ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Здравейте, опитвам се да се информаирам допълнително, но е малко специфичен въпрос. Искам да формирам цена за продукт на онлайн магазин. ЕООД продава продукт на частно лице извън България - в ЕС или извън ЕС. Ценови диапазон да кажем 30-130 евро. Трябва ли да включа в крайната цена на продукта ДДС, което купувачът да плати в момента на покупа чрез пейпал или трябва да сложа цена без ДДС и когато купувачът получи известие за пратка да отиде и да плати това ДДС в съответната куриеркса/ пощенска/ митническа служба на неовата си държава? В един английски сайт, много голям, гледам че в правния им текст пише, че продуктите им са без включен ДДС и съответно щом някой си получи стоката , той първо няма да си я получи на вратата, а в някоя станция ще ходи и освен това ще плаща ДДС допълнително. Какво да обявя аз - че цените са с ДДС или без ДДС. За мен е важно заради формирането на цената. Благодаря ви редварително

п.с. Знам, че звучи абсурдно аз да не сложа ДДС и т.н., но както се информирах при обратния случая при покупки ОТ чужбина ЗА БГ този казус е факт и хората ходят да си плащат ДДС на митница, освен самото мито или само ДДС без мито.
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Не знам в моя случай дали отговора ще ти помогне с нещо: платих чрез PayPal с ДДС (като си ползвах отстъпката) поръчка за определено количество е-цигари от България. Доставката получих с куриер. В чужбина съм.
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Благодаря ти, все е помощ. Между държави членки не ЕС ли е покупката?
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Според моите скромни познания по закона за ддс, както и логиката, която стои зад него. Смятам, че ДДС се заплаща от купувачът в страната за където е предназначена стоката.

Купуваш стока в Германия, плащаш си тяхната ставка, като получиш стоката и т.н. Такъв е принципът. Ти купуваш стока от Германия, плащаш ДДС в България.

Когато си плащаш за някаква онлайн услуга, обикновено плащаш ДДС-то на държавата, в която оперира съответния провайдър на услугата, тъй като данъчното събитие е настъпило в държавата на провайдъра.

Много по-завързано обаче е плащането на данък печалба. Там за повечето онлайн доставки, трябва да плащаш данък печалба в държавата, от която са купувачите, тъй като там е данъчното събитие - мястото, в което се получава стоката.


Не съм експерт по данъчно облагане!
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Според моите скромни познания по закона за ддс, както и логиката, която стои зад него. Смятам, че ДДС се заплаща от купувачът в страната за където е предназначена стоката.

Много по-завързано обаче е плащането на данък печалба. Там за повечето онлайн доставки, трябва да плащаш данък печалба в държавата, от която са купувачите, тъй като там е данъчното събитие - мястото, в което се получава стоката.


Не съм експерт по данъчно облагане!


:shock: Стига бе, ако това последното е така трябва да има някаква система за плащане на данък печалба извън България, иначе аз ако трябва да рина сама, ще искам аз да ми пускат заплата от всички държави баси. Дано не е така
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Дано помогне с нещо и моя случай. Аз живея в чужбина и внасям стоки в България, чрез чуждата ми фирма. Стоките се купуват от български такива. В чужбина издавам фактура без ДДС, съгласно разпоредбите за избягване на двойното данъчно облагане в рамките на ЕС, но - в последствие се самооблагам с тукашната ставка по ДДС за продадените стоки. В България също - клиента купува от мен без ДДС, но е длъжен да се самообложи. Данък печелба се плаща по ставките и в страната, където е регистрирано юридическото лице.
Лично, не виждам причина при търговията онлайн положението да е различно. При всички случай, ако се продава за краен клиент, фирмата продавач трябва да си начисли ДДС при ценообразуване, защото така или този данък е дължим, а чак накрая се вижда дали трябва да се приспадне или трябва да се плати ефективно.
 
От: ДДС ставка в цената при онлайн продажба извън България

Не мога да ви постна линкла щото нямам постове.
europa.eu/youreurope/business/vat-customs/cross-border/index_bg.htm

СТОКИ

Държави извън ЕС

Продажби

Ако продавате стоки на клиенти извън ЕС, не начислявате ДДС, но въпреки това можете да приспадате ДДС, който сте платили по направени от вас свързани с тези продажби разходи (стоки или услуги, купени специално за извършване на продажбите).

Покупки

Ако купувате стоки за целите на вашия бизнес от доставчик извън ЕС, по принцип трябва да плащате ДДС на пункта, където се извършва вносът (и можете да го приспаднете в следващата си декларация по ДДС, ако извършвате облагаеми продажби).

Други страни в ЕС

Продажби на предприятия

Ако продавате стоки на друго предприятие и тези стоки се изпращат в друга страна от ЕС, вие не начислявате ДДС - ако клиентът има валиден идентификационен номер по ДДС.
Проверете дали вашият клиент има идентификационен номер по ДДС

Вие все пак можете да приспаднете ДДС, който сте платили по свързани с тези продажби ваши разходи (стоки или услуги, купени специално за извършване на продажбите).

Ако клиентът няма валиден идентификационен номер по ДДС, трябва да начислите ДДС върху продажбата по ставката, приложима във вашата страна.

Продажби на потребители

Ако продавате стоки и ги изпращате на потребители в друга страна от ЕС, трябва да се регистрирате в нея и да начислявате ДДС по ставката, приложима в тази страна, освен ако общата стойност на вашите продажби в нея за годината не е под определения там праг (35 000 или 100 000 евро).


Ако продавате продукти, за които се плаща акциз, или нови транспортни средства (коли, лодки или самолети), важат специални правила.

Покупки

Ако купувате и получавате стоки за бизнес цели от друга страна от ЕС, трябва да платите ДДС върху трансакцията все едно, че самите вие сте продали тези стоки, по ставката, приложима във вашата страна.

По принцип по-късно можете да приспаднете тази сума.


Има няколко важни изключения от тези основни правила.



УСЛУГИ

Държави извън ЕС

Продажби

Ако предоставяте услуги на клиенти извън ЕС, не начислявате ДДС, но въпреки това можете да приспаднете ДДС, който сте платили по свързани с тези продажби направени от вас разходи (стоки или услуги, купени специално за извършване на продажбите).

Покупки от предприятия

Ако получавате услуги за целите на вашия бизнес от доставчик със седалище извън ЕС, по принцип трябва да плащате ДДС по ставката, която е в сила във вашата страна, все едно че сами сте предоставили услугата (като използвате процедурата за самоначисляване, която представлява система за самостоятелна оценка).

По принцип по-късно можете да приспаднете тази сума.

Други страни в ЕС

Продажби на предприятия

По принцип не начислявате ДДС на клиентите си. Вашите клиенти ще платят ДДС върху получените услуги по ставката, приложима в тяхната страна.

Вие все пак можете да приспаднете ДДС, който сте платили по свързани с тези продажби ваши разходи (стоки или услуги, купени специално за извършване на продажбите).

Продажби на потребители

По принцип трябва да начислите на клиентите си ДДС по ставката, приложима във вашата страна.

Покупки

Ако купувате и получавате услуги за бизнес цели от друга страна от ЕС, трябва да платите ДДС върху трансакцията все едно, че самите вие сте продали тези стоки, по ставката, приложима във вашата страна (като използвате процедурата за самоначисляване, която представлява система за самостоятелна оценка).

По принцип по-късно можете да приспаднете тази сума.


Има няколко важни изключения от тези основни правила.

Специални територии

Правилата за ДДС трябва да се прилагат в целия ЕС, но има някои територии, принадлежащи на страни членки или свързани с тях, където правилата не важат поради специфични обстоятелства:
островите Оланд
френските отвъдморски територии
територията на Бюсинген
остров Хелиголанд
планината Атон
Кампионе д’Италия
италианските води на езерото Лугано
Ливиньо
Канарските острови
Сеута
Мелила
Англо-нормандските острови
Гибралтар


Има и места извън ЕС, в които важат правилата на Съюза за ДДС:
Монако
Остров Ман
базите на Обединеното кралство в Кипър

Фактури

Когато продавате на други предприятия, трябва да издавате фактури - на хартия или в електронен формат.

Когато се регистрирате по ДДС, получавате идентификационен номер по ДДС, който трябва да бъде посочен на всички фактури, които издавате на клиенти, както и стойността на начисления ДДС и други стандартни данни.
 

Горе