Бутки за сандвичи и фрешове

spirosi

Active Member
Здравейте момчета. Тъй като малко съм прикован на легло от известно време и мисля за всякакви неща ми се роди следното.
Мисля да взема за няколко месеца бутки за хотдози. Между 2 и 4 такива. Набелязал съм хубави локации за тях с голям поток. Обмислям да са само в пика на сезона за 3 месеца. Правя си някакви сметки ама не съм сигурен колко съм прав.
Та има ли някой който се е занимавал да даде съвети и да каже как стоят нещата горе долу ?
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Аз също имам такива намерения и все още се чудя кое ще е по добре- стационарен обект или павилион!? Кое ще е по лесно да се узакони!? Ще следя с интерес.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ами конкретните ми въпроси са:
1. Какви са реалните разходи ?
2. Колко фира се очаква да има и как я калкулирате?
3. Кое е по добре да вземеш готов бранд или не ?
4. Какво горе долу да се очаква, като проблеми и как да ги избегнем.

Например тези
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Имаш ли наблюдения над един конкурентен такъв павилион, що не пратиш някой да седи цял ден и просто да гледа и да записва колко хора точно си купуват. Аз лично така бих направил 5 дена да видя, защото съм скептичен да е далавера. Сигурно има, но ще е много малка за разправията. Но без проучване аз дори дънки не си купувам вече :D
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

имам някаква информация колко правят. Но пуснах темата за по точна информация ако някой има.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Някога работил ли си в сверата или си мислиш, че "щом некви леваци могат да въртят заведение, то и аз мога"?
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Искам да инвестирам, не да въртя заведение. Ще си има хора който ще работят в бутките и ще има нещо като управител - домакин който ще зарежда и наблюдава работния процес. Просто искам да знам дали сметките са ми правилни.
Говорил съм с една верига такива бутки. Ще ми дадат бутки под наем, мога да работя и под тяхното име и да зареждам от тях продуктите. Цените който ми дават са съблазнителни а по тоя начин, ще спестя и от брандирането на бутките. Въпроса е дали съм смятал правилно и затова питам някой да ме насочи какво да очаквам.

Някога работил ли си в сверата или си мислиш, че "щом некви леваци могат да въртят заведение, то и аз мога"?
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Всичко зависи от отношението ти. Работил съм в павилион, който на ден правеше над две хиляди лева оборот.

Проблема е да намериш персонал, на който да имаш доверие, за да не седиш по цял ден пред камерите (не че ще видиш всичко) и да си направиш математиката със заплатите, наемите, режийните, общината и т.н.

Имай предвид, че колкото е по-малка заплатата толкова по-демотивиран ще ти е персонала и ще те крадат. Бакшиш на павилион НЯМА, така че недей да се опитваш и да го споменаваш дори на работниците си. Давай им бонуси при добро представяне и добра заплата. Ако ще е за Банско - примерно от 700 лв нагоре, при положение, че едно кафе ще ти е поне 3 лева в бутката...
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Искам да инвестирам, не да въртя заведение. Ще си има хора който ще работят в бутките и ще има нещо като управител - домакин който ще зарежда и наблюдава работния процес. Просто искам да знам дали сметките са ми правилни.
Говорил съм с една верига такива бутки. Ще ми дадат бутки под наем, мога да работя и под тяхното име и да зареждам от тях продуктите. Цените който ми дават са съблазнителни а по тоя начин, ще спестя и от брандирането на бутките. Въпроса е дали съм смятал правилно и затова питам някой да ме насочи какво да очаквам.

С това свое мнение показваш, че нищо не разбираш от темата.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Lafka не са ли навлезли в Банско още, "КОЙ" като го гледам ще почне да продава и ходдози.
Ако вземеш бутки под наем от фирма не е ли малко набутвация?
Тази фирма собственик ли е на терена или ги преотдава под наем?
По принцип се играе на търг, ако става въпрос за общински терен.
 
Re: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ами конкретните ми въпроси са:
1. Какви са реалните разходи ?
2. Колко фира се очаква да има и как я калкулирате?
3. Кое е по добре да вземеш готов бранд или не ?
4. Какво горе долу да се очаква, като проблеми и как да ги избегнем.

Например тези

Ето какво знам от познати, движещи подобни бизнеси.

1. Разходите са:

- Наем на мястото според района и неговата атрактивност (трафика най-вече), но до към 150 лв. на месец е ОК. Но както казах зависи, може повече, може и по-малко.
- Ток, ако ще черпиш от някъде - но са малки - не повече от 50-60 лева, пак според интензитета на работа.
- Заплати, ако ще даваш. Но там едно 500 лева с осигуровки и всичко не мърдат.
- Счетоводство, ако някой ще ти го води - 50-100 лева, но ако много го биеш този апарат, може и повече.
- Продукти - там е според видя на продукти, които е предлагаш.

2. Фирмата ще е голяма само в началото, защото тогава няма да знаеш колко и какво. Хванеш ли си бизнеса от колко има нужда, които дни е повече и т.н., това ще го сведеш до минимум. Най-много да остават неща, за да си допълваш хладилника, което не е фира реално. :) Моят познат успя на 3тата седмица да хване колко точно да поръчва, за да не влиза в големи разходи при поръчките на "суровини", както с вика.

3. Моят познат е проста бутка, не е бранд. Лошото на бранда е, че те ограничава - ако искаш утре да "разчупиш" с нещо, ще трябва да се съгласува с тях, ако е позволено. Но пък предимството на бранда е, че е познаваем и хората знаят какво да очакват. ;)

4. Проблеми - конкуренция, лошо време, хейтъри. Но ако държиш да нямаш никакви, дори идващи от самосебе си....проучване му е майката. Не прави нещо, където трафика е слаб или липсва или аудиторията не е подходяща за този тип храна. Примерно бизнесмени няма да седнат да маят дюнери, или първокласници да се спират, ако си някаква малка кафетария. :) И така. :)

Момчета, айде малко по-сериозно се изказвайте....
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

ДГЕ!
Влязох пак в темата, за да помоля Blinky да редактира заглавието, че това Т кара хемороидите ми да кървят първосигнално. (като напреднете в годините, ще установите - доста преди мен, заради заседналия ви начин на живот, че хемороидите изискват специално внимание и дори кихавица може да ги жегне)
А то какво се оказа. Освен бутки, и ходдози, и сверата...
ДГЕ!
Арепоневтояфорумсипуснетередактораипишетеграмотно!
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Вискяре бил си само за учител по български, пропуснал си дума, като ,,набутвация,, не съществува:)
Не се втелясвай толкова, въпреки, че хемароиди на нервна почва няма.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Моят съвет е да не захващаш бизнес, от който нямаш идея, ала мислиш да наемеш персонал и да го оставиш там. Няма да разбереш кога ще те изнесат.

Можеш да започнеш този бизнес директно с персонал и без да си там САМО АКО разбираш и имаш опит. Само така ще знаеш какво да гледаш, къде са възможните пробойни, нормално ли е да има брак 20 кренвирша на ден и т.нат.

Като си нямаш идея и в края на месеца са изразходвани 25 бутилки кетчуп ще се чудиш много ли са, малко ли са, не е ли гепил някой служител 4 бутилки за дома, отделно яйцата, отделно питките и прочие и прочие. Не дай си боже единия ти продавач да има много приятели и да ида се изреждат всеки ден да хапнат по 2 хот дога почерпка от твоя служител.

Този бизнес при всички положения е евтин за започване - оборудване, разрешителни, стока ще ти отнемат максимум 10 000 лв - това с почерпките и приличен вид на будката.

Но не го почвай, ако няма да си там в 90% от времето - похарчи си парите за друго.

Каквото и да решиш, винаги ще подкрепям инициативата и опитите и ти пожелавам успех.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Момчета, айде малко по-сериозно се изказвайте....

Напълно сериозно съм се изказал - автора на темата не разбира нищо от този бизнес и е по-добре да не почва, прав е Вискяр, като го видиш колко грамотно пише и ти става ясно всичко.

Моят съвет е да не захващаш бизнес, от който нямаш идея, ала мислиш да наемеш персонал и да го оставиш там. Няма да разбереш кога ще те изнесат.

Със своите въпроси и коментари автора на темата вече показа, че въобще не разбира този бизнес и гледа високомерно на това, по-добре е да не почва, да намери нещо друго за инвестиция.

Но не го почвай, ако няма да си там в 90% от времето - похарчи си парите за друго.

Не 90, и 100% да е там, не разбира ли тематиката - пак ще се провали.
 
Re: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Напълно сериозно съм се изказал - автора на темата не разбира нищо от този бизнес и е по-добре да не почва, прав е Вискяр, като го видиш колко грамотно пише и ти става ясно всичко.

Да де, ама автора на темата не е писал тема "Разбирам ли от този бизнес", а "Помощ търси и информация", и като гледам някои отговори, направо се чудя и се връщам назад, аз ли не съм прочел какво търси автора. :) Така, че проверих, хубаво е и другите да го правят преди да пишат. :)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Така си е, и в темата има много хубави съвети, обаче когато автора на темата изглежда не ги приема и се изказва:

Искам да инвестирам, не да въртя заведение. Ще си има хора който ще работят в бутките и ще има нещо като управител - домакин който ще зарежда и наблюдава работния процес....

Ами, че само от това си личи, че инвеститора не знае с какво се захваща. Просто не може само да инвестираш, без да "въртиш" заведение, не го ли "въртиш" - то задължително ще фалираш. А пък изказването за "нещо като управител - домакин" ... това въобще трябва ли да се коментира колко е нелепо?
 

Горе