Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

22405981_1583921481665103_2213810405397312197_n.jpg

Щом ги влече... няма лошо. Законът не ги ограничава с колко фирми да оперират.
 
Много ясно че тези който пращат по 100-150 пратки с каквото и да е стока ще минат метар, те са изградили нещата с поставените лица. Ще горят хора който са продали 10 телефона, колата си на части.... Аз познавам толкова много майки който пращат ежедевно какво ли не, купуват препродават. Правят нещо докато са в майчинство. Ще настане пълен хаус, колко ФЛ са навъртели 10-20к. за 2-3г. в ЕКонт

Хаос за кого да настане? В н@п си действат по устав. Физическите лица да му мислят. Едва ли ще тръгнат да се заяждат с тези, направили 5-6 продажби за година пък били те и за 3-4к общо. Идеята е да се ограничи незаконната търговска дейност, защото от години си е пълна свободия! И остави, че бюджета е ощетен, но наистина не е коректно спрямо легалните търговци.
 
Щом ги влече... няма лошо. Законът не ги ограничава с колко фирми да оперират.
Не е съвсем така. Ако беше толкова просто никой нямаше да се регистрира по ДДС.
Колкото до конкретния случай, в задачате се пита чрез коя от всички фирми точат ДДС :)

Хаос за кого да настане? В н@п си действат по устав. Физическите лица да му мислят. Едва ли ще тръгнат да се заяждат с тези, направили 5-6 продажби за година пък били те и за 3-4к общо. Идеята е да се ограничи незаконната търговска дейност, защото от години си е пълна свободия! И остави, че бюджета е ощетен, но наистина не е коректно спрямо легалните търговци.

Тая свободия беше с негласната подкрепа на държавата. Както винаги се чака да стигне до крайности за да се вземат някакви мерки.
Не им влизайте в играта и не се настройвайте срещу дребните играчи действащи от домовете си. Конкуренцията на легалните фирми не са те а фирми създадени с цел да не плащат никакви данъци с финансови отчети излизащи винаги на минус, точещи ДДС, занимаващи се с нелегален внос и т.н.. Тези фирми бачкат в големи обеми, докато малките само мога да ви бодат очите и нищо повече.
Дребните играчи ще ви станат конкуренция, когато си регистрират фирми и започнат да работят в по-големи обеми.
Моят съвет към всички е да излязат на светло не само заради тези акции а за да могат да плануват и да се разрастват без притеснения.
 
Тук във форума има толкова много колеги предлагат услуги, реклами, ФБ страници...... кой от тях дава фактура ;) Всеки получава пари по Еконт.... или по друг начин. Има рекламни пакети по 1000лв.
 
В цялата тема не видях нито едно мнение, което посочва къде е проблема. Проблема не е в нелегалните търговци, не! Проблема е че шибаната държава и дваж по шибания ГРОБ иска да произвежда престъпници, които да глобява и преследва. Айде да помислим, ако прага за регистрация по ДДС беше 200 000 лв, счетоводството беше така устроено, че на малка фирма средно интелигентен човек да може сам да си го води. Ако имаше данъчни облекчения, ако можеше човек да избира да се осигурява ли, да не се ли осигурява, кога и колко, какво щеше да бъде? Фирма да се регистрира само с едно заявление и тн. и тн. Колко от тези, които сега са на тъмно, щяха да останат там? Точно николко... Ама много по арно е да ловим хилядите престъпници и да се хвалим по телевизора.
 
В цялата тема не видях нито едно мнение, което посочва къде е проблема. Проблема не е в нелегалните търговци, не! Проблема е че шибаната държава и дваж по шибания ГРОБ иска да произвежда престъпници, които да глобява и преследва. Айде да помислим, ако прага за регистрация по ДДС беше 200 000 лв, счетоводството беше така устроено, че на малка фирма средно интелигентен човек да може сам да си го води. Ако имаше данъчни облекчения, ако можеше човек да избира да се осигурява ли, да не се ли осигурява, кога и колко, какво щеше да бъде? Фирма да се регистрира само с едно заявление и тн. и тн. Колко от тези, които сега са на тъмно, щяха да останат там? Точно николко... Ама много по арно е да ловим хилядите престъпници и да се хвалим по телевизора.
Жив и здрав да си!
 
В цялата тема не видях нито едно мнение, което посочва къде е проблема. Проблема не е в нелегалните търговци, не! Проблема е че шибаната държава и дваж по шибания ГРОБ иска да произвежда престъпници, които да глобява и преследва. Айде да помислим, ако прага за регистрация по ДДС беше 200 000 лв, счетоводството беше така устроено, че на малка фирма средно интелигентен човек да може сам да си го води. Ако имаше данъчни облекчения, ако можеше човек да избира да се осигурява ли, да не се ли осигурява, кога и колко, какво щеше да бъде? Фирма да се регистрира само с едно заявление и тн. и тн. Колко от тези, които сега са на тъмно, щяха да останат там? Точно николко... Ама много по арно е да ловим хилядите престъпници и да се хвалим по телевизора.

Сега ще те на хейтят "ЛОЯЛНИТЕ ТЪРГОВЦИ" ;), ангели невинни никога не помислили да си скрият или спестят нещо :). Нека мрът нелегалните търговци
 
В България няма 100% легален търговец, така че няма кой да хейти :) Аз като си мислих, че съм най-легален, от НАП ми доказаха, че не е така и ме възнаградиха с 3000 лв. акт за положените усилия :) Най- прекия път до фалита е фразата - "Искам всичко да ми е както трябва", който си го е помислил това, бял ден не е видял. За съжаление тука е така, съобразяваме се условията и продължаваме напред o_O

Сега ще те на хейтят "ЛОЯЛНИТЕ ТЪРГОВЦИ" ;), ангели невинни никога не помислили да си скрият или спестят нещо :). Нека мрът нелегалните търговци
 
До сега съм се редал към 6-7 пъти за подаване на ГФО, 90% са или без никаква дейност или са на 0лв. печалба..... ей ти на "ЛЕГАЛНИ ТЪРГОВЦИ"
 
В България няма 100% легален търговец, така че няма кой да хейти :) Аз като си мислих, че съм най-легален, от НАП ми доказаха, че не е така и ме възнаградиха с 3000 лв. акт за положените усилия :) Най- прекия път до фалита е фразата - "Искам всичко да ми е както трябва", който си го е помислил това, бял ден не е видял. За съжаление тука е така, съобразяваме се условията и продължаваме напред o_O

А за какво конкретно те глобиха, че ми стана интересно? :) Ако искаш, може на лично.

При мен всичко е както трябва и проблеми с НАП не съм имал - само ни правят проверки от време на време, но досега не са ни глобявали. Но пък не се занимаваме с търговия, а сме в доста по-нискорисков от данъчна гледна точка сектор, което може би донякъде обяснява благосклонността им към нас.
 
На едната фирма, на която не сме регистрирани по ДДС, се беше получила вътрешнообщностна сделка, което е нарушение. Последва ревизия и на база оборот, 3000 лв. акт. Общо взето имаше счетоводител за секс, ама пак твърде грубо ни порязаха.

А за какво конкретно те глобиха, че ми стана интересно? :) Ако искаш, може на лично.

При мен всичко е както трябва и проблеми с НАП не съм имал - само ни правят проверки от време на време, но досега не са ни глобявали. Но пък не се занимаваме с търговия, а сме в доста по-нискорисков от данъчна гледна точка сектор, което може би донякъде обяснява благосклонността им към нас.
 
Реших да пиша и в тази тема, въпреки че създадох нова. При мен ситуацията е същата, предлагат ми да докажа разходи. Разбира се за разходи се признават единствено фактури на които пише точно моите имена (което означава, че разходи нямам). На въпроса "Как ще определите кои стоки са от търговска дейност и кои са лични мои" се отговори по следният начин: "По закон ние можем да докажем, че ти извършваш търговска дейност по задание, т.е. почти всеки ден и в този случай всички стоки влизат в търговската дейност". Така де разходи не мога да докажа...
 
На едната фирма, на която не сме регистрирани по ДДС, се беше получила вътрешнообщностна сделка, което е нарушение. Последва ревизия и на база оборот, 3000 лв. акт. Общо взето имаше счетоводител за секс, ама пак твърде грубо ни порязаха.

Това за ВО Доставка ли е било? Вие сте продали нещо на някой от ЕС? И как точно го установяват толкова бързо това нещо от н@п?
На скоро една позната се оплака, че са я глобили за продажба на Услуга в ЕС, щото не е била рег.нито по 97А нито по стандартното ДДС, но се чудя как толкова бързо ги хващат тези нарушения...?
 
Малоумната счетоводителка подала разходна фактура от фирма регистрирана в страна членка. Отделно бяхме в процедура по регистрация по ДДС, заради оборот. От там има някаква стандартна ревизия и нещата излизат. Не са толкова добри, сами си вкарахме вълка в кошарата :) Въпроса е че за такова нещо да глобиш фирма на един месец със 7-8% от оборота е садизъм....

Това за ВО Доставка ли е било? Вие сте продали нещо на някой от ЕС? И как точно го установяват толкова бързо това нещо от н@п?
На скоро една позната се оплака, че са я глобили за продажба на Услуга в ЕС, щото не е била рег.нито по 97А нито по стандартното ДДС, но се чудя как толкова бързо ги хващат тези нарушения...?
 
Здравейте!
Мисля, че има още един проблем и той е, че ако се пусне декларация с 15-те% данък, се дължат и пълни осигуровки върху сумата, декларирана като печалба.
Тоест, ако сумата е 40-50000 лева, осигуровките са върху пълният размер от 2600 месечно - около 1000 лева на месец.
На никой подал ли не са искали да се попълни това, защото принципно е задължително?
Поздрави!
 
Разбрах.
Нелепо е. Глобите за юридическите лица са напълно неоправдани. Вярно, че незнанието се наказва, но да глобиш примерно 3 бона дружество, което оперира общо с 4 си е абсурдно! И това е съвсем редовна практика. В крайна сметка за какво им е на физическите лица да регистрират фирми- пак ще плащат глоби, само че по- големи щото са фирми. :D
 
Това за ВО Доставка ли е било? Вие сте продали нещо на някой от ЕС? И как точно го установяват толкова бързо това нещо от н@п?
На скоро една позната се оплака, че са я глобили за продажба на Услуга в ЕС, щото не е била рег.нито по 97А нито по стандартното ДДС, но се чудя как толкова бързо ги хващат тези нарушения...?

Предполагам са купили стоки от ЕС на стойност над 20 к. Трябвало е преди да ги купят да се регистрират по ЗДДС чл. 99 ал. 1 от ЗДДС. Т.е. било е ВОП.
Или ако са получили / продали услуги към ЕС - чл. 97а от ЗДДС.
 
Последно редактирано:
Ако може да се вярва на тия от б л и ц, който иска може да прочете статията но на кратко едно цитатче :

"НАП готви истински ад за онлайн търговците в България
Като за начало ще бъдат глобявани потребителите с много изпратени пратки, което се случва посредством куриерски фирми. По-лошата новина за такъв тип търговци е, че дейността им ще бъде проверявана за 5 години назад и ако се открият нередности ще бъдат начислявани данъци и солидни глоби."
 
Доста гръмко заглавие :)
Колкото повече си сгафил, толкова повече ще плащаш- то е нормално да е така. И все пак си мисля, че може да се направи с някакво предупреждение първо- тоест, за първо нарушение- само мъмрене да речем :D
 
Последно редактирано:

Горе