Въпрос относно избиране на домейн име

Здравейте,
Искам да закупя домейн, който се състои от прилагателно и съществително.
Двата варианта за изписване на домейна : прилсъщ.бг и прил-същ.бг са свободни.

Интересува ме, според ваши наблюдения, кой вариант е по удачен за българска аудитория (таргет групата е мъже и жени 28-60г.) ?

Благодаря на всички отзовали се.

Поздрави!
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Малко да поясня.
Тук единствено се цели, удобство за изписване и предпочитание на клиента.
Не се говори за ключови думи за брандове и т.н., единствено ме интересува кой начин на изписване мислите, че е по-добре.
Както когато правите дизайн , го съобразявате спрямо пазара където ще се предлага, мисълта ми е, някой има ли наблюдения за предпочитания на българските потребители.

П.С. Прил.+същ не означава задължително нещо от рода на "зрелидомати" , съвсем спокойно може да образува и бранд, но не това е въпроса.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

според мен прилсъщ.бг е по-добре
но зависи и от думите - дали си допадат и се сливат хубаво

по-удобно ще е ако няма тире
иначе за предпочитания и статистики не може да става дума
но мога да ти кажа, че аз лично не се сещам за сайт който посещавам и да е с тире :)
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Мисля, че без излишни притеснения можеш да дадеш близки примери, до думите, които искаш да използваш и тяхното значение в наименованието на домейна.
Защото от чисто граматическа гледна точка не знам дали тире се поставя между съществително и прилагателно, но пък слято малко се губи от яснотата и запомняемостта на името или думите.
Преди време бях споделила тук, че много ми хареса "bgmaskari" :) с тире пак би било същото.

Пример за тирето, кога се слага : министър-председател, черно-бяла фотография.
Мнението ми: по-добре е слято :)
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

влезни в alexa.com и виж дали в първите 10 страници има поне един сайт с тире
това е за което се сещам..
бг изследвания и статистки не мисля, че са правени

п.п. сега като видях @касиопея се сетих за един сайт с тире - бг-мама 8)
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Да кажем: бензинови(-)коли.бг или автомобилен(-)магазин.
Може би в случая бензинови(-)коли.бг е по-добре с тире, докато автомобилен(-)магазин.бг е по-добре без тире.
Ако е слято (което и аз мисля , че е по-добре) ще мина на вариант автомобиленмагазин.бг, въпреки че бензинови-коли.бг е малко по-точно като информация за продуктите.

П.С. Това са примерни предложения.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Прав си nortrant. Има няколко сайта с тире, но както написах , са няколко.
Явно ще минавам на вариант автомобиленмагазин.бг.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

То че има- има. Нали за това любопитствам за думите, защото "зрели зеленчуци" може и с тире и без, въпрос не на таргет, а на личното виждане на автора, кое му харесва повече.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Тези примери не са добри. Дали с тире или без - еднакво зле са.

Ти за кирилица ли мислиш?
ако ще градиш брант(Име) (което е по-добрия вариант)- той трябва да е къс и лесно запомнящ се, на латиница, по възможност без тире и без букви които може да се изпишат по различен начин (а, ъ)

ако е заради гугъл - може и на кирилица да вземеш...но на хората ще им е трудно да го запомнят
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

въпрос не на таргет, а на личното виждане на автора, кое му харесва повече.
Тук не съм съгласен, но не желая да влизам в спорове и взаимно да се убеждаваме кое е правилно и кое не.
Така или иначе, колкото повече го мисля, и двамата сте прави и ще регистрирам варианта без "-".
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Тези примери не са добри. Дали с тире или без - еднакво зле са.

Ти за кирилица ли мислиш?
ако ще градиш брант(Име) (което е по-добрия вариант)- той трябва да е къс и лесно запомнящ се, на латиница, по възможност без тире и без букви които може да се изпишат по различен начин (а, ъ)

ако е заради гугъл - може и на кирилица да вземеш...но на хората ще им е трудно да го запомнят

Дай примери тогава ти :)

аз бих го нарекла : avtogaz.bg :twisted:

Моите 20 цента :wink:
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Примерите са зле, защото това ми хрумна като пример :) .
Може би грешно зададох темата, но домейна е на латиница, не е заради гугъл, а ако се гради бранд , там е ясно.

Единствено исках да попитам за значението на "-" в домейн и вашето мнение.

Благодаря на всички отделили време да пишат в темата.

Предлагам темата да се затвори, всички отговори които получих, са достатъчно показателни и помогнаха.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Без тире задължително. Дори и да не е особенно четливо е по добрия вариант. bananispijami.bg е по добре от banani-s-pijami.bg
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

С тире или без тире е въпрос на внимателен анализ и зависи от много фактори. Домейн без тире е по-лесен за запомняне, изговаряне и изписване, отколкото домейн с тире. Обаче пък съм имал и домейни с тирета, и то не с едно, а с 2 и с 3 тирета и съм ги изкарвал в топ-10, на първо място.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Избягвай в името тирета, -бг и подобни, че е грозно.
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Колкото по кратко според мене по-добре, по лесно се запомня или нещо, което да подтивка дадена мисъл, която води до името на сайта, като АБВ-то :)
 
От: Въпрос относно избиране на домейн име

Нито един от двата! EMD умря!:wink:
Трябва да налагаш бранд, но може бранда да е вариация на ключова дума, която ти трябва :wink:
Е чак пък да е умрял, зависи как си слагаш лнковете, не толкова дали е EMD или не. А ако е брад с вариация на ключовата, да не би да е нещо по-различно от EMD. Според мен бранд се гради, без значение от името му, едно име вятър го вей и нова телевизия е EMD ама бранд нали. Трудно някой може да направи марка само със сео и спам в мрежата, а друго че на повечето мизерни ниши няма как да направиш това, усилията ще са на вятъра, ако няма голям интерес.
 

Горе