Гражданска отговорност и Автокаско..

EASYSURVIVOR

Well-Known Member
Имам въпрос към по запознатите или някои с опит..

Незнам защо съм останал с такова впечатление но от вчера се чудя за един въпрос може и да не е вярно..

Така имаш си гражданска .. правиш си КАСКо на колата..

идва и те блъска някой човек примерно отсреща.. идва полицая т.н.
получаваш пари от гражданската отговорност, но си имаш и каско.. при положение че гражданската ти плаща могат ли от каското да ти откажат да ти изплатят щетата? нали са 2 отделни работи това и каското каквото и да стане трябва да ти оправи колата.. наали не може да ти откаже с това че си взел пари от гражданската? все пак си плащаш на 2 места..
 
Застраховка ГО покрива щетите ТИ върху други.
Но иначе е интересно наистина, когато имаш и каско и някой ти е нанесъл щети - не мисля, че получаваш повече. Тук е тънък момент, който не се бях замислял.
Но пък ако няма виновен и нямаш каско - дедовия ;)
 
при имуществените плащат щетата само по едната застраховка
 
Ако имаш и двете при щета

1. ако си виновен си оправяш колата по каско и на другия се плаща по гражданска. Спиш спокойно ако си редовен - всички документи са ти ок и не си пил. Следващият път ще платиш повече за каско заради бонус-малус

2. ако не си виновен си оправяш колата по каско при твоя застрахивател и не ти се увеличава вноската по каско за следващата година.
Ако нямаш каско и не си виновен ти се плаща по експерна оценка около 20% от реалната стойност на ремонта. Плащането по гражданска е символично и затова се прави каско. Гражданската е ако има неимущественни вреди да не дава Господ!

Много хора пестят от застраховки и хвърлят пари по кръчми и какво ли не. Виждал съм нови скъпи коли за по 40-50к с гуми втора употреба.... Много е слаба културата на част от съгражданите ни, за жалост.

Ето няколко живи примера:

1. Каско 500 лв на година, среден дарак на 10-14 години. Удря те някой ЛЕКО и мачка калник, броня и чупи фара. Това е при лек удар щета за около над 1000 лв. По гражданска повече от 200-300 няма да вземеш. По каксо ако има протокол ще ти оправят колата без пари. Да ама трябва да даваш всяка година по 500 лв и ако си плащал 5г по 500 си дал 2500... Така е, но 1) купуваш си спокойствие 2) 500 е сметнат разход а тези 1000 или колкото са там за ремонт не са и може да нямаш в момента свободни пари 3) щетата може да е за мн над 2500 лева и може да не е само една, освен това се плаща и щета без виновен - едно ел. огледало ляво не е евтино а се чупи лесно.... отделно имаш драскотини и какво ли не...

2. Имущесвенна застраховка за 200 лв на година... Плащат при пожар, природно бетствие и още 10 събития при които винаги щетата е за повече от 200 лева. Нивите и наводненята отделно.

3. Гражданска на имота - живееш на 4 етаж, пука се тръба (мека връзка на бойлер) и съседите на долните етажи завеждат иск и си плащаш като поп.

4. Застраховка живот. Теглиш кредит и хоп... стане белята. Завещаваш задължения... Дори и да нямаш кредит наследниците ще получат нещо, което може да е мн повече от това, което оставяш по принцип... Не мислят хората ама стават тези неща, няма вечни.

5. Здравна застраховка - тук е малко тегаво защото затегнаха режима заради измами, но има разни за по 300-400 лв на година и при рак получаваш второ мение където искаш + пари за лечение което не е никак малко.

6. Здравна за чужбина - е тук е мн интересно. Отиват на ... и бам нещо ... на кого ще звъниш и какво ще правиш? Една застраховка ти решава проблема защото ти дават номер на който звъниш, обясняваш и идва лекар или ти казват къде да отидеш. Познат го заболя зъб в Тайланд... еми пратха го на зъболекар и безплатно му закърпиха положението безплатно, което не е малко ако знаеш как боли зъб :)

Правете си застраховки и спете спойно.
 
Нека допълня и аз нещо към повече от добрия пост на @Alex97 . Но в случая много зависи и от брокера, продал ти каското и гражданската. Аз, тъй като от време на време паркирам до чук други обекти, или някой съсед реши да мине с ключа, защото има кофти ден, имам договорка с брокера, ако нямаш щета по нещо, всяка година да ми пръска по 7 елемента, което било макса. А те се намират. По принцип това, или се ползва някаква отстъпка, която ти дават никакви произшествия и паркощети. Дори в момента ми е в сервиза за пръскане, защото си ги събрах 5-5 елемента. Паркиране в саксия, задно паркиране в ограда и "доброжелателен" съсед, и ги събрах, плюс напукана боя от слънцето по огледалата.

Така, че, да, определено взимайте каско. Едно, че има спокойствието си, второ, ако ви е пич брокера и не му създавате проблеми, карате човешки и не го търсите често, можете да се възползвате от някакви козметични услуги по колата, разбира се, винаги минава като паркощета. Има смисъл както и да го погледна. Отделно, с тези парко места, рано или късно се събуждаш с нещо счупено или одраскано.
 
Нека допълня и аз нещо към повече от добрия пост на @Alex97 . Но в случая много зависи и от брокера, продал ти каското и гражданската. Аз, тъй като от време на време паркирам до чук други обекти, или някой съсед реши да мине с ключа, защото има кофти ден, имам договорка с брокера, ако нямаш щета по нещо, всяка година да ми пръска по 7 елемента, което било макса. А те се намират. По принцип това, или се ползва някаква отстъпка, която ти дават никакви произшествия и паркощети. Дори в момента ми е в сервиза за пръскане, защото си ги събрах 5-5 елемента. Паркиране в саксия, задно паркиране в ограда и "доброжелателен" съсед, и ги събрах, плюс напукана боя от слънцето по огледалата.

Така, че, да, определено взимайте каско. Едно, че има спокойствието си, второ, ако ви е пич брокера и не му създавате проблеми, карате човешки и не го търсите често, можете да се възползвате от някакви козметични услуги по колата, разбира се, винаги минава като паркощета. Има смисъл както и да го погледна. Отделно, с тези парко места, рано или късно се събуждаш с нещо счупено или одраскано.
Не разбрах каква е ролята на брокера тук!?

Брокера е на комисион при сключване на застваховка и неговата работа е да си вземе парите. Има брокери или агенти (тези дето не са платили за да станат брокер) които се грижат за твоя интерес и помагат с избор на застраховка, компания, условия, дават съвети, сравняват и помагат. Но когато се стигне до плащане на щета се ходи в отдел ликвидация на задтахователя и брокера / агнета нямат глас изобщо. Ликвидаторите са на заплата към застрахователя. Може да имаш брокер или агент, който е приятел с ликвидатора и делят и те правят малко по-щастлив, но това не е добра практика ако ме разбираш.

Агента / брокера работят за комисион при сключане на застваховка и обещават звезди.
 
  • Like
Реакции: Ivo_
Взима ми колата, и се занимава изцяло с всичко по пръскането на колата, като аз с него имам договорка, може да се прескочи и да имам договорка директно с човек от застрахователите. Предпочитам така, отколкото да се занимавам с документи и глупости, за спестяване на левчета. От опит знам, че ако си нямаш някой там при застрахователя, тегава работа с всичко, което е нужно да си заведеш, опишеш и разправии. Но може само аз да съм случвал на такива. Моят брокер за сега си върши добре работата и не мисля, че ще го сменя скоро. Но както казвам, аз съм може би отделен случай.
 

Горе