Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Ако ще правиш дори подобен онлайн магазин, трябва да имаш регистрирана фирма, следователно осигуровки и счетоводство всеки месец. При покупка като юридическо лице, независимо от сумата, плащаш мито и ДДС. После фактурата на китайски трябва да се преведе на български. Незнам къде ще ти излезе края с тая схема, а пък за срокове да не говорим.

Ако ще продаваш по продавалник и други подобни места само тогава може да пробваш. Даже пробвай цялата схема първо така, за да видиш доколко има смисъл да се изгражда онлайн магазин, който дори да не ти струва пари, отнема време.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

После фактурата на китайски трябва да се преведе на български. Незнам къде ще ти излезе края с тая схема, а пък за срокове да не говорим.

Е, защо да я превежда? Те си идват на английски...трябва да попадне на съвсем гадни гноми, че да я цакат с ф-ра на китайски, в която може да пише "пиле с ориз". Ще си иска проформата и веднага ще отпадне това притеснение.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

От НАП искат и фактурите на английски с превод на български... Въпроса не е в това да си я преведещ сам, ами да минеш при някой преводач, да ти я преведе и да си сложи печата и да ти вземе между 10 и 15 лв.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

От НАП искат и фактурите на английски с превод на български... Въпроса не е в това да си я преведещ сам, ами да минеш при някой преводач, да ти я преведе и да си сложи печата и да ти вземе между 10 и 15 лв.

ХА! Това не го знаех...ама не ме и учудва, все пак става дума за държавна институция, а там нещата винаги са отвъд всяка логика и здрав разум :D
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Благодаря за отговора
Ако правилно съм разбрала с тракинг номера отивам в митницата и обмитявам-така ли?И с документа за транзакция от Уестър Юнион примерно?
Всяка една от стоките ли ако е под 40 $ или ако цялата поръчка е на стойност под 40 $ не се дължи мито /ще прочета темата за митото разбира се,но да питам и тук/.


Тези цифри просто не са верни, извън ЕС неподлежашите на обмитяване пратки са на обща стойност (вкл.шипинга) 10 евро, това че ви ги носят вкъщи без да ходите до митница е само благодарение на занижената фактурна стойност или формален gift (подарък) от китайската ви леля.На това не бива да разчитате при редовен внос, митниците работят със софтуер които анализира честотата, дестинациите, доставчиците и др.(казва се софтуер за оценка на риска (американците го подаряват на всички компютъризирани митници) и в случай че си купувате примерно джаджи за вас и приятели, следващият път може да ви се наложи да подпишете и платите акт за митническо нарушение, да ви отнемат и унищожат пратката заради липса на придружаващи документи например ЕУ сертификати. А ако имате и фирма и магазин( независимо онлайн или не) бъдете сигурни че и данъчните ще цъфнат. И накрая-ако редовно внасяте, то давайте и по нещо на държавата, ако декларирате всичко-не занижавайте стойността по фактура 5,10,100 пъти, а ако внасяте стоки като за магазин 1 лев, то ако спазите всичко ще стане магазин за два лв:)
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Малко стара тема, но да внеса една поправка относно преводите на фактури.

чл.3 ал.2 от Закона за Счетоводството посочва, че счетоводните документи, които постъпват в предприятието на чужд език, се придружават с превод на български език на съдържанието на отразените в тях стопански операции.

ДОПК, чл. 55. (1) При поискване от орган по приходите субектът е длъжен да представи съставен на чужд език документ, придружен с точен превод на български език, извършен от заклет преводач.

Следователно аз го разбирам така. За нуждите на счетоводството може и сами да си направите превода, но при поискване от орган по приходите всички тея фактури трябва да минат през лицензиран/заклет преводач.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Следователно аз го разбирам така. За нуждите на счетоводството може и сами да си направите превода, но при поискване от орган по приходите всички тея фактури трябва да минат през лицензиран/заклет преводач.


Точно така е. Превод от лицензиран преводач ви е нужен при евентуална проверка и поискване на този документ от съответния орган.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Много полезна тема, благодаря за труда. Аз лично имам опит /макар и малък/ с внос на стоки от Корея. Във връзка със Споразумението за свободна търговия с ЕС митата на повечето стоки паднаха и цените вече са понусими за бг пазар. Аз разбира се имах проблем с ДДС-то първия път, но при мен стоката беше за малки мащаби като сума.. Иначе стоката пристигна в България за около 3 дни .. и разбира се забавена на митница дълго време..ама българска работа...
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Добре де. Какво правим ако си поръчаме 50 протектора за телефон от УК продавач физическо лице (да физическо лице може да продава свободно като фирма в UK)? Нито може да ни издаде фактура (имаме само транзакция от фирмената карта, в която пише eBay**PeshoProdavacha 100$)..... UK е в EU и следователно никакво Мито не се плаща. Стоката 101% си идва на адреса на който е поръчана и какво правим след това ?
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Много полезно!Доста се е постарал колегата по темата.:D
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Да похваля и аз темата, изчетох я с интерес и научих някои неща, които още повече ме разочароваха от БГ действителността!
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

С всяка тема,която изчитам разбирам с какво съм тръгнал да се забърквам и до голяма степен амбициите ми се изпариха.Поздравления за автора на темата ! Хубаво е,че все още има хора като вас,които да пишат подобни теми и на които можем да разчитаме ние,хората които не сме наясно с нещата все още ! :)
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Аз съм новобранец и съм благодарен за компетентните и информативни мнения.

P.S...wtf...кой ми е дал негативна репутация,затова че съм спамил тук...изказвам благодарност просто...успокой се,който и да си !
 
Последно редактирано:
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Пазарувал съм досат от чужди сайтове но не съм много сигурен дали е подходящо за търговия.
 
От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Поздравление за прекрасната тема!

Имам само едно запитване - ако внасям стоки извън ЕС е задължително да имам складово помещение с удобрение от РИОКОЗ? A ако внасям стоки само от ЕС - не е задължително? Т.е. не съм задължен да имам складово помещение, мога да съхранявам стоката си у дома. A кои са гарантираните сертификати за качество на продукта, които трябва да изисквам от производителите?

Благодаря!
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Поздравление за прекрасната тема!

Имам само едно запитване - ако внасям стоки извън ЕС е задължително да имам складово помещение с удобрение от РИОКОЗ? A ако внасям стоки само от ЕС - не е задължително? Т.е. не съм задължен да имам складово помещение, мога да съхранявам стоката си у дома. A кои са гарантираните сертификати за качество на продукта, които трябва да изисквам от производителите?

Благодаря!

Зависи от стоките. Ако внасяш букси какво има да ти одобрява РИОКОЗ? И като продължение на това съждение е отговора и на 2рия ти въпрос
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Става въпрос за козметика. Явно ще трябва да проверя наредбите им.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Отиди в БАБХ също така и ги питай въпросите, които те интересуват.

Но, ако искаш да си легален - да трябва ти помещение за продажба на козметика. Независимо от къде идва стоката.
 

Горе