В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

redrum

Well-Known Member
Поклон! Героите НЕ УМИРАТ!
970693_4901336058894_778428563_n.jpg
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Поклон пред делото и мисълта му, защото нямам какво да добавя ще го цитирам:
От сичкото това, що казахме дотука, ние не можеме да направиме друго никакво заключение, освен това, че единственото спасение на нашия народ се състои в революцията. Който има уши, той нека чуе. Нашата революционна партия скоро ще покаже де е, какво е и какво иска…
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Героите не умират!
Поклон!

ПП: Темата не е за този раздел!
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Героите не умират!
Поклон!

ПП: Темата не е за този раздел!

Съгласен. Моля не я превръщайте в спор.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

576563_10151953839734008_1611377270_n.png


Защо сега, когато уж сме свободни, в идеите ни родни, има толкова рани прободни?
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Нещо, което рядко се споменава в биографията на Христо Ботев ( а е идея изпреварила САЩ, СССР, ЕС и всички подобни е създаването на Балканска федеративна република) е че той въпреки патриотизма си е интернационалист и е привърженик на идеята за създаването на Балканска федеративна република (България, Македония, Гърция, Румъния, Сърбия, Албания), в която всяка държава да запази суверенитет, но която да защити интереса на нашите държавите срещу Великите сили, Османската и Руската империи...

И нещо оптимистично:
какви е деца раждала,
раждала, ражда и сега
българска майка юнашка;
какви е момци хранила,
хранила, храни и днеска
нашата земя хубава
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

той въпреки патриотизма си е интернационалист и е привърженик на идеята за създаването на Балканска федеративна република (България, Македония, Гърция, Румъния, Сърбия, Албания),
Чакам да го докажеш. Христо Ботев е националист и социалист, но в никакъв случай интернационалист, стига комунистическа пропаганда.

п.п. Между другото, тогава "Македония" не съществува. Ще ми е интересно да видя къде Ботев е говорил за ФИРОМ.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Да сведем чела, пред подвига на безсмъртния Христо Ботев и всички знайни и незнайни герои, борили се за свободата за България!
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

424583_502993583088227_699069009_n.jpg
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

[video=youtube;svR2Up_7l3Y]http://www.youtube.com/watch?v=svR2Up_7l3Y[/video]
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

А случайно да си чел друга негова публицистика, в която говори за трагичното положение на Българите в Сърбия например? Или чел ли си едно негово есе за проблемите на Българите в Македония, където "чиф*тите" действат срещу нещастния български народ? Че то по твоята логика можеш и антисемит да го изкараш.

Ботев е бил български национал-революционер, който не се побира в нито една идеологическа рамка. Достатъчно добре е осъзнавал, че Сърбия, Румъния и Гърция водят брутална асимилаторска политика срещу българския народ, което е ясно отразено в публицистиката му и пише, че не може да се разговаря с тях, докато тези проблеми не бъдат разрешени. Този човек е умрял за България, а не за свободата на Балканския полуостров или негърчетата в Уганда.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Добре, че е имало хора като него за да сме свободни в момента.
Поклон пред всички дали си живота, днес да сме в собствената си държава!
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Поклон пред подвига на Ботев и неговата чета!

Българио, за тебе те умряха,
една бе ти достойна зарад тях,
и те за теб достойни, майко, бяха
И твойто име само кат мълвяха,
умираха без страх.
Иван Вазов
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

А случайно да си чел друга негова публицистика, в която говори за трагичното положение на Българите в Сърбия например? Или чел ли си едно негово есе за проблемите на Българите в Македония, където "чиф*тите" действат срещу нещастния български народ? Че то по твоята логика можеш и антисемит да го изкараш.

Ботев е бил български национал-революционер, който не се побира в нито една идеологическа рамка. Достатъчно добре е осъзнавал, че Сърбия, Румъния и Гърция водят брутална асимилаторска политика срещу българския народ, което е ясно отразено в публицистиката му и пише, че не може да се разговаря с тях, докато тези проблеми не бъдат разрешени. Този човек е умрял за България, а не за свободата на Балканския полуостров или негърчетата в Уганда.

Аз никога не бих си позволил да сложа в рамка нито един човек (това ти го правиш). Още по - малко пък Ботев. Написал съм
въпреки патриотизма си е интернационалист

Споменах един факт и то като нещо, което за мен лично е в негов +. Много качествени неща прави той докато е емигрант в Румъния (освен просветна и революционна). Който се интересува може да прочете. Исках да кажа, че с мисълта си е изпреварил доста съвременниците си и е предвидил, че ако ние тук на Балканите сами не се опазим, няма да получим помощ нито от Русия, нито от Великите сили... Христо Ботев

[РАЗДОРИТЕ МЕЖДУ БАЛКАНСКИТЕ НАРОДИ] в. "Знаме", г. I, брой 12 от 28 март 1875 г.
Букурещ, 27 март

Тук той пише за Балканската конфедерация и идеята за " южнославянското единство" ... както и проблемите и разединението на нашите народи..Балканските войни по - късно доказват, колко е бил прав...

П.П Между другото Ботев прави превод на един руски автор Дмитрий Иловайски : "За славянското произхождение на дунавските българи" - което е едно доста интересно четиво ... а и няма нищо общо със съвременната история на България (описана в сегашните учебници)
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, няма смисъл. Ако не е праволинейно, кратко, ясно, елементарно и "надъхващо", няма вдянат. Не се позволява ни на милиметър кривване от баш национал-правилното. Всички икони само са работили за днешния национализъм, даже и не са пикали - толкова свещен е земния им път.
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Дълбок поклон пред Ботев и неговата кауза! С очите си видях как в известен хипермаркет от стотици клиенти само 7 човека (броих ги) почетоха паметта на големия българин, заставайки мирно докато минат сирените, ама честно да си кажа не съм очаквал да видя нещо различно за съжаление ...
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, няма смисъл. Ако не е праволинейно, кратко, ясно, елементарно и "надъхващо", няма вдянат. Не се позволява ни на милиметър кривване от баш национал-правилното. Всички икони само са работили за днешния национализъм, даже и не са пикали - толкова свещен е земния им път.
Аз не твърдя, че не е бил патриот, революционер. Казвам, че е бил истински мъж и голям ум, който е предвидил, че отношенията ни със съседите са много по - важни от тези с "Великите сили" ... боляло го е по тези въпроси :)

Беше ми смешно, като на един футболен мач казах един цитат от В. Левски по повод турците:
Васил Левски пише в "Нареда на работниците за освобождението на българския народ": "Българи, турци, евреи и др. ще бъдат равноправни във всяко отношение: било във вяра, било в народност, било в каквото и да било..."

Ще кажа само, че ходех с "Кравайци" едно време на мачове ... та ми е позната крайнодясната идея... познавам много добре доста националисти (да не кажа нацисти)

Лошото е, че идолите са много и повечето си заслужава да бъдат идеализирани, но истината също е важна и изкривяването води само до грешни тълкования...

раждала, ражда и сега
българска майка юнашка;
какви е момци хранила,
хранила, храни и днеска
нашата земя хубава
 
От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, няма смисъл. Ако не е праволинейно, кратко, ясно, елементарно и "надъхващо", няма вдянат. Не се позволява ни на милиметър кривване от баш национал-правилното. Всички икони само са работили за днешния национализъм, даже и не са пикали - толкова свещен е земния им път.
Драги Тео, ние спорим. В спорът се ражда истината. Ти си буташ дупето там, където двама си мерим мечовете. Знам, че те влече, но моля те, за да не се оспамва темата с глупости - или се включи с конструктивни коментари, или не се включвай въобще.
 
От: От: В памет на Ботев и загиналите за свободата на България!

Стойнев, Ботев не е интернационалист. Докажи ми с цитати, а не с твои тълкувания, къде е казал - в прав текст, че желае Балканска федерация. Къде е писал какво да е устройството и прочее. Човекът си пише, че всички работят против нас и че би било хубаво, ако сме обединени, но не сме. Това е нещо съвсем различно. Ботев не пише и не ратува за никакви конфедерации, нито говори за това че всички т.нар. "славяни" трябва да сме в обща държава. Ако греша, макар да съм чел публицистиката му може и да греша, давай с цитатите. Ще ми е интересно да прочета и науча това, което съм пропуснал.

А кравайците са просто едни пънкари накичени със свастики. Едно е да се правиш на нещо, друго е да си. Ако тоя дето уж му се кланят можеше да ги види, сигурен съм, че щеше да ги прати на доживотна екскурзия в някой трудов лагер :) Тъй, че ако за национализма си учил от пънкари, нормално е да не го разбираш.

п.п. Отговори си на въпроса за какво е умрял Ботев и ще разбереш дали си е дал живота за интенационална или за национална идея.
 

Горе