Данък върху лихвите все пак ще има

От: Данък върху лихвите все пак ще има

някои който е по-навътре да ме светне - значи в момента лихвите колко са? средно - 5%? значи сега искат да налагат 10% данък върху лихвата (която е 5%) ?

ако 5% е лихвата - за 1 милион получавам 50 000 ако се приеме това което искат ще получавам чисто 45 000 лв/годишно вместо 50к
правилни ли са ми сметките?
 
Правилни са ти сметките и точно за това няма да има отдръпване от банките на големите, но за хора с по 1000-2000лв в банката ще се окаже, че им е по-изгодно да са в буркан, а това е и целта на дянков - да изкара малките влогове на хората от банките. Влязат ли ти в къщата все ще намериш за какво да ги оползотвори...
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Nornat прав си - лихва от 5% става 4,5%

Млазаров, няма как да е по изгодна буркан банк пред банка - докато има лихва значи е по-добре да са там, а и е по безопасно
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Nornat прав си - лихва от 5% става 4,5%

Млазаров, няма как да е по изгодна буркан банк пред банка - докато има лихва значи е по-добре да са там, а и е по безопасно

И аз това си мисля...това е все едно да намалят лихвата..въпреки това все пак ще получваш нещо а ако са в буркана няма да да е п-сигурно (както каза) и няма да има и тези 4.5%

не мисля, че ще има голям отлив!

Ако се приеме това нещо - колко пари ще влязат в хазната? каква беше сумата във влоговете?
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Идеално, радвам се - единствената добра мярка за вмомента от ГЕРБ - така ще се изведат доста пари от банките и хората ( МОЖЕ БИ ) ще започнат да инвестират и да има въртене на парите!
Защото вмомента всеки с много пари си вкарва парите в депозит и не плаща нищо и се таи и дебне да се махнат герб, дано се увеличи потрблението и инвестицията малко тъй.
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Някой ще каже ли истински цифри и за инфлацията, за да сметнем точно колко ще получите за депозита си за 1 година? Колкото до големите корпоративни депозити, които се скриха като такива на физически лица, много скоро ще бъдат изтеглени и инвестирани в злато, диаманти, или ще бъдат депозирани в Швейцария, където няма да има данък за лихвите .. банките ще колабират.. и много от тях ще фалират.. бедните ще станат още по - бедни... , а Дянков е малоумен.. Ако иска да насърчи хората с парите да инвестират, не извиването на ръце е начина..
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Идеално, радвам се - единствената добра мярка за вмомента от ГЕРБ - така ще се изведат доста пари от банките и хората ( МОЖЕ БИ ) ще започнат да инвестират и да има въртене на парите!
Защото вмомента всеки с много пари си вкарва парите в депозит и не плаща нищо и се таи и дебне да се махнат герб, дано се увеличи потрблението и инвестицията малко тъй.

Съобщението,което сте въвели е прекалено кратко.Моля ,въведете съобщение ,което съдържа поне 10 символа.
 
Направете сметката при 100лв при 5% лихва:

5лв лихва за една година


- 50ст данък
- 2лв превод на 50ст данък към държавата по банков път
- 2лв пращане на данъчна декларация по пощата в което 0,65 лв за препоръчана пратка, 0,55 лв за обратна разписка, 0,65 за самата пратка

И в това не в включено цялата глупост, която трябва да се разправяте за 50ст които сте спечелили (дано само да не полвате билече за разходката до пощата).

При 1000лв влог ще ви загубят един ден от живота в разправии за подаване на данъчна декларация, а ще спечелите 40лв от това. Заслужава ли си?


Edit: Забравих да влюча 2-10лв такса за банково извлечение, на база което ще ви бъде начислен данък.
 
От: От: Данък върху лихвите все пак ще има

И аз това си мисля...това е все едно да намалят лихвата..въпреки това все пак ще получваш нещо а ако са в буркана няма да да е п-сигурно (както каза) и няма да има и тези 4.5%

не мисля, че ще има голям отлив!

Ако се приеме това нещо - колко пари ще влязат в хазната? каква беше сумата във влоговете?

Около 32 милярда са депозитете на домакинството и индивидите. Да кажем 30 милярда са на депозит при средна лихва 4%> 1.2 милярда от който 120 милки влизат в д-вата. Ето ги и парите за пенсии.

Стойнеф, за 2011 се пада инфлация около 4.2%. А за тази година малка по ниска това пак по официалните. Но реално е двойна.
Така, че при 5% лихва депозит сега номинално ще си + но реално ще си около 0-та. А ако си в бъркан банка -5% щото толкова ти е паднала покупателната сила.

А в Швейцарско лихвите са под 1% няма оферта :D

То да бе и това проблема бизнеса веднъж 10% корп. данък после 5% данък дивидент и сега 10% лихва яко ще им е .... :D
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Правите много дребни сметки. В момента депозитите в банки са 34,5 млрд. лв. ся от тях извадете 10% и ще видите колко ще заграбят. :)
 
От: От: Данък върху лихвите все пак ще има

Правите много дребни сметки. В момента депозитите в банки са 34,5 млрд. лв. ся от тях извадете 10% и ще видите колко ще заграбят. :)
A ако вкараме и депозите от нефин. сектор стават депизите на 46 милярда - нали знаеш лихвата им е важна колко ще данъка
 
От: От: Данък върху лихвите все пак ще има

В момента депозитите в банки са 34,5 млрд. лв.

Значи пари има :) заработи ли икономиката
ще настане такъв живот, че само си викам дано, дано....
:mrgreen:

тези 100 милиона няма да ги усетя...
тези пари ще стигнат да се увеличат пенсиите с 10% (нали 100-те миона са за година?)
някъде четох (не знам дали е сигурно), че ще намаляват бюджета на МЗ със 100 милиона... какво да говоря повече..100-те милиона не са ни оправия..

ще се изкарат тези пари от баките - хората ще си купуват немски бойлери, китайски стоки от всякакъв тип, турски дрехи... и няма да се задържат тук парите :)
както каза стойнеф - не с извиване на ръцете е начина :)
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

blackout8 - ще измислят в какво да ги инвестират. Но ако 25 милиарда (депозитите над 500 000) се изтеглят от банковата ни система за 2013 (и се инвестират в нещо без данък печалба)... целия финт с облагането на депозитите ще остане за сметка на бабичките дето са скътали по 200 -300 лв. за умирачка.. , а банковата ни система отново ще изцвили като през 1997 г. сигурно се сещаш..
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

В повечето европейски държави го има този данък!

ето част от коментарите тук

"Червени, сини и ДПС разкритикуваха.." Всички тлъсти задници гракнаха. Само да не ми говорят, че защитават бедните. 10 процента от 0 е пак 0, така че на по-голямата част от БГ населението му е през оная работа за този данък. Дори и на хората с около 1000лв спестявания не им пука за 3-4лв годишно. Виж, за богатите е друга работата. И 20ст да се опиташ да им вземеш, ще ги стискат докато им посинеят пръстите.


ГЛАСУВАЙТЕ ЗА ГЕРБ НА СЛЕДВАЩИТЕ ИЗБОРИ!

Щом печелиш, ще си плащащ данъка!
 
От: От: Данък върху лихвите все пак ще има

Значи пари има :) заработи ли икономиката
:mrgreen:

тези 100 милиона няма да ги усетя...
тези пари ще стигнат да се увеличат пенсиите с 10% (нали 100-те миона са за година?)
някъде четох (не знам дали е сигурно), че ще намаляват бюджета на МЗ със 100 милиона... какво да говоря повече..100-те милиона не са ни оправия..

както каза стойнеф - не с изиване на ръцете е начина :)

За да заработи трябва да има добър бизнес климат и да се въртят парите, никой няма далавера да му стоя прото така. За да стоят и никой да не иска да ги инвестира значи има нещо дето не е наред и май всички се сещат какво е...:wink:
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

blackout8 - ще измислят в какво да ги инвестират. Но ако 25 милиарда (депозитите над 500 000) се изтеглят от банковата ни система за 2013 (и се инвестират в нещо без данък печалба)... целия финт с облагането на депозитите ще остане за сметка на бабичките дето са скътали по 200 -300 лв. за умирачка.. , а банковата ни система отново ще изцвили като през 1997 г. сигурно се сещаш..

Ами това го писах още в началото на темата.
Няма да стане такъв ужас разбира се. Реално погледнато до година лихвите ще паднат с Дянков или без - но това е доста куцо от страна на Дянков. Определна сума ще ги изтелгят къде ще ги вложат вече не знам - бих се радвал ако ги налеят в БФБ и икономиката. Но реално, на активните предприемачи и бизнесмени, депозите им съставляват безсрочни депозити не са времеви. БНБ още не дава разбивка за жалост.
 
От: От: От: Данък върху лихвите все пак ще има

За да заработи трябва да има добър бизнес климат и да се въртят парите, никой няма далавера да му стоя прото така. За да стоят и никой да не иска да ги инвестира значи има нещо дето не е наред и май всички се сещат какво е...:wink:

дам, за това казах, че пари има, само трябва икономиката да заработи..те и това чакат в банката :)
парите ако се въртят в БГ ще е супер
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Големите пари в милиони се държат от шепа хора както бях писал в една друга тема, а на Бай Ганя парите са дребна работа. Силно се съмнявам, че ще се избият от инвестиции, покупки и икономиката ни ще цъфне и върже.:)

ПП: Даже си мисля, че обикновените хора ако ги накарат насила да извадят депозитите и ги изхарчат ще има един кратък бум и после всичкото човечество по-бедно и от цигани.
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Изобщо не трябва да ни интересува какво имало и какво нямало в другите европейски държави. Имаме "удоволствието" да сме най-бедната страна в ЕС и Дянков има голяма роля за този "успех". Да облагаш с допълнителни данъци спестяванията на мизерстващи хора е чиста гавра. Това, че в Европа някой е пръднал не значи, че нашият министър на финансите трябва да се насере, а на точно това сме свидетели. Според мен депутатите колкото и добре да са дресирани няма да подкрепят такава промяна, защото те са заможни хора, а това ще ги удари директно по джоба.
 
От: Данък върху лихвите все пак ще има

Поредно безумие от страна на правителството. На всичкото отгоре доколкото разбрах не са се допитали и до БНБ, които определено ще имат мнение по въпроса.
 

Горе