Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

Пост номер 410 бе избран за най-добър отговор..

goldenpony

New Member
Това 10% мисля важи само за фирми данък печалба, за физически лица е 15% на тотала:

Blinky

Owner
Това 10% мисля важи само за фирми данък печалба, за физически лица е 15% на тотала:

Тоталът и при фирмите е 15%, защото след корпоративния данък, ако си искаш парите по твоя сметка, плащаш и данък дивидент, който е базиран на разпределената сума и е 5%. Сумарно за да стигнат до теб парите, пак си плащаш като поп тия 15%. ;)

Electro

Member
Тоталът и при фирмите е 15%, защото след корпоративния данък, ако си искаш парите по твоя сметка, плащаш и данък дивидент, който е базиран на разпределената сума и е 5%. Сумарно за да стигнат до теб парите, пак си плащаш като поп тия 15%. ;)

Не е точно така. Плащаш 5% на печалбата след като вече за нея си платил 10%. Примерно на 10000лв. печлаба ще платиш 1000лв. корпоративен данък. Ще ти останат 9000лв. дивидент, и ако искаш да го разпределиш, ще платиш 450лв. данък дивидент (5%). При ФЛ се плащат 15% и то на оборота, защото разходи с фактури там не се отчитат.

Blinky

Owner
Ако трябва да сме точни при фирмите е 14,5% ;)
Първо плащаш 10% данък и след това на разликата 5% данък дивидент, затова се получава 14,5%.
Да, така е. Прави сте. Моя грешка. ;) 14.5% е, усеща се като 15%+ :)

Последно редактирано:

Jivko86

New Member
Здравейте. Да питам тая година платих за миналата данък върху наложените от пратки през еконта, става дума за сума под 5 бона , платих им там до края на септември (обадиха ми се и такъв срок ми дадоха) . Те естествено нищо не казаха за глоба по телефона :) Та тия дни получавам известие от пощата че имам пратка в еди си кои клон ( където не получавам нищо по принцип) знам че е от тях писмото най вероятно за тая глоба . Та въпроса ми е какво следва ако не отида да го взема и не се разпиша срещу него че съм го получил ? И въпрос ако го получа какъв е реда да ми пишат тоя акт за забавено подаване и плащане на декларацията, ходили се при тях да се дава обяснение или какво .. ?

Горе