Бизнес не се прави с дребнави сметки!

От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Аз искам само да попитам имат ли право да искат да им се прехвърлят "правата" върху логото, понеже е масова практика в заданията. Защото, зелота беше писал преди време в друга тема, че логото си е интелектуална собственост на автора и е достатъчно да им отстъпи правото да го ползват. И никой не може да има претенции да не го слагаш примерно в портфолиото си... това е по усмотрение на автора, но не и задължение...
 
От: От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Аз искам само да попитам имат ли право да искат да им се прехвърлят "правата" върху логото, понеже е масова практика в заданията.

Да, имат право. Няма значение дали е лого, картина, книга, песен - правата се държат от собственика и никой няма право да го ползва без негово съгласие. Докато е жив, собственика може да продаде, отдаде или прехвърли правата за ползване. След смъртта на собственика правата се държат от роднините в продължение на ако не бъркам 70 г., след този срок произведението е свободно да се ползва от всеки, който пожелае.

И именно заради това всеки който пожелае може да отпечата и издаде примерно "Под игото", като няма да плаща и 1 стотинка авторско право, но никой няма право да отпечата, издаде и да печели от произведението, което е в моя подпис.
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

За Авторските фокуси има нива на откупуване :) нивата идват от сток фотографията като пример - прост пример:

- Цена за ползване в интернет
- Цена за ползване в хартиени медии
- Цена за това
- Цена за онова
- Цена с пълни права и отказ от авторски права...........

Просто последната цена е най-висока и никой не иска да плаща за нея.
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Докато е жив не бих казал - ако се е отказал от правата си срещу пари :)
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Графичното изображение, било то картина, скица или лого-проект и т.н., подписано и защитено от създателя му, си е на практика изделие, което си има притежател(автор-създател). Пълните или частични права, към ползвателя се уреждат със договор.
 
От: От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Аз искам само да попитам имат ли право да искат да им се прехвърлят "правата" върху логото, понеже е масова практика в заданията. Защото, зелота беше писал преди време в друга тема, че логото си е интелектуална собственост на автора и е достатъчно да им отстъпи правото да го ползват. И никой не може да има претенции да не го слагаш примерно в портфолиото си... това е по усмотрение на автора, но не и задължение...
В договора, бе упоменато използването му в портфолиото на създателя. Пропуснах момента със ‘специални’ санкции при нарушение от моя страна (извън БГ законодателството), заради естеството на проблема. В случая аз съм по-ощетения.
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Да, благодаря ви за отговорите. Само да спомена, че писах по спомен и може да не съм го "цитирал" правилно човека, но не се сещам темата за да видя как точно беше формулирано.

Поздрави!
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Да, благодаря ви за отговорите. Само да спомена, че писах по спомен и може да не съм го "цитирал" правилно човека, но не се сещам темата за да видя как точно беше формулирано.

Поздрави!

Погледни Закона за Авторкосто право и сродните му права, тези неща които ги говорим ги пише там. :)
 
От: От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Докато е жив, собственика може да продаде, отдаде или прехвърли правата за ползване.

Авторът има право да каже, че е автор. Обаче не може да прехвърля правата на ползване на друго лице, ако това е забранено съгласно договора (а то е забранено - след като става въпрос за лого).

Поне с такова впечатление останах (чел съм закона за авторските права).
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Подчертал съм интересното:

Видове неимуществени авторски права
Чл. 15. (1) Авторът има право:
1. да реши дали създаденото от него произведение може да бъде разгласено и да определи времето, мястото и начина, по който да стане това, с изключение на обектите по чл. 3, ал. 1, т. 4, 6 и 8, при които това право се уговаря по договор;
2. да иска признаване на неговото авторство върху произведението;
3. да реши дали произведението му да бъде разгласено под псевдоним или анонимно;
4. да иска името му, псевдонима му или друг идентифициращ го авторски знак да бъдат обозначавани по съответния начин при всяко използване на произведението;
5. да иска запазване на целостта на произведението и да се противопоставя на всякакви промени в него, както и на всяко друго действие, което би могло да наруши законните му интереси или личното му достойнство;
6. да променя произведението си, ако с това не се нарушават права, придобити от други лица;
7. на достъп до оригинала на произведението, когато то се намира във владение на друго лице и когато това е необходимо с оглед упражняване на неимуществено или имуществено право, предвидено в този закон;
8. да спре използването на произведението поради промени в убежденията си, с изключение на реализираните произведения на архитектурата, като обезщети за претърпените вреди лицата, които законно са придобили правото да използват произведението.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) Авторът няма право да се противопостави на желанието на собственика на произведението на архитектурата да го разруши, преустрои, надстрои или пристрои, ако това се извършва в съответствие с действащите разпоредби. За уточняване на начина на извършване на промените собственикът на произведението на архитектурата може да подаде искане до организацията по чл. 40, която е длъжна да извърши консултацията.


Неотчуждимост на неимуществени права
Чл. 16. Неимуществените права по т. 2 и 4 на ал. 1 от предходния член са неотчуждими. Отчуждаването на други неимуществени права може да става само изрично и в писмена форма.

Видове имуществени авторски права
Чл. 18. (1) Авторът има изключителното право да използва създаденото от него произведение и да разрешава използването му от други лица, освен в случаите, за които този закон разпорежда друго.
(2) За използване по смисъла на ал. 1 се смятат действия като:
1. възпроизвеждането на произведението;
2. разпространението сред неограничен брой лица на оригинала или екземпляри от произведението;
3. публичното представяне или изпълнение на произведението;
4. излъчването на произведението по безжичен път;
5. (изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) предаването и препредаването на произведението по кабел;
6. публичното показване на произведение на изобразителното изкуство и на произведение, създадено по фотографски или аналогичен на него начин;
7. превеждането на произведението на друг език;
8. (доп. - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) преработката и синхронизацията на произведението. Преработка е и приспособяването и внасянето на всякакъв вид промени в произведението, както и използването на произведението за създаване на ново, производно от него произведение;
9. реализирането на архитектурен проект чрез построяване или изработване на обекта, за който той е предназначен;
10. (нова - ДВ, бр. 28 от 2000 г., в сила от 05.05.2000 г., изм. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) предлагането по безжичен път или по кабел на достъп на неограничен брой лица до произведението или до част от него по начин, позволяващ този достъп да бъде осъществен от място и по време, индивидуално избрани от всеки от тях;
11. (нова - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., доп. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.) вносът и износът в трети държави на екземпляри от произведението в търговско количество, независимо дали са произведени законно или в нарушение на правото по т. 1.
(3) Използване по ал. 2, т. 3 до т. 8 включително е налице, когато посочените действия се извършват по начин, даващ възможност произведението да бъде възприето от неограничен брой лица.
(4) (Отм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.)

Не видях в закона да пише за "Неотчуждимост на имуществени права". Пише само за "Неотчуждимост на неимуществени права".
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Да, благодаря ви за отговорите. Само да спомена, че писах по спомен и може да не съм го "цитирал" правилно човека, но не се сещам темата за да видя как точно беше формулирано.

Поздрави!

Аз си спомням. Ставаше въпрос за един конкурс на crazydevil, който изрично беше споменал в заданието, че изисква ‘пълни права’ над проекта, включително забрана за публикуването на графичният символ даже и от създателя му. Смятам, че zealot беше прав, като защитаваше правото на автора да публикува творбите си. Тази ‘съвместна’ реклама не пречи на никой според мен, но ‘поръчителя’ явно си имаше собствено мнение по въпроса. Въпрос на избор и договорки. По темата: Важното, е че трябва да уважаваме взаимно труда си, без дребнави сметки в името на общият просперитет. Всичко се свежда до ясни цели, ясна комуникация и градивна критика. Всеки човек, трябва да постави на първо място идеалите си, отговорността си и после парите.
 
От: Бизнес не се прави с дребнави сметки!

Относно, правата ми и закона в БГ бях писал по-горе, че се консултирах с двама независими юристи. След дълги дебати, ме посъветваха да опитам със споразумение. Закона ме защитава до голяма степен, но инвестицията изразена в пари, време и нерви, няма да ми донесе големи ползи. Все пак леко постигнах целта си. Не съм готов и не ми е работа да тълкувам закона. Има си хора за тази работа. Ако има юристи във форума, нека да си кажат мнението, но пак смея да твърдя, че постигнах добър, най-вече морален резултат с минимални загуби.
 

Горе