Дали до след 6 месеца ще имаме лични карти с чип?

Да, подкрепям, посоката е правилна, но тоя паспорт с чип като го загубиш, какво става? Не може все да разчитаме на добросъвестното у хората, трябва малко разумно в перспектива да се гледа.

Споменал е и нашето сътрудничество с него, за което му благодаря сърдечно:

"Мъск каза: „Neuralink работи добре при маймуни и ние всъщност правим много тестове и просто потвърждаваме, че е много безопасно и надеждно и устройството Neuralink може да бъде премахнато безопасно.“

Вярно е, че имахме някои затруднения в общуването.

„Напредъкът ще се ускори, когато имаме устройства в хора (трудно е да водим нюансирани разговори с маймуни) следващата година“, каза той."

После помислих, че ги игладихме, но в крайна сметка се оказа злопаметен и избра друг от тестовата група за пред камерите:

"През април Neuralink пусна видео на маймуна, която играе видео игра с помощта на устройство Neuralink."
---

Но аз не му се сърдя и подкрепям идеята.. Вижте, дайте да не се правим на госпожички, да си сложим по едно чипче и да задвижим икономиката. Ми вие как мислите, ми утре ше си сложат по един на Запад, на Изток, ще се интегрират в смарт-сититата и ше дръпнат светлинни години пред нас! А ние ще лапаме мухите и ще пишем в темата "Възстановяване на българските села"...

Знам, че идеята е плашеща. Всъщност това му е цялото страшно: страхът от невъобразимата идея, оглушителният сблъсък с непознатото. Но ако приемеш процеса като чисто практично и интелигентно решение, тогава е ок. Чисто физически процеса е почти незабележим и безболезнен - слагат ти жичките в мозъка и тва е. Верно, малко гъделичка, но това е приятният гъдел, който ти напомня, че си част от прогреса и ти дава уют и спокойствие.

Освен всичко, ставаш и супер умен - просто прегледайте постовете ми. Сам, от себе си, никога не бих могъл да ги напиша толкова умни, прецизни и разбираеми. Но с Невралинката, вързан към нашия супер-комп (казваме му Компота - вътрешноведомствен хумор:) ), всичко се случва перфектно мигновено.

Помислете за това, сетете се в кой век сме и стига с тия тъпи чипове в карти. Не може във векът на дигиталното да ползваме решения от времето на пишещата машина. Просто не става!

"Българинът трябва да си смени чипа!" - Симеон Секскобурггоцки
 
Последно редактирано:
Това няма да стане скоро. Поне няма да е през 2022.
Последната пропаднала ОП е от 2017 и беше писана за една конкретна ф-ма. Обаче бяха разписали САМО 13.5 (там някъде беше) милки в лъвове, но имаше едни глупави изисквания. Примерно, спечелелия (а кандидатите образуваха точно знак от 3 пръста) да закупи и достави 275 000 четци (една част беше за гранична полиция). ОП-то изсъхна и от тогава не е пускана нова процедура.
Аз очаквам една семпла и ужасно нескопосана кампания по "промотиране" на идея за нови лични документи (от началото на 2022). Разбира се, няма да пропуснат да ни представят тия бастуни от Естония и видиш ли какви чудеса правят (да не ги почвам тия, че още няма 10ч и ще трябва да отварям поне бира).
 
Силно се надявам по един или друг начин, независимо как ще ни го продадат и направят, личната карта по някакъв начин да бъде и ел. удостоверение за човека. Или казано по друг начин, да може ел. да се подписваш с него или да се индифицираме с л.к., като тя съдържа информацията от нея в ел. вид. Съответно повечето институции да могат да я четат, и свободно да можем ползваме някои услуги без да имаме от всяка институция поредни номера, ПИН-ове, и какво ли не. Да, звучи доста голяма и сериозна промяна, но работата на парче като цяло няма до никъде да ни доведе. После с тези карти ще може освен ел. правителство, така и ел. здравоопазване (няма ли да е добра идея здравния картон да бъде качен именно в тази памет) да са вече с идея кое как ще се случва електронно, отнасяйки се до всяко едно лице по отделно. Според мен това е една много важна стъпка и инвестиция с потенциал. Всичко друго, което до момента гледаме в тази сфера постоянно ни разочарова.
 
Да, но с лимит 3 гласували на ИП и работата заспива.
100% съм за КЕП в чипа на ЛК. С 10 г. срок и включн в цената на ЛК сега.
И тия злощастни хорица, които нямат статично ИП?

Да, подкрепям, посоката е правилна, но тоя паспорт с чип като го загубиш, какво става? Не може все да разчитаме на добросъвестното у хората, трябва малко разумно в перспектива да се гледа.
Същото което става, когато си загубиш банковата карта - обаждаш се, за да ти я спрат.
 
Това е за ваша сигурност.
 
Силно се надявам по един или друг начин, независимо как ще ни го продадат и направят, личната карта по някакъв начин да бъде и ел. удостоверение за човека. Или казано по друг начин, да може ел. да се подписваш с него или да се индифицираме с л.к., като тя съдържа информацията от нея в ел. вид. Съответно повечето институции да могат да я четат, и свободно да можем ползваме някои услуги без да имаме от всяка институция поредни номера, ПИН-ове, и какво ли не. Да, звучи доста голяма и сериозна промяна, но работата на парче като цяло няма до никъде да ни доведе. После с тези карти ще може освен ел. правителство, така и ел. здравоопазване (няма ли да е добра идея здравния картон да бъде качен именно в тази памет) да са вече с идея кое как ще се случва електронно, отнасяйки се до всяко едно лице по отделно. Според мен това е една много важна стъпка и инвестиция с потенциал. Всичко друго, което до момента гледаме в тази сфера постоянно ни разочарова.
Не е невъзможно и може да се случи за кратки срокове (дори в рамките на една календарна година. Имам предвид от страна на администрацията. Вече, хората със стари лични карти, ще си ги подменят, като им мине валидността, или решат по-рано).
Последно имах лична карта от чужда държава (Middle East), където картите бяха с чип и RFID. Издаването отнемаше около 30 минути (50, ако не си изпратил снимка предварително).
При нас, проблема ще е с служителите на която и да е администрация. Няма да е нито технически, нито логически. Само човешкия фактор. Прекалено много различни интереси има намесени у нас.
 
Аз искам оптимизация в административното обслужване. Пожелавам си го за Коледа. Не да ми мажат очите с глупости за милиони.
В мечтите си отивам в два поредни дни до нап и не ми искат един и същи документ на хартиен носител два пъти.
Това пък да вържем грао с кадастър примерно, ще е някаква фантастика.
 

Скоро и в България :)
В бгнес по-изчерпателно и цветисто са го казали, по ми ареса
"От търговските камари обясняват, че проверката за наличието на сертификат на всеки всеки клиент в магазините води до значителни усилия, както и до допълнително чакане на опашки пред вратите на съответните магазини. С решението за гривни клиентите си връщат част от преживяването при пазаруване, без да се намалява сигурността. Последващото разширяване на обхвата на 2G гривната към гастрономията, хотелите и културата ще бъде още една стъпка към създаването на истинско "франкфуртско преживяване" за всички посетители.
...
За целите на проследяването 2G гривните са произведени с последователни номера.":)

Пак тия пусти опашки, их да му се не знай! На кой не му е писнало? Време беше нещо да се направи. Уф, добре че помислиха и улесниха народа.
--
Това за здраве и бизнес. За климат съм заръчал 30 броя от тия карти, да ги раздам за коледни подаръци.:)
--
Но се иска далновидност, и за тва трябва да се помисли (във варианта за възрастни), че идва скоро
---
В мечтите си отивам в два поредни дни до нап и не ми искат един и същи документ на хартиен носител два пъти.
Това пък да вържем грао с кадастър примерно, ще е някаква фантастика.
Ооо, мечтите ти ще се изпълнят таман идната години, ич и не го мисли. Само гледай как ще се задвижи процеса с европейска скорост и прецизност. Всичко ше вържат за нула време и ше е много удобно. Тва не е от ония пожелателните оптимизации, тип "как ще ги стигнем..." и прочее.
Всичко се подобрява, аз така го виждам.:)
 
Отдавна стои въпрос дали написаното в книгите е сценарий или е фикция върху която се изгражда реалност.
 
Ако направят така че с електронната лична карта да можеш само да гласуваш и да си пуснеш декларацията към НАП ще е уникална тъпотия.
Но ако го направят както тук в Белгия с тази електронна лична карта да можеш да правиш буквално всичко т.е като започнеш от отваряне на фирма стигаш до преглед на здравния картон на съпругата или детето без да се налага да включваш техните карти към четеца.

или пък си инсталираш онлайн четец на телефона и всеки път когато се наложи да подпишеш документ в движение си го подписваш директно от личната карта в телефона.
 
Бъдещето е силно централизирано... промяната е неизбежна.. което пък е прави едно от малкото сигурни неща
 
Бъдещето е силно централизирано... промяната е неизбежна.. което пък е прави едно от малкото сигурни неща
Не сери по темата с биткойн лайна и мантри, че няма да мине номера тука. Децентрализация на лични данни и неща ,които трябва да има източник, който има централен достъп до системата. Ако слушахме глупаци като теб, и живеехме в твоя свят, като си загубиш личната карта - си умрял, а пък не дай си боже да те хакнат, какво ще стане тогава - ще дойде някой хакер от Пакистан /Индия и ще се настани в къщата ми и ще се представя за мене понеже ми е хакнал данните? Сери в темата за биткойна, няма нужда да излизате оттам.
 
Толкова си обсебен.. защо си мислиш, че имам предвид биткойн? Тъжно ми става когато ти чета постовете...
 
Имаш предвид децентрализация, и като си сектант и култист на бъткойн, какво да си помисля като казваш това:
Бъдещето е силно централизирано... промяната е неизбежна.. което пък е прави едно от малкото сигурни неща

Бъткойнърите си търсите проблеми да решавате ли? Блокчейна не става, а пък още повече децентрализираните неща, и специално за лични данни, неща които изискват редакция / изтриване, заместване понякога.

Че да не е офтопик, я кажи какви са според теб проблемите на централизацията, и какво предлагаш като решение, или като виждане по въпроса. Големите компании и трябва trust, за да работят. тоест не може да ги оставиш децентрализирани, още повече пък да ги бутнеш в някакъв блокчейн - всяка една друга база данни, е в пъти по-ефикасна от блокчейна за записване на стойности, даже не в пъти, хиляди стотици, ако не и милиони пъти - за пример big query-тата на гугъл като response time.

Но пък може да не съм те разбрал, извинявам се ако е така, но доизкажи се.
 
Имам предвид ето това:
209349035_10152291457619945_1239771632991586870_n.jpg
Не вярвам в безплатния обяд, не обичам зависимостите, не обичам контрола, насилието, не ми харесва други да ми казват какво да мисля, правя...
 
Това пък как са го измислили:


То, че не е редно ясно, ама как точно ще го отрегулират, не ми е ясно. :)
 
Това пък как са го измислили:


То, че не е редно ясно, ама как точно ще го отрегулират, не ми е ясно. :)
Половината продавачи от форума изтръпнаха като видяха тоя пост :D :D
(уникална услуга) Положителни ревюта/оценки във FB и Google от РЕАЛНИ профили.
вебсело и той имаше такава тема
 

Горе