Да създадем нов български видео портал

От: От: Да създадем нов български видео портал

Имаше една мацка в тубата покрай световното която правеше прогнози пред камерата на мачовете за деня. Никой не се интересуваше какво бръщолеви. Важното беше, че е почти гола и с големи... Оочи. Няма нужда да ми благодариш за идеята 8)

хахахахахах made my day :lol: Мда, взимайте пример от Godaddy или рекламите за супербол. Не знам дали сте ги гледали :D

[video=youtube;o-3j4-4N3Ng]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=o-3j4-4N3Ng[/video]
 
От: От: Да създадем нов български видео портал

Имаше една мацка в тубата покрай световното която правеше прогнози пред камерата на мачовете за деня. Никой не се интересуваше какво бръщолеви. Важното беше, че е почти гола и с големи... Оочи. Няма нужда да ми благодариш за идеята 8)

Нещо не разбрах?
 
От: Да създадем нов български видео портал

Проблема е, че фирмата, на която е вбокса няма да остави просто ей така някаква групичка да прави конкуренция на сайта. И ще се чудят как да разкарат конкуренцията (поне според мен).
Напротив. Те имат нужда от конкуренция. Ако няма такава какъв стимул имат да се развиват? Никакъв, и затова сега е такова положението каквото е. А сайтовете за видеоклипове са може би най-трудната за монетаризиране ниша. Не се сещам сега за нещо с по-лоша възвращаемост. Дори YouTube още работи на загуба.
 
От: Да създадем нов български видео портал

Напротив. Те имат нужда от конкуренция. Ако няма такава какъв стимул имат да се развиват? Никакъв, и затова сега е такова положението каквото е. А сайтовете за видеоклипове са може би най-трудната за монетаризиране ниша. Не се сещам сега за нещо с по-лоша възвращаемост. Дори YouTube още работи на загуба.

Да, трудно се монетизират, защото първо закупуването на сървари, тяхната поддръжка и възвращаемостта на инвестициите от разни банерчета е нищожна, имайки се впредвид, че примерно първите няколко месеца сайта няма да има кой знае колко посещения, а никой примерно не би платил 1000лв за реклама в сайт с 10-20 посещения. :D

Реално, би успял следния план.

1. Парични средства да се намерят.

2. Събира се екип. Който първите няколко месеца да бачка без пари.

3. Планира се какви други услуги, освен обичайните (предлагащи се от другите видео портали) ще се предлагат.

4. Прави се графика или нещо такова как ще изглежда сайта.

5. Прави се къстъм ЦМС-а като е предвидена примерно и мобилна версия за смартфони, таблети и т.н.

6. Пуска се сайта.

7. Като заначало функцията "Ъплоуд" се замразява и се оставя само "добавяне на клип чрез линк или вграждане с код от други видео портали".

8 Качване, качване, качване на клипове - примерно 10 000 - 20 000 клипа от чужди сайтове като междувременно се прави и постоянно СЕО.

9. Достига се някаква пределна посещаемост - от сорта на 10 000 - 15 000 посетителя дневно.

При изброените точки дотук, разходите със закупуване на разни лицензи и други глупости са примерно към 2 000 - 3000 месечно, но ако не се закупуват лицензи, може да се сведат до мин. 20лв, макс 200 - 300 лв.

И стигаме до точка 10 - Развитие

10. Тук вече сме достигнали заветните 15 000 - 20 000 посещения уникални дневно.

11. Със заделените за инвестиция пари се закупува някой друг сървър и т.н. като за начало и се пуска ъплоуд-а на клипове.

12. Допълнителни формати: вместо само flv, примерно може да се добави и ъплоуд на avi,divx, xvid и т.н. файлове, което ще улесни значително потребителите, защото вместо да губят време да конвертират, ще могат направо да си качат клипа и то с по-добро качество!

13. Почва яко блъскане в реклама, конкурси с награди, от които не само потребителите да печелят естествено...

и т.н. и т.н.

Това са няколко нахвърляни на бързо точки, които не са неосъществими.

Естествено има недостатъци, например разширението на форматите би довело до по-голямо натоварване и хабене на повече ресурс, предвидените разходи може да не са толкова, колкото съм написала по-горе.

С едно планиране, бизнес план, изчисляване на рискове, възможни печалби и загуби, може реално да се направи цялостен план, но направата на един такъв план зависи от много фактори.

Така, че тези точки по-горе са само вметнати идеи, а иначе може и още по-евтин вариант да се измъдри... :)
 
От: Да създадем нов български видео портал

Една инвестиция от 50 бона би издухала вбокса за няма и година. :D Но колкото по-малко пари, повече време и не е непостижима цел, дори и човек с 2лв да разполага, пак може да се измисли начин.

Както се казва: Има ли желание, човек намира начин. :D
 
От: Да създадем нов български видео портал

Аз съм готов за нещо като умалено и профилирано vimeo в бг. вариант. Висококачествени авторски видоклипове. Проблемите са, че освен финанси ни трябват и експерти, които да правят видео, анамиции, ефекти и тн.. По - малко, но по качествени видеа.. с насоченост България.. гайди, Родопи, Шипка, патриотизъм.. и т. н.. секция с музика ... секции с видео новини - регионални ... и тн.. въпросът е, че трябва да се разработи сериозен проект... и да се кандидатства по някой от структурните фондове - регионално развитие, или развитие на човешките ресурси ... и така ...

Това плюс концепта на youtube за партнъорството и каналите/абонаментите като цяло, и може да се получат нещата.

За да изместиш един лидер от пазара трябва да предложиш нещо по-добро на клиентите/аудиторията. Ако просто го копираш ще получиш поредното евтино копие. А на бг пазара определено може да се предложи нещо далеч по-добро от vbox7. Успехът обаче зависи от изпълнението и хората, които ще се заемат да го реализират. Нищо конкретно към писалите в темата, но бг уебмастърите имат навика да започват проекти, които не са готови/решени да завършат. Явно се надяват на бърз успех (разбирай чудо) и когато той не дойде, си бият камшика.

Сега ми е интересно дали ще успеят БТВ да съборят синоптика, с това дал(и)вали, което рекламират като ненормални.

Ladyzone събори ли бг мамата?
 
От: Да създадем нов български видео портал

Явно идеи бол, но никой не видях да предложи решение на важните проблеми с такъв тип сайтове.
Направата на сайта е най-лесната част.

Автора на темата няма ли да пусне проекто-план, който да опише идеята и да се види ясно какви хора трябват, каква инвестиция(разбирайте не само пари, а и труд).
 
От: Да създадем нов български видео портал

1. Организиране на екип от няколко човека, с ясна цел за изграждане на видео портал.
2. Купуване на домейн, хостинг (нает сървър), лиценз за система или изграждане на нова.
3. След реално действащ сайт, въвеждане на количество инфорация от екипа и поставяне на основите за СЕО.
4. след това е ясно, започване на популяризация, допълване с информация и т.н.

Въпросите са следните, какво ще се свърже тази група от хора (освен идеята и целта). Акционерно дружество, организация с не стопанска цел (поне за начало) или просто договор в групата за разделяне на дяловете между всички участници. Да ви кажа честно не съм много запознат с бюрокрациите за отваряне на АД, изработка на договори и т.н. По тази причина, задължително ще трябва да има такъв човек в екипа, които ще отговаря за тези неща.

За стартирането на подобен сайт ще са нужни от 800-1000 лв до няколко хиляди (ако се изработва изцяло авторска система). Поради тази причина, при евентуално създаване на екип, ще е нужно всеки да влезе с трицифрена сума (минимум 200 лв) в зависимост от това от колко човека се състои групата за достигане на първоначалните 800-1000 лв.

Проблемите са следните, монетизация на подобен сайт и при евентуално масово разрастване, дали приходите ще стигат за погасяване на разходите. Но все пак при разрастване (което е по добрият вариант) ще има и повишаване на приходите. Приходите от сайт с трафик винаги ще има, рекламни платформи, създаване на конкурси, директна реклама, спонсорирани клипове, чужди инвесиции а защо не и дарителска сметка.

Колежката @fifi е направила добър план, защото след създаването на екипа трябва точно и внимателно да се обсъди какво точно ще представлява сайта, какви услуги ще предлага и така. Това което написах като план са основните стъпки, които ще трябват да се направят, а и за придобиване на някаква представа на това което предстои при създаване на един подобен проект.
 
От: Да създадем нов български видео портал

ахах сега гледам са променили вбох-а явно са скивали темата
 
От: Да създадем нов български видео портал

ахах сега гледам са променили вбох-а явно са скивали темата

Ще сменят и формата на плейъра на 16:9
Преди около 2 седмици бяха пуснали анкета по тоя повод.

Не, ама едното не е същото като другото. Все едно дали topgear събори форума на бмв.

За мен са еднакви. Сайтове със статии на женска тематика, като единия се е издигнал благодарение на форума, другия благодарение на телевизията, която го рекламира.
 
От: Да създадем нов български видео портал

Хм, мисля да си тествам идеите върху видео сайта, който така или иначе мисля да махам. 3 месеца и ще видим дали ще докарам поне 2 000 дневно посещения. към момента са между 100-200 уникални дневно. Ще наблягам на авторските клипове и да видим какъв ще е резултата, че ми стана интересно. Да видим дали може сайт, който не се различава по нищо от другите себеподобни да бъде популяризиран.
 
От: Да създадем нов български видео портал

Според similarweb, vbox7 е по-голям от videoclip.bg само с 8 пъти.
Процента директен трафик е един и същ - т.е. за да се развие подобен проект му е нужно само seo и споделяне в социалните мрежи.
 
От: Да създадем нов български видео портал

Интересна тема, добре че nortrant я възроди, че да попрочета коментарите. Дали за 2 години са се увеличили желаещите да участват в подобен проект или по-скоро обратното? Аз лично не харесвам грам вибокса и определено съм на мнение, че трябва нещо ново :)
 
От: Да създадем нов български видео портал

Честно казано доста малко хора вече ползват вбокс в сравнение от преди 2 години, понеже youtube си е на български.. и има всички клипове които са във вбокса.
 
От: Да създадем нов български видео портал

Наскоро гледах един 360 клип в youtube ... гледаш на където искаш, а не това което ти показва оператора. Според мен там е бъдещето във видео сайтовете. :)
 
От: Да създадем нов български видео портал

Наскоро гледах един 360 клип в youtube ... гледаш на където искаш, а не това което ти показва оператора. Според мен там е бъдещето във видео сайтовете. :)

ютуб вече имат нещо такова - https://www.youtube.com/channel/UCzuqhhs6NWbgTzMuM09WKDQ
в началната страница е добавена новата категория "360° видеоклип"
 

Горе