Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

И на края бих те посъветвал да избягваш плащания към китайци по уестърн юнион. Тази услуга е ок ако пращаш на леля си пари, но не и за подобни поръчки - нямаш защита на парите/превода и ако те измамят няма как да докажеш, че е така. Има пейпал, банкови преводи и тн, които поне имат някаква възможност за защита.

Към китайци задължително и само пейпал. Така имате някакъв шанс да не Ви излъжат. Въпреки, че срока им е до 45 дни след плащане, а ако получавате по пощата срока може и да е по дълъг.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Здравейте колеги от предприемач.бг,
Имам въпрос, който смятам, че е по темата.
Когато продаваш примерно Iphone марката е американска, но произхода е от Китай.
В онлайн магазина пише : Бла Бла смартфон на водещата американска марка Айфон бла бла.
Трябва ли да посочваме произхода?
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Би било коректно да посочваш произхода, ако не е задължително, то за купувача да е ясно...
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Гледай да продаваш марки, за които имаш права. Убеден съм, специално за айфонката, че не може всеки да я продава.
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Поздравление за прекрасната тема!

Имам само едно запитване - ако внасям стоки извън ЕС е задължително да имам складово помещение с удобрение от РИОКОЗ? A ако внасям стоки само от ЕС - не е задължително? Т.е. не съм задължен да имам складово помещение, мога да съхранявам стоката си у дома. A кои са гарантираните сертификати за качество на продукта, които трябва да изисквам от производителите?

Благодаря!

CE сертификат, но не е за всички продукти, мисля че е задължителен за тези:

Газови уреди (AppliGas)
Въжени линии, предназначени за превоз на хора
Нисковолтови съоръжение
Строителни материали
Съоръжения, предназначени за експлоатация в потенциално експлозивна атмосфера (Atex)
Взривни вещества за граждански цели (“граждански експлозиви”)
Бойлери за топла вода
Домакински хладилници и фризери
Асансьори
Машини
Плавателни съдове за отдих
Медицински изделия
Активни медицински изделия за имплантиране
Медицински изделия за диагностика In Vitro
Неавтоматични везни
Радиосъоръжения и крайни далекосъобщителни устройства
Лични предпазни средства
Обикновени съдове под налягане
Съоръжения под налягане
Играчки
Морско оборудване
Транс-Европейски конвенционални железопътни системи

Много полезна тема, а чак сега я виждам!
Поздравления за автора!

П.П. Откъде си поръчвате тези етикети за стоките, където пишете вносител и т.н.?
 
От: От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Към китайци задължително и само пейпал. Така имате някакъв шанс да не Ви излъжат. Въпреки, че срока им е до 45 дни след плащане, а ако получавате по пощата срока може и да е по дълъг.
Шест месеца е срока в който можеш да направиш оплакване в PayPal. Toва е в момента.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Здравейте!
Изключително полезна тема! И аз имам няколко въпроса, отговорите на които може да бъдат полезни и за други колеги. Искам да поръчам стока от ebay.de. Указано е че стоката се намира в Artikelstandort: Frankfurt Oder, Deutschland, като и адреса за обратна връзка е в същия град. Има 3 начина за доставка, като единият е DHL и доставката е от 3 до 15 дена, в зависимост от това дали е икономична или експресна. На етикетите на стоката всички надписи са на немски. Но стоката реално е произведена в Китай. Фактурата ще бъде издадена от Германия (според продавача) Въпросите ми са:
1. Какво е необходимо да се направи когато пристигне стоката, за да се пусне на пазара? Имам предвид като документи за съответната стока, иначе имам фирма и магазин, но не съм регистриран по ДДС за българския пазар.
2. Като произход на стоката какво трябва да пише? Най-вероятно Китай, но пък е внесена от Германия... Информацията на български трябва да бъде превод от германския етикет ли?
3. Вносител кой трябва да бъде - моята фирма ли, и откъде трябва да пише че е внесена стоката?
4. Трябва ли да се вадят някакви EU сертификати, след като идва от Германия.
5. Трябва ли да се плащат някакви данъци и такси?
Предварително благодаря на всеки, който реши да помогне с полезна информация!
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Баси старата тема ама карай...

1. Зависи от стоката - техника ли е, храна ли е, дрехи ли, козметика ли,... Има си европейски регулации за всяка категория, дето трябва да се спазват.

2. Пишеш къде е произведена. Информацията трябва да е съобразена с европейските изисквания, независимо от кой етикет се превежда. Ако е внос от Германия, най-вероятно вече някой се е погрижил етикетът да съдържа необходимото инфо. Но отговорността си е твоя, тъй че проверката е повече от препоръчителна.

3. "Вносител" по смисъла на Европейското търговско законодателство е този, който пуска на територията на държава-членка продукт, произведен в държава-НЕчленка. В случая германецът вероятно е вносител, а ти си дистрибутор.

4. Зависи от стоката. Ако трябват сертификати, твое задължение като дистрибутор е да се увериш в наличността им и да знаеш къде и от кого се съхраняват тези сертификати.

5. Естествено.
 
От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Баси старата тема ама карай...

1. Зависи от стоката - техника ли е, храна ли е, дрехи ли, козметика ли,... Има си европейски регулации за всяка категория, дето трябва да се спазват.

2. Пишеш къде е произведена. Информацията трябва да е съобразена с европейските изисквания, независимо от кой етикет се превежда. Ако е внос от Германия, най-вероятно вече някой се е погрижил етикетът да съдържа необходимото инфо. Но отговорността си е твоя, тъй че проверката е повече от препоръчителна.

3. "Вносител" по смисъла на Европейското търговско законодателство е този, който пуска на територията на държава-членка продукт, произведен в държава-НЕчленка. В случая германецът вероятно е вносител, а ти си дистрибутор.

4. Зависи от стоката. Ако трябват сертификати, твое задължение като дистрибутор е да се увериш в наличността им и да знаеш къде и от кого се съхраняват тези сертификати.

5. Естествено.

Благодаря за информацията!
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Искам и аз да попитам нещо, видимо доста хора са се сблъсквали с разните му проблеми по внос.
За СЕ сертификат само тези изброените категории ли се изисква?
Примерно за продукти тип - пластмасов/силиконов държач на напитки в кола ще бъде ли необходим такъв или друг сертификат? И складово помещение? Етикет за подобно нещо пак ли?
И реално към коя институция трябва да се обърне човек, за да отправи запитване какво му е необходимо като документация?
 
От: От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Искам и аз да попитам нещо, видимо доста хора са се сблъсквали с разните му проблеми по внос.
За СЕ сертификат само тези изброените категории ли се изисква?
Примерно за продукти тип - пластмасов/силиконов държач на напитки в кола ще бъде ли необходим такъв или друг сертификат? И складово помещение? Етикет за подобно нещо пак ли?
И реално към коя институция трябва да се обърне човек, за да отправи запитване какво му е необходимо като документация?

CE сертификат се изисква при пускане на пазара, а не при внос. Може да ти го поискат, може и да не ти го поискат. Има рискови групи /като детски играчки/, където освен СЕ сертификат се иска и тестови рипорти по EN стандартите
Складово помещение - сериозно ли питате? Освен ако не са храни, напитки и лекарства - надали някой може да ви каже къде и как да си съхранявате стоката. Още повече - на митница не се декларира къде ще стои стоката, а само каква е, така че - внасяйте смело и безотговорно.
Етикет - задължително за всяка стока, която се продава на пазара.
Институция - ей тук вече удряш на камък. Преди да започнем да внасяме играчки - запитахме КЗП какво ще искат от нас. Все едно да питаш комшийката за числата от тотото. Реално като внесеш, разбираш какво се изисква. Изпитан трик - търсиш производител, който вече изнася за ЕС и искаш доказателства на кои фирми продава в ЕС. Така ще знаеш, че има всички сертификати, и каквото и да ти поискат нашите институции - ще могат да ти го предоставят.
 
  • Like
Реакции: Ivo_
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Повече за сертификатите & regulations.
Do you have what it takes to start your import? 10 steps reality check
Importing: ВСИЧКИ ТЕМИ, 7 стр. за изчитане.
Freight Forwarders, Packing, Labeling, Documentation, Shipping, Insurance, Tariffs

Ако все още не сте се отчяли, има още към 100 пъти по толкова информация за четене с разбиране. Samples, Inspection, Agents, etc., etc. вкл. fB групи.
 
От: Внос на стоки – полезно за хората с онлайн магазини

Благодаря, цена тема
 

Горе