Българска граматика!

Някакъв междуличностен обмен по Програма "ромско включване за устойчиво развитие с нулев въглероден отпечатък 2030" вероятно?

p.s.: Не е расистки хумор, подчертавам да не стават грешки.
Като му стигнеш на даласа килобайтния форумен отпечатък, тогаз евентуално ше си усвоил форумния хумор и ше можеш що-годе успешно да класифицираш юзърите.

Седи си на ясличката засега и поемай ноухау от старшите.
 
Разбра ли контра - не ставало въпрос за расовото разнообразие, а за религиозното еднообразие (виж ми окото). Проблемът бил религиозен.:)

Комунизмът, замислен и реализиран от нали знаете кои (ако не знаете - историята знае) явно отново спасява света от религиозната деградация. Връщаме се към изконната истина, която и децата знаят, за "произходът на всичко от една незнайно откъде появила се точка, стояща си в нищото". И нека бъде светлина.
Когато опре до религия нещата стават "по-дебели" и от война. Това поне не си ли научил.
 
Срещам едно заглавие днеска в нета.

Представям Ви първата ми кулинарна книга​

и нещо викам не е граматически правилно.Според мен е

Представям Ви първата СИ кулинарна книга​

проверката я направих, като си казах

Представям Ви първия си интернет проект.

Тази демокрация ти дава великолепната възможност да пишеш книга с грешки без редактор и така хората четат грешно Такива бисери съм чел при фрилансърите:)Такова е образованието. Скоро четох, как чесъна и лука при гастрит, колко полезни били .:)
Аз срещам официални документи от хора на високи позици с грешки. Вече не е проблем да допускат грешки стига да не са очевидни. Какво, ако не си сложил запетая някъде като и другия няма да разбере, че трябва да има. Слагаш пред “че”, “когато” и т.н и да свържеш 2 прости изречения
Проблем е, ако не знаеш английски език. Кандидатстваш за продавач и ти искат английски, защото може да дойде чужденец. Ако кандидатстваш за спасител пак английски, защото като човека се дави и вика на английски ти от къде ще знаеш, че се дави ?
 
Последно редактирано:
Печелиш приза за най-комплексарската тема на годината още през Юни, да ти е честита победата.

Сигурен съм, че учителката ми по български език би се съгласила с теб, лющейки контролни до 12 вечерта за 600лв. заплата, докато някои от бившите й ученици за месец вадят колкото тя за няколко години мизерна работа.

С две думи - правилното писане не предполага успех в живота за радост на 99.9999% от хората, които пет пари не дават за три и половината индивида, на които им правят впечатление такива неща.

Не се заяждам, просто казвам, тъй като познавам хора, които не могат да сложат 100% от запетайките където им е мястото, но запетайките в банковите им сметки са на правилните места. :)
Няма нужда от такъв цинизъм. Правилното писане само по себе си не предразполага към материален успех, но е част от общата култура на човек. Всички правим грешки, но ако са прекалено много, започват да се набиват на очи и да подсказват, че авторът има дефицит на знания извън нормалното. Какъвто е и случаят с Даласа. :)
 
...Ако кандидатстваш за спасител пак английски, защото като човека се дави и вика на английски ти от къде ще знаеш, че се дави ?
Как откъде? По оцъкления поглед и плясъците във водата! :D
По отношение изкривяването (да не ползвам по-цветущи думи) на грамотността и изказа, освен от интернет инфлуенсърите, фрийлансъри и подобни, основна роля имат и наетите журналисти по родните медии.
То не бяха фрази като "живия живот" (вместо реалния живот), "опорка" (вместо довод), вече се виждат по Нова телевизия и кривогледи, със заешки зъби репортери да се появяват по централните емисии...нямат нито добра дикция, нито стойка, а за граматика и изказ - майка плаче (от срам...ама едва ли).
За българските инфлуенсъри не ми се и започва. Понякога попадам на видеа на някои от тях...преди седмица или повече, на видеото на онова момче, което водеше предаването Ергенът. Жена му се фръцкаше в някакъв софийски мол със сестра си и се чудиха коя колко била "наядена" (нахранена, сита...са им чуждици може би)...едно видео стига да си пуснете на подобни родни "знаменитости" и просветители на младежта, и ще видите за каква трагедия става на въпрос - лигавщина, беден речник, често и обилни количества глупост, гарнирана с още толкова чуждици, ползвани не на място.
Както се каза в началото на темата - в страната ни баланса умни - идиоти е отдавна нарушен и вторите изпъкват все повече спрямо малко останалите от първата група. Затова си ги гледаме и по телевизията - едва сричащи, в костюмчета.
 
Как откъде? По оцъкления поглед и плясъците във водата! :D
По отношение изкривяването (да не ползвам по-цветущи думи) на грамотността и изказа, освен от интернет инфлуенсърите, фрийлансъри и подобни, основна роля имат и наетите журналисти по родните медии.
То не бяха фрази като "живия живот" (вместо реалния живот), "опорка" (вместо довод), вече се виждат по Нова телевизия и кривогледи, със заешки зъби репортери да се появяват по централните емисии...нямат нито добра дикция, нито стойка, а за граматика и изказ - майка плаче (от срам...ама едва ли).
За българските инфлуенсъри не ми се и започва. Понякога попадам на видеа на някои от тях...преди седмица или повече, на видеото на онова момче, което водеше предаването Ергенът. Жена му се фръцкаше в някакъв софийски мол със сестра си и се чудиха коя колко била "наядена" (нахранена, сита...са им чуждици може би)...едно видео стига да си пуснете на подобни родни "знаменитости" и просветители на младежта, и ще видите за каква трагедия става на въпрос - лигавщина, беден речник, често и обилни количества глупост, гарнирана с още толкова чуждици, ползвани не на място.
Както се каза в началото на темата - в страната ни баланса умни - идиоти е отдавна нарушен и вторите изпъкват все повече спрямо малко останалите от първата група. Затова си ги гледаме и по телевизията - едва сричащи, в костюмчета.
Те повечето така плуват с плясъци и ако е немец и вика нещо като “гутен швабен вунда ба” с техния акцент се чудя дали се давят, така си говорят или е призив за революция.
Иначе това как ще разбереш, че се дави от предния пост беше шега
 
Знам, но като морско чадо рекох да взема отношение. :)
Иначе давещите се рядко имат много време за приказки...все пак едва успяват да си вземат въздух или главата им е вече изцяло под вода. Между немското hilfe (хилфе), английското help и българското "хелпни ми бе", защото "помощ" отдавна не е модерно да се ползва, разлика голяма няма.
Спомена за ученето на английски, това е добре, но може да хванеш и от немския, доста работа създават и добре платена за Европа.
Поздрави и успехи!
 
Няма нужда от такъв цинизъм. Правилното писане само по себе си не предразполага към материален успех, но е част от общата култура на човек. Всички правим грешки, но ако са прекалено много, започват да се набиват на очи и да подсказват, че авторът има дефицит на знания извън нормалното. Какъвто е и случаят с Даласа. :)
Сега специално за тебе, който ме кара да не се самообразовам, ще спра предаването за живота на пандите и ще ти отговоря. Пишейки темата:

Представям Ви първата ми кулинарна книга​

мисълта ми бе, за съвет от знаещите граматиката на българския език и умните хора във форума дали е грешно, защото нещо не се връзва с моите спомени от ученическите години и си пеех "първата ми "или "първата си".Разбираш ли след многото години четене на грешно написани текстове в интернет се чудиш, кое е правилното?!А може би си оказва влияние, че говорим в немско само немски, английски и някакъв смесен български сбирщайн сред българите, които са от всички крайща на България с техните диалекти.Както мой познат от 20г. в Германия трудно се сеща за някоя бг дума все си виках-тоя па на къф се прави.И именно защото не претендирам , че съм езиковед исках да се допитам до такива, като теб дето знаят правилното поставяне на пълния член и не е-кат или я-кат.
А то излезе, че съм съм ултра разбирач на възвратните местоимения в българския език, за което благодаря, но има една съществена разлика,за тези, които не могат да ме разберат.Богатството на българската граматика ти позволява някои приоми,които трябва да си майстор на обратния словоред, за да проумееш и после разбереш.
Чест и почитания! Далас бивш мебелен предприемач с откраднат бизнес от герберската хунта.Настоящ началник хигиенист на немските тоалетни.
 
Има и такова нещо като отделни абзаци. Има по принцип, при теб - не. Но ти си от "старата школа" и споменатото не прави никакво впечатление на Ноке например. (Той пак не е видял избирателно. За милениалите вижда всичко.)
Извинявам се, че си се мъчил да ме четеш сякаш гледаш филма "Гениите никога не са разбрани", но явно си търсил същественото между редовете и липсата на абзац те е накарало да мислиш , за разлика от натовския ти коловозен начин на мислене.Няма да се оправдавам, че пиша само с мишката и правя пунктуационни грешки, като спестявам мастилото на форума и мъчим ли мъчим умните.
А за Русия - слогана е един - Вперйод за родину, за Путину.Я познай в кой падеж е изречението:)
 

Горе