Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

advaworx

Active Member
Здравейте,
в духа на по-предната тема, която пуснах за даряването на средства за болното момиченце, Вики, ми хрумна идеята да направим благотворителен фонд "Предприемач".

Идеята ми е следната:
Собствениците/Администраторите на форума правят една банкова сметка, в която всеки на драго сърце може да дарява колко парички иска, 2-3-5% от месечната си печалба или колкото там реши, а като се натрупа известна сума я даряваме от името на форума за дадена кауза или човек в нужда.

Смятам, че би било много хубаво, а и наред с това, че ще вършим нещо наистина благородно, то ще популяризираме и форума по един прекрасен начин.

Чакам да видя какво мислите и вие.

Поздрави!
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

И аз се включвам активно... със съвети, идеи, напътствия и прочие :twisted:
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Благотворителността е малко относителна, но едва ли е изненада за някой. За пример ще посоча кампаниите с СМС-и, от които 20% отиват за държавата, 20% отиват за мобилните оператори и още сигурно толкова за организаторите на кампанията, както и за реклама по медиите. Процентите може и да са малко по-различни, но в крайна сметка до нуждаещите се достига нищожна сума. Трябва да се измисли друг вариант, направо по банкова сметка или нещо от този род.

Иначе и аз се включвам, ще следя темата!
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Ако трябва да се напрви както трябва,
трябва да се регистрира фондация в обществена полза.
Дарителите да могат да си приспадат даренията от печалбата, както е по закон и т.н.
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Пълни глупости е това.
За всяко болно дете примерно ако се дават по 10 000 лева вместо тези пари да се вложат в техника и обучение на специалисти винаги ще има нужда от такива кампании.
Не е ли по-добре парите да се дадат на някоя болница и да си купи апарат или да обучи един специалист?
 
Аз се включвам активно. Допада ли идеята много. Трябва да сме добри и отговорни.

Как да помогнем?

П.П: Местя темата в За форума.

Трябва да сме регистрирани като фондация регистрацията трябва да се направи от 7 физически или три юридически лица http://www.bcnl.org/bg/nav/137-правна-рамка-на-нпо-въпроси-и-отговори.html

иначе нямаш право да събираш пари за благотворителност (мисля че рискуваш затвор до 5 години някакъв такъв срок ми се върти ) ако се прави - целата на този закон е че преди 10тина години имаше измамници който обикаляха по фирмите и събираха дарения за несъществуващи каузи и обществото настоя да се прекрати тази практика затова го направиха да се води тежко престъпление...

след това трябва да се оправят данъците и счетоводството ето една книжка от 100 страници покрива повчето неща https://www.google.com/url?sa=t&rct...yNViVn2xtJD8R72IMxedI6A&bvm=bv.58187178,d.bGQ


тукс са 100те най често свързани въпроси със данъците на фондацията

http://ngobg.info/bg/legislation/law/данъци.html


а тук няколко странни казуса

http://www.odit.info/?s=6&i=233822&f=678




ако фондацията събира само по няколкостотака на месец (нещо от рода на 25%-50% ще и вървят само за разходите да е легална)

И НАЙ ВАЖНОТО НЕ ТРЯБВА ДА СЕ ИЗДЪНВА СЧЕТОВОДСТВОТО ПО НИКАКЪВ НАЧИН ЗАЩОТО ЖУРНАЛИСТИТЕ САМО ТОВА И ЧАКАТ МОЖЕ ДА СТАВА ДУМА ЗА НЕПРАВИЛНО ОСЧЕТОВОДЕНИ 5-10- 25 ЛЕВА ИЛИ МОЖЕ ДА ВИДИШ СТАНИИ КАК ЕДВА ЛИ НЕ ПРАХОСТВАТ ПАРИТЕ....

ПРИМЕР: тъмна чатст на законодателството от 100 те върптоса за данъците на фондацията



Трябва ли ЮЛНЦ да плаща осигуровки ако няма наети служители или не заплаща на членовете на органи за работата им?
Размер на шрифта Разпечатване

30 Юли 2011

Осигуровки се дължат, ако има правно основание за начисляване на възнаграждение за положения труд, дори и възнаграждението да не е начислено. Това означава, че следва да се докаже наличието на правоотношение между лицето и ЮЛНЦ, по силата, на което лицето дължи престирането на своя труд, дори и да няма нарочен договор. На практика обаче, в случаите на ЮЛНЦ по принцип не се цели постигането на икономическа изгода от извършваната дейност, а членовете работят за постигането на т.нар. идеални цели. Ето защо, като се имат предвид указанията на НАП в тази насока (Указание на НАП с изх. № 24-00-7/25.02.2010 г., допълнено с Указание изх. № 24-00-10/10.03.2010 г.) на органите по приходите ще им бъде трудно да докажат, че членовете на органи, макар и да не са платени за своята дейност, полагат труд, който следва да бъде възмезден.

тоест трябва да се събират осигуровки ама данъчните трябва да проверяват и да докажат че се дължът което е трудно НО е по добре на всички учдредители който помагат с дейност да се платят осигуривки защото ако не се платят

това не пречи да се появи вестникарско заглавие:

Фондация в сивата икономика

Фондация укрива осигуровки


и после кажи че нямаш сестра фондацията веднъж за винги може да бъде очернена.... а свързаните с нея дамгосани като измамници... (ще им остане черен печат за цял живот)


та вместо да даваме една камара пари на месец за да не бъде да тези пари по добре всеки да ги дарява за където иска....

говорим за случая ако фондацията събира до 1000 лв на месец повечето ще отиват за счетоводство и осигуровки на учредителите който помагат с дейносто... ако събира 10 000 или 100000 звучи по приемливо ама иначе да да харчиш 100% или 50% от парите който събираш на месец за да си покриеш разходите по добре да не се учредява... просто всеки да дари където иска ни ще дадем трибуна само
 
а и още нещо итересно фондацията трябва да регистира и в ДАНС и оше 99 глупости...
Трябва ли ЮЛНЦ да се регистрират в ДАНС?


ЮЛНЦ следва да се регистрират в ДАНС по силата на разпоредбите на Закона за мерките срещу изпирането на пари. В тази връзка всяко ЮЛНЦ е длъжно не по-късно от 4 месеца след датата на съдебната си регистрация да подаде молба-заявление до председателя на ДАНС, към която следва да се приложат следните документи: • Вътрешни правила за мерките срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма, приети от управителния орган на ЮЛНЦ (подписани и подпечатани); • Копие от БУЛСТАТ картата на ЮЛНЦ; • Копие от устав / устройствен правилник на ЮЛНЦ; • Копие от съдебно решение за учредяване; • Копие от актуално състояние. Копията на всички документи следва да бъдат заверени „вярно с оригинала” от представляващия, подписани и подпечатани от него.


1000 - 1500 - 2000лв на месец минимум за разходите давам на месец

(осигуровки на всичките 7 учредителите ЗАДЪЛЖИТЕЛНО нищо че закона е неясен всичко трябва да е платено за да се блокират опции за очерняване, Разход за добър счетоводител ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, Разход добър юридически съветник който да следи всички законови изисквания да спазени както и за промени на който трябва да бъде отговорено... ) ГОДИШЕН РАЗХОД ЗА ПУБЛИЧЕН ОДИТ ОТ НЯКОЯ ГОЛЯМА И ИЗВЕСТНА ОДИТОРСКА ФИРМА (няколко К) за да не каже някой че каквото е останало от даренията сле покриване на разходите не е било харчено правилно (да няма спекулации за някакви злоупотреби)

от там нататък ако нещо остане ще се дарява... ама ще е грубо фондацията да събере да кажем 2500 лв за месеца и да си запази 2000 да си оправи документите да е законна... даже при 5000 звучи грубо....

затова ви казвам по добре всеки да си дарява сам за където реши ние само ще даваме трибуна на случайте
 
просто за малките суми се губи смисъла понеже фондацията има едни и същи разходи горе долу за да спазени дребните буквички на закона... ако получава по 2000, 5000 лв на месец като вноска от дребни дарители така и ако получава по 100 000 - 300 000 - 700 000 долара от чужбина да правят протести например


пп фондацията трябва да си има и собствен офис отделно от други фирми да не и влияят (например ако фондацията дели един апартамент за офис с фирма за имоти и при фирмата за имоти стане издънка продаде се жилище с измама да кажем нищо не пречи журналистите да гръмнат че фондацията дели офис с изманици - разбирай получава се очерняване) и отделно един човек да седи винаги в работнов време в офиса дори и да не върши нищо (за да не кажат че фондацията е фантом като няма хора в офиса) филм нали
 
Последно редактирано от модератор:
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Една идея от мен:

Има много домове за сираци. Съмнявам се там да има книги на бизнес тематика, а има много млади хора, които завършват училище и излизат на пазара на труда. Защо да не им се даде възможност да прочетат нещо. Все пак ще бъде и тематично Predpriemach.com помага с книги за бизнес, икономика, и т.н.

Аз веднага мога да се включа с 10-тина заглавия.
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Да взема да напиша 1 статия за благотворителността в предприемач.ком :p

Специално акцентирай върху това, че партиите в България прибират около 50 млн. лв. годишни субсидии. За какво ги харчат? Особено партиите, които не влязоха в парламента, но също взимат немалко държавна помощ. Например един Светльо Витков прибира около 700 000 лв. годишно за партийна дейност, а за него се чува само около изборите, защото партията му е от един файтон хора. Държавата трябва да се погрижи за своите болни деца, а не да разчита на някакви спорадични кампании. Защо се наливат стотици милиони, за да се подпомагат няколко фермера-милионери? Нима имаме някакво селско стопанство? Съжалявам, че разводнявам темата, но искам да намекна ясно, че рефрена "няма пари" е абсолютна лъжа. Има планини от пари, но потъват в джобовете на шепа хора с благосклонната подкрепа на политиците. И няма значение кои са на власт. Дори 5-6% от тези пари се насочат за лечение на болни деца, изобщо няма да има нужда от фондации и унизително "просене" по медиите. Обаче това трябва да искат протестърите и "ранобудните" студенти. Великите блогъри вместо да пиянстват цяла нощ и изтрезнявайки сутрин да боядисват паметници, да вземат да се напрегнат и да пишат по темата. Дълга сага е и не виждам да се оправи, докато манталитетът на българина е "ден да мине, друг да дойде". Весели празници. :)
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Скакауеца прибира малко над 500 000 и вече си купи Mерцедес за 100 бона ;) иначе не ми се смесва политика с благотворителност. Това са 2 неща, които се изключват взаимно :cry: ако искате нахвърляйте идеи и ще напиша 1 статия, която да разпространим. Само не знам дали по този начин няма да се навреди на форума, данъчните да не погнат blinky и coolice :?
 
От: Благотворителен фонд "ПРЕДПРИЕМАЧ"

Благотворителността е малко относителна, но едва ли е изненада за някой. За пример ще посоча кампаниите с СМС-и, от които 20% отиват за държавата, 20% отиват за мобилните оператори и още сигурно толкова за организаторите на кампанията, както и за реклама по медиите. Процентите може и да са малко по-различни, но в крайна сметка до нуждаещите се достига нищожна сума. Трябва да се измисли друг вариант, направо по банкова сметка или нещо от този род.

Иначе и аз се включвам, ще следя темата!

Искам само да се включа аз относно СМС-ите. От няколко месеца може и година да е станало не знам кога го приеха закона, но СМС-ите са освободени от ДДС (тези които са за дарения). Пример е системата на DMS, пращал съм СМС там и нямаше ДДС, освен това те са единствените на които съм склонен да вярвам от този тип кампании тъй като се изисква точно определена оферта от еди коя си болница за еди каква си сума пари за да пуснат те кампанията след като се получат и съответните документи :) Относно мобилните оператори при DMS не знам точно как е хавата с таксите за номера им, но между 1 и 5 стотинки е това което прибират от СМС за поддръжка, което ще рече че от дарение 1 лв. нуждаещия се получава над 90 ст.
 

Горе