Предлагам: Анкета във връзка с конкурсите

Да се въведе ли минимален праг за нагардата в конкурсите за лого дизайн и не само?

  • Да и той да е не по-малко от 100 лв.

    Votes: 17 30.4%
  • Да не по-малко от 150 лв.

    Votes: 8 14.3%
  • Не, по-добре да не се организират кокурси, ако ще се въвежда праг

    Votes: 10 17.9%
  • Друго

    Votes: 5 8.9%
  • Всичко да остане както си е

    Votes: 16 28.6%

  • Общо гласове
    56

Websolut

Well-Known Member
Рейтинг - 100%
56   0   0
Във връзка със споровете за зачестилите напоследък конкурси за по 50лв, пускам една анкета, защото ми е интересно всеобщото мнение, не само на дизайнерите.

Може би темата, трябва да е в друг раздел, но ми се стори, че тук ще я видят повече хора, ако трябва админите да я преместят.
 
Гласувах "Друго" понеже съм против това да има праг но съм на мнение, че трябва самите дизайнери да си наложат такъв. Аз за лично повече няма да участвам в конкурси под 100лв.
+1, същото мисля и аз.
 
Ами тогава би следвало да не се коментира кое било излагация и ко е не по нискобюджетни конкурси, просто или участваш или не участваш.

Аз гласувах за праг 100лв., понеже това за мен е минимума за да се получи качествен конкурс, въпреки няколкото сравнително добри конкурса нискобюджетни, аз съм на мнение, че след като гарантираш наградата, тя трябва да е достатъчно стимулираща за да ти осигури максимален брой предложения на прилични ниво и за участниците е по-добре и за организаторите.

Разбира се аз също участвам в такива нискобюджетни конкурси, но не давам на 100%, както и останалите участници предполагам.
 
Последно редактирано:
След като се сложи минимален праг трябва да се премахне условието за гарантирана награда. Ще дам аз 150 лева без да знам дали ще ми допадне нещо или дали няма да има 2-3 нескопосани предложения, ще дам ама друг път.
Помислете и за това, не смятам че форумът е готов за промяна на правилата които важаха до сега. Всяка промяна ще намали драстично броя на конкурсите, и пак казвам на който му се виждат парите нека не участва.
 
Аз коментирам, защото все ще се намери някой предател да участва, май наистина без праг няма да стана нещата.
Какво значи предател?
Като няма праг какъв е проблема?
Аз не виждам голям проблем с нискобюджетните конкурси, не може да заставиш никой да участва или да не участва.
Оптималния вариант обаче цена - качество е около 100лв, това, че организаторите търсят по-ниско ниво това си е техен проблем, гарантират едни 50 лв, който обаче няма да им гарантират достатъчно участници и предложения, не може да разчитат на изключения, защото има сравнително добри нискобюджетни конкурси.
Разбира се награда от 100 - 200 лв също не може да им гарантира на 100% качествен конкурс, но може да им гарантира повече участници, по-добри дизайнери, по-голям избор...
Разбира се всичко е относително, но все пак:)
 
ШсЪ сетите. Ама вие сте си виновни, защото като видите конкурс за 20лв и скачате 50 човека. Бойкот на нискобюджетните и да участват там само прохождащи дизайнери за портфолио. Така се прави, не отгоре някой да налага регулации.
 
Никой не заставя никого да участва в даден конкурс. Ако не ви се струва изгодна цената, подминавате и автора губи време и пари от това, че няма кой да му се върже да му свърши работата тънко.

Щяло било да има “предател” ами щом той е преценил, че тази цена му е изгодна то не виждам причина да не участва.

Аз конкурси не пускам и и не участвам, но ми се струва крайно нередно да има такъв минимум и максимум.

Та това си е направо картел. Ще бъде жалко за форума, ако това нещо се приеме.
 
ШсЪ сетите. Ама вие сте си виновни, защото като видите конкурс за 20лв и скачате 50 човека. Бойкот на нискобюджетните и да участват там само прохождащи дизайнери за портфолио. Така се прави, не отгоре някой да налага регулации.

Защо, кой отказва едни сигурни 50лв, при гарантирана награда и двама участници?;)
50 човека стават понеже някой реши да участва и другите се нервират и решат да го накажат и участват и те.:D
 
Последно редактирано:
След като се сложи минимален праг трябва да се премахне условието за гарантирана награда. Ще дам аз 150 лева без да знам дали ще ми допадне нещо или дали няма да има 2-3 нескопосани предложения, ще дам ама друг път.
Помислете и за това, не смятам че форумът е готов за промяна на правилата които важаха до сега. Всяка промяна ще намали драстично броя на конкурсите, и пак казвам на който му се виждат парите нека не участва.
Щом пускаш конкурс трябва да си готов за всякакъв сценарий. Както при крипто валутите, риск си е.
Все едно на конкурса Мис България да кажат, че ако не им хареса никоя няма да има победител. Или че на избраната победителката не и харесват н................... и няма да получи корона.
Вземете се запознайте как се организира лого конкурс, скоро имаше добър конкурс за лого на фестивал в Габрово разгледайте го.

Щом с конкурс за 50лв. получават лого и участват добри дизайнери, тогава колко трябва да струва логото без конкурс , че да поръчи някой тук във форума?
 
Последно редактирано:
Друго - Не е луд този, който яде баницата, а този, който му я дава.
Какво като има конкурси за по 20-30-40-50 лв ? Просто не участвате и това е.
Ако човека не е доволен от предложенията, които има, ще вдигне цената сам.

Може пък да имам проект, за който не ми пука много много и мога да се задоволя с някакво смотано лого, защото във photoshop / cw съм с вързани ръце и не мога да направя нищо.
 
Последно редактирано:
Все тая, хора. След предишния спор се видя, че проблемът не е само в цената. Масово трудът ни се обезценява и цари невежество относно какво е "лого", какво трябва да бъде и т.н., както от клиенти, така и от "дизайнерите".

И аз съм работил за без пари, и то много, но качеството на нещата ми тръгна нагоре като се вдигната и приходите на проект. Защото мислиш как да направиш нещо по най-добрия начин. Не как днес да влезеш в 10 конкурса, за да спечелиш евентуално 1 и да си платиш телефона този месец :)

Професия, която се учи и усъвършенства с години се сравнява с умения, които се учат за месец. Станахме "картел", щото мислим, че под 100лв за лого е смешно. :D Даже самите дизайнери не смятат, че труда им струва толкова.

Ами, развивайте си хобито и това е :)

Ето едно клипче хората на запад какво правят и кога ще ги стигнем. Публиката е от неопитни хора. Говорим за индивидуална поръчка, не за конкурси :)

Може да кажете, че стандартът е различен, разбира се. Но имайте предвид, че техниката ни излиза по-скъпо от тяхната, плащаме същите разходи за софтуер, имаме достъп до същата информация и ни отнема същото време да се обучим. Гледайте го като процент. Най-евтината оферта е за 25% от минималната работна заплата, само за лого.
 
Конкурсите тука са нещо доста хубаво. Аз лично съм пускал 1. Като видиш, че масово се пускат за 50лв :) аз реших тогава май за 75 да го пусна, все пак 50% отгоре. Иначе няма как да ми вземеш 200лв за лого, като преди 2 дни е минал конкурс за 40лв с добри предложения, нали?
Сега относно плакането, че видиш ли били евтини... Ако дизайнера е затрупан с работа, надали ще може да отдели 10-15мин да участва в поредния конкурс. От друга страна ако няма работа и се чуди във фейса или предприемача да влезе то един 50лв и малко тренировка хич не са зле.
Мен лично, никога не ми е пукало от времето, в което се усъвършенствам. Ето и един пример http://exercism.io това е заигравка за програмисти обаче никой не ти казва тоя код е лош, другия е хубав, а вие си имате и публика + малко доход...
 
Между другото, я кажете един Български сайт или форум в който се организират повече конкурси от тук?
Тук http://weld1.bg/ преди имаше някакви нискобюджетни, но вече няма.
Това може би е форума с най-много конкурси в БГ уеб пространството в последно време, само за последните няколко седмици има може би 10, поправете ме ако греша, аз не си спомням преди да е имало толкова, вярно нискобюджетни, но има и такива за по 100лв, а с времето и нагоре предполагам.

Важното е да се развие традицията и клиента, като дойде и реши да организира нещо, да знае, че срещу по-висока сума ще получи прилично количество и качество предложения, а не да чете един тон препирни, което е изключително непрофесионално.
 
Щом пускаш конкурс трябва да си готов за всякакъв сценарий. Както при крипто валутите, риск си е.
Все едно на конкурса Мис България да кажат, че ако не им хареса никоя няма да има победител. Или че на избраната победителката не и харесват н................... и няма да получи корона.
Вземете се запознайте как се организира лого конкурс, скоро имаше добър конкурс за лого на фестивал в Габрово разгледайте го.

Щом с конкурс за 50лв. получават лого и участват добри дизайнери, тогава колко трябва да струва логото без конкурс , че да поръчи някой тук във форума?
Това се решава лесно с 2 награди - една сигурна, и една ако наистина си харесаш лого и мислиш да го ползваш.
 
Според мен една от причините да не се предлагат по-големи суми като награден фонд е известни опасения които има в организатора, че няма да получи достатъчно предложения и в крайна сметка ще си хвърли парите на вятъра и затова залага на по-малки суми, демек на по-сигурно:D - това е абсолютно неоснователно за мен, защото статистически погледнато във форума почти няма конкурси в които организатора е останал крайно недоволен, което говори, че вероятността да получите нещо сравнително качествено е в пъти по-висока и всичко това говорим за нискобюджетни конкурси.

Другата причина е мисленето - "защо 100-200 като гледам и че за 50 стават нещата, а и на мен не ми трябва нещо кой знае какво" и това мислене според мен няма как да се промени генерално, то си е традиционно за БГ:D.

Това предложение на Скай е интересно, но кой ще получи сигурната награда, ако нищо не си хареса клиента, 50лв ще се разделят на 10 човека или ще се хвърля чоп?
 
Проблема не е в тия дребни суми, проблема е че като цяло се обезценява труда на дизайнерите защото някой е решил да лапне тия пари. Каква заплата може да очаквате като графичен дизайнер в някоя фирма, като има хора правят прилични дизайни за жълти стотинки. Както каза колегата инвестира се много - здраве, очи, време, средства за хардуер, периферия (само един читав графичен таблет струва от 500 лв. на горе), софтуер и други. Дизайна е творчески , интелектуален ако щете процес, не може да се оценява на бройка и с твърди цени.
Примерно логото на Найк е струвало $35, създадено е преди много години от студентка която е продала една проста графика. А логото на Бритиш петролиум струва $211 000 000.
 
Последно редактирано:
Не съм съгласен, че някой го е страх за предложенията и затова пуска конкурс 50лв. Ако е толкова страшно, вади 150-200лв. и си пуска поръчка при някой дизайнер. Не е като да няма добри дизайнери във форума. Въпроса за мен е, че щом, като става за 50лв. да не е луд да даде 200. @Websolut то затова има най-много конкурси тук, просто е най-евтино.

Нека няма праг, нека си остане така но нека и тази дискусия да е повод за размисъл, кой как ще действа. Аз реших за себе си.
 

Горе