Вестник "Възродено село"

Да де, ама ти ходил ли си в няколко села да видиш какви хора има?
И да отида и да видя някой, то няма как да разбера що за човек е... Гледам, че в предаването "България от край до край" често се срещат с хора, които както се казва "още не са за изхвърляне".
 
В България има 5 хиляди села?
Кой нормален мисли, че може да се "възродят". Ако населението се разхвърли равномерно между всички пак хората няма да са достатъчно за икономически ефективно село.

Ако се отделят примерно 1000 села и държавата да се концентрира върху тях може да гласувам за някоя партия. Но ако някой твърди че може да оправи всички значи е лъжец.
 
И да отида и да видя някой, то няма как да разбера що за човек е... Гледам, че в предаването "България от край до край" често се срещат с хора, които както се казва "още не са за изхвърляне".
Има, обаче проблема е, че 95% от населението в селата НЕ са ти аудитория. Не питай защо, просто се разходи.
Та тия 5% или айде да не сме толко черногледи... 10%... не разбирам какво мислиш да им предлагаш. Аз мислех, че искаш да накараш хора от града да се замислят колко е готино да си имат селски имот - като начало. И после да ходят често, защото ако очакваш, че ще заживеят нови хора си е загубена кауза.
 
В България има 5 хиляди села?
Кой нормален мисли, че може да се "възродят". Ако населението се разхвърли равномерно между всички пак хората няма да са достатъчно за икономически ефективно село.

Ако се отделят примерно 1000 села и държавата да се концентрира върху тях може да гласувам за някоя партия. Но ако някой твърди че може да оправи всички значи е лъжец.
Ти да не си Дарвин на селата :)
 
Има, обаче проблема е, че 95% от населението в селата НЕ са ти аудитория. Не питай защо, просто се разходи.
Та тия 5% или айде да не сме толко черногледи... 10%... не разбирам какво мислиш да им предлагаш. Аз мислех, че искаш да накараш хора от града да се замислят колко е готино да си имат селски имот - като начало. И после да ходят често, защото ако очакваш, че ще заживеят нови хора си е загубена кауза.
Един вестник да накара някой да заживее на село наистина е загубена кауза. Но комбинирането му с други видове "методи" може да доведе до желания резултат. Затова аз виждам като начало да се създаде въпросния вестник, а крайния резултат да се очаква не само благодарение не него, а от осъществяването на доста по-мащабна дейност.

Между другото това хора от градовете да купуват имоти в селата не ми се вижда толкова добра идея, ако последните никога няма да почнат да ги ползват интензивно. Така само се блокират къщи, вместо да се използват за каквото по принцип си служат.
 
Ами на мен ми се струва, че не си изяснил идеята си и каква ти е целта.

Ти за хората в село ли ще пишеш или за хората в града?

А иначе хората, които са се преместили на село са най-добрите посланици на идеята и не са малко влогърите, които дават информация за живота на село. Та покрай тях се предполага, че доста народ се е амбицирал.
 
Обмислям вариант при който да представя идеята за вестника (чрез разпечатани оформени текстове) на множество хора в селата. Бихте ли дали идеи какъв вид обратна връзка да търся, защото едва ли веднага могат да реагират тези на които им представя идеята... Даването на телефон например не е удобно, защото рядко съм свободен за разговори. Не знам през интернет колко ще е ефективно (колко хора ще се навият да пишат), а за хартиени писма - в това съм още по-скептичен.
 
Обмислям вариант при който да представя идеята за вестника (чрез разпечатани оформени текстове) на множество хора в селата. Бихте ли дали идеи какъв вид обратна връзка да търся, защото едва ли веднага могат да реагират тези на които им представя идеята... Даването на телефон например не е удобно, защото рядко съм свободен за разговори. Не знам през интернет колко ще е ефективно (колко хора ще се навият да пишат), а за хартиени писма - в това съм още по-скептичен.
регистрирай един домейн за вестника като едновременно с хартиеното издание пускай вестника и онлайн. Така ще имаш реална представа за интереса. Освен това пускай в големите групи във фейсбук където има по 150 - 200 000 члена и така ще видиш интереса https://www.facebook.com/groups/301115728554447

1680017707632.png
 
Доста допълнения по проекта очаквайте да представя чак следващата събота и неделя. За момента само ще разкрия, че мисля да почна да наричам вестника "Възродено село 2022", като тук идеята е в това, че ако някой по-нататък се присъедини към писането на вестника, но в последствие се разочарова от посоката на развитие, то той да може да почне собствен вариант на вестника със същото основно име (Възродено село), но с някакво друго продължение на заглавието.
 
Млади хора да си купуват вестници не съм виждал от години (и то от доста).
А че има интерес към връщане към селата има, но става на въпрос за предимно села недалеч от големи градове. Почти всички такива села за последните 10 години (сравнявам преброяванията на населението 2011 - 2022г) са с официално увеличено население. Казвам официално, тъй като не са малко тези, които си запазват адресната регистрация в града, а живеят на село.
Има и ентусиасти, местещи се в средата на нищото сред чакали и развалини, в което няма нищо лошо, дори напротив.

До преди няколко години по някои от селата край Варна се прекара централна канализация. Из повечето се преасфалтираха улици, ремонтираха училища, читалища, игрища, детски площадки, паркове и тротоари, улично осветление. Повече от половината от селата имат оптичен интернет. Има села с дежурни лекари, аптеки, бензиностанции, супермаркети, железарии, детски градини и основни училища, а гимназистите се превозват организирано с автобуси на МОН. Жалкото е, че през последните 2 години колкото съм обикалял из региона - и един започнат ремонт или изграждане на ново нещо не се е случвало. По много пътища извън и в града се появиха дупки, които не се пипат с месеци...сякаш сме пак 2005та.
 
Новите селяни с къщи на 30 км от града


 
Много хора не са разбрали идеята на този вестник и коментират глупости
 
Все още съм на етап да нахвърлям разни идеи, вместо вече да виждам някакъв пълноценен реалистичен план за действие...
Този път наблюдението ми е горе-долу обратното на това, което казах предния си пост. Там споменах, че евентуално може вестникът да се разцепи на различни варианти, разработвани от различни хора.
Тук идеята е в обратното. Като начало да се опитам да предоставя на всеки възможност да представи като една или поредица от статии във вестник виждането си, как да се възродят селата. Тук същественото е какво се иска и какво се дава.
Иска се текст (при това който все пак да бъде оценен достатъчно високо), а срещу това въпросният се разпечатва и разпространява в селата. Да за момента не съм организирал по някакъв начин разпространението, но какво от това... Това което представих е само идея, която да се приложи, когато ѝ дойде времето.
 
Това е схемата, по която бившето Житарово, по-късно Ветрен стана квартал на Бургас. На пръв поглед може да изглежда много яко, и то е яко, кой ще отрече, че не е яко да имаш имот в село в близост до голям град. Но това, не го виждам като възраждане на българските села.

Просто да се заселват села няма да доведе до никакво "възраждане" на селата. Особено на този принцип, ще доведе до разрастване на някои градове.

Хората в селата трябва да имат поминък, а особено по-младите поколения трябва да имат и развлечения. Но най-вече - селата са си села и в нашите условия за да се възродят трябва да се възроди растениевъдството и животновъдството. Ако ги има тях, ще има и поминък и села, и така селата ще станат много по-атрактивни за живеене, в селата биха се появили и развлечения, защото особено по-младите бягат от селата не само защото отиват да работят там където има работа, а и заради развлеченията.

За да оцелее едно село трябва да има и училище. Както и медицински пункт (минимум).

За да има училище трябва да има деца, които остават да живеят в селото, а за да има деца в едно село трябва да има родители, които живеят в селото.

В такъв сценарий, в селата ще си пробиват път и други начинания присъщи за града. Които, обаче няма да превърнат селото в град, а в място годно за живене.
 

Горе