Въпрос за Данък върху доходите на физически лица

И сега тези наложени платежи, облагаеми ли са или необлагаеми по закона за доходите?

2. доходите от продажба или замяна на движимо имущество, с изключение на:
а) пътни, въздухоплавателни и водни превозни средства, ако периодът между датата на придобиването и датата на продажбата или замяната е по-малък от една година;
б) произведения на изкуството, предмети за колекции и антикварни предмети;
в) акции, дялове, компенсаторни инструменти, инвестиционни бонове и други финансови активи, както и доходите от търговия с чуждестранна валута;
г) движимо имущество, предадено на лица, които имат право да извършват събиране, транспортиране, оползотворяване или обезвреждане на отпадъци в съответствие със Закона за управление на отпадъците;
3. (изм. - ДВ, бр. 106 от 2008 г., в сила от 01.01.2009 г.) доходите от разпореждане с финансови инструменти по смисъла на § 1, т. 11 от допълнителните разпоредби;

иване, не се прави на луд, всичко е облагаемо, с изключение на изброеното в чл.13 от ЗДДФЛ, един кламер да продадеш с една стотинка печалба, стотинката печалба е облагаема!
 
иване, не се прави на луд, всичко е облагаемо, с изключение на изброеното в чл.13 от ЗДДФЛ, един кламер да продадеш с една стотинка печалба, стотинката печалба е облагаема!
Продажбата на лични вещи не е търговска дейност. Това означава, че дори да е реализирана печалба (има положителна разлика между цената на придобиване и продажната цена) не сте задължени по ЗДДФЛ да платите данък. Съгласно чл. 13 доходите от продажба или замяна на движимо имущество не са облагаеми. На практика вие продавате ваше движимо имущество (вещи закупени от Китай например) което е втора употреба. Това, че артикула дори не е разопакован, нищо не означава (пак си е втора употреба). Най-логично би било, тази дейност да се ограничи законово само за регистрирани търговци (физическите лица да не могат да продават с ЕКОНТ). Тогава обаче и овцата ще е изядена и вълкът ще е гладен - нито ЕКОНТ ще въртят бизнес, нито ще има данъци за деклариране.
 
да, ключовата дума е "по занятие". OLX е пълен с граждани, които продават адаптори, тегличи, джанти и пр., но имат неограничени бройки, за всякакви модели. Ако имаш 10 обяви за джи ес ем-и, няма как да се приеме, че си продаваш личните вещи.
 
Ти може да продадеш доста неща, някои лични други за препродажба, но едните са инцидентни твои лични. Как нап пращат писма на цялата сума, която е вярна до някаква степен, но искат да облагат всичко без да признават никакви разходи. Ти не си ги намерил на пътя

Няма законово основание да плащаш данък при продажба на движимо имущество като физическо лице - това не е търговска дейност
 
Продажбата на лични вещи не е търговска дейност. Това означава, че дори да е реализирана печалба (има положителна разлика между цената на придобиване и продажната цена) не сте задължени по ЗДДФЛ да платите данък. Съгласно чл. 13 доходите от продажба или замяна на движимо имущество не са облагаеми. На практика вие продавате ваше движимо имущество (вещи закупени от Китай например) което е втора употреба. Това, че артикула дори не е разопакован, нищо не означава (пак си е втора употреба). Най-логично би било, тази дейност да се ограничи законово само за регистрирани търговци (физическите лица да не могат да продават с ЕКОНТ). Тогава обаче и овцата ще е изядена и вълкът ще е гладен - нито ЕКОНТ ще въртят бизнес, нито ще има данъци за деклариране.

кламера не е лична вещ, иване!
 
Някой може ли да сподели как да декларираме - Стопанска дейност на физическо лице, което е търговец по смисъла на ТЗ, но не е регистрирано като едноличен търговец
 
Здравейте,

Аз съм търговец с Регистрирана фирма ЕТ плащам си осигуровки, данъци, патент, пускам си винаги декларация за фирмата, но изобщо не съм подозирал че трябва и за онлайн търговията през еконт трябва да се пуска..

Както и да е сгрешил съм и ще плащам...

Работя с разнообразни стоки и още през не толкова далечната 2011г. Сина ми започна да снима и да продава в интернет мои стоки.

Малко по малко нещата се разрастнаха и аз се радвах че той още ученик си допринася за доходите си. Естествено минаха се години и той започна да разширява продуктовата гама и съответно продажбите се увеличаваха.

И през месец декември ми звъннаха от нап за предоставяне на фактури, разходи, .. абе всякакви неща.. изпратих ги и чаках отговор уж до 14 дни. Той дойде чак след 42дни.

И бла бла .. по фирмата всичко е изрядно нямате проблем но имате получени за 2016г от наложени платежи 56540лв които не сте декларили.
Всички пратки и получени платежи се водеха на мое име не на сина ми.

И сега освен, че ще ме глобяват за тези 56.хил лв ще ме регистрират автоматично от ЕТ по ДДС не от сега 2018г а от 2016г тоест със задна дата.. (надхвърлил съм лимита 50хил на Ет)

Регистрират ли ме по ддс край това означва че и за 2016 и за 2017г Ще ме таксуват и за наложените платежи и за тези които съм декларирал от фирмата. аз дори приходите и разходите и по фирмата не мога да ги докажа защото с тези фактури(взимаш от фирма ама и те сами ти казват че са фалшиви) които знаете как се издават няма да минат ПО ДДС.

Получил съм 56хил лв. От еконт и само това зачитат... но това че съм получил стока за 43хил лв и съм ги платил през еконт не го зачитат..

Какво да правя и аз не знам и счетоводилката и тя не знае.. и до други се допитах.. абе ужас.. Всяка казва гледай да не те регистрират по ДДС СТАВА ЛОШО.

80-90 % от продавачите на едро са без ддс и няма как да работя по този начин няма как да докажа че съм купил нещо дори..


Друго което е от тези 56хил лв не всичко е търовска дейност, за 2016г стоки оъ вкъщи сме продали за около 13000 лв.. които няма как да им докажа на тези на Нап.
 
Здравейте,
Сумата над 50к не е твърде голяма и ако в действителност не всичко е било търговия можете да пробвате да докажете, че някаква сума- да речем 7-8к (или 13к, както сте ги сметнали) е била от продажба на лични вещи. Това ще стане, ако в товарителниците от Еконт пише точно какви са били тези лични вещи- примерно, гуми, лаптоп, броня за кола, дрехи и всякакви лични вещи, а не стоките които редовно сте продавали. Това ми хрумва на мен, не знам до колко ще се приеме всъщност, но при подаване на моята декларация, точно това направихме със счетоводителката- прегледах си всички пратки и всичко, което знам, че е било лични вещи, не сме го включвали в данъчната декларация.
Какъв е точно проблема с фактурите за разходи? Как така фалшиви фактури? Приложете си ги към документите, заедно с документи за плащане- било то от Еконт или банка.
 
Изключително груба грешка да си регистриран ЕТ и да пращаш без документи със собственото си име. Тука няма отърване според мен... Единствения шанс е да смъкнеш под 50 000, че да избегнеш ДДС-то. Няма да те пуснат лесно, защото си им лесна плячка, а те такива най-обичат. Отиди при адвокат, не при счетоводител. Изчакваш да видиш какво ще стане и обжалваш наред....

ЕТ и пращаш със собственото си име... това не мога да го повярвам направо...
 
Декларирай си приходите без личните вещи и разходите които имаш на закупената стока, по банков път, или на документ които пише името ти, вадиш разликата и получаваш печалбата. На тях си плати 15% данъка
 
Здравейте,

Аз съм търговец с Регистрирана фирма ЕТ плащам си осигуровки, данъци, патент, пускам си винаги декларация за фирмата, но изобщо не съм подозирал че трябва и за онлайн търговията през еконт трябва да се пуска..

Както и да е сгрешил съм и ще плащам...

Работя с разнообразни стоки и още през не толкова далечната 2011г. Сина ми започна да снима и да продава в интернет мои стоки.

Малко по малко нещата се разрастнаха и аз се радвах че той още ученик си допринася за доходите си. Естествено минаха се години и той започна да разширява продуктовата гама и съответно продажбите се увеличаваха.

И през месец декември ми звъннаха от нап за предоставяне на фактури, разходи, .. абе всякакви неща.. изпратих ги и чаках отговор уж до 14 дни. Той дойде чак след 42дни.

И бла бла .. по фирмата всичко е изрядно нямате проблем но имате получени за 2016г от наложени платежи 56540лв които не сте декларили.
Всички пратки и получени платежи се водеха на мое име не на сина ми.

И сега освен, че ще ме глобяват за тези 56.хил лв ще ме регистрират автоматично от ЕТ по ДДС не от сега 2018г а от 2016г тоест със задна дата.. (надхвърлил съм лимита 50хил на Ет)

Регистрират ли ме по ддс край това означва че и за 2016 и за 2017г Ще ме таксуват и за наложените платежи и за тези които съм декларирал от фирмата. аз дори приходите и разходите и по фирмата не мога да ги докажа защото с тези фактури(взимаш от фирма ама и те сами ти казват че са фалшиви) които знаете как се издават няма да минат ПО ДДС.

Получил съм 56хил лв. От еконт и само това зачитат... но това че съм получил стока за 43хил лв и съм ги платил през еконт не го зачитат..

Какво да правя и аз не знам и счетоводилката и тя не знае.. и до други се допитах.. абе ужас.. Всяка казва гледай да не те регистрират по ДДС СТАВА ЛОШО.

80-90 % от продавачите на едро са без ддс и няма как да работя по този начин няма как да докажа че съм купил нещо дори..


Друго което е от тези 56хил лв не всичко е търовска дейност, за 2016г стоки оъ вкъщи сме продали за около 13000 лв.. които няма как да им докажа на тези на Нап.


Не искам да те плаша, но те чака голямо дране. Казвам го от жесток личен опит. Ще ти разкатаят фамилията, това буквално! Какво си купил, кога, от къде пари, за жената също! Ще те мотат над година, а лихвите са наистина жестоки. Ще ти признаят част от сделките за лични, но за всичко друго 20 % ДДС! 56К (от сина) + оборота на фирмата 20% + лихва, която се смята за всеки ден! Не дай си боже да не можеш да докажеш пари за апартамента от къде си взел! И да не забравя, ДОД и осигуровки в/у новия приход!. Задължително запор на цялото имущество!

Спасението: Някой на високо в НАП или супер адвокат, докато можеш да спасиш малко. Платих два пъти едно и също ДДС + лихвите, около 32 К.
Това го изпитах на собствен гръб, а не са врели некипели!
 
Запор върху цялото имущество???

Добре върти го сукай го нали ще платя за какво да ми запорират имуществото.....? то по добре да имигрирам от сега или да да си сложа въжето...

32к на каква сума си платил ти?
 
Запор върху цялото имущество???
Това е гаранция за тях, да не мислиш, че вярват на честна дума?

то по добре да имигрирам от сега
Говори с адвокат, експ. счет. и тогава решавай какви опции имаш. 10 г. е абсолютната давност, 5г. за задължения.

Пример:
2011 г сте купили цигари за 100 К, в цената е вкл 20К ДДС, 3% отстъпка, чисто Ви остават 3К. Отчели сте продажби за 49 К, да не влезете по ДДС, 2012, 2013 същата схема. Сега 2018 НАП ви викат за справка.
Давност за ревизия: 5г, брои се от 01.01 годината следваща, тази през която трябва да подадете декларация.
За 2011 се подава 2012, давност 5 г от 01.01.2013. Справка може всеки да прочете ДПК.
Следва проверка в местна НАП, селекция на по-тежките случаи и прехвърляне на друга НАП. Един тон документи, справки, декларации, наличност и движения по банкови сметки, източници на доходи,пътувания в чужбина, закупени дв и недв имущество, понеже Ви проверяват освен по ДДС и за укриване на доходи. Същото се отнася и за брачната Ви половинка. Глобите може и да ви се разминат, ако са минали давност, за неподаване на разните декларации.
Регистрират Ви служебно. Може да представите декларации, че сте изпушили 10 стека цигари, но крайния резултат пак ще е почти същия. Следва 100 К оборот за всяка посочена година 20К дължими за ДДС, независимо, че сте го платили с покупката. Няма как да Ви го признаят за данъчен кредит. Може да се отървете ако им покажете на склад евентуално за 153 К цигари с бандероли от 2011г. За Хранителни стоки, няма как. Е, имаше случай, всички знаете, за хиляди тонове захар, отмити от дъжда. Бракуване, кражба и тн. няма да минат ДДС-то си го дължите. И така дължите за 3-те години 60К ДДС + около 40К лихва, ДОД и осигуровки. Даже и фактурите, с които сте закупили стоката да нямат ваш подпис, пак ще Ви ги нахакат. Не дай си боже жизнения Ви стандарт да не отговаря на дохода!

Никога, ама никога не правете ЕТ! Отговаряте до размера на цялото си имущество.

Успех!

ps. Намерете си читава счетоводителка, учили, недоучили и си мислят, че всичко разбират. 90 % знаят да работят само с компютър, без да разбират и четат законите.
 
Последно редактирано:
Благодаря за отговора,
Ще поразпитам, но се е видяло какво трябва ще се плати..
Някакъв досег до Счетоводител, Адвокат навътре в тези неща? София, Благоевград..
 
Никога, ама никога не правете ЕТ! Отговаряте до размера на цялото си имущество.

Добре,аз съм лайк ,но искам да попитам.Ако бе ЕООД какво става ? отговорноста е до капитала на фирмата,но в неговия случай ако дължи примерно 50к задължения и са на ЕООД-то, то се обявява във фалит ?
Не ги ли търсят от управителя ?
 
Декларирай си приходите без личните вещи и разходите които имаш на закупената стока, по банков път, или на документ които пише името ти, вадиш разликата и получаваш печалбата. На тях си плати 15% данъка

адвокати за пред НАП е голяма глупост, намери си читав счетоводител, опитай се да разделиш товарителниците на твои, и на сина ти, нищо, че е непълнолетен, най-малкото подписите на хартията са различни(виж, ако може Еконт да ти дадат копия на оригиналите), така можеш да оттървеш регистрация по ДДС, много лошо, че не си го предупредил, можеше поне на жена ти да ги пише.
 
Добре,аз съм лайк ,но искам да попитам.Ако бе ЕООД какво става ? отговорноста е до капитала на фирмата,но в неговия случай ако дължи примерно 50к задължения и са на ЕООД-то, то се обявява във фалит ?
Не ги ли търсят от управителя ?
Търсят го, но директно по съдебен ред. Могат да запорират пак имущество, ако са нанесени държавни щети, демек е крал ДДС или не е плащал или укриване на данъци. Абе, то решат ли да те оскубят с каквото и да си, ще го направят. Няма оттърване, особено ако вината е реална.... Но при ЕТ разходите не са малко, до колкото знам всеки избягва ЕТ.И то до запориране на имущество се стига според зависи за каква сума е осъден да плаща с рахзоди по делото и т.н. Може да не запорират всичко, а частично, като сметките също не ги спират на 100 процента. АКо пример: някой си получава пенсията еди какъв си процент се задържа, другото може да се изтегли и т.н. Всичко е и до договорка със съда. Ама работите са страшни :Х Заради мащехата ми преди 10 години, тя избяга, като след призовка от съда към баща ми, като съсобственик ( беше оод ), разбрахме, че е теглила незаконно ДДС и не е превеждала данъците, защото тя отговаряше за цялото счетоводство. Оказа се изведнъж че дължим над 200 000. От там запор на цялото имущество на Баща ми. Остават още 70 000. Докато се внася по някой лев имуществото е запорирано, не се продава., но нямате право да го позлвате естетсвено. Работете със счетоводители, да няма главоболия и си имайте под ръка читав адвокат занимаващ се с фирмени дела
 
@PetyrPetyr ако горе описаната практика е продължила и 2017 година все още има време да подадете точна декларация за де избегнем същата сага и догодина по това време. Изискайте от еконт и други куриери (ако е пращано и с други) справка по 3 имена и по телефонен номер за генерирани товарителници и изплатени НП и ППП .
 

Горе