Бутки за сандвичи и фрешове

От: Re: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Да де, ама автора на темата не е писал тема "Разбирам ли от този бизнес", а "Помощ търси и информация", и като гледам някои отговори, направо се чудя и се връщам назад, аз ли не съм прочел какво търси автора. :) Така, че проверих, хубаво е и другите да го правят преди да пишат. :)

Грамотността в писането води до грамотност в мисленето.
Ако щете и обратното: Грамотността в мисленето води до грамотност в писането - не е нужно да си литератор, а само да си пуснеш редактора на правопис.)
Идеята да си връткаш синджирчето, а друг да вади кестените от огъня, е донесла не един провал.
От първото мнение разбирам, че автора има проблеми. За което му съчувствам. И му пожелавам да се оправи бързо.
Конкретно по темата ще кажа следното:
1. България вече е пълна с давани под наем заведения. Без наем. Само срещу поддържане и опазване на сградите. Пазара е преситен, което е нормално.
Да не се подвежда по мнения - Брато, мястото е супер! Ти само го вземи и брой парите.
Печелещите места рядко някой ще даде/продаде.
2. Не бих инвестирал в безотчетен бизнес, дори с брат си. На някои места такъв тип заведения ги контролират по броя хлебчета. Но на всеки разумен му е ясно - до колко може да е ефикасен такъв контрол. Денем през такова място минават поне 5 доставчика. "Домакина" спокойно може да си добавя продукти за своя сметка при хубав ден и да отчита загуби при лош ден. А може и да си вкарва 30% за себе си и всеки ден да отчита непродажби.
Няма как на такъв обект да дадеш два бона заплата, а и въпреки това пак ще те крадат. Кражбата на собственика е национален спорт у нас.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Вискяр,
с контрола и отчета, не мислиш ли че една простичка камера няма да реши проблема с кражбите. Особено в такова тясно пространство :)
Абсолютно всичко може да се отчита с правилната стратегия :)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Вискяр,
с контрола и отчета, не мислиш ли че една простичка камера няма да реши проблема с кражбите. Особено в такова тясно пространство :)
Абсолютно всичко може да се отчита с правилната стратегия :)
Камерите не показват абсолютно нищо, освен при груби грешки на аматьори, професионалистите ще си нагодят всичко както трябва ;)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Значи искам да изясним няколко неща :
1. Вискяр извинявам се за правописа си, ако можеше да видиш в каква неудобна позиция ми се налага да пиша може би щеше да разбереш защо не оглеждам правописа си толкова сериозно.

2. Знам как се прави бизнес, знам как се прави ревизия, знам как да си контролирам служителите, знам как и да ги мотивирам. Имам опит над 10 години по тези въпроси и смятам, че до някаква задоволителна степен съм придобил опит и съм изработил система.
Нямам опит с ресторанти и обекти за бързо хранене. Нямам опит в правенето на хамбургери и други.

Имам идея какво горе долу трябва да се случи, как да се подредят нещата и съм направил някакви сметки какво ще се получи.

Пуснах темата за да получа помощ от хора с опит. Който да споделят опит с мен за да видя дали това което мисля съвпада с реалността и дали сметките ми са приблизително правилни.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ти сметки не вадиш, за да видим какво мислим по тях, а само "едно место съм заплюл" и тва е....
 
Re: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ти сметки не вадиш, за да видим какво мислим по тях, а само "едно место съм заплюл" и тва е....

Да, мястото му е майката на този тип бизнес. Всичко друго, вече са въпрос на сметки и донагаждане с обстановката. за това, местата с трафик са твоите места, както казаха колегите, и аз изсипах в едно от предните си мнения. :)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Местата който съм харесал са с много трафик. Смятам да работи само през деня.
Разходите който съм сметнал са 1000 лева на месец. Като в тях не е включена заплатата на служителя който ще работи. Заплатата ще е процент от оборота с цел мотивация. По мои сметки човека би трябвало да може да си докарва по 1 - 1.2 хиляди лева месечно.
Смятам да работя на около 400% надценка :)

Ти сметки не вадиш, за да видим какво мислим по тях, а само "едно место съм заплюл" и тва е....
 
Виж и какви конкуренти имаш. Много е важно, особено при ценообразуването. ;) Иначе това е много добре, че трафика вече си го намерил. И този трафик ще има интерес към продукцията ти. Защото определено е продукция. И нещо, което може и да съм пропуснал - чуквай всичко, защото не знаеш кой ще те навести. Нещо, което някои си спестяват. И е важно документите ти да са изрядни и да се подновяват всяка година. Това е в общи линии. Ако искаш може да споделиш и какво ще се продава. Там вече ще влезем и по-креативно. А, да ще ти е нужно и един разход да направиш за листовки и рекламни материали. Но не голям, все пак си на регионално ниво и то много регионално. :)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Добър работник на дюнери/бургери/хамбургери за под 60/70 лв на ден въобще не се хваща. Това е за София, ти не каза за кой град иде реч. Но тези надници влизат в твоя бюджет за заплата. Беше писал за хотдози, но не вярвам да предлагаш само това - ако само само хотдози... всъщност не знам за такива бизнеси.

След това тези 1000 лв месечно, ако броиш наем, режийни и стока/брак, неяма да стигат. Наем и режийни трябва да са ти към 500-600 лв. Значи за стока остават 500лв. Което пък означава че с 400% надценка ще имаш 2000лв месечен оборот. Което означава че няма да имаш за заплата и режийни.

Т.е. за да ти е успешна будката, трябва да харчиш повече - примерно 2000 лв за стока, за да има накрая за всички разходи и твоята печалба.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

За да не правя нова тема, както мислех, нека си задам въпроса тук. На пролет живот и здраве искам да си купя машина за царевица на пара и машина за пуканки например. Ще ги сложа някъде из центъра и ще пратя мойта да продава на тях. Инвестицията не е голяма, нито пък очаквам някаква печалба, по-скоро ми е интересно има ли файда от тая работа. Мислех, да не се занимавам с фирми, тротоарни права и там какви бяха още бюрокрациите и ако рискът е само да дойдат от икономическа полиция и да усвоят машините - няма проблем, поемам риска. Но дали ще има и проблем за приятелката ми, за мен, глоби и т.н. ? А ако реша да съм легален, колко ще ми струва това удоволствие?
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ако искаш да си легален ти трябват всички удостоверения като за преместваем обект - НАССР, пожарна, община, осигуровки, да спазваш добрия ред, да не цапаш.

Само докато стигнеш до общината и ще те откажат да слагаш каквото и да било където и да било. Без тях не става обаче, идват ти на втория ден с полиция и те разцепват по шевовете.

По темата - 400% е добре, може и повече ако правиш кафе. В обекта в който работех кафето идваше на под 20 лв килото, продаваше се за 1.9, а опашката събота и неделя се прегъваше два пъти. Помисли дали ще си търсен, ти трафик може да имаш, ама ако трафика ти е в Обеля или Красна Поляна, майната му на тоя трафик. Трябва ти позиция в добър район, където си в "работата". Т.е. някой парк, където хората да са настроени за почивка. Ако ти разрешат да си сложиш павилиончето на улицата ти сам ще го вдигнеш след 6 месеца....
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Ако искаш да си легален ти трябват всички удостоверения като за преместваем обект - НАССР, пожарна, община, осигуровки, да спазваш добрия ред, да не цапаш.

Само докато стигнеш до общината и ще те откажат да слагаш каквото и да било където и да било. Без тях не става обаче, идват ти на втория ден с полиция и те разцепват по шевовете.
Стига бе, аз мислех, че ще ме изчакат поне до 1-вия, 2-рия месец, че да си избия парите за машините хахаха. Ейтова е млад човек да има амбиция за собствен бизнес, а да няма на къде да поеме ...
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Стига бе, аз мислех, че ще ме изчакат поне до 1-вия, 2-рия месец, че да си избия парите за машините хахаха. Ейтова е млад човек да има амбиция за собствен бизнес, а да няма на къде да поеме ...

Не си само ти единствен, имаш и конкуренция, която ще те изяде с парцалите направо, как мислиш, ти би ли позволил на някой да дойде на твоя територия, да продава твоя продукт, да подбива цената ти, да работи нелегално като спестява разходите, които ти си правил? ;)
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Стига бе, аз мислех, че ще ме изчакат поне до 1-вия, 2-рия месец, че да си избия парите за машините хахаха. Ейтова е млад човек да има амбиция за собствен бизнес, а да няма на къде да поеме ...

Надявам се това да е сарказъм, който не схванах от първия път!
 
От: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Не си само ти единствен, имаш и конкуренция, която ще те изяде с парцалите направо, как мислиш, ти би ли позволил на някой да дойде на твоя територия, да продава твоя продукт, да подбива цената ти, да работи нелегално като спестява разходите, които ти си правил? ;)
По принцип конкуренция почти няма - за моя град. Мисля че това лято само 1 будка за царевица на пара имаше на центъра.
 
От: От: Бутки за сандвичи и фрешове

По принцип конкуренция почти няма - за моя град. Мисля че това лято само 1 будка за царевица на пара имаше на центъра.

Под конкуренция визирам всичко, не само твоите царевици!
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Абонирам се за темата. Също съм се интересувал от това.
От това, което съм чул, трябва почерпки под масата за разрешителни и почването е лесна работа. След това почерпки на инспекторите и бизнеса продължава.
Пари се изкарват, колко - не знам. Ако си вървежен - се изкарват много повече.
Моя съвет е сам да завъртиш бизнеса - т.е. да почнеш без персонал. След това ако решиш може да си наемеш човек.
Така ще научиш занаята.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Пиши после какво е станало, никой в тоя форум не казва после какво в направил. Така, да се похвали или ожали все пак. Пък и другите да знаят :D

автора на темата не разбира нищо от този бизнес и е по-добре да не почва.

Тва е несериозно. Няма нужда да разбираш от никакъв бизнес, за да започнеш. Аз не знаех как се включва компютър. Сега правя няколко други неща, за които нищо абсолютно не съм знаел. Не е кой знае кво, особено пък да продаваш хляб с кренвирш.
 
От: Бутки за сандвичи и фрешове

Пиши после какво е станало, никой в тоя форум не казва после какво в направил. Така, да се похвали или ожали все пак. Пък и другите да знаят :D

Е, ти пък сега, как ще пише и ще каже? Нали тогава ако каже, че е успял, ще привлече и други към този сектор и на него ще му стане трудно, даже невъзможно да работи и да печели големите пари, да се прави на много голям бизнесмен :lol:, а пък ако се окаже, че е загубил - ще го подиграват. И за това всеки си трае.
 
От: От: Бутки за сандвичи и фрешове

Е, ти пък сега, как ще пише и ще каже? Нали тогава ако каже, че е успял, ще привлече и други към този сектор и на него ще му стане трудно, даже невъзможно да работи и да печели големите пари, да се прави на много голям бизнесмен :lol:, а пък ако се окаже, че е загубил - ще го подиграват. И за това всеки си трае.

Голям майтап пада тук. :D Всеки си решава дали да сподели случилото му се. Не виждам логика да му се подиграват, че е загубил. Със сигурност и вие имате поне 1 инвестиция, която не е пожънала успех. :)
 

Горе