиш, поне го направи като хората, дай си малко зор, добави някаква стойност от себе си.

Естествено трябва да обясниш на клиента защо е толкова евтин сайта ( 1000 лв. например). CMS -а е безплатен, но кофигурацията, инсталацията и превода му не са. DNS настройките на домейна (ако се налагат) също. Самия факт, че му препоръчваш безплатни решения, струва пари (защото ти имаш решение, а той не). Естествено мажеш да му предложиш, всичко да баде написано специално за него (според изискванията и необходимоста му). Тогава се смята 3 - програмиста х 60 часа х 80 евро на час (например) двама дизанера (едиколко си часа) и т.н. Всеки може да си направи и сам сайт стига да знае как. Реално погледнато всеки може да си направи и ядрена бомба и не съм сигурен, че материалите вложени в нея са най - скъпата част...
 
От: От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

ок, може и да не съм прав да реагирам така. Но мисълта ми беше, че не е много коректно. Няма лошо да си сложиш цена каквато сметнеш, че отговаря на труда ти. Но според мен не е професионално и морално, а дори и законно, да представяш нещата такива каквито не са и да им слагаш собствени етикети. Когато те са създадени от някой и този някой им е дал имена, които са копирайт, трейдмарк и тн. А те ти казват, предлагаме ви невероятната функция "Пазарска кошница" разработена от нашите специалисти, а реално инсталират WooCommerce. That's not cool. Просто не ми харесва моделът и как всеки се опитва да те метне. А се вижда колко аматьорско е всичко. Aко го правиш, поне го направи като хората, дай си малко зор, добави някаква стойност от себе си.

Както казах преди 100% ти гарантирам, че не може да направиш ВП сайт за половин час. В смисъл да направиш инсталацията, да накачиш 10 плъгина и да сложиш темата. И ВСИЧКО ДА ЗАРАБОТИ БЕЗ ПРОБЛЕМИ!
Ти казваш готови плъгини, аз съм сигурен, че този WooCommerce е пипан и то здраво, за да може да работи в БГ условията с бг куриери, и ставки. В крайна сметка този сайт е насочен към крайния клиент, които изобщо не му дреме дали се ползва WooCommerce или BooCommere. Него го интересува да работи и да му върши. В крайна сметка, ако даден човек има сайт, обаче иска и магазин към него по-евтино ли ще му излезе?
 
Re: От: От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Проблема в БГ е, че не се оценява професионализма. Защото за да стигнеш до едно ниво, ти трябват много знания, които се придобиват с опит, време и пари. Примерно ако идеш да учиш нещо. Учиш 5 години, за това време ти хвърлил 30-40 000 за образование, тези пари нали трябва да се избият по някакъв начин, защото ако идеята е просто да се изхарчат, по добре да се изядат и изпият по дискотеките...
Друг пример, някои снима сватби и взема 500 - 1000 лв за 2-3 часа работа. Супер, ама нали за да я снима тая сватба е дал 20 000 за камера, 3-4 000 за фотоапарат и още толкова за работна станция...

Много добре казано. И такова нещо като консултантски услуги чета само за някакви откраднати пари, защото някой "изконсултирал" някой си в някой проект и взел едни пари. За нищо го нямат това тук, а реално е много важно. Как без консултант примерно ще изготвиш бизнес план, или техническо задание за проект.

Нищо лично, но не е редно да ходиш по курсове за стотици левове, да си блъскаш главата в монитора от здрач до зори и накрая да излезеш на пазара с цени на някой фрилансър, който покрай писането на статии е решил и да сетъпва блогове. Да, няма лошо, но някак професионализма си има цена, защото в него се е инвестирало. :)
 
От: Адекватна цена за setup на Wordpress сайт

Барово, темата ми е доста полезна защото наскоро и аз имах същата дилема. :) Ако може да споделите и как е най-добре да се направи плащането, на колко части ? Например половината сума преди началото на проекта и половината на финала или...вие как процедирате ? И след това за поддръжката на сайта какви са практиките..ясно е, че е строго индивидуално, но все пак предполагам, че ще можете да дадете насоки.


Имам информация, че в Испания за настройка на wordpress тема без особенни претенции от страна на клеинта взимат около 2000 евро така, че коментираните цени по-горе не са чак толкова фрапиращи.
 

Горе