ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Аз не мога да разбера как ще правиш "стотици проекти на български и чуждестранни фирми на територията на страната" и няма дори да си купиш законен софтуер. Разбирам в началото докато започнеш да нямаш средства ама тука направо са прекалили.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Аз не мога да разбера как ще правиш "стотици проекти на български и чуждестранни фирми на територията на страната" и няма дори да си купиш законен софтуер. Разбирам в началото докато започнеш да нямаш средства ама тука направо са прекалили.

Средства за закупуването на софтуер от този тип надали са много фирмите и хората които могат да си го позволят в бг. Иначе си прав и аз искам да си платя за всичкия софт който ползвам постоянно за да изкарам някой друг лев, но за жалост не мога и нямам тази възможност банките и държавата ми вземат достатъчно и не ми остава да дам на другите и на тях. :(
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Подадената от МВР информация спокойно може да е лъжа на 99.9%. Виждали сме подобни случаи и друг път. Напълно възможно е компютрите да са били с лицензиран софтуер, но да са имали в тях и нещо нелицензирано, инсталирано от работещите без знанието на шефа. А може просто да не са успели да намерят документите за лицензите по време на проверката и после иди доказвай, че нямаш сестра... Тоталната неграмотност при изписването на имената на софтуерните продукти, за които се твърди, че са пиратствани, подсилва впечатлението, че става въпрос за симулация на дейност, а не за истинска защита на интелектуална дейност.

Да не говорим, че чисто субективно тук се защитават интересите на чужди фирми, които не допринасят с нищо на българската икономика, но същевременно се унищожава наша компания, която е осигурявала работни места в кризата. Акцията дори да е законна и написаното да не е лъжа, в което се съмнявам, пак е антибългарска.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Явно не четете между редовете. Става въпрос за чуждестранна фирма (или поне собствениците са чужденци), която участва в инфраструктурни проекти, които по принцип се дават на батко и братко. Ако наистна са използвали пиратска боза и там изброените си е нарушение и въпреки, че най-вероятно е поръчка, би трявало да бъдат наказани.
Преди време бях чел подобна новина за разбит интернет доставчик "предоставял голямо количество пиратско съдържание". Със случая реално бях запознат от вътрешен човек и истината беше, че просто бяха поръчани и пиратски неща на комповете не е имало освен две три незначителни програмки на 2-3 от десетките задигнати машини, които (програмите) са се появили точно от случайни инсталации по невнимание на шефа (това няма как да изпълни изискването на НК за виновност), но щом го обявят по новините върви доказвай, че не е така. На фаза вечно досъдебно производство нямаш право нито на обвинение, нито на защита, т.е. с години могат да ти "проверяват" данните на комповете като за бонус могат да ти продадат някоя фирмена тайна (нали комповете с данните са при тях) на конкуренцията.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Фирмата не е чуждестранна, а е българска, макар че е регистрирана от чужденци. Това означава, че са плащали данъци, осигуровки и всичко останало в България. А това загубено Сдружение на издателите на бизнес софтуер да спрат да ни го врат постоянно. Това са едни паразити, които не правят нищо полезно. Дори не е българска организация, а чужда, предназначена да оказва натиск на властите в бедни държави като нашата, за да може хората да плащат софтуера на двойни и тройни цени. Дори имат специално бутонче за пускане на доноси в началната страница на сайта си.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Аз навремето именно заради това спрях един бизнес. Щото си бях леко ундърграунд, и исках се разрастна вече с фирми да бачакам, но само да си купя единя софт ми трябваха 4к евра. И още редица др софотове ми трябваха, щях партнирам с едни пичове - колараборация те със запада. Но спрях именно заради това има супер нелоялна конкурнеция в тази сфера и сигнали, и щях си светна като крушка, както нямам и гръб. Принципно това си е законово нарушение както и да го гледам, и съм за такива проверки, особено ако фирмата бачка и има поръчки. Против съм извземването на комповете, като иде икон. полиция да си идват със ауторизираните предствители на софтовете, както на запад и за отрицатрлно време, като направят проверка нямат сървърни лицензи взимат елКата и за 1 мин всичко е ясно и се пише акта, ама тук гаврата е пълна че и по новините те разнасят, просто щото има интереси
 
Последно редактирано:
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Чуждестранна или не какво е значението? С приходите в бг. за легален софтуер могат да си плащат само най-големите крадци. Тук както и печалбите така и всичко е разпределено само за някои определени хора "да не изброявам тези в момента" и станеш ли неудобен на някой веднага те дупчат здраво. Ето аз примерно и някои други персони в форума като гледам скоро може да усетим юмрука на боко защото не мълчим. ;)
 
Re: От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Значи първото което е че от Майкрософт още преди години са казали че няма да претендират за пиратски софтуер на домашните компютри... така че вкъщи сте нп

Имам приятел в бг който е минавал такава проверка в офиса му дошли са цивилни мъже и жени идентифицирали са се седнали за малко на комповете... той бил притеснен че си носи на работа един нетбук - бил купен втора ръка и го бил дал да му го пренисталират и си мислел че кой знае какъв уиндоус са му слижили ама се оказало че нетбука си има лепенка за уиндоус и тези който му го преинсталирали ползвали кода от уиндоуса от лепенката така че НП е минал... чудно ми е само защо тези проверки са натоварени нсбоп в бг това би трябвало да е от функциите на икономическа полиция... странна държава... още по чудно е взимат цялата машина на запад може да вземат само харда в редки случаи или в повечето само копие на харда.... (както пише Unwise така формулиран си е средсво за разчистване на сметки между конкуренти)


Ама като се иснталира уиндоус с лиценз може да се настрои така че потребителите да нямат права да инсталират каквото и да е това си е изискаване доста от сертификатитие за качество и е добра практика - спестено е от сис админ поддържаща фирма

Повечето сериозни графични дизайнери са фенове на мак :) ама там струва повече пари да обурудваш машина + софт...

А относно гимпа че бил дърво... програмата е много мошна ама понеже интефейса е подреден странно повечето хора го ползват с мъки ама затова аз пусках една тема с няколко миутно видео
Как да направим GIMP да изглежда като Фотошоп

става доста лесен за работа :)
 
Re: От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Чуждестранна или не какво е значението? С приходите в бг. за легален софтуер могат да си плащат само най-големите крадци. Тук както и печалбите така и всичко е разпределено само за някои определени хора "да не изброявам тези в момента" и станеш ли неудобен на някой веднага те дупчат здраво. Ето аз примерно и някои други персони в форума като гледам скоро може да усетим юмрука на боко защото не мълчим. ;)

Знам една камара фирми си плащат... ама всичко е въпрос на уместно използване на ресурсите... може да си купиш уиндоуса ама то всъшност офиса е скъп и ползваш опън офис ... или гимп или да си направо на линукс
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

В една от залите в които работи ми е идвала проверка. Изсипаха се около 15 цивилни жени и мъже. 3 икономическа (проверяваха софтуера) , 4 полицая (проверяваха годините), 2 пожарникаря (пожарна безопасност), 2 ХЕИ (или там квито са за храните) и 4 данъчни (проверка касов апарат и касова наличност). Учудващо всички бяха професионалист с изключение на икономическата. Идват тия на админския и започва следния разговор:
ИК - Кажи сега с каква програма сте?
АЗ - В какъв смисъл?
ИК - Ми с каква програма работите?
АЗ - Cafesuite.
ИК - Ибах мамата, ква е тая програма за пръв път я чувакм.
АЗ - Ми програма за гейм клубове и интернет кафета.
ИК - Бе нещо ме будалкаш, я дай покажи десктопа... (в тоя момент усетих, че ме пита с какъв windows сме).
АЗ - Показвам му десктопа (чист черен екран).
ИК - Ии верно сте с няква странна програма (тук едвам се сдържах да не се засмея)
АЗ - Да не питате с какъв windows сме?
ИК - Ми да де, с каква програма сте...
Аз - Ами с XP
ИК - Ее верно явно сте го модифицирали и не мога да го разпозная....

Другото по време на проверката беше, че данъчните си купуваха от барчето и напитки и нарочно се правиха на ударени, викат не ни давай бележки.... WTF да те вкарат в нарушение по тоя начин.
Иначе си има начини да се защити една машина от инсталиране на чужд софтуер от потребителите които я ползват. Начина си е напълен безплатен и след това машината си работи без никакъв проблем, като единствено ограничава инсталациите и това какво може да се пуска на самата машина. Ако някой е заинтересован скоро ще кача статия в някой от блоговете ми и ще дам линк.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

аз съм с ор'гинален уиндоус :D
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

И моят е оригинален... поне така пишеше в торента, от който го изтеглих.
 
  • Like
Реакции: Rock
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

А моя е безплатен :D
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Аз не мога да разбера как ще правиш "стотици проекти на български и чуждестранни фирми на територията на страната" и няма дори да си купиш законен софтуер. Разбирам в началото докато започнеш да нямаш средства ама тука направо са прекалили.

да точно така...........ако си някой частниче бачкащо нелегално от вкъщи с малко поръчки е*и ги в лицензите ....ама ако имаш бая поръчки и чак офиси си направил да трябва да си купиш някой друг лиценз :D..... поне така мисля аз
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Лошото е, че както казаха мнозина тука много намирисва на поръчване. Реално не можеш да имаш всичко лицензирано - в противен случай трябва да си с един уиндоус и някакви опен сорс съмнителни програми.

По първоначални данни фирмата е развивала дейността си от 2004 г. и е участвала в изграждането на стотици проекти на български и чуждестранни фирми на територията на страната.

С тях двама съдружници на фирма изработвали проекти за изграждане и строителство на жилищни, търговски, промишлени и административни сгради, както и проектиране и строителство на инфраструктурни проекти.

Тези два цитата просто ме убеждават, че някой му е омръзнало да е втори и е звъннал на телефона на надеждата в ГДБОП. И оттам по изпитаната схема...
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Като цяло, това не би трябвало да е работа на ГДБОП, тъй като тяхна работа би трябвало е да се занимават със сложни схеми за източване на банкови сметки, за зомбиране на компове и ред неща, които са с високо ниво на обществена опасност. Проблем в повечето случаи е, че ако спазят традицията си да задигат компове, с това си действие заличават повечето нужни неща за разследването.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Ето аз примерно и някои други персони в форума като гледам скоро може да усетим юмрука на боко защото не мълчим. ;)

Братле по принцип си прав, защото ставаме неудобни понеже отваряме очите на хората които не са регистрирани във форума, а го четат като гости. Така е - от истината боляло.

По темата - през 2000 г. когато работех сис. админ в една интернет PC-зала, на сървъра бяхме сложили един софтуер с BOSS-бутон. Значи операторите бяха инструктирани от шефа още като видят да влизат ченгетата - само 2 клика с мишката на BOSS-бутона, и в цялата зала по мрежата на всички PC-та се изтрива всичко нелегално - филмите, игрите и музиката. И шефа нямаше проблеми - идвали са на поверка, натискат BOSS-бутона, и ни лук ял, ни лук мирисал, ченгетата си заминават по живо по здраво, и после аз, операторите и шефа 2 дни връщахме бекъпи, и пийвахме водките с шефа ( в това отношение беше много пекан, все носеше по няколко бутилки твърдо гориво и сме се опивали ) до като ресторвахме огледалните копия, ама поне нямаше ядове. :) Предполагам такива които са работили преди години в интернет PC-зали знаят за тези BOSS-бутони. По късно той прекрати дейността си, и аз започнах сис. админ в една фирма за интернет - там пък имаха FTP и беше пълно с филми, музика, игри и софтуер. И пак по същия начин пак от сървъра ( той беше с дистрибуция Debian ) имаше друг бутон подобен на BOSS-бутона, който също като кликнеш с мишката 2 пъти с левия бутон на празното пространство на десктопа се появява бутона, кликваш го и изтриваш всичко в FTP-то. Можело е да избегнат проблема както бившите ми шефове, ама явно е нямало кой да ги светне.

Когато след тази фирма доставчик на интернет, се преместих в PC-сервиз, шефа ми там също продаваше софтуер, лицензиран софтуер, но нещо не беше платил и го дърпаха до като му затворят сервиза и магазина. После нищо не чух за него, някъде се покри и изчезна.

Тия журналя що за грамотност - Coler Draw, не знам да съществува такава програма :lol: Вярно е че да се избегнат подбни неприятности е да се ползват някои от дистрибуциите на Linux, аз като тесен специалист в тази област на администрация на сървъри под Linux, бих препоръчал за крайния потребител дистрибуция Fedora - не правя реклама, а просто това е дистрибуция която е перфектна за работа в офис, максимално улеснен интерфейс, има вградени драйвери за принтери, какъвто и принтер да сложиш ти го детеква, а за стабилност няма смисъл от коментар. Може да се използва както от домашни потребители, така и от офис-служители. Но наистина проблема е че такива програми като Auto Cad, Corel Draw и PhotoShop няма как да тръгнат под тази ОС, това е проблем наистина.

Мога да предложа още един хитър вариант: едновременно 2 ОС на хард диска, хем WINDOWS и хем някаква дистрибуция на Linux, примерно Fedora ( бившата Red Hat ). Тъй като само под уиндоус вървят необходимите програми които изброих по горе, а те са жизнено нужни на служителите, ще си работят с уиндоус. Още като забележат че се отваря вратата от униформени - рестарт на PC-то и в началото на рестарта ще те пита коя ОС да зареди - даваш линукса, и ги посрещаш без паника и мръщене. Друг е вече въпроса ако вземат PC-тата.

За мен тук е действано по сигнал от конкуренцията. Някой е ламтял за повече пари.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

АЗ - Да не питате с какъв windows сме?
ИК - Ми да де, с каква програма сте...
Аз - Ами с XP
ИК - Ее верно явно сте го модифицирали и не мога да го разпозная....

Трябваше го попиташ прави ли разлика между програма и операционна система. Обясни му че има програми които вървят под OS WINDOWS и такива които вървят под OS Linux... Всъщност не си хаби думите, надали ще те разбере :) Такива проверкаджии имат твърде ниско IQ, те знаят само да товарят PC-та в микробусите - хамалската работа. Дори не си струва да ги коментирам.
 
От: ГДБОП конфискува пиратски софтуер за 75 000 евро

Тъй като всички колеги от форума не сме застраховани от подобни посегателства и произвол, това включва и репресии, ето една полезна информация с която да си знаете правата, прочете я когато имате време, че е дългичка :)

Какво може да направи правителството?

И още една статийка:

Кой може да ти бръкне в пощата? Ченгета душат из мрежата, „Фейсбук” прибира пароли…
 

Горе