Български API-та

rombeca

Active Member
Имам някаква идея да направя платформа за rest api данни предимно български.
Понеже знам, че за българските институции съкращението АПИ (API) означава само Агенция Пътна Инфраструктура, и гледат като теле, като им кажеш, че е нещо друго си мисля да направя нещо мое.
Първоначално да пусна безплатни данни с някакъв лимит, а после и платен план за повече достъп. Платформата ще си я направя сам, някакви данни имам, и с малко труд имам идея как да се добавят и други. На по късен етап може да се направи нещо като посредник (като rapidapi) да речем, други да публикуват данните си срещу някаква комисионна.

Та въпроса е склонен ли е българина да си плаща за данни представени в такъв формат, т.е. дали си струва да започвам изобщо.
 
Зависи от данните, ама дали упражнението ще си заслужава финансово е доста съмнително...
 
Зависи от данните, ама дали упражнението ще си заслужава финансово е доста съмнително...

То на някакъв етап може да се проучи какви данни се търсят и да се пуснат, но си прав, че е доста съмнително.
Като съм гледал публичните данни (ако има такива изобщо) са в формат от екселски таблици, pdf-и, картинки, oмотани .xml и т.н., може да не си струва труда да се преработват :).
 
То на някакъв етап може да се проучи какви данни се търсят и да се пуснат, но си прав, че е доста съмнително.
Като съм гледал публичните данни (ако има такива изобщо) са в формат от екселски таблици, pdf-и, картинки, oмотани .xml и т.н., може да не си струва труда да се преработват :).
Не на някакъв етап, а с това може да започнеш - проучването. Понякога може да се окаже например, че продажбата на данните не е най-печелившия бизнес модел. Примерно ако ги продаваш да можеш да вземеш само смешна сума, но ако ги дадеш на правилни хора, то вече да можеш да се договориш с тях срещу някакви условия от които и ти да печелиш.

Това да говориш само за данни без уточнение на това какви - някак звучи така: Искам да произвеждам превозно средство? Дали си струва и дали ще има кой да го купува, че да знам дали да почвам.
 
Ако разчиташ на публични апита няма никакъв смисъл, виж обаче ако ти предложиш такова с интересни данни които да събираш от разни сайтове е друго нещо.
 
Според мен има смисъл, ако преди това имаш някакви договорики с девелопърски фирми. Както и когато тези API-та не са, както спомена @Sky , публични и може да се вземат на готово. Това е API-тата е може би бизнес, който те разкъсва между две страни, ако вече няма такова - клиентите, които ще го ползват и реално институцията, която от която има имат интерес да теглят. Честно казано сещам се за няколко, които не знам дали има публичен достъп до тях, но ще са доста търсени - КАТ, Паркинги и гаражи.
 
Според мен има смисъл, ако преди това имаш някакви договорики с девелопърски фирми. Както и когато тези API-та не са, както спомена @Sky , публични и може да се вземат на готово. Това е API-тата е може би бизнес, който те разкъсва между две страни, ако вече няма такова - клиентите, които ще го ползват и реално институцията, която от която има имат интерес да теглят. Честно казано сещам се за няколко, които не знам дали има публичен достъп до тях, но ще са доста търсени - КАТ, Паркинги и гаражи.

Нямам а и не искам да имам договорки с никой първоначално. В смисъл това го мисля, да е нещо странично (евентуалано), да го направя и да не хабя много време и ресурс за него. Работа си имам :).
@Sky аз български публични API-та не съм виждал, номера е да направя такова, но без да засягам нечии интереси и законови норми.

Още не ми е узряло в главата ама ще ви дам пример.
ЕККАТЕ (Единният класификатор на административно-териториалните и териториалните единици) е пълен ташак, зип архив на екселски файлове. Това няма проблем да се оправи в нормален rest протокол и да си работи. Може и допълнително като координати да се добавят, не е особенна грижа.
Публични данни за продан - само пример.

Абе засега само проучвам нещата, важното е да си заслужава, тоест да се печели :).
 
Не на някакъв етап, а с това може да започнеш - проучването. Понякога може да се окаже например, че продажбата на данните не е най-печелившия бизнес модел. Примерно ако ги продаваш да можеш да вземеш само смешна сума, но ако ги дадеш на правилни хора, то вече да можеш да се договориш с тях срещу някакви условия от които и ти да печелиш.

Това да говориш само за данни без уточнение на това какви - някак звучи така: Искам да произвеждам превозно средство? Дали си струва и дали ще има кой да го купува, че да знам дали да почвам.
Да отговоря и на теб, че те пропуснах.
Нарочно не споменавам подробности, надявам се че разбираш защо :).
Методите за събиране на данни са ясни на всички светнати.
Въпроса беше склонни ли са българските разработчици на сайтове и мобилни приложения да си плащат за ползване на данни. Това е проучването :).
 
Привет, за жалост законите тук работят против този вид API, не го прави за тук, ако си запознат добре със законите и специално към API от този вид, няма да стане. Това е добър бизнес, не за тук, ето ти един проект в който аз съм участвал над 40% принос: dadata.ru.
Повярвай аз съм единствен от форума, който знае какво искаш да направиш и те уверявам, това тука не става, освен да имаш договор към всяка фирма или организация, държава и да продаваш данните, някой държави дори продават данни и ти можеш да ги препродаваш, имам мой бизнес такъв в Англия, там държавата ти продава данните за инфраструктура и ти можеш да ги поднасяш в удобно приложение или API за фирми или обиквенни граждани, има много видове данни и може да ги продаваш но в България доста неща имат ограничения.

Поздрави,
Станимир И
 
Привет, за жалост законите тук работят против този вид API, не го прави за тук, ако си запознат добре със законите и специално към API от този вид, няма да стане. Това е добър бизнес, не за тук, ето ти един проект в който аз съм участвал над 40% принос: dadata.ru.
Повярвай аз съм единствен от форума, който знае какво искаш да направиш и те уверявам, това тука не става, освен да имаш договор към всяка фирма или организация, държава и да продаваш данните, някой държави дори продават данни и ти можеш да ги препродаваш, имам мой бизнес такъв в Англия, там държавата ти продава данните за инфраструктура и ти можеш да ги поднасяш в удобно приложение или API за фирми или обиквенни граждани, има много видове данни и може да ги продаваш но в България доста неща имат ограничения.

Поздрави,
Станимир И

Всъщност си единствен от форума, който пише глупости по всяка тема, ама както и да е...

За останалите, благодаря. Ще помисля дали да не спретна някакво демо, поне да се види за какво става въпрос.
Иначе ако споделите някакви идеи, супер.
 
Аз мога да ти кажа малък опит с опита ми да се опитам да пусна "нормален" онлайн магазин. Под нормален, имай предвид такъв, който е постоянно синхронизиран със складовете на вносители, дистрибутори и т.н. за да знам какво точно има в наличност. Почти навсякъде ударих на камък, а дори и там където имаха някакъв фийд беше на "ако някой иска нещо такова ни звъниш на нас, ние ще видим в кой склад е и ще върнем обаждане до края на деня за колко време може да се достави". Другаде пък си беше "пращаме ти една екселска таблица веднъж седмично" и т.н.

Та според мен можеш да атакуваш официалните вносители на марки, доста от тях са в каменната ера и според мен има хляб в това да им се продаде продукт, който да връща постоянните складови наличности на външни клиенти без директен достъп до платформата. Предполагах, че повечето складови платформи го поддържат, но явно не. Дали ще е чрез плъгини към складовите платформи и съответните такива за онлайн магазините, ти вече ще си прецениш.

Това беше преди 2 години де, от тогава нещата може да са се променили.
 
Идеята не е лоша, никак даже. Българските фирми биха плащали за данни, ако им вършат работа.

Според мен обаче тука е въпроса, който и други са повдигнали е дали изобщо има икономическа изгода в начинанието, дали има достатъчен брой потенциални клиенти които да плащат някакъв абонамент от Х лева и да ползват. Дали ще си струва покриването на разходите и времето за създаване на подходящи парсъри за обработка на данните. Виждаш, че всяка институция си ползва каквито си формати поиска. Трябва да пишеш и подържаш отделна интеграция за всяка от тях. Обаче утре на леля Калинка дето качва данните в някой тия сайтове ще и хрумне да смени формата и пак отначало.

Ако не можеш да нарабаш нещо “пикантно” което ти да си единствения който предоставя - примерно закачиш на процент от тоште приходи някакви други институции и организкоито събират данни, но не ги продават, едва ли ще има голям успех само с данни от държавата.

Аз лично бих проучил пазара първо и тогава бих се захванал с начинанието, освен ако нямам безкрайно много свободно време, които се чудя как да попълня.
 
Има ползи, разбира се. Въпросът е на кой му се занимава от доставчиците на тези апита. Разработването им не е голяма драма, поне в случая на складовете, дори и институциите. Така или иначе бичат тези стойности в някоя друга система, остава само някой да им го изведе. Според мен като интегратор на това чудо ще имаш доста голям успех, ако някой схване идеята. Да. Ще се сблъскал с какви ли не препятствия, но ако си човека държащ тази база, ще се получи доста добре.

Да речем склада на Топливо, от който зареждат някои сайтове дали няма да се възползва от това?

Може да мине и още по обширно, от складови наличности, пак до свободни дати за някой сервиз.
 
Има ползи, разбира се. Въпросът е на кой му се занимава от доставчиците на тези апита. Разработването им не е голяма драма, поне в случая на складовете, дори и институциите. Така или иначе бичат тези стойности в някоя друга система, остава само някой да им го изведе. Според мен като интегратор на това чудо ще имаш доста голям успех, ако някой схване идеята. Да. Ще се сблъскал с какви ли не препятствия, но ако си човека държащ тази база, ще се получи доста добре.

Да речем склада на Топливо, от който зареждат някои сайтове дали няма да се възползва от това?

Може да мине и още по обширно, от складови наличности, пак до свободни дати за някой сервиз.
ти прочете ли въобще първия пост?
 
ти прочете ли въобще първия пост?
Да, прочетох. Платформата е абсолютно излишна, ако няма съдействие от тези, от които ще взима датата, за да я предоставя в платформата. Защо, ти колко институции знаеш с добре работещи API-та? :)
 
Имам някаква идея да направя платформа за rest api данни предимно български.
Понеже знам, че за българските институции съкращението АПИ (API) означава само Агенция Пътна Инфраструктура, и гледат като теле, като им кажеш, че е нещо друго си мисля да направя нещо мое.
Първоначално да пусна безплатни данни с някакъв лимит, а после и платен план за повече достъп. Платформата ще си я направя сам, някакви данни имам, и с малко труд имам идея как да се добавят и други. На по късен етап може да се направи нещо като посредник (като rapidapi) да речем, други да публикуват данните си срещу някаква комисионна.

Та въпроса е склонен ли е българина да си плаща за данни представени в такъв формат, т.е. дали си струва да започвам изобщо.
Мм само пазара може да ти каже дали си струва или не.
Трудно е да се прецени, зависи какво удобство ще предложиш и има ли ниша за него.

Ако ще го правиш, с какви данни смяташ да стартираш?
 
Мм само пазара може да ти каже дали си струва или не.
Трудно е да се прецени, зависи какво удобство ще предложиш и има ли ниша за него.

Ако ще го правиш, с какви данни смяташ да стартираш?
Ми имам тълковен речник, доста думи и описания, да стане нещо като wordsapi, ама на български. Дали на някой ще му потрябва нямам представа :).
ЕККАТЕ - населени места, пощенски кодове и т.н. Това също не знам дали ще портябва на някой.
Общо взето тия са ми най-лесни в момента, а и нямам много време, то това го мисля за някакво странично.

Обаче тук ми вкарахте няколко идеи, за които изобщо не бях мислил, така че ще мисля още:).
 
Ето ти още колкото искаш данни.
ЕККАТЕ се променя веднъж ня петилетка. Трябвало ми е, добавил съм си го.
България е достатъчно малка, че да мога да си имам в базата всички населени места, отколкото да ги дърпам от някъде по апи, пък и да плащам за него.
 

Горе