Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

uni-web

Well-Known Member
Здравейте,

От много време си мисля да разкажа за това, и все отлагам, не знам дали и колегите ще са съгласни да изложа моята истина, но ще го направя.

В БГ. съществува и според мен или е платена или се подпомага от някой нелоялна конкуренция. Това е лично мое мнение и не искам да обвързвам никой с него.

Сега за да започна всичко от начало ще се върна малко назад. В БГ. имаше двама лидери в нишата обяви. И двамата работеха по един и същ начин с черно сео, и всичко вървеше пушка без проблеми.
Седейки една вечер, тъй-като и аз имах сайт предлагащ подобна услуга се замислих ами защо те да могат, а аз не? Написах си скриптче което да прави това което правят и те естествено премислен уж така да не вредя на никой като постоянно работех по подобряването му. За тези които не знаят и им е интересно ще обясня по-късно за какво става на въпрос.

Та класациите за сайтовете за обяви преди стояха горе-долу така:

topobiavi.com
bezplatno.net
alo.bg
и така и така надолу аз бях от малките с макс 1000-1500 потребителя дневно.

Направих анализ на топобяви и видях как се прави черно сео и е вървежно, направих скрипта подобен на техния за един ден и го пуснах в сайта, просто да пробвам. Резултата от черното сео, не закъсня след седмица сайта правеше вече по 7000 дневни потребители. Започнах да иамам директни рекламодатели, преместих сайта на впс. защото споделения хостинг не го поемаше. В общи линии все хубави неща, имах приятел от другия форум с сайт за обяви попита ме и му казах тайната на успеха. Започна и той, това не е важно двата сайта се намесиха между шамарите, и класацията вече не беше същата.

topobiavi.com
bezplatno.net
alabala.bg
bg-info.info
alo.bg

Като нещата се местеха постоянно конкуренцията беше сериозна. След време като достигнахме този голям трафик, и от ало.бг започнаха да използват тази черна техника, но въпреки всичко не можеха да ни минат и достигнат. Започнаха да искат линкове от мен с bg-info.info и alabala.bg за другите не знам не съм държал връзка с тях. Аз отказах отказа и Симо, собственика на алабала. Бях достигнал до 3.5 к. горе долу приходи от директна реклама с 38-40 к. дневни потребители.
Алабала беше с едно две к. над мен, не това е важно.

Заговори се по форумите за прословутата панда. :D и как щяла да засегне всички сайтове използващи тази технология. Бих казал ха дано ама надали. :D

Какво се случи:

"Първата панда"

Топобяви отнесоха първи наказанието, ние останахме втрещени от рязкия спад, те веднага махнаха брояча на тиксото за да не си личи колко са порязани реално предполагам.

По форумите, е не знам тук дали е разисквано, но в другият форум веднага започна да се лее злоба и кеф от това че някой бил наказан. Малко след това се изля още, няколко дни след това бе наказан и bg-info.info, а на следващият и alabala.bg. Представете си спад от близо 40к. дневно на 2-3к. Беше ужасяващо рекламодатели почват да звънят да те заплашват, че спират рекламата и нормално никой не би рекламирал в сайт с малко посещения.

Същото както казах последва и alabala.bg, а малко по-късно и безплатно.нет пострадаха като и те се отърваха от брояча за да не е виден погрома. Останаха само едни май?

Да, и до ден днешен си работят безпроблемно с автоматично генерирани тагове, и никой не ги е пипнал нито закачил.
Познайте кои са?

Да кажа сега за технологията "Автоматично генерирани тагове":
Накратко: Взема се ключовата дума през която някой е попаднал на сайта ти от гугъл и това автоматично се превръща в таг който вади резултати от твоята търсачка. Няма дублирано съдържание няма и проблеми докато някой не те накисне яко пред гугъл за да остане единствен!

Резултата:

Прецакани много хора, и най-вероятно доста освободени от работа поне от топ обяви и безплатно мисля другите бяхме и ги поддържахме сами, и един който все още функционира и продължава да работи по същият начин, само дето това което загубиха останалите не им се пренесе като посещения.

За да не каже някой, че злобея ще кажа, че одавна преживях факта. Просто реших да разкажа и така, нека всеки сам си прави изводите, аз за мен съм си ги направил каква е била "Първата Панда в БГ". ;)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Мисълта ми е, че никога сайтовете които изброих не са били наказвани от панда манда или пингвин всичко беше ръчно наказание.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Ами направи и ти няколко доклада на alo.bg и да видим какв ще стане. Въпреки че си мисля че няма да ги хване, просто може търсачката да е облагодетелствал този сайт, стар домейн или нещо подобно. :)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Не съм такъв, човек и не търся саморазправа, Просто исках да го видят и другите както ти си го видял. ;)
Ами направи и ти няколко доклада на alo.bg и да видим какв ще стане. Въпреки че си мисля че няма да ги хване, просто може търсачката да е облагодетелствал този сайт, стар домейн или нещо подобно. :)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Не съм такъв, човек и не търся саморазправа, Просто исках да го видят и другите както ти си го видял. ;)

Но чесно да ти кажа, резултатите на topobiavi пълнеха серпа с булшитс, може доста хора да им са се заканили на тях и да са ги нарязали.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

a grad.bg наблюдавал ли си го?
то аз не виждам нищо лошо..щом като вляза намирам това което търся (при 40к посещения едва ли ще е другояче?)
 
Последно редактирано:
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Ами направи и ти няколко доклада на alo.bg и да видим какв ще стане. Въпреки че си мисля че няма да ги хване, просто може търсачката да е облагодетелствал този сайт, стар домейн или нещо подобно. :)

Не е важно дали ще има доклад, а кой/кои ще го направят :wink:

Иначе уни, аз ако ме бръмнат дет съм изкарвал по 3.5к от един сайт с потенциал за повече............................. е незнам колко си железен да издържиш, че още не си им подпалил кофража :twisted:
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Не е важно дали ще има доклад, а кой/кои ще го направят :wink:

Иначе уни, аз ако ме бръмнат дет съм изкарвал по 3.5к от един сайт с потенциал за повече............................. е незнам колко си железен да издържиш, че още не си им подпалил кофража :twisted:

Просто, си замълчах както и останалите иначе още ближа рани като котарак в ъгъла. :)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Мне не съм, сега погледнах набързо същия цирк. Аз имах впредвид първата ниша и първите наказани от това и единствения измикнал се безнаказано. ;) Иначе 100% има още такива сайтове работещи по този начин даже и аз се замислих дали да не пусна пак пералнята за черно онзи ден, дори и в нишата която ми е целта има хора такива. :)

a grad.bg наблюдавал ли си го?
то аз не виждам нищо лошо..щом като вляза намирам това което търся (при 40к посещения едва ли ще е другояче?)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Надали, всичко беше целенасочено колкото и да се упитвам да убедя някой който не ми вярва. Виж сега кой пълни резултатите с бул шит и само той остана. Няма лошо в наказанията ама да са за всеки. Не тези които според мен са ги поръчали да си развяват байряка сега и да си правят каквото си искат.


Знаеш ли какво ми иде като мина покрай бутка за вестници и вида вестници затиснати с камък на който пише ало.бг?

Но чесно да ти кажа, резултатите на topobiavi пълнеха серпа с булшитс, може доста хора да им са се заканили на тях и да са ги нарязали.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Уни и аз имах такъв сайт със същата технология преди две години но го пуснах точно преди да пуснат пандата и тамън се разработи и потъна но за това не обвинявам никой едва ли някой е стигнал чак до моят сайт да се занимава.

Още повече че същата система я бях пуснал в УК и нея също я изпердаши по същото време което няма как да е станало по донос още повече че УК и БГ сайтовете ми бяха на различни акаунти и тн. Просто новите алгоритми ги хванаха.

След това ги спрях и наскоро пак пуснах единият УК сайт хвана го за няма и седмица още даже не се беше развъртял.

Сега относно тези дето не ги удари обърни внимание и на една много голяма БГ онлайн книжарница - Там ситуацията е същата - и аз като теб съм се чудил що едни ги удари а пък други ги оставя да работят по тази процедура и стигнах до извода че може би или са по внимателни или просто когато станеш прекалено голям законите вече не важат
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Уни и аз имах такъв сайт със същата технология преди две години но го пуснах точно преди да пуснат пандата и тамън се разработи и потъна но за това не обвинявам никой едва ли някой е стигнал чак до моят сайт да се занимава.

Още повече че същата система я бях пуснал в УК и нея също я изпердаши по същото време което няма как да е станало по донос още повече че УК и БГ сайтовете ми бяха на различни акаунти и тн. Просто новите алгоритми ги хванаха.

След това ги спрях и наскоро пак пуснах единият УК сайт хвана го за няма и седмица още даже не се беше развъртял.

Сега относно тези дето не ги удари обърни внимание и на една много голяма БГ онлайн книжарница - Там ситуацията е същата - и аз като теб съм се чудил що едни ги удари а пък други ги оставя да работят по тази процедура и стигнах до извода че може би или са по внимателни или просто когато станеш прекалено голям законите вече не важат

Според моите наблюдения - когато станеш прекалено голям законите вече не важат е едно от основните правила на Google напоследък. След всеки ъпдейт, печеливши са само големите установени марки. Чувал съм също, че ако сайта харчи много за Google Adwords, Google са склонни да си затварят очите определено време, но това са по-скоро слухове.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

По скоро слухове който харчи много адуордс ще харчи още повече като му отрежат клона.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Ама братле, аз не говоря за ук., специалн о изброявам сайтове, и тези сайтове не бяха ударени от пигвини, панди или каквото и да е, а наказанието им беше ръчно. Така се правят нещата в БГ. не е и до това че като станеш мнго голям никой не те закача, щото тея дето визирам и сега не са много големи. Просто искаха да останат сами и подкопаха всички покрай тях.

Уни и аз имах такъв сайт със същата технология преди две години но го пуснах точно преди да пуснат пандата и тамън се разработи и потъна но за това не обвинявам никой едва ли някой е стигнал чак до моят сайт да се занимава.

Още повече че същата система я бях пуснал в УК и нея също я изпердаши по същото време което няма как да е станало по донос още повече че УК и БГ сайтовете ми бяха на различни акаунти и тн. Просто новите алгоритми ги хванаха.

След това ги спрях и наскоро пак пуснах единият УК сайт хвана го за няма и седмица още даже не се беше развъртял.

Сега относно тези дето не ги удари обърни внимание и на една много голяма БГ онлайн книжарница - Там ситуацията е същата - и аз като теб съм се чудил що едни ги удари а пък други ги оставя да работят по тази процедура и стигнах до извода че може би или са по внимателни или просто когато станеш прекалено голям законите вече не важат
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Евала за темата и че казваш нещата с истинските им имена. Доста мръсно се играе и това не е тайна за никой. Дали в конкретния случай е точно така не мога да кажа, все пак няма реални доказателства.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Единственият вариант може би е да разработваш, докато имаш посетители, бранд, та после да влизат хората директно с името ти, аз поне така виждам някаква алтернатива, ако те орежат. (както са направили с теб)
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

И аз бях наказан миналия месец така, но след като пуснах редирект 301 на линковете и ме върна същите позиции, но не винаги дейста тоя номер.
 
От: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Това принципно е най-добрия вариант ама кво да ти кажа особено тук в България за къв бранд кви сто лева говорим.... има брандобе де ама.... колко са? 100-200
А пък, ако си прохождащ бизнес надай се да те търсят по бранд.
Относно сайтовете за обяви наистина в разни търсения си държат горни позиции - може би е защото просто има много обяви за дадена ключова дума колкото и да си брандуваш
topobiavi наистина преди бяха на първи позиции по разни думи - сега май grad са нещо така - не им знам тактиките
Първите гледам, че линковете са им дуфолоу а вторите нофолоу - но може би не това е проблема....

Единственият вариант може би е да разработваш, докато имаш посетители, бранд, та после да влизат хората директно с името ти, аз поне така виждам някаква алтернатива, ако те орежат. (както са направили с теб)
 
Тези Панди и глупости реално не им е много ясна технологията. Всичко уж се опира на това, че гледали качеството и предоставят само релевантни и правилни резултати на потребителите си, но лично в твоя случай не знам каква е мега разликата между един сайт за обяви и друг. :) Явно са имали нещо, но щом аз не може да намеря съществена разлика като потребител, смятай как тези машини са успели. :) Естествено, загадка ще си остане за мен и другите кой какви SEO техники е прилагал де. Но явно който е прекалявал повече е бил първи в листа на тези ъпдейти. ;)

Нещо да си забелязал като разлика между теб и тези, които все още държат позиции. Предимно в техническо и SEO отношение. ;)
 
От: Re: Без гащи, или "Първата Панда в БГ."

Нищо освен разликата, че те продължават да вървят, а аз не. Както и факта, че останалите които изброих имахме ръчно наказание. :)
Нещо да си забелязал като разлика между теб и тези, които все още държат позиции. Предимно в техническо и SEO отношение. ;)
 

Горе