Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Нека съм идиот, ама предпочитам да си ходя в Гърция. :)
От 5 години не ходя на нашето море, освен за седмица на гости, защото жената е от Каварна. Само дето не мога да се примиря с мътната вода и реално не изпитвам кеф да влизам във водата. Иначе Шабла и Крапец.. там е уникално. Все едно си на океан. Болата е скътано заливче, не е лошо, но да не ходиш в уикенда, че е гмеж и там. Ама абсурда на абсурдите е примерно плажовете около Каварна (селата в посока Балчик). Сложили некви шикозни имена, 3 метра плажна ивица, набумкали чадърите и писали "промоция" - чадър и неква смръдлив барбарон на който да седиш/лежиш - 20 лв. Айде бегай бе.

Гърция има хиляди възможности, но тъй като говорим за по-практични и естествено да не хвърляш торба с пари ще спомена Тасос.
По-близо е от нашето море (от София), перфектни плажове, кристална вода и спокойствие. Нека да сме идиоти. :)
Кеф ти средиземноморска кухня на брега на морето, кеф ти агнешко чеверме в таверна по средата на острова.
За обслужването - тези край морето са ОК, обаче тези във вътрешността на острова са направо уникални!
Първия път като отидохме ни оферираха да изберем тях (15 човека компания) и в замяна - ципуро на корем, мезета - сушени маслини и дроб от агнешко/ярешко (уникално мезе) - заведението черпи за добре дошли.
Черпиха ни бири, черпиха ни вино, даже за афтър парти ни дадоха бутилка вино и ципуро.
Миналата година пак ходихме, по-малка компания, но ципурото и мезето отново беше от заведението. Ядохме агнешко. Сервитьора ни донесе агнешка главичка - супер овкусена и препечена да се почерпим. Е, как да не уважаваш такива заведения? :)

Но не това е най-важното. Аз лично търся спокойствие и чисти плажове.
От гръцките острови съм ходил на Паксос - уникално островче с още по-уникални плажове. И много малко туристи.
Самотраки - не си заслужава. Тасос е в пъти по-добро място.
Лефкада - прекрасни плажове, но много народ. Все пак и там намерихме места за уединение.

И като цяло е ясно, че гърците имат прекрасни острови и за съжаление няма как да ги посетим всичките.
Затова отново да подчертая, че за нормално бюджетна почивка - Тасос е идеално място.

Хилядите възможности в Гърция са шезлонг срещу консумация. И като взема една вода - 5 евро. Спокойствието и чистите плажове пък най-малко в Гърция ги намираш. И недей да ми говориш само за Лефкада, защото точно там дадох 150 евро за еднодневен круиз в Йонийско море и каквото спокойствие получих - кораб за 150 души, натъпкан с 400... а си отишъл до тоалетна, а седиш 9 часа прав. В Гърция абсурдите са май повече и от българските. Агнешка главичка мога да ти кажа супер място в София, където да ядеш...
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Гледам че темата се изчерпва с Черноморието, а България е страхотно място за истинска почивка. Скоро изгледах 4 минутно видео... На повечето места съм ходил. Наистина е важно да попаднеш в хотел с добър персонал, но това са подробности.
Най - важното е да познавате историята, да знаете какво гледате и къде ходите. Останалото е въпрос на лична нагласа. Може и на Ибиса да си изкарате тъпо. На Черно море има страхотни плажове. Някой отгоре беше писал за тези на север на юг също има много добри - Аркутино, Арапия, Силистар, Перла, Каваци, Градина, Корал ...

Ето и видеото, за което говорех:

[video=youtube;ItpTYvcf268]https://www.youtube.com/watch?v=ItpTYvcf268[/video]
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Хилядите възможности в Гърция са шезлонг срещу консумация. И като взема една вода - 5 евро. Спокойствието и чистите плажове пък най-малко в Гърция ги намираш. И недей да ми говориш само за Лефкада, защото точно там дадох 150 евро за еднодневен круиз в Йонийско море и каквото спокойствие получих - кораб за 150 души, натъпкан с 400... а си отишъл до тоалетна, а седиш 9 часа прав. В Гърция абсурдите са май повече и от българските. Агнешка главичка мога да ти кажа супер място в София, където да ядеш...

Не знам къде си ходил. :)
Подобно нещо на мен не ми се е случвало. :)
Както казах - избягваме лесно достъпните плажове и нямаме ядове. Спокойствие и чистота.
 
Re: От: Re: От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Въпросът е, че парите се вливат в българската икономика.

Абе те се наливат, ама като качеството е кофти как да се осланям на това. Аз съм на принципа, ще който е по-добър търговец и предлага по-добро то това не мисля, че е толкова труден избор. Нищо лично, прости бизнес. ;)
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Хилядите възможности в Гърция са шезлонг срещу консумация. И като взема една вода - 5 евро. Спокойствието и чистите плажове пък най-малко в Гърция ги намираш. И недей да ми говориш само за Лефкада, защото точно там дадох 150 евро за еднодневен круиз в Йонийско море и каквото спокойствие получих - кораб за 150 души, натъпкан с 400... а си отишъл до тоалетна, а седиш 9 часа прав. В Гърция абсурдите са май повече и от българските. Агнешка главичка мога да ти кажа супер място в София, където да ядеш...

В пик сезона в Гърция е зле, ама то и при нас е така.

И зависи кво ядеш - като ходя в Гърция не ям пържоли и агнешки главички - плюскам салата с рибка или нещо рибно.

В малките таверни питаш коя риба е прясна днес и те си казват и ти сервират и си облизваш пръстите.

На нашето море рядко може да намериш прясна риба, дори и попчетата и сафрида има някои ги купуват от Метро, вместо от рибарите.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

На нашето море цацата я чакат да дойде от София...
А за Гърция пак казвам - зависи кой къде отива. Без кола на островите си за никъде. Ако се разчита да отседнеш в хотел до някое селище и да ходиш на "градския" плаж то е ясно, че ще е мизерия.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

На нашето море цацата я чакат да дойде от София...
А за Гърция пак казвам - зависи кой къде отива. Без кола на островите си за никъде. Ако се разчита да отседнеш в хотел до някое селище и да ходиш на "градския" плаж то е ясно, че ще е мизерия.

По островите почти навсякъде има коли под наем - даже може да си вземеш и не само кола, ами отворено джипче, мотопедче, офф-роад шитните (забравих как се казваха) и други такива неща и да си обикаляш. Пак зависи и от острова и къде мислиш да обикаляш.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Българските хотели в Гърция са по-добри, в сравнение тези в България,,, гъранция :wink:
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

След скитане по 5-звездни шитове по Гърция, където в ресторанта има по-гнусна пържола от българските и почти само това, след скитане по българсик 5-зведни хотели, в които можеш да се изгубиш в стаята, но това не ти пречи ЦЯЛА НОЩ да слушаш чалга от басейна, открих това:
http://www.miramar-bg.com/bg/
5 години вече ходя там и въобще не са ме разочаровали.... храната в ресторанта може би надвишава 100 ястия с различните видове салати и какво ли още не на всяко хранене - закуска, обяд и вечеря. Освен това почти всяка вечер има тематична вечер - азиатска и още много, където се сервират типични ястия - има и доста добро суши. Има и 3 а-ла-карт ресторанта, където ако си резервираш ядеш италианска, гурме и традиционна морска кухня от истински добри готвачи. Такова разнообразие на качествен алкохол на баровете никъде не съм срещал. Стаите са големи, просторни и добре оборудвани. Има шумоизолирана вечерна зала за анимация, което много ценя, защото има вечери, в които просто не ти се остава на шоу и дискотека след това, а в повечето хотели не можеш да избягаш от шума... а и - най-усмихнатият персонал в България. Супер басейни, супер плаж...просто нямам какво да кажа.

Тъй че звездите в България не играят никаква роля... но в чужбина повечето 5-звездни хотели са на ниво, в Истанбул например, да не повярва човек, има много добри хотели и ресторанти.

Мерси за предложението , ще го пробвам тази или следващата година. Може ли да споделиш интернета как е и силен ли е навсякъде ? Че си падам малко работохолик и работя дори на почивки. Ти по кое време ходиш ? Защото септември в България ме съмнява , че ще е студенко . Иначе не е най-евтиния определено , но пък ако си заслужава. Гледах и доста клипчета в интернет , аниматорите са добри поне по тях. Храната също изглежда страхотно , въпреки че съм свикнал на разнообразието и изобилието на Турция.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Той Кросс не беше ли малолетен, дека се е скитал ил сака да кажи сас мама и тати :wink:
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Мерси за предложението , ще го пробвам тази или следващата година. Може ли да споделиш интернета как е и силен ли е навсякъде ? Че си падам малко работохолик и работя дори на почивки. Ти по кое време ходиш ? Защото септември в България ме съмнява , че ще е студенко . Иначе не е най-евтиния определено , но пък ако си заслужава. Гледах и доста клипчета в интернет , аниматорите са добри поне по тях. Храната също изглежда страхотно , въпреки че съм свикнал на разнообразието и изобилието на Турция.

Интернета си беше силен миналата година, но не съм го ползвал много, защото аз не работя по почивки. Ходя принципно юни месец, в края, още с немците, защото началото на юли идват българите и става страшна свинщина.Иначе за разнообразието няма да съжаляваш - супер е и има каквото искаш, когато искаш. Само като ходиш си резервирай веднага за а-ла-карт ресторантите ако искаш, защото се заемат много бързо местата. И го резервирай през visit.bg, а не през букинга, че разликата в цената е близо 250лв като ходиш за 7 нощувки за човек...
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

А през друг бг сайт като почивка,бг не може ли? питам само
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Първия път като отидохме ни оферираха да изберем тях (15 човека компания) и в замяна - ципуро на корем, мезета - сушени маслини и дроб от агнешко/ярешко (уникално мезе) - заведението черпи за добре дошли.
Черпиха ни бири, черпиха ни вино, даже за афтър парти ни дадоха бутилка вино и ципуро.
Миналата година пак ходихме, по-малка компания, но ципурото и мезето отново беше от заведението. Ядохме агнешко. Сервитьора ни донесе агнешка главичка - супер овкусена и препечена да се почерпим. Е, как да не уважаваш такива заведения? :)

Мдааа, факт!
2015г. Бяхме на Халкидики, първия ръкав (казват че бил най-зле) и съм супер доволен! Пък на втория (уж по-хубавия нямам идея какво е)

Мощна БГ компания, хапване пийване и т.н. по заведенията и навсякъде имаше БОНУС... то риби, то меса, то пиене, абе навсякъде!
Някой по-назад в темата спомена за 5 евра за чадър.. ми не знам как е по другите места но на Халкидики тая цена беше 2,5 евра (фрапе или бира) и си лежиш ЦЯЛ ДЕН на плажа и никой не те закача. Но това което ми направи впечатление беше, че към всяка бира имаше ДОБАВЕНА СТОЙНОСТ, винаги се носеше купичка фъстъци, купа чипс или някакъв микс от ядки и това винаги когато поръчаш. С фрапето винаги имаше бонус бутилка мин. вода с огромна купа лед. Предишните 3г. на нашето черноморие, не съм получил и кафе като бонус! :D

Хотела...

Персонал... шах с пешката, всички бяха руснаци, по-скоро рускини. Странното беше, че не знаеха грам гръцки... а в компанията имаше хора говорещи перфектен гръцки. :)
Персонала беше на отлично ниво, хотела беше добър... нямам забележки като към хотелче с 3 звезди, имаха чуден басейн. Дразнеше ме, че не ни даваха бирата (алл инклузив) в голяма чаша а на ги даваха в 200мл. чашки. Обаче, барманката (рускиня) ни светна и си купихме от магазина големи чаши по 1л. (пластмасови) и си поркахме на воля бира холандска.. (няма да правя реклама). После ни казаха че не ни давали стъклени чаши, понеже ако сме се порежели те са щяли да платят луди пари за застраховките.... тоест, разбирам ги. :)
Храната беше ОК... 7 дни различни яденета.. абе нямам забележки!

А тук какво получаваш... :)

Сутринта гледах по ТВ-то, че видиш ли до сега сезона бил провален заради времето и щели да вдигнат цените на чадъри и шезлонги на по 10лв... Хахахахахаха смех!!! Тоест, ще ми искат 20лв.... за чадър и шезлонг, затова, че те са гола-вода и не могат да си направят правилна бизнес стратегия за развитие.. айде нема нужда!
Е чеки бе.. 20лв чадър за мен + 20лв за половинката + хотел или квартира средно 40-50лв... е стига бре.. това са 100лв на ден БЕЗ храната бе... е как да стъпи човек по нашето черноморие?!!?! Като сложим всичко.. сигурно ще излезе 150лв НА ДЕН... :D
За тия пари (75 евра) има къде-къде по-добри оферти в Гърция и Турция... а чувам отлични отзиви и за Албания... та КЪДЕ ОТИВА БИЗНЕСА в България?!?!
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Хотелът е бил български, бас държа
 
Re: От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

А тук какво получаваш... :)

Сутринта гледах по ТВ-то, че видиш ли до сега сезона бил провален заради времето и щели да вдигнат цените на чадъри и шезлонги на по 10лв... Хахахахахаха смех!!! Тоест, ще ми искат 20лв.... за чадър и шезлонг, затова, че те са гола-вода и не могат да си направят правилна бизнес стратегия за развитие.. айде нема нужда!
Е чеки бе.. 20лв чадър за мен + 20лв за половинката + хотел или квартира средно 40-50лв... е стига бре.. това са 100лв на ден БЕЗ храната бе... е как да стъпи човек по нашето черноморие?!!?! Като сложим всичко.. сигурно ще излезе 150лв НА ДЕН... :D
За тия пари (75 евра) има къде-къде по-добри оферти в Гърция и Турция... а чувам отлични отзиви и за Албания... та КЪДЕ ОТИВА БИЗНЕСА в България?!?!

За жалост тук е така навсякъде. Сигурно ще се повторя, но от има няма 4 години не съм ходил на хотел или квартира на бг черноморието. Първо, защото вече имам къде да се спи при посещение както на южното, така и на северното черноморие, но най-вече факта, че в последните ми години на посещение бях много разочарован от купища непрофесионално изпълнение задължения.

Най-силно ми направи впечатление няколко неща.

Ниско качество на обслужване. Никой за нищо не те е*аба, защото явно толкова им плащат, а по дифолт явно нашите тук си мислят, че бакшиша е даденост, а не заслужено възнаграждение, което расте пропорционално на база това как си е изкарал клиента, бил ли е добре обслужван, имал ли е проблеми с яденето и други фактори.

Кофти храна. Това е нещо много често срещано и винаги съм бил изненадан, ако храната става за нещо. А по принцип това не би трябвало да е така или поне аз така си мисля. :)

Цените....винаги съм се учудвал на цените, които слагат - от яденето до спането, та чак до някои неща като спа и подобни. Наскоро бях в едно кофти като база хотелче, с горе долу добра храна и сауна от 30 лева на човек. Това малко ме учуди, да не кажа много. :)

Завехнала база. Да, често ми се е случвало да гледам едно на снимките по сайтовете, и като пристигнеш да е абсолютно различно. Мухъл, недовършени ремонтни дейности, миризми. Това са най-честите "бонуси" към самата стая или хотел.

Никакво предлагане на бонуси, но това няма да му отделям внимание, защото явно е така. След като ти вземаш 20 лева за шезлонг + чадър и там какво беше към шезлонга - дюшек, можеше една бира поне да включат, от най-евтината, но уви, това не е печеливша стратегия. :)

Като цяло не бих ходил....правя го рядко и то само с препоръки вече.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

После ни казаха че не ни давали стъклени чаши, понеже ако сме се порежели те са щяли да платят луди пари за застраховките
Що за простотия е това?
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

В Гърция и Турция, ама през септември.
През юли-август - на нашето черноморие.
Ходила съм и в началото и средата и края на септември из северна Гърция - водата 28-30°, въздуха 30+ Юли и август сигурно е като в пещ и вместо в морето - под климатика в стаята.
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

В Гърция и Турция, ама през септември.
През юли-август - на нашето черноморие.
Ходила съм и в началото и средата и края на септември из северна Гърция - водата 28-30°, въздуха 30+ Юли и август сигурно е като в пещ и вместо в морето - под климатика в стаята.

Сметкаджия, а сириньето от дека си пазариш :wink:
 
От: Българският туризъм - защо българите ходят на почивка в чужбина

Сметкаджия, а сириньето от дека си пазариш :wink:
Това го казах, защото мисля, че времето и t на морската вода са от решаващо значение за добрата почивка ! Все пак не всички ходят 'на почивка за да поркат и да плюскат'.
Аз пиша за себе си в ж.р., а ти се обръщаш към мен в м.р., което показва, че не си прочел поста, а си мернал нещо, колкото да пуснеш злобарски коментар...
 

Горе