ДСК-то много "изалчнели"!

От: Re: ДСК-то много "изалчнели"!

Е да, ама на банкоматите пак има такси. Освен това и 400лв. лимит на едно теглене. Всъщност не знам дали още го има този лимит - не съм ползвал дебитна карта от много време.

В дск може да си вдигнеш лимита до 2 000лв на ден. Само, че трябва да ги теглиш на няколко пъти понеже банкомата пуска до 400лв на един път. Пускаш 400лв, веднага още 400лв и така.
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

За електронни услуги ползвайте ЦКБ, нямат много такси и до колкото знам epay са тясно свързани с тях и няма такси. Единственото, което ми направи впечатление е таксата за виртуалната карта, която си изкарах при тях и че е валидна около година.

Иначе в клоновете им главно се разхождат манекенки при това любезни, при последното ми посещение станах кривоглед :D
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

За електронни услуги ползвайте ЦКБ, нямат много такси и до колкото знам epay са тясно свързани с тях и няма такси. Единственото, което ми направи впечатление е таксата за виртуалната карта, която си изкарах при тях и че е валидна около година.

Иначе в клоновете им главно се разхождат манекенки при това любезни, при последното ми посещение станах кривоглед :D

ЦКБ очаквай ме идвам :D :D
 
Re: От: Re: ДСК-то много "изалчнели"!

В дск може да си вдигнеш лимита до 2 000лв на ден. Само, че трябва да ги теглиш на няколко пъти понеже банкомата пуска до 400лв на един път. Пускаш 400лв, веднага още 400лв и така.

Така де. И за всеки 400лв. - такса :)
 
От: Re: ДСК-то много "изалчнели"!

Е да, ама на банкоматите пак има такси. Освен това и 400лв. лимит на едно теглене. Всъщност не знам дали още го има този лимит - не съм ползвал дебитна карта от много време.

За теглене на банкомат повечето банки нямат такса (ако теглиш от банкомат на същата банка). И лимитът не е 400 лв при някои банки, а значително повече (и нищо не ти пречи да теглиш няколко пъти по 400 лв, ако все пак има такъв лимит).
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

За електронни услуги ползвайте ЦКБ, нямат много такси и до колкото знам epay са тясно свързани с тях и няма такси.

При Прокредит Банк също няма такси при плащане на сметки чрез ePay.bg.

При ЦКБ има разходи за електронното банкиране, ако е активно (само пасивното е без такси).

За банков превод чрез електронното банкиране може да ползвате TBI Bank - таксата е 0,50 лв, няма месечни такси даже и за разплащателните сметки, няма месечни/годишни такси за електронното банкиране.

За различните услуги, различните банки предлагат различни условия. Трябва да ползвате няколко банки, ако искате да пестите от такси.
 
От: Re: ДСК-то много "изалчнели"!

За теглене на банкомат повечето банки нямат такса (ако теглиш от банкомат на същата банка).

Малко ме съмнява това да е така. Повечето имат. При Fibank е 20 стотинки.
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Вчера бях свидетел на чутовна простотия в Прокредит. Имаше опашка пред новото устройство за безплатно захранване на сметка и там един момък вкарваше 3000 лв плюс още 2000 по 20-левки - една по една. Отне му около 40 минути и аз попитах служителката: е, нали уж така щяло да се пести време и опашка и тя благоволи да ме пусне да си вкарам моите пари без свещенната такса от 3 лв. на гише, като последен компромис. Ми ако момчето трябваше са вкара 20 000 лв на автомата, тогава какво?!? Сигурно опашката щеше да е до паркинга... Ми да сложат поне 2-3 устройства...Пак не са го измислили като хората. А освен това апарата приема само от 5 лв. нагоре... А моите суми все са на 7 и губя пак 2 или 3 лв...
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Това е някакъв друг вид банкомати, изглежда с кофти firmware или става версия, or so.

Тези на ДСК за внасяне, дето в повечето градове ги има по ЕДИН на град, вкарваш цялата пачка с банкноти и тя си ги преброява за секунди, и опциите вече дали да довнесеш или да приключваш внесената сума превод.

Тези на ПКБ явно са стар вид.

Отделно този вид банкомати с внасяне струват повече пари, отколкото масовките за теглене само. Сами си отговорете що има само по един на град, както и като цяло в маса градове ги няма така или иначе, и едва ли ще ги има в скоро време (години).
 
От: Re: ДСК-то много "изалчнели"!

Малко ме съмнява това да е така. Повечето имат. При Fibank е 20 стотинки.

Защо се буташ в такива банки, където има такива такси? Аз имам сметка и в ПИБ, обаче там не тегля нито от банкомат, нито от каса. Всяка банка си има изгодни услуги и неизгодни услуги. Комбинирам няколко банки и така не плащам почти никакви такси.
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

плюс още 2000 по 20-левки - една по една. Отне му около 40 минути

Аз когато внасях първо пробвах с една банкнота. След като всичко беше наред пуснах една пачка. Машината си ги преброи както трябва, попита ме дали съм съгласен с нейното броене, аз потвърдих, извади ми бележка за потвърждение, върна ми картата и бях готов.

Изобщо не е трябвало да вкарва банкнотите една по една!

А освен това апарата приема само от 5 лв. нагоре... А моите суми все са на 7 и губя пак 2 или 3 лв...

Как така ги губиш? Защо държиш да вкараш точно 7 лева, а не 10 примерно? Имаш само 10 лева и ти трябват 3 лева за билетче за автобуса (1 лев) и „бърза закуска“ (2 лева)? Толкова си беден, че не ти достигат 3 лева?

Ако получаваш доходите си на банкноти по 2 лева и монети (и машините не ги приемат) - отиваш при друга банка. Там няма да откажат да ти вземат парите на каса (без такса).
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Защото вкарвам пари в моята сметка по фактура от името на фирма. Фактурата е 87 лв. Аз трябва да вкарам 90 и да пиша 87 лв. Така пак 3 лв. отиват на кино. Аз не си захранвам сметката, а върша услуга от името на клиента.
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Плачеш за глоба. Тук обясних защо.

На каква машина вкарваш парите? Аз като вкарвам на банкомат, изисква дебитна карта, с която отключвам вратата на кабинката, където е банкомата за да вляза вътре. После като съм влязъл в кабинката и вратата е заключена, вкарвам дебитната карта в банкомата и така внасям банкноти по картовата сметка. В банковото извлечение през електронното банкиране се вижда името на лицето, което прави вноската.

При тези машини изисква ли се идентификация на вносителя или всеки, който знае номера на сметката може да прави вноска? Ако не се идентифицира вносителя няма как да те хванат, че не си издал касов бон на клиента. Ако обаче за достъп до машината искат дебитна карта - от НАП при една ревизия или проверка ще те глобят.

В съседната тема се коментира как от ДСК не искат лична карта при вноска - само трите имена (и може би подпис).
 
Последно редактирано:
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Абе човек, как ще ме глобят? Така си действам вече 5-та година и всичко е ОК. Аз ги внасям по банков път парите, само че на каса, вместо клиента да ги внася. Не ми трябват бонове и т.н. Самата банка има такава практика. Само че сега е срещу такса от 3 лв.
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Аз ги внасям по банков път парите, само че на каса, вместо клиента да ги внася.

Могат да те глобят само ако направят проверка и видят кое е лицето, което е внесло парите. В банковото извлечение се вижда кой внася парите - написани са трите имена на лицето и неговото ЕГН. Чел съм за случай, в който са глобили управител на фирма точно за това - взимал парите от клиентите на ръка и ги внасял във фирмената сметка (фактурите са били с плащане „по банка“).

Съгласен съм, че това е практичен начин да заобиколиш задължението да имаш касов апарат. Обаче според НАП е незаконно (а също и според производителите и търговците на касови апарати, които си плащат за тези закони - на това му се казва крони капитализъм). Според тях трябва да чукаш касов бон когато взимаш парите от клиента и това, че го правиш „от името на клиента“ не е така, защото си виновен до доказване на противното съгласно данъчното законодателство. Първо те глобяват, а после (ако можеш) доказваш в съда, че са ти наложили глобата неправомерно.

Когато внасяш парите какво пише в документите? Поглеждал ли си в банковото извлечение чие име е написано при вноските?

Най-чистия вариант е да принуждаваш клиентите да ходят в банката за да внасят парите. Ако не искат - трябва да си купиш касов апарат или да изгониш клиентите при някой друг, който печели достатъчно за да си позволи касов апарат.
 
Последно редактирано:
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Добре, тогава банката защо предлага тази услуга? Нали е незаконно? Нещо противоречие виждам аз.
За 2 фактури на месец няма да си взимам касов апарат :)
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

кажи си булстата да те докладвам на НАП, повтарят ти като на олигофрен и не вдяваш, поне 1000-та лева глоба ги приеми като платено обучение...
 
От: ДСК-то много "изалчнели"!

Добре де, в крaйнa сметкa темaтa е зa ДСК, не зa Прокредит, т.е. сегa кaто зaхрaнвaм сметкa и ще ме цaкaт с тaксичкa, тaкa ли?
 

Горе