Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Това е лекия вариант. Защото мърлячи, мърлячи, а ние си имаме хора, които са си взели апартамент и са го за**али. Днес лудница, защото тъпунгерите са затворили крановете, ама майсторите им счупени май някаква тръба ли нещо такова и сега щели да дойдат от село да видят. Така, че всякакви го има. За това се чудя има ли някакво по-малко зло? Но явно няма. Всеки си има проблемни съседи и това е. Аз нямам хора, които да режат дърва всяка есен, но имам един подрастващ урод-студент, който сутрин рано почва с Азис. Това недокърмено недоносче е толкова големо, че и жените дето ги мъкне в кревата на мама и тати са такива - едрогръд и г*з добитък. Лошото е, че няма перспективи да напусне майчиния дом, защото е доста голям люзър. Аз лично яко бях работодател щях да го наем да плаши мухите. :)

За това бих преживял няколко дни резачки или ремонт (нали, не постоянно), но цял живот наблюдаването на подрастваш изрод си е тегаво, баце. :)

Този го знам нали ти бях на гости, значи лошо няма че си пуска азис лошото е че пееше с цяло гърло с песента е това вече притеснително :) би трябвало да е притеснитело и за родителите му ....за да сме честни всякакви чалги пя и беше следобеда така че не мисля че е под алкохолно въздействие... само незнам дали пее женските гласове...
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Аз до колкото съм запознат с климатиците ще стане точно обратното - ще се усъвършенстват, даже вече има и мобилни климатици, правят ги по безшумни и по компактни, и по икономични.
Естествено, че ще се усъвършенстват - това се прави непрекъснато.
Съвременния "климатик", а както КуулАйс вметна по-горе термопомпа, е един обърнат наопаки хладилник. Той мести топлината от едно място на друго. Но като механичен агрегат, с движещи се и триещи се части, си има принципни ограничения, които няма как да се прескочат.
Бъдещото отопление аз го виждам като система, която се зарежда от слънцето и акумулира топлина денем, която отдава в жилището нощем. По-точно - според нуждите. Естествено, без движещи се части. В най-лошия случай, с малка циркулационна помпа.
Нищо чудно, да измислят нещо, което да мести топлината от Екватора и тропиците в средните и крайни ширини. Някакви топлопроводи, на мястото на сегашните газопроводи. Надявам се, тогава САЩ да са само някъде на N-тия рафт в библиотеките.
Но стига сме мечтали.
Да взема да спомена превъзнасяните някога, изключително модерни, нафтови печки. Със седем-осем литра нафта можеше да се отоплява една стая за денонощие. С 15 л и отворени врати можеше да се отоплява цял апартамент. ;)

А пък ако искате, мога да ви разкажа, за преди 60-70 години, в селата в равнините, дето няма гори, с какво са се отоплявали? 8)
 
От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Експандиран Полистирол на фасада -пълен фейл това като се оригнеш вътре и изпарението си седи вътре със седмици:lol:
Мдам, леснотия за изпълнение. Модерно. Само дето, все едно живееш в пластмасов бидон.
Истинската стена е от кал.
И някои хора започнаха да връщат тази технология на строителство. :|
 
От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Естествено, че ще се усъвършенстват - това се прави непрекъснато.
Съвременния "климатик", а както КуулАйс вметна по-горе термопомпа, е един обърнат наопаки хладилник. Той мести топлината от едно място на друго. Но като механичен агрегат, с движещи се и триещи се части, си има принципни ограничения, които няма как да се прескочат.
Бъдещото отопление аз го виждам като система, която се зарежда от слънцето и акумулира топлина денем, която отдава в жилището нощем. По-точно - според нуждите. Естествено, без движещи се части. В най-лошия случай, с малка циркулационна помпа.
Нищо чудно, да измислят нещо, което да мести топлината от Екватора и тропиците в средните и крайни ширини. Някакви топлопроводи, на мястото на сегашните газопроводи. Надявам се, тогава САЩ да са само някъде на N-тия рафт в библиотеките.
Но стига сме мечтали.
Да взема да спомена превъзнасяните някога, изключително модерни, нафтови печки. Със седем-осем литра нафта можеше да се отоплява една стая за денонощие. С 15 л и отворени врати можеше да се отоплява цял апартамент. ;)

А пък ако искате, мога да ви разкажа, за преди 60-70 години, в селата в равнините, дето няма гори, с какво са се отоплявали? 8)

И нафтова печка имахме по комунизма, тогава да съм бил някъде 2-3 клас. Сега стои в избата иначе е здрава и запазена. Един приятел ми казва да съм я продал, щял съм да взема някой лев, то хубаво ама кой ще купи в днешни години такава печка... Иначе е добра идея да си отворя малко пространство в избата.

За извличане на топлина вече се тествало чрез сателити - значи спътници черпят енергия от слънцето и я насочват към Земята, но трябва да имаш печка която ще бъде вързана към слънчев колектор, за да може да улови слънчевата енергия директно от спътника, който този спътник черпи енергия от слънцето, и праща към Земята, и от там колектора на балкона или покрива да я улови, и да я трансформира в топлина. На принципа на сателитната TV - без сателит не можеш да хванеш сателитните канали. Имаше статия на английски за такива печки със слънчеви колектори, даже пишеше че се разработват подобни колектори за директна комуникация от слънчевите сателити и стават и за покриви, и за панели. Но за цени не разбрах.

Ако не ти представлява проблем, разкажи как са се топлели хората в равнините. Аз когато бях в Монголия, значи в източната половина на страната няма гори, там е степи, и хората които водят номадски живот извън градовете и живеят в юрти ( монголските шатри ) се топлят от лой на якове и друга животинска мас. От лой на якове става и за осветление, там даже има специални лампи за извънградски условия, в които наливаш мас от лой, има си фитил, палиш го и свети. На принципа като старите газени лампи с течност ( парафин ли какво беше забравих... ), само че с лой от якове. Иначе в западната половина на Монголия там пък е обратно - гъсти трудно-проходими иголистни гори, и там нямат проблеми с добива на дърва. :)
 
От: От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

И нафтова печка имахме по комунизма, тогава да съм бил някъде 2-3 клас. Сега стои в избата иначе е здрава и запазена. Един приятел ми казва да съм я продал, щял съм да взема някой лев, то хубаво ама кой ще купи в днешни години такава печка... Иначе е добра идея да си отворя малко пространство в избата.

И ние имахте такава и заемаше място, едва ли някой ще купи, на вторични суровини.
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Вдигам шум с циркуляра 2-3 дни в годината за да си нарежа разпалките. Дьрвата ги вземам нацепени. Живея в изключително тих квартал, но "дървената седмица" е неизбежна. И се търпим. Аз режа задължително в работно време (пон-пет 8-18ч с пауза от 2 до 4). Имам и "лебедка" както се каза по-горе и зимата, всьщност е електрически телфер, всеки 3 дни го пускам надолу от балкона и качвам по 100 кила дьрва. Ползвам вградена камина с водна риза, радиатори навсякъде, бойлер със серпентина, изолация на пода, тавана и стените. Отоплявам 100+ квадрата на температура 20-22 градуса, мерено на височина 90см. Стигат ми 6 тона дърва.
Ако е направено както трябва и се поддържа комина, камината не пуши и не цапа. Има си и хамалогия малко, но със сьответните приспособления и машинарии съм я свел до минимум. Имам и климатик, който пускам октомври-ноември, преди да драсна клечката.
Горното е за скептиците на дьрвеното отопление :)
А за шума? Не виждам защо се оплаквате, ако е в разумно време. Живеем заедно - сьобразяваме се. А идиоти винаги има, но да не ги слагаме под общ знаменател.
А всъщност, от разнообразните методи на отопление, най-шумни са климатиците. Като замръзнат перките и задумкат 24/7 и откарат цяла зима. Което си е денонощно 5-6 месеца. Пък дърварите после виновни...
 
От: От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Мдам, леснотия за изпълнение. Модерно. Само дето, все едно живееш в пластмасов бидон.
Истинската стена е от кал.
И някои хора започнаха да връщат тази технология на строителство. :|
Не, това не е модерно, това е простотия. Нали зимата ще сготви няколко пъти и ще трябва да се отварят прозорците, че не се диша вътре:D
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Напиши малко повече, като имаш време за Монголия. Ще съм ти много благодарен :)

Иначе за дървата ясна работата :) Яко разправия е и много мърсотия. Но пък ужасно ми харесва мириса на горящо дърво....съчетано със свинско и винско - цена няма :beer:
 
От: От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Мдам, леснотия за изпълнение. Модерно. Само дето, все едно живееш в пластмасов бидон.
Истинската стена е от кал.
И някои хора започнаха да връщат тази технология на строителство. :|

В Кипър има много къщи от кал. Държи най-хладно, а и до колкото знам са по-евтини.
 
От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Експандиран Полистирол на фасада -пълен фейл това като се оригнеш вътре и изпарението си седи вътре със седмици:lol:

Топлината я задържа много, изгася климатика преди да си легна, сутринта е още топло. Всъщност беше отвътре, проблема е че се появи мухал. Това лято го махнахме и сложихме вата с гипсокартон .. пък ще видим. (говоря за къща)
А иначе най доволно ми е в София в апартаментчето, мисля че е с итонг - зимата е рай, студ не се усеща. За сметка на това лятото не се диша, но си има решение на проблема :)
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Аз се чудя на тези с дървата, кое му е толкова евтиното? Значи, в нас имаме 2 климатика, които при денонощна работа зимата харчат около 40-50 лева общо. Не само че не е скъпо, а е ефективно и удобно. С дървата трябва постоянно да се занимаваш, да ги търсиш, прекарваш, складираш и да ги мъкнеш постоянно. Кое им е изгодното не мога да разбера?

Много зависи дали говорим за къща или апартамент... в моя случай 3 етажа - 10 помещения с климатик е безмислено / с палети - райско.

Другото което инверторните климатици отопляват ефективно до - 20 градуса.
 
От: От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Всъщност беше отвътре, проблема е че се появи мухал.
Аз точно това имах на предвид, появява се мухъл, ако се санира с фибран, тъй като този материал е неподходящ за фасади, поради почти нулевата си паропропускливост.
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Фибран - само за пода, под замазката, за изолиране на колони и греди.
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Ако влажността е голяма (и заради това има мухъл) може да се намали с уреди, които намаляват влажността.

Проветряването става през прозорците, не през стените! Трябва да отваряте прозорците периодично за да влиза "чист" въздух (колко е чист е отделен въпрос, но поне ще се отървете от излишния CO[sub]2[/sub] и ще влезе повече O[sub]2[/sub] (но ще влязат разни други неприятни миризми).

За решаване на проблема с мръсния въздух, който влиза (цигарения дим от съседните апартаменти главно ме дразни, от време на време има и смог) ползвам уред за пречистване на въздуха. Пускам го само когато въздуха е миризлив, иначе няма смисъл. Мухъл имах преди години, но го махнах като разкарах тапетите от външните стени и напръсках с препарат против мухъл (с активно вещество натриев хипохлорит). Уред против влага не ползвам. Обаче сега слагам изолация на външните стени и може да ми се наложи да смъквам влажността с такъв уред (ако проветряването не е достатъчно).
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

А за шума? Не виждам защо се оплаквате, ако е в разумно време. Живеем заедно - сьобразяваме се.

Ако говорим за жилищни блокове не може така. Става въпрос за стотици хора, които са наблъскани заедно на много малко място. Има малки бебета, някои хора са нощна смяна и трябва да спят през деня, други са с болно сърце и т.н. Някои шумове са неизбежни, но поне тогава могат да се викат професионалисти, които са бързи и докато се усетиш са си свършили работата и са заминали на следващия обект. Това с дългогодишните ремонти, които включват вдигащи шум процедури си е чиста дебилщина. Не знам що за същество трябва да е някой, за да причини такъв кошмар на стотици други хора. Рязането на дърва също си има оправия. Просто наемаш професионалист с моторна резачка, може и двама, а те свършват за 2-3 часа работата, която на теб ти отнема 2-3 дена с циркуляра.
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

И аз това се опитвах да обесня на BurnX , ама човека си знае неговото. Да си дупчиш с перфоратора всеки ден до 10 вечерта е нормално. Все пак всичко е според закона.

Ако говорим за жилищни блокове не може така. Става въпрос за стотици хора, които са наблъскани заедно на много малко място. Има малки бебета, някои хора са нощна смяна и трябва да спят през деня, други са с болно сърце и т.н. Някои шумове са неизбежни, но поне тогава могат да се викат професионалисти, които са бързи и докато се усетиш са си свършили работата и са заминали на следващия обект. Това с дългогодишните ремонти, които включват вдигащи шум процедури си е чиста дебилщина. Не знам що за същество трябва да е някой, за да причини такъв кошмар на стотици други хора. Рязането на дърва също си има оправия. Просто наемаш професионалист с моторна резачка, може и двама, а те свършват за 2-3 часа работата, която на теб ти отнема 2-3 дена с циркуляра.
 
От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

Разглобяването на палети и тяхното рязане не става за 2-3 часа. А и както казах, правя го в работно време.
Мога да искам от съседа да спазва часовете за работа. Мога да искам от него да поддьржа чистота и ред. Мога да го помоля да не работи определени часове. Но не мога да искам от него да плаща за допълнителен труд/услуги при условие, че не нарушава закона (или обшинските правила) за пазенето на тишина. А той е доста смотан.
 
От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

да и го нацепя на съседката :D
 
От: От: Акцията "нарежи си дървата - ядосай съседите" продължава!

В момента още режат мамицата им :mad: почнаха към 17:00..
Местоположение- Град Казанлък улица "Иван Вазов" 22(до СИБанк) ако случайно сте наблизо и искате да набиете някого лесно ще ги намерите
 

Горе