Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

kurtev

Member
Здравейте. Като един абсолютен новак в този форум се надявам да ме извините ако питам нещо очевидно или ако въпросите ми вече са били обсъждани:

1. Какво мислите за домейните от сорта на lukov.it, ch.uk и т.н. (давам ги като пример, не знам дали са регистрирани) Има ли смисъл в закупуване на подобни домейни (със значение на български) с цел последващо продаване без да развиваш сайт?

2. Какво е най-доброто разширение за личен сайт? Примерно ако си взема kurtev.нещоси, мога ли да взема каквото и да е разширение или за личен сайт има някакви неписани правила (да речем само .com и .net)? Виждам, че за моето име .com е заето, .eu ми харесва, но дали е удачно?

3. Имам няколко идеи за сайтове, които на първо четене доста трудно могат да бъдат монетизирани. Примерно блог само с мултимедийно съдържание, без почти никакви стандартни постове (текст) Възможно ли е да се печели от такъв тип сайт и как?

Поздрави.
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

2. Какво е най-доброто разширение за личен сайт? Примерно ако си взема kurtev.нещоси,

Здрасти.
kurtev.guru
:beer:
 
  • Like
Реакции: CTAH
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

1. Почти сто процентова загуба на пари.

2. Заложи първо на .net .info .eu
Разпознаваеми като домейн разширения сред по-широката аудитория. Напиши си на визитката kurtev.pro и повечето ще помислят, че е грешно изписан.

3. Щрябва да си доста креативен в загавията, но не разчитай на това. Най лесния и бърз вариант е facebook трафика.
 
От: От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Можеш да опиташ в сайтове за продажба на премиум домейни.
Един от най-големите е sedo.com
 
Re: От: От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Можеш да опиташ в сайтове за продажба на премиум домейни.
Един от най-големите е sedo.com

Здравей и добре дошъл при нас. ;) Успехи и приятно изкарване тук. :)

Ето и моето мнение:

1. За първия ти въпрос имаше доста обширна тема, за жалост не се сещам къде се намира, но ако се потърси из тази секция, ще излезе. Лично смятам, че са много добри домейни от гледна точка на брандинга. Дори наскоро попаднах на един за събитие - subitie.events - което е много добро като име. ;) За другите разширения, които се взимат най-често заради държавата, в която ще оперират (местния пазар), мисля, че за БГ не е много добре, освен ако да речем не е .it, сайтът е италиански, на италианска фирма и има бг език на него. :) Така изглежда ОК, но иначе домен, звучащ бг, който оперира на бг пазара и е на български сайта на него, не ми изглежда добре, и то никак. :)

2. За личен сайт можеш почти всичко от новите неща, които може да свържеш с личен блог / сайт. Да речем milena.me не е никак зле за личен сайт. Или milena.site. По принцип .com, .net и такива, са идеални за целта също. Но пък и са малко по-трудни от към намиране на нещо. Дори и .eu е страхотно. ;) Доста популярно започва да става разширението. Ако ни дадеш конкретен пример за какво ще е сайта, какво ще има, и как мислиш да го развиваш и какво, ще можем да ти кажем дали точно .eu е добре за случая. ;)

3. Възможно е да се печели разбира се. :) Чрез афилиейт, онлайн магазин към него, и подобни, собствена услуга. Наскоро налазих един канал в тубата с видеа - обучителни, пича си имаше сайта, пак с видео материали, и печелеше от курсове, които даваше лично. Прави един уебинар, отваряйки една сесия за 10-20 души, които са си платили преди това и така. ;)

Успехи. :)
 
От: Re: От: От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

2. За личен сайт можеш почти всичко от новите неща, които може да свържеш с личен блог / сайт. Да речем milena.me не е никак зле за личен сайт. Или milena.site. По принцип .com, .net и такива, са идеални за целта също. Но пък и са малко по-трудни от към намиране на нещо. Дори и .eu е страхотно. ;) Доста популярно започва да става разширението. Ако ни дадеш конкретен пример за какво ще е сайта, какво ще има, и как мислиш да го развиваш и какво, ще можем да ти кажем дали точно .eu е добре за случая. ;)

Здравейте, първо искам да благодаря на всички за мненията. Сайта ще бъде в началото нещо като онлайн CV, като обмислям след време да бъде и блог. Понеже сега уча маркетинг и мисля да приложа знанията си за да развия някаква онлайн дейност.

3. Възможно е да се печели разбира се. Чрез афилиейт, онлайн магазин към него, и подобни, собствена услуга. Наскоро налазих един канал в тубата с видеа - обучителни, пича си имаше сайта, пак с видео материали, и печелеше от курсове, които даваше лично. Прави един уебинар, отваряйки една сесия за 10-20 души, които са си платили преди това и така.

Тук може и да не съм се изразил достатъчно ясно. В блога ше има предимно музика, клипове и снимки (с лиценз CC0)
 
Re: От: Re: От: От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Здравейте, първо искам да благодаря на всички за мненията. Сайта ще бъде в началото нещо като онлайн CV, като обмислям след време да бъде и блог. Понеже сега уча маркетинг и мисля да приложа знанията си за да развия някаква онлайн дейност.

Като цяло си почни с блог и блогване по твоята част, а това CV може да се изнесе на отделна страница, както правят другите. Искам да дам нещо като пример, не знам до колко се приближава до твоите виждания, но като цяло е нещо, което ме впечатли последно време и определено има доста допирни точни с твоите идеи: https://buckysroom.org/ - пичът се справя не зле, гледайки това, което публикува и прави.

Тук може и да не съм се изразил достатъчно ясно. В блога ше има предимно музика, клипове и снимки (с лиценз CC0)

Разбрах те аз. И добре си се изразил. Питаш с какво може да монетеризираш, нали? Дадох няколко насоки. Но определено се замисли и за събиране на мейли, за да си имаш една сигурна аудитория, която да си маркетираш. :)
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Още нещо, за което се сетих току-що. Ако главното съдържание на даден сайт е текст предполагам не е проблем да работи с tumblr или wordpress.com, т.е. да си плащам само домейна без хостинг. Още повече при положение, че единствената перспектива за монетизация не е чрез адсенс, афилиейт, а чрез предлагане на услуга директно от мен към клиента?
 
Мисля, че към двата няма как да закачиш собствен домейн. Хост, да, ползваш си от тях. ;) Само блогър имат такава опция. ;)

Ако ще предлагаш нещо, по-добре е да си изглеждаш професионално - собствен домейн, хостинг, добър дизайн. ;)
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Още нещо, за което се сетих току-що. Ако главното съдържание на даден сайт е текст предполагам не е проблем да работи с tumblr или wordpress.com, т.е. да си плащам само домейна без хостинг. Още повече при положение, че единствената перспектива за монетизация не е чрез адсенс, афилиейт, а чрез предлагане на услуга директно от мен към клиента?

Стига бе!
5-6 лв на месец ти е домейн и хостинг. И си абсолютно независим!
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Аз си взех един за 22Е защото много ме кефише, иначе си е загуба на пари, какво вече споменаха. Най добре com, после net и накрая info. Поне според мен, останалите са много бла бла, няма смисъл, пък и други ще първите 5 сайта ги изкълвала една птица, или изяжда една печка и така докато се научим.
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Здравейте, въпроса не ми е до парите, просто се чудя дали няма да се омотам в началото като ми се изтупат 2 домейна с хостинг. Разбира се може да не бързам да ги купувам наведнъж, но ме е страх някой да не ме изпревари.
Между другото само аз ли мисля, че .info е доста подценяван домейн?
 
Re: От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Здравейте, въпроса не ми е до парите, просто се чудя дали няма да се омотам в началото като ми се изтупат 2 домейна с хостинг. Разбира се може да не бързам да ги купувам наведнъж, но ме е страх някой да не ме изпревари.
Между другото само аз ли мисля, че .info е доста подценяван домейн?
Виж, на този етап на започване е хубаво това да го приемеш не толкова като инвестиция, която ще ти докара някакъв допълнителен доход, а като курс. Един домейн, .com - 14$, хостинг за година - 60 лева...което е не повече от 100 лева сумарно. Естествено, ако искаш и нещо красиво като дизайн и те мързи да пишеш съдържание, сумата може да нарасне драстично, но за мен лично 100 за това да се научиш как практически стават нещата си е повече от малко. А и може да си сигурен, че всеки курс завършва с това - практическа част, която се изразява точно в опериране в реална среда, и определено това са най-важните неща, които трябва да имаш. ;)

А относно .info - не са, просто не са толкова популярни и все още са на ниски цени. Но какво да се прави. След известно време има тенденция, поне според мен, да увеличат цената си, но както по цял свят пазара определя това, не компанията. :)
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

От към регистър за домейни препоръчвам http://internetbs.net/ - цените им са много добри и имат безплатно прайвиси.

Освен това, преди да купиш домейн, има доста неща, които за да не ги пиша направо ето линк - http://www.top5hosting.co.uk/blog/domain-buying-guide Надявам се да четеш английски. А монетизацията няма да я зачеквам, че на тая тема могат да направят бакалавърска степен в някой университет.

А за домейн хакс, които си споменал в началото, най-доброто според мен е https://domaintyper.com/
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Да се похваля, че от днес съм горд собственик на kurtev.eu, като ще изчакам да доизмисля идеята за самия сайт и после вече ще пазарувам хостинги. Възползвах се от промоцията в internet.bs и взех 2 домейнчета за по 2 години. :) Втория домейн само засега ще го задържа в тайна. Когато всичко по проекта е готово ще пусна повече инфо. Благодаря на всички за посрещането във форума и споделените мнения.

PS - тепърва ще започвам да разпитвам по техническите въпроси :D
 
Последно редактирано:
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Здравейте, имам следния въпрос. Искам да регистрирам домейн от 2 думи, като втората дума е много известна марка безалкохолни напитки. Иначе като цяло словосъчетанието няма нищо общо с напитката, а и сайта няма да има нищо общо. Възможно ли е да имам проблеми с такова име?
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Всичко е относително и зависи от политиката която следва дадена компания.
Например, фейсбук не толерират сайтове които включват името им в домейна.
Едва ли пращат заплашителни мейли и се съдят със всеки регистрирал подобни домейн имена, но ако даден сайт започне да добива популярност със сигурност ще го налазят(за фб имам предвид). Това не означава, че всички мултинационални компании са дебили, но теоретично погледнато - да, възможно е в някакъв момент да те занимават с глупости.
Всичко зависи от теб и как ги виждаш нещата. Може да потърсиш в интернет за nissan.com, който е един емблематичен случай, ако ти е интересно до къде може да се стигне по принцип :)

пп: аз бих си регнал домейна, но това е лично мнение, а не съвет :)

Поздрави!
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Не исках да отварям нова тема и не знам дали тази е подходяща за въпроса ми,но си регнах един готин домейн и се чудя каква цена да му обявя,домейнът е: hosting.de.com При 80 млн.население в Германия,мисля че ще има желаещи.Any suggestions?!.. :)
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Не исках да отварям нова тема и не знам дали тази е подходяща за въпроса ми,но си регнах един готин домейн и се чудя каква цена да му обявя,домейнът е: hosting.de.com При 80 млн.население в Германия,мисля че ще има желаещи.Any suggestions?!.. :)

Защо не пробваш първо да видиш дали ще има интерес и тогава да мислиш цената? Предполагам, че за всяка цена ще намериш купувач, проблема е, че ако му искаш 20000 евро може да почакаш малко повече. ;)
 
От: Въпроси за домейни /разширения и монетизация/

Защо не пробваш първо да видиш дали ще има интерес и тогава да мислиш цената? Предполагам, че за всяка цена ще намериш купувач, проблема е, че ако му искаш 20000 евро може да почакаш малко повече. ;)
Бил е регистриран от някакъв китаец преди и е имал 3 оферти в Седо,даже още не са ми го одобрили там и излиза предния листинг,просто се чудя на колко да го пусна след като ми го верифицират в Седо.
 

Горе