Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизнес.

От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Ами не знам човек... просто искам Е ТАКА от нейде да ми паднат тия пари, че малко да се почувствам човек

Вече си наясно, че има голямо значение в коя държава и кой град се намираш. Може дори съседния квартал да е абсолютната противоположност на твоя. Няма еднаквост, не е имало, не очаквай скоро да има. Всяка държава и всеки град си има своите икономически параметри, ние очевидно не сме сред първенците в това отношение. Дразнещо е, ама такива са фактите. Радвай се, че си здрав и не си във война. Ако толкова не те кефи тук, отиваш в чужбина, нали поне ние още сме в EU :) Обаче ако оставаш тук, приемеш реалността и работиш по въпроса. Има много хора дето са много по-зле и спукана тръба би им било приятно изживяване.

В Интернет е най-добре да се работи - нямаш гигантски разходи за наеми, за транспорт, всичко се случва бързо, нищо не плесенясва, пари се прехвърлят с един клик, възможности има най-различни, можеш да си сравнително анонимен и разни такива предимства. Затова си оправяш тръбите колкото да имаш от къде да си налееш вода и сядаш да измайсториш нещо. Аз например за около 9 месеца направих моя продукт, а аз съм много бавен. Така и така няма какво друго да правиш, просто си харесвай нещо и започвай :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Аз не искам пари от конкретен човек, искам тая държава да дава за младите, абе може и да не е пари, може да е облекчения някакви - примерно да не искат данъци при започване на нов бизнес от човек до 29 години... абе някако помагане да има от държавата... може ли да се чувстваме като сираци и бежанци в собствената си държава?
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

В моя град да си на нормална работа е да се самоубиваш бавно - 400-600 лв ще взимам най-много, като нямам Висше образование, а то не, че Висшето е решение, колко безработни висшисти познавам.

Ама искам да живея НОРМАЛНО в моята страна, човек... Аз ако ще живея с по 150лв на месец(а съм живял и с 40лв на месец, както споменах), по добре да ходя да цепя дърва, или да мия коли. И каква е перспективата, цял живот с по 150лв.

Не е само до работата човек. За мен средата е много по-важна.
Махай се от там където си в момента, защото средата не ПРЕДПОЛАГА нищо позитивно.

И трябва малко да си промениш начина на мислене. Не ме интересува какви тръби си лепил - за мен това говори за МИЗЕРИЯ. По-добре ми кажи, че имаш опит в правенето на вик инсталации, отколкото да ми мрънкаш, че си ги лепил сам (Ще кажеш едно и също, но по различен начин и ще изпратиш различно послание).
Ако в действителност си толкова сръчен, то аз смятам че ще може да си намериш работа в голям град - хем заплащането ще е по-добре, хем ще има някаква надежда за развитие, хем най-важното ще е на лице - имаш избор за средата и хората с които ще дружиш (защото спомена, че си се бил затворил).

Според мен имаш шанс - само смени местожителството си и начина на мислене (прочети примера за тръбите ако трябва отново - той е универсален и може да го приложиш за всичко).

Не спомена дали имаш жена до себе си. Ако и това нямаш, аз не намирам нищо чудно в това в какво положение си изпаднал - демотивиран. Ти в момента нямаш за какво да се бориш. Ако имаш приятели, роднини или жена до себе си, това какво работиш няма да е от такова голямо значение - най-важното ще бъде заплата ти да стига за покриване на разходите. Вече след това ще имаш стимул да се развиваш за да печелиш повече - примерно да запишеш висше образование (не е вярно, че има много безработни) и да учиш нещо което ти харесва и което се търси. Може да започнеш да се занимаваш по-сериозно с програмиране или разработване на игри - но пак стигаме до средата. Там където си в момента не дава никаква среда за образование, а ще ти трябва минимум година-две през които твърде вероятно ще изгубиш стимул.

Някъде около Копривщица ли си? На равно разстояние от София и Пловдив... аз не знам въобще какво чакаш? пари от небето няма да паднат. Всъщност могат да паднат, но по-добре чакай в Пловдив или София - там също могат да паднат (примерно ако пускаш тото,, но нали се сещаш че и там се изисква действие от твоя страна - да купиш и пуснеш фиш).
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Май и аз се загубих в тия ремонти, правя всичко с главата надолу - първо трябва да изкарам парите, а после ремонтите.

Вече си наясно, че има голямо значение в коя държава и кой град се намираш. Може дори съседния квартал да е абсолютната противоположност на твоя. Няма еднаквост, не е имало, не очаквай скоро да има. Всяка държава и всеки град си има своите икономически параметри, ние очевидно не сме сред първенците в това отношение. Дразнещо е, ама такива са фактите. Радвай се, че си здрав и не си във война. Ако толкова не те кефи тук, отиваш в чужбина, нали поне ние още сме в EU :) Обаче ако оставаш тук, приемеш реалността и работиш по въпроса. Има много хора дето са много по-зле и спукана тръба би им било приятно изживяване.

В Интернет е най-добре да се работи - нямаш гигантски разходи за наеми, за транспорт, всичко се случва бързо, нищо не плесенясва, пари се прехвърлят с един клик, възможности има най-различни, можеш да си сравнително анонимен и разни такива предимства. Затова си оправяш тръбите колкото да имаш от къде да си налееш вода и сядаш да измайсториш нещо. Аз например за около 9 месеца направих моя продукт, а аз съм много бавен. Така и така няма какво друго да правиш, просто си харесвай нещо и започвай :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Дай бе, дай те видим кво можеш, не се прави на разсеян.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Не съм от Копривщица, МЕЧТАЯ СИ за Копривщица, след години - спокойно и красиво.

Добре, ако всички млади избягаме от родните си места... какво ще остане?

Вие искате ли след 10 години да тръгнете из провинцията(ако сте от големите градове) и всичко да е разбито като след война, цигани и наистина "мизерия"... Мое ли всички да се набутаме в големите градове-държави и да гледаме как цигани избиват баби вече не в забутани северозападни села, ами вече в градове като Ямбол, Сливен, Добрич и т.н.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

POCOMAXA Не казваш какви идеи имаш , не показваш какво си правил ... е как да ти помогнем ? Или просто искаше да ни споделиш трудностите си :) ?
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Вие искате ли след 10 години да тръгнете из провинцията

Да, аз това искам. Всъщност това НЕ зависи от мен. То ще се случи и затова те призовавам да се махаш преди да си погубил още години!
Това за дядо ти и къщата са глупости на търкалета :) Има начини да се спасят повечето неща, други мангалите ще откраднат =- но какво от това? какво като откраднат 20 метра кабел? Ти в момента си пазач и заложник на една къща - не усещаш ли, че всички останали са се спасили, а само ти не? В момента си на потъващ кораб и няма нужда да се мотаеш още защото НЕ си капитан!

Не се оплаквай толкова от България. Има начини да успееш и тук. Няма нищо лошо да идеш в голям град - това означава, че търсиш възможности за развитие. Където и да идеш в България - ти си в Родината си и това е най-важното.

Говориш за дядо си - а ти какво ще завещаеш на твоите внуци? (ако въобще ще имаш такива - не отговори и дали имаш жена..) Приеми го така - дори да ти паднат от небето 30к и с тях да живееш няколко години като бял човек, дори да се ожениш в това градче, дори децата ти да израснат в него - те НЯМА да живеят в него. Вероятността е по-малка от таз да спечелиш от тото.
Казах всичко което имам да казвам и приключвам с темата.

Дядо ти не е станал зъболекар за да ти прави къща - той дори не те е виждал тогава (т.е. ти не си му бил стимул). Той е станал зъболекар заради себе си и неговото семейство. Време и ти да помислиш за себе си и своето бъдеще!
Знам, че е трудно, но аз не виждам какво те задържа там, освен една купчина подредени тухли?
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Освен това дори да ти паднат 30 бона от починал далечен роднина, пак не бих ти препоръчал да ги използваш за започване на бизнес. Звучи много логично - имаш пари => изравяш от главата си някаква идея => купуваш оборудване => наемаш хора => печалбите са в кърпа вързани. Да, ама не, шанса е да затриеш всичко за норматив. Все едно да се запишеш в университет след 3 клас. Има си стъпки за извървяване, не може всеки средностатистически консуматор изведнъж да се окаже успешен бизнесмен. То е друг начин на мислене и ако го нямаш в себе си е най-добре да започнеш от нулата и да градиш лека-полека.

Още по-зле е един ден да решиш, че от утре ставаш бизнесмен и да изтеглиш кредит за това. Това е чисто финансово сепуко.

Дори да имаш този бизнес нюх, пак няма да ти трябват големи капиталови вложения за да започнеш нещо ново. Защото първата стъпка след като направиш твоя продукт или услуга е да го тестваш. За това ти трябва просто прототип, показваш го на хората и ако не се надпреварват да го имат, зарязваш идеята и започваш нещо друго. Под "продукт" разбирам всичко за което някой би ти дал пари - предмет, услуга, информация, гласа ти, визията ти, каквото и да е :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Исках да науча дали има начин да получа пари от Европроект или от държавата за старт-ъп бизнес. Казах, че искам да правя игри за мобилни устройства, с inApp purchases и реклами... знам какви игри се харесват, игри които взимат по 10-30-50 000 USD на месец от покупки и реклами. Знам и, че наскоро са влезли в сила закони за VAT - ДДС за държавите в европейския съюз - за продажба на онлайн продукти - inApp покупките са в тази категория и има нова MOSS програма, според която човек от Германия ако даде пари за моето приложение, ще трябва да се удържи ДДС в неговата държава, а НЕ в България... и от там има много усложнения.

Трябва ми време да напиша кода на играта, да я тествам на най-различни операционни системи (MAC OS, Windows, Android и iOS), за което ми трябват стари и нови машинки, различни версии на ОС.
Тъй като всяко устройство има различни параметри, ще трябва да измисля различни версии, или да измисля универсален код за подреждане на елементите според резолюцията. Както и различни видове на поглед - landscape и портет.

Трябва да нарисувам графиките(рисувам добре с таблет Wacom), трябва да купя мелодии и зв. ефекти, или да намеря безплатни и да ги опиша в кредите на играта. Анимациите ще са Spritesheets.

Спрял съм се на универсален инструмент за разработна на мобилни приложения и игри - ползва ActionScript 3.0 OOP, флаш технология със STARLING FRAMEWORK, постига почти същите резултати като native application, като включва CPU и GPU заедно. Може спокойно да пусна 2D игра, която да работи с 60fps кадъра в секунда.

Та спрял съм се на флаш AIR технология, вместо OBjective C или html5, имам опит и с тях, но Starling-a е идеален замоите нужди и знания - AngryBirds е работила с тази технология.

И разбира се има мнооооого други неща - трябва да измисля система за лесно обновяване и добавяне на елементи, връзване на inApp purchases и т.н.

Можете да видите игри като JetPack Joyride, Plants VS Zombies и т.н. игра като Candy Crush... всичко това мога да направя ако имам достатъчно време, в което да работя. Със графиките, анимации и функционалност - това са игри, които АЗ мога САМ да направя - въпреки се правят от екипи с по минимум 3-4 човека.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Разбира се.... като казвам 20-30 000лв, звучи смешно. Разбира се, че ако се пише проект, ще опиша всеки компютър, usb устройство, неща за ремонта и т.н. всичко до последната стотинка...
Просто се чудя дали има такива програми, много хора, са взели пари от ЕС, за селскостопанска дейност и са си ги прибрали, знам за такива примери.

Аз ще правя нещо с тия пари, НЯМА да ги изям и изпия.

Пиша тук не с надеждата да намеря спонсор от ВАС... а дали държавата или ЕС спонсорира някакви такива идеи... и дали знаете за такива примери.
В НИКАКЪВ случай нямам на идея да правя приложение, което да е "в полза" на обществото - искам нещо, което да носи пари постоянно и да изисква само поддръжка от мен - ако ще и 5к на месец да прави, а не 1 000 000 както правеше CandyCrush.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Ето за пример мога да Ви кажа, че миналата година направих една МИНИ/МАЛКА игричка понеже ми трябваха пари спешно, за 2 дни - играта е играна над 10 000 000 пъти в онлайн порталите, за жалост като я продадох взех 1000лв и човека, който я купи си е избил парите няколко пъти от рекламите в играта и препратката към неговия портал - трафик.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

да я тествам на най-различни операционни системи (MAC OS, Windows, Android и iOS), за което ми трябват стари и нови машинки, различни версии на ОС.
Чудя се как този хлапак успява да подкара операционни системи за които не съм чувал на една и съща машина - https://www.youtube.com/user/OsFirstTimer Хората очевидно са измислили начини за подкарване на една OS под друга.
Ако ти е тоя зор да имаш трите вида телефони, то винаги можеш да си вземеш нещо читаво втора употреба даже за под 100 лв бройката. Но и за тия неща си има емулатори, така че на първо време сегашния ти телефон е предостатъчен.
Стига си търсил извинения за бедността си, ами се захващай за работа :)
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Емулатора е само за тестване... колко пъти ми се случва на емулатор да работи, а на телефона не, или пък на телефон да работи, а на емулатор не.
Мога ли да пусна нещо, което не съм сигурен дали ще работи под различни резолюции и операционни системи?
Като си изтегли един човек приложение, отвори го и бутоните са наляво надясно, и т.н. неразбория и невъзможност за ползване - после и да го направя да работи за неговата машинка - дали ще го изтегли пак.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Ето за пример мога да Ви кажа, че миналата година направих една МИНИ/МАЛКА игричка понеже ми трябваха пари спешно, за 2 дни - играта е играна над 10 000 000 пъти в онлайн порталите, за жалост като я продадох взех 1000лв и човека, който я купи си е избил парите няколко пъти от рекламите в играта и препратката към неговия портал - трафик.

Я виж ти, значи могло да стане? Какво му е трябвало на този човек повече от тия 1000 лв за да пусне тая игра ми кажи? А на теб трябваха ли ти 20-30 бона за да я направиш? Не! Щом си направил една, ще направиш и друга. 2 дни, 2 седмици, 2 месеца, колкото там трябва. Вече имаш всички технически ресурси и никакви европроекти и crowdfunding не са ти изпотрябвали. Правиш игра, пускаш я и започваш да печелиш... докато майсторите ти оправят тръбите.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

А тоя Starling + AIR си е cross-platform - пиша приложението 1 път и ще работи на всички ОС, обаче въпроса е дали всичко ще е подредено, което ще се отреже ако... как ще изглежда на таблет, на телефон, различните таблети имат различни Landscape и Portrait-и...

Ако искам игра като JetPack Joyride - щото това искам първо да направя - подобие, но с разлики ,разбира се... ще отнеме месеци, за да се получи качествен продукт.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

С твоето предложение никои фермер не трябва да кандидаства за европроект, понеже някога, някъде той може да спести същите пари и да си го направи сам - сам може да си купи трактор НЕ СЕГА с евро пари, ами след 3 години, със свои и т.н.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Трябва му портал с развит трафик - портала му е от 2003 година.

Я виж ти, значи могло да стане? Какво му е трябвало на този човек повече от тия 1000 лв за да пусне тая игра ми кажи? А на теб трябваха ли ти 20-30 бона за да я направиш? Не! Щом си направил една, ще направиш и друга. 2 дни, 2 седмици, 2 месеца, колкото там трябва. Вече имаш всички технически ресурси и никакви европроекти и crowdfunding не са ти изпотрябвали. Правиш игра, пускаш я и започваш да печелиш... докато майсторите ти оправят тръбите.
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Добре, разбрах... няма смисъл да се надявам на никаква помощ от ЕС и държава.

Продължавам да си опъвам сам... ама тоя път си давам само 1 месец - после багажа и Английка преди BREXIT-а...
 
От: Въпрос за финансиране, старт-ъп програми от млад човек, които иска да прави бизне

Просто забрави за тези евро помощи - първо най-разпространените са за селскостопанските производители (дребните риби печелят жълти стотинки) и тези за конкурентноспособност (закупуване на нови машини, оборудване и т.н.).
Трудно се взимат пари и е нужно много работа (проекти), чакане месеци наред. За възможността да вземеш помощи и да не ги използваш по предназначение просто забрави! Не е така както си мислиш. най-малктоо защото не дават всички пари наведнъж. Често има проверки и т.н.

1 месец е нищо. Според мен още от сега си стягай багажа за Англия. Това е едно от най-добрите решения които може да вземеш в живота си и напълно съвпада с моята теория. Дано го направиш иначе се обричаш :)
 

Горе