Въпрос относно .bg/.com и др. по отношение на СЕО

ZdraveiGP

New Member
Здравейте,
В момента се образовам по отношение на СЕО и преглеждам този чудесен форум - имам един въпрос на начинаещ - искам да оформя сайт и търся да го оптимизирам по отношение на СЕО - кой домейн е по СЕО френдли и има ли изобщо съществена разлика дали ще е dot bg или някоя от другите алтернативи - dot com/dot org/info и т.н.
Предварително благодаря!
 
Здрасти и добре си ни дошъл, еми има една тема по въпроса. Но незнам къде е. И там се обясняваше че няма зависимост от това дали е SEO, заради разширението на домейна. Просто всички са добри за правенен на SEO. Само където много бяха дали мнения че .com е по-предпочитан.
:)
 
Ако отвориш google.com от Бг той разбира че си от Бг и те пренасочва към google.bg, а тогава той дава приоритет на домейните .bg, особено ако се хостват в Бг, а не в GoDaddy ...
 
Благодаря

Благодаря за мненията,
ще се поразровя допълнително, тъй-като явно има противоречиви мнения по въпроса - а все пак преди да стартирам каквото и било, първата стъпка е да регистрирам домейн:) - дали .ком или . бг по отношение на гугъл, това е въпроса:)
Знам, че това е само една стъпка от един цялостен комплексен процес, но все пак първата и струва ми се не маловажна стъпка - не знам защо, но и на мен ми се вижда по логично .бг домейн, хостван в БГ да излиза на по челно място от .ком напр., пак хоствам в БГ и със същите параметри(тертип на направа и оптимизация имам предвид)
 
AxCx каза:
Ако отвориш google.com от Бг той разбира че си от Бг и те пренасочва към google.bg, а тогава той дава приоритет на домейните .bg, особено ако се хостват в Бг, а не в GoDaddy ...

не съм съгласен, че се дава предимство на .bg домейни. най-малкото не може да се докаже поради факта, че две напълно еднакви страници не може да има от гледна точка на контент, оптимизация и т.н.
както казва coolice просто ще имаш по-голям проблем с регистриране на някои домейни.
 
Домейна има значение, и то огромно - за локалното търсене.
Или домейна трябва да ти е .bg, или IP-то ти трябва да е българско.
Това го имаше описано някъде в сайта на Google
 
Ип то има значение при търсене на страници от България третата опция като отвориш Г, втората е търсене в резултатите на български обикновено е достатъчна и минимален процент от хора стигат до нея.

Че бг ип ще допринесе малко бих се съгласил но ако това за домеина и ипто беше от огромно значение този форум нямаше да се ранква въобще в резултатите защото не се хоства в бг
 
По-горе го писах, що не сравните резултатите на google.com и google.bg ?
 
Обеснявам ли обеснявам ама кои да слуша...

Сега проверих форума излиза и в страници от България въпреки че нито ползва бг домеин нито се хоства в бг... Просто за да излизаш в тези резултати необходимо и достатъчно условие (този израз от вишата математика ми е остнал :)) е сайта ти да е на български останалото е контент и линк билдинг


Въпросът не седи точно така при co.uk и ком там можеби по голяма роля играе и ипто защото и ус и ук сайтовете са на англииски
 
Нали не говориш сериозно ?
Тествай първо с някакви думи и фрази в google.com и google.bg без да избираш "страници на български" и "страници от България". Ако фразата е конкурентна и е на английски много вероятно е в google.com да не излезе нито един сайт .bg, за разлика от google.bg. Същото важи и за .co.uk.
 
Оф несупяваме да се разберем, неговорим в гугъл ком за да го отворя трябва да напиша гугъл ус (разбраи американският Г) да излизаш в резултатите с .бг домеин говорим за точно обратното в локалният гугъл към които автомаитчно се редиректват бг отребителите (гугъл.бг) да излизаш с не бг домеин не е пречка и не се дава предимство на бг домеините....

Макар че като се замисля можеш да си вземеш бг домеин да му направиш качествено съдържание на англииски да му изградиш линковете и вероятно ще почнеш да излизаш и в резултатите на Г.ком за ключовите ти думи. Разбирасе въпроът е защо да го правиш с домеин от 200 лева на година с които ти страда конверсията (защото както споменаха в другата тема повечето чужденци не са чували за точка.бг) като можеш да го направиш .ком и единственото обяснение е че може да искаш сео домеин наприер ключова-дума.ком но като е заето си избираш .нет .орг и чак тогава стигаш кънтри домеините
и пак имаш голям избор .еу .де .тв
пс. БГ домеините са едни от най-скъпите в света
 
Естествено че домейните .bg са с предимство в google.bg, защото излизат там и по-трудно се появяват в google.com или google.co.uk. Това че няма проблеми за .com в google.bg не значи че са равни с .bg
 
За гугъл най-важното е контента и линковете. Има доста ниши в които няма нито един бг домеин в първите ;) А хората са свободни да вярват в каквото си искат.... В редакцията на предният си пост сам ти написал как с бг домеин се излиза в чуждия гугъл :)

Най-съчественето предимство което дава .бг домеин че бг потребители на теория трябва да им вярват повече....
 
и за пример

webmasterradio.fm е саит номер едно в американският гугъл за webmaster radio а не в гугъл.фм (.fm = Micronesia) защото е най-дброто радио за уебмастъри на англииски а не най-доброто Микрозенииско радио за уебмастъри на микрозенииски (незнам каъв език говорят там) ;)

Вместо да дадеш 200 лева за домеин и да се чудиш как да се сдобиеш с контент по темата по добре си купи домеин от 10 лв а с останлите ги даи да ти напишат уникални статии които да оптимизираш :)


А когато .бг домеинте станат на нормални цени ще ги уважаваме повече....
 
AxCx каза:
Естествено че домейните .bg са с предимство в google.bg, защото излизат там и по-трудно се появяват в google.com или google.co.uk. Това че няма проблеми за .com в google.bg не значи че са равни с .bg

виж, като повтаряш нещо два трипъти без да се обосноваваш почваш да дразниш хората, а пък може някой и да ти повярва. гледай coolice вече се чуди по какъв начин да ти обясни фактите :)
ако си сто процента сигурен в това което твърдиш дай някакъв пример който да обсъдим. пример в който .бг има предимство пред .ком в "равни" позиции според теб от гледна точка на сео.
аз от опита който имам ти казвам, че това не е вярно и всичко опира до линкбилдинг и контент, но както казах и по-рано е общо взето недоказуемо ...
 
Когато имаш PR, входящи линкове и Бг контент е лесно за Г да определи принадлежността на сайта, но ако тези фактори липсват кое ще бъде определящо ? Ако някой знае нов .bg сайт можем да проверим поведението на Г. Аз мога да ви дам малко по-сложен пример отпреди месец: съвсем нов англоезичен сайт хостван в GoDaddy (USA), сайта няма PR, към него има само няколко линка от многоезичен сайт качен на host.bg. Сайта не излиза никъде в google.com, нито google.bg, .de, .jp, .cn ... Сайта излиза единствено в google.co.uk, дори на първа страница по някои фрази, защото сайта е .co.uk. Когато става въпрос за SEO всичко е недоказуемо, и аз имам достатъчно наблюдения и затова смятам че TLD оказва влияние върху SERP. Това е моето (последно) мнение по темата.
 
Моето лично мнение е, че най-добре е да регистрираш .edu ;)
А иначе от лесните за регистрация мисля че няма голяма разлика между .com и .bg. Някои смятат, че .org е по-добре от .com
 

Горе