Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Дидо - житието определя битието - Или с други думи ако в БГ "големите" и малките фирми имаха правилна търговска култура дребните нямаше да се мъчат да стават вносители а едрите дребноваци.

Преди година ми се обажда един вносител да му ставам дистрибутор вика даваме много големи отстъпки и тн.

Отивам в офиса им да договаряме - 15% - е добре де в този бизнес средната поръчка е около 40-60лв 15% са около 6-9лв печалба - средно разходите за реклама осигуровки счетоводство и други неща разпределени върху поръчките са около 5 лв. - Отделно че транспортните разходи по рекламациите вече са за сметка на продавача и какво правиме накрая продаваме за купата на армията.

Обратната страна на монетата е имах продукт на много добра цена давах големи отстъпки предлагах на консигнация и въпреки това фирмите не искаха да зереждат и се назландисваха накрая ми писна - намалих цената пуснах собствен сайт срутих пазара и започнах да си го продавм сам и тогава почнаха ама дай и ние да продаваме е да продавате ама вече на тази цена няма луфт къде да се вмъкнете.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Дидо - житието определя битието - Или с други думи ако в БГ "големите" и малките фирми имаха правилна търговска култура дребните нямаше да се мъчат да стават вносители а едрите дребноваци.

Преди година ми се обажда един вносител да му ставам дистрибутор вика даваме много големи отстъпки и тн.

Отивам в офиса им да договаряме - 15% - е добре де в този бизнес средната поръчка е около 40-60лв 15% са около 6-9лв печалба - средно разходите за реклама осигуровки счетоводство и други неща разпределени върху поръчките са около 5 лв. - Отделно че транспортните разходи по рекламациите вече са за сметка на продавача и какво правиме накрая продаваме за купата на армията.

Обратната страна на монетата е имах продукт на много добра цена давах големи отстъпки предлагах на консигнация и въпреки това фирмите не искаха да зереждат и се назландисваха накрая ми писна - намалих цената пуснах собствен сайт срутих пазара и започнах да си го продавм сам и тогава почнаха ама дай и ние да продаваме е да продавате ама вече на тази цена няма луфт къде да се вмъкнете.

Напълно съм съгласна с теб! Наистина и аз не разбирам /а съм финансист/ как могат да предложат търговска отстъпка от 15%. Това е отстъпка за автосервиз /при авточастите/. Като правило минималната търговска отстъпка е 20% без обвързване с обема на реализираният оборот и стига до 45% в най-добрият случай за предварителни заявки. Това е така наречената схема Schtuffenrabatt /стъпаковидна отстъпка/. Това е НОРМАЛНИЯТ начин на работа в ЕВРОПА и света като цяло. Само българите търговци на дребно търсят отстъпки от по 40% и нагоре. Това естествено кара вносителите да надуват крайните продажни цени с от по 150% от покупната. Но СПРАВЕДЛИВАТА печалба е до 30%.
Друг е въпроса, че и доставчиците вече не са лоялни към своите дистрибутори. Дават на всеки, който си пусне поръчката и си плати. Грешка! Пазара ни не е достатъчно голям и това води до нелоялна конкуренция от типа: Дай се сега да те вида колко можеш да издършиш като продаваш на загуба или с минимална печалба. Да от това печели потребителя, но не съвсем! Ето затова икономиката ни е на такова ниво, защото трябва да се борим с НЕЛЕГАЛНИ или НЕЛОЯЛНИ ФИНАНСОВО СИЛНИ търговци.
Като не се спазват тези правила и : ..... става мазало на пазара.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

В сферата на Авточастите отстъпките са нормални - Има няколко големи фирми на пазара и като изключим до някъде отстъпките за автогумите - стандартната отстъпка стартира от 20% и свършват на около 40%

Не мисля обаче че може да се говори за справедлива печалба попринцип - защото в различните бизнес сфери ситуацията е различна - Когато продаваш дребни дрънкулки от по 1-5лв с печалба от 30% можеш да си докараш както много добра печалба (при високо търсене) така и загуба (при ниско търсене)

Относно нелоялните практики - мога да напиша три тома - Един от любимите ми случай една от фирмите вносители на сайта са обявили само едрови цени - викам им добре бе как да продавам като всеки вижда цените и като сложа надценка никой няма да иска да купува а ще идва при вас да взима на едрова цена по един два артикула - А не ние на дребно не продаваме - На следващият ден карам мой приятел да им звънне и да пита може ли да ходи до офиса да си купи един артикул - Може - отиде и го купи - после ебати скандала стана - Като компромисно решение викат добре зареди за 5 хиляди лева и ще ти дадем допълнителна отстъпка от едровата цена - заредих - след 20 дена свалиха цените на всичко с 20% и аз откачих.

Какъв бизнес какви 5лв - безмилостна борба за оцеляване на малък беден пазар
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Грозна картинка ....
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Направо отврат
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Благодаря за полезната информация.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Страхотна тема!Благодаря за информацията.Аз обаче искам да попитам какво мислите за Английския пазар?В еbay може да се намерят почти всички стоки от Китай и то с минимална разлика в цената..но пък нещата с вноса ми се виждат доста по-лесни.Какво е вашето мнение?
 
Китайските стоки в английски ибей си ги пращат от Китай. Това, че са листнати там не значи, че са в Англия.

Малко хора биха ти издали фактура от UK фирма за продажба в ибей, особено за такива стоки.
 
От: Re: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Китайските стоки в английски ибей си ги пращат от Китай. Това, че са листнати там не значи, че са в Англия.

Малко хора биха ти издали фактура от UK фирма за продажба в ибей, особено за такива стоки.
Ами аз се ориентирам по feedback-a на продавачите и така разбирам дали са в UK или China. А относно фактурите на мен 2 пъти ми се налага да изисквам фактура и си я получих заедно със стоката и до колкото знам не е имало проблем след това. А иначе да, пълно е със стоки листнати в UК но в последствие разбираш че не не е така,но вече е късно..
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Отстрани си има едно квадратче където като му кликнеш - Онли УК - и китайските отпадат - след това гледаш как доставят и ако не е посочено Ройал Майл или друг куриер с доставка 2-3 дни може пак да се усъмниш че не е от УК.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Интересно ми е дали митническата декларация не е достатъчно условие продуктите да могат да бъдат предлагани свободно в рамките на ЕС? Логично е тя да бъде и доказателство за безопасност и т.н. Ако се получат проблеми след като дадена стока е разрешена за внос, просто бих завел дело срещу държавата, защото нейното митническо звено като контролен орган, просто начислява ДДС, а не следи всичко да е изрядно.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

В същото време се сещам за едно доста лесно решение на проблема с "мръсната" конкуренция. Ако евентуално разберете за подобна жалба срещу Вас, просто веднага сменяте информацията относно юридическото лице на сайта Ви, след което с една бърза фактура продавате целия бизнес на въпросното "ново" лице. За целта е най-добре да имате поне две фирми "под ръка".
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Здравейте,
четох няколко теми,но така и не намерих отговор на въпроса си.
Та...
Примерно...
Онлайн магазин,но работи само с поръчки,няма налична стока,а само снимки на артикули
И ако някой желае да закупи нещо,го поръчваме от Китай примерно/.Доставят ни го на адреса.
Как се плаща мито в този случай. И важи ли китайската фактура,ако да кажем си поискаме такава от продавача в Китай?
После нашия клиент в Бг си получава поръчката с наложен платеж от Еконт.И Еконт но носи парите отнво на адреса
Кое е незаконно и как се прави законно в подобен вид онлайн търговия
Благодаря предварително на тези,които ще отговорят
 
От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Онлайн магазин,но работи само с поръчки,няма налична стока,а само снимки на артикули
И ако някой желае да закупи нещо,го поръчваме от Китай примерно/.Доставят ни го на адреса.

Не можеш да разчиташ на разумни срокове от китайците - това първо. Не ми е ясно какви срокове ще дадеш на БГ клиента си за доставка в такава ситуация.
Виж темата за мито - там е дискутирано, но принципа е митницата има таблица със стоки според вида им се определя митото.
Относно ДДС също има тема, при това доста голяма, но ако не бъркам за стоки под 40лв или евро (не помня) не дължиш ДДС...
Фактура от китаец за нещо дребно като сума трудно ще изкопчиш - те тракинг код на поръчка не дават под 15-19 долара, но ако имаш такава върши работа заедно с извлечение от банкова сметка или както там си платил за пред митница.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Да, доста полезна статия е написал Алабамчето и има реп от мен.

Аз така преди време спрях да се занимавам с производство на едни работи, защото видях накъде духа вятъра.
След дремане на четиричасова опашка в някаква смотана институция.

В България манталитетът е такъв, че се гледа да се пречи на предприемчивостта.
А тя ражда всичките полезни неща около нас.

По-горе имаше обсъждане на надценките. Обикновено за нормален магазин търговската отстъпка трябва да е около 50 процента.
С малки надценки(отстъпки) се забатачвате и нищо не правите. Работите за куриерите:)

Със стиснати фирми, които дават малки отстъпки въобще не се занимавайте, защото ако правите бизнес с пинтии не може да спечелите.
Най-важните хора са тези, които продават и не трябва търговеца да се подценява.

Като си изградите такъв манталитет ще имате филтри с какво да се захващате и с какво не.
По-добре залудо стой, отколкото залудо да работиш.
 
От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Не можеш да разчиташ на разумни срокове от китайците - това първо. Не ми е ясно какви срокове ще дадеш на БГ клиента си за доставка в такава ситуация.
Виж темата за мито - там е дискутирано, но принципа е митницата има таблица със стоки според вида им се определя митото.
Относно ДДС също има тема, при това доста голяма, но ако не бъркам за стоки под 40лв или евро (не помня) не дължиш ДДС...
Фактура от китаец за нещо дребно като сума трудно ще изкопчиш - те тракинг код на поръчка не дават под 15-19 долара, но ако имаш такава върши работа заедно с извлечение от банкова сметка или както там си платил за пред митница.
Благодаря за отговора
Ако правилно съм разбрала с тракинг номера отивам в митницата и обмитявам-така ли?И с документа за транзакция от Уестър Юнион примерно?
Всяка една от стоките ли ако е под 40 $ или ако цялата поръчка е на стойност под 40 $ не се дължи мито /ще прочета темата за митото разбира се,но да питам и тук/.
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Благодаря за отговора
Ако правилно съм разбрала с тракинг номера отивам в митницата и обмитявам-така ли?И с документа за транзакция от Уестър Юнион примерно?
Всяка една от стоките ли ако е под 40 $ или ако цялата поръчка е на стойност под 40 $ не се дължи мито /ще прочета темата за митото разбира се,но да питам и тук/.

Не си разбрала.
Тракинг номера е за да следиш до къде е пратката ти при транспортирането. Обмитяваш едва когато стоката е тук. Носиш си проформата, по която си направила плащането, извлечение за плащането (за всеки случай) и ако имаш накакър вид ценова оферта или подобно от кореспонденция с китаеца също вземаш за да се застраховаш и да не могат да кажат на митница, че ф-рата е занижена. Мито се определя дали и колко се дължи според таблица на митниците. ДДС може да не се плати ако цялата пратка е под тази стойност, но ако е така то изобщо няма да се разправяш с митници, а ще си получиш пратката директно в пощенският клон.
И на края бих те посъветвал да избягваш плащания към китайци по уестърн юнион. Тази услуга е ок ако пращаш на леля си пари, но не и за подобни поръчки - нямаш защита на парите/превода и ако те измамят няма как да докажеш, че е така. Има пейпал, банкови преводи и тн, които поне имат някаква възможност за защита.
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

...........
 
Последно редактирано:

Горе