Дали до след 6 месеца ще имаме лични карти с чип?

Имаш предвид децентрализация, и като си сектант и култист на бъткойн, какво да си помисля като казваш това:


Бъткойнърите си търсите проблеми да решавате ли? Блокчейна не става, а пък още повече децентрализираните неща, и специално за лични данни, неща които изискват редакция / изтриване, заместване понякога.

Че да не е офтопик, я кажи какви са според теб проблемите на централизацията, и какво предлагаш като решение, или като виждане по въпроса. Големите компании и трябва trust, за да работят. тоест не може да ги оставиш децентрализирани, още повече пък да ги бутнеш в някакъв блокчейн - всяка една друга база данни, е в пъти по-ефикасна от блокчейна за записване на стойности, даже не в пъти, хиляди стотици, ако не и милиони пъти - за пример big query-тата на гугъл като response time.

Но пък може да не съм те разбрал, извинявам се ако е така, но доизкажи се.

кое не става бе, давам си публичният биткойн адрес на гишето в паспортна служба, пращам по мейла подписано съобщение и вече имам приравнено на електронен подпис дистанционно волеизявление, пет реда трябва да добавят в три закона, сега лична карта струва 50 лева, със чип ще стане 80 лева, 3% ще го ползват, a eIDAS продължава да си съществува...
 
  • Haha
Реакции: null
Като че ли е добра новината:


:)
 
Като че ли е добра новината:


:)
Ще видим.
Имам леки съмнения, но да погледнем с оптимизъм (за пореден път) към светлото бъдеще
 
Какво му е добро на новината? Заменят сигурен начин за отдалечена идентификация, какъвто е електронният подпис, с обикновена парола. Не виждам смисъл в цялата работа. Даже е огромен проблем за сигурността.
Изискването на документи по служебен път вече е стъпка в правилна посока, но можеше да се направи преди минимум 10 години. Цялата техническа инфраструктура за такова нещо я има оттогава и не се използва пълноценно и в момента.
 
Какво му е добро на новината? Заменят сигурен начин за отдалечена идентификация, какъвто е електронният подпис, с обикновена парола. Не виждам смисъл в цялата работа. Даже е огромен проблем за сигурността.
Изискването на документи по служебен път вече е стъпка в правилна посока, но можеше да се направи преди минимум 10 години. Цялата техническа инфраструктура за такова нещо я има оттогава и не се използва пълноценно и в момента.
Според мен мисля, че ще е далеч над това да е само парола. Според мен ще има някаква двустепенна верификация, иначе ще е голяма греда за всички. Не знам какво имат в момента, но гледайки кое как работи, малко се съмнявам, че е мислено много много напредничаво. По-скоро работи всичко на някакви стари технологии, които от време на време или кърпят или подобряват.
 
Всяка лична карта би трябвало да си има ПИН код и когато искаш да удостовериш самоличността си трябва да използваш четец за карти или приложение за смартфон чрез който да упълномощиш удостоверяването.
 
Според мен мисля, че ще е далеч над това да е само парола.
Написано е в статията:
Вместо е-подпис гражданите и фирмите ще могат да ползват идентификацията в системата за сигурно електронно връчване, поддържана към еgov.bg. За създаване на профил в нея е достатъчно наличието на ПИК на НАП и НОИ.
 
Написано е в статията:
Да, това не са пароли, а индивидуално получени от институциите кодове. Трудно може да вземеш такъв код за някой друг, дори не става. Друг е въпросът как ще се съхранява после. :)
 
За мен смисъла на класическия електронен подпис е, че той е на физически носител. Отделно има парола. Тези идентификатори, не виждам да са нещо по-различно от ПИК.
Има хора, служители, по държавните учреждения, АИС, ИО, вече не знам как ги водят, който има достъп до сериозна информация, чак до стринки, були и лели. Не знам колко хора са запознати с това.
 
298804487_5702823149736007_6441224385060949912_n.jpg
 
Почти всичко в България става бавно. Като ви кажат един кога си ще стане, то сложете 1,2 години отгоре. Казаха преди години за безконтактно плащане в рейсовете, купуване на билети с банкови карти и тн., сложиха техниката и само я сложиха, все още хората си купуват хартиени билети в градския транспорт. Та с тея нови лични карти в България вероятно след 2025 година.
 
Виж файлът 25359

Не знам как точно да го коментирам. :)
т1 Затворихме портовете. Х проложения спряха да работят, но в бъдеще ще дадем нови "обществени поръчки" и пак ще отворим тези портове.
т2 Евала! Следваща стъпка да сложат едно дебело полиси за пароли и ще настане армагедон.
 
Това когато в Европа го сторят ще бъде и в България.Няма ги социалистическите времена да сме винаги първите и единствени в Европа.То производство на компютри, Асамблея на мира ..... да не пиша още, че европейците все още ги е яд, че на балканите с тоз калпав образователен ценз все още има умни и интелигентни хора.
gsmarena e българска:)
 
Почти всичко в България става бавно. Като ви кажат един кога си ще стане, то сложете 1,2 години отгоре. Казаха преди години за безконтактно плащане в рейсовете, купуване на билети с банкови карти и тн., сложиха техниката и само я сложиха, все още хората си купуват хартиени билети в градския транспорт. Та с тея нови лични карти в България вероятно след 2025 година.
Аз не вярвах, че една магистрала може да се прави толкова време. Говорим за Хемус, Тракия е пълен шит, особено в участъка на Нова и Стара Загора. Дясна лента е на вълни, абе простотия до шия е там, Не съм оптимист за Хемус ама грам. Отделно, голямо електронно правителство имаме, нещото, което трябваше да е факт преди десетилетие. Не само бавно стават нещата тук, но от тях се чопва доста сериозно и изпълнението е пълен провал. ;)
 
т1 Затворихме портовете. Х проложения спряха да работят, но в бъдеще ще дадем нови "обществени поръчки" и пак ще отворим тези портове.
т2 Евала! Следваща стъпка да сложат едно дебело полиси за пароли и ще настане армагедон.
Да, смятай колко работа е това да затвориш портове. :) Хахахахаха. Като един човек, който не разбира много от портове, но лесно може да намери нещо в Google, това верно ли трябва да се води някаква свършена работа, след като сигурно има стандарти, а то има, за това кое как да е отворено и затворено. :)
 

Горе