Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Re: От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

...черноморски амбулантен търговец като теб по-лесно ще му влезе отзад, отколкото в главата...


Ти знаеш ли какво е амбулантна търговия?
Да не би ти да работиш това и да те е яд?
Все едно аз да кажа че ти си амбулантен свиркаджия?
------------------
"амбулантна, амбулантно, мн. амбулантни, прил. Който се движи, пътува; подвижен.
• Амбулантен търговец. Търговец на дребни стоки, който пътува и продава или продава на открито и на различни места."

----------------------------
А какво си по-добър от овчара който започна скандала, при положение че си умен колкото него?
 
От: Re: От: Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

А какво си по-добър от овчара който започна скандала, при положение че си умен колкото него?

Amoun, само ти май не разбра, че скандала свърши! :wink:
Хайде стига сте спамили темата!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Писали сме едновременно ! Може и от друга фирма и т.н. да не издребняваме!

Може и друга фирма, но ако имат един и същи собственик на капитала става весело. Почват да те вика всеки ден в НАП, заради хубавите ти сини очи :) .
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Искам да попитам ако имам фактура за хранителни стоки или фактура от заведение, как се осчетоводство тези разходи при положение, че фирмата не се занимава с хранителни продукти и напитки.
Например разходи за банкет или сладки изкушения за клиентите.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Искам да попитам ако имам фактура за хранителни стоки или фактура от заведение, как се осчетоводство тези разходи при положение, че фирмата не се занимава с хранителни продукти и напитки.
Например разходи за банкет или сладки изкушения за клиентите.
Това са представителни разходи и се облагат с 10% алтернативен данък по ЗКПО!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Какво означава това, че ако имам фактура за 120 лв. (20 лв. ДДС), то трябва да платя 10лв. данък. И така 100 лв. минават за разход. Така ли се получава?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Какво означава това, че ако имам фактура за 120 лв. (20 лв. ДДС), то трябва да платя 10лв. данък. И така 100 лв. минават за разход. Така ли се получава?

Да! Така се получава:)
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом има данък на представителните разходи 10% каква е ползата да ги декларираш, не виждам смисъл тогава от тези разходи
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом има данък на представителните разходи 10% каква е ползата да ги декларираш, не виждам смисъл тогава от тези разходи

За да оправдаеш "липсите" в касата.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За всички разходи ли, който не са обвързани пряко с доходите на фирмата трябва да се плаща данък?
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За всички разходи ли, който не са обвързани пряко с доходите на фирмата трябва да се плаща данък?
Не, облагат се още например разходите за гориво и поддръжка и ремонт на автомобили, които се използват за управленска дейност!
Но не се облагат - разходи са канцеларски материали, телефонни сметки....
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

и е много интересен момента с доказването на "управленска дейност" пред данъчните :D последния път се наслушах на доводи.....
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Щом има данък на представителните разходи 10% каква е ползата да ги декларираш, не виждам смисъл тогава от тези разходи

Смисълът е, че 10% е по-изгодно от 10% + осигуровки (или 10% + 5% данък дивидент).

Да! Така се получава:)

Значи ДДС-то не се облага с данък и се приспада? Струва ми се, че нещо е сбъркано - прекалено е хубаво за да е истина.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Този данък дивидент откъде го измисли, и за ДДСто на разхода ми се струва че се приспада, ама за представителните разходи не знам
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

^
ЗДДС
Чл. 70. (1) Правото на приспадане на данъчен кредит не е налице, независимо че са изпълнени условията на чл. 69 или 74, когато:
.
.
3. стоките или услугите са предназначени за представителни или развлекателни цели;

Ако не обложат представителните с 10%, то няма да се признаят за разход. Ако не се признаят за разход, печалбата ще е по-голяма и при разпределението и след облагане с корпоративен данък ще и се дължи и данък дивидент.
 
Re: От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Данък дивидент нещо като данък печалба ли е

Не точно. Корпоративният данък (данък печалба) е дължим от юридическите лица при установяване на счетоводната им печалба за даден период. Данък дивидент, който е в размер на 5% от разпределените дивиденти, се плаща от физическите лица, които имат доходи под формата на дивиденти.
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За ЕООД отнася ли се този данък, щото не съм го чувал или счетоводителката ми е за ебане
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

За ЕООД отнася ли се този данък, щото не съм го чувал или счетоводителката ми е за ебане

Това ЕООД печалбата какво я прави? Държи си я в резерв? Разпределял ли си дивидент до сега? Ако пуснеш снимка на счетоводителката можем да ти дадем акъл и за другото, което питаш!
 
От: Безплатни СЧЕТОВОДНИ съвети! Задайте своя въпрос ТУК!

Технически данъкът върху дивидента се превежда в сметката на НАП от юридическото лице, което плаща дивидента на собственика. Когато юридическото лице не е българска фирма, тогава собственикът сам прави превода на данъка от своята сметка в сметката на НАП.

Ако например ЕООД-то има печалба 100 000 лева, 10% е данъка върху печалбата и каквото остане се облага с още 5% данък дивидент. Каквото остане след облагането с тези два данъка (ефективната данъчна ставка е 14,5%) се превежда по личната банкова сметка на собственика - тоест собственикът получава 85 500 лв (14 500 лв фирмата внася по съответните банкови сметки на НАП).

Може да излезе по-изгодно печалбата да се изплати като заплата - тогава фирмата няма да плаща данък върху печалбата (защото заплатата е разход и намалява печалбата до нула, ако се направи както трябва - следователно няма данък върху печалбата и данък върху дивидента). Виж в тази тема за дилемата "заплата или дивидент".
 

Горе