Деклариране на Доходи от Комисионни

От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Ти си подай декларазция за доходите, пък да видим дали от НАП ще откажат да си платиш данъка.

Преди това е добре да се консултира със специалист за глобите, които ще плати, ако го направи и в случай, че има излишни пари, с които да ги плати, да си помисли дали да ги даде...
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

имам приходи от Комисиони (Пари на ръка) за тази година в размер на 10 000 лева които се намират в Депозит в Първа инвестиционна банка.

Щом парите са дадени "на ръка" (това го разбирам някой да ти е подал пачка банкноти и ти да си я взел) какво правят в банката?

Нали се сещаш, че голяма част от парите за данъци отиват в държавната мафия (за незапознатите с термина - това е най-голямата организирана престъпна група, действаща на територията на страната ни). Сигурен ли си, че искаш да я спонсорираш?

Ако имаш излишни пари по-добре ги дай за нещо по-смислено. Нали знаеш, че съществуват много хора, които няма с какво да се хранят. Съществуват и такива, които умират, защото не е известно лекарство за болестта им (или нямат пари да си го платят). Много хора се отказват да се занимават с чиста наука, защото няма начин да го съчетаят с печеленето на пари.

Разбира се с неплащането на данъци и ти ще станеш част от организираната престъпност (разбира се не на тази едрата, държавната, а на по-дребната - тази на дребните предприемачи). Плащайки данъци подкрепяш държавната организирана престъпност, което по закон е напълно легално, но морално - не е.

Всички сме в калта - независимо дали плащаме данъци или не. Ако плащаме - виновни сме за това, че подкрепяме държавната мафия, а ако не плащаме - за това, че сме нарушили закона...
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Happyslacker, надявам се, когато се разболееш, да не ревеш, че мафията не ти е помогнала. Когато ти дойде време за пенсия, да се сетиш за глупостите, които си приказвал на младини.

И аз съм фен на open source решенията, ама на теб май тази идеология ти идва в повече.

Има глоби (дори затвор) за недекларирани доходи. Не се изказвай неподготвен и не заблуждавай останалите потребители, моля.
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Аз мисля, че данъците трябва да се плащат, независимо в коя или каква държава живеем - нали благодарение на тях съществуват обществените блага, макар и мърляви.

За здравното и пенсионното осигуряване в България не съм съгласен, че трябва да се плащат, защото не виждам смисъл - като отида на лекар си плащам потребителска такса, прегледи, купувам си лекарствата, операциите също си ги плащам ИЗЦЯЛО - говоря за конкретни случаи! :mad:


Добре де, да използвам примера с роднините: не ми се вижда логично да платя данък върху пари, които са пратили мои роднини, счупващи се от работа на гурбет :mad: Тук май се получава описаната от Кийосаки схема - плащаш данък, когато взимаш заплата. Друга част от парите внасяш за пенсия, върху която отново плащаш данък, когато си я получаваш!


А сега по темата: значи дори да изкарвам и по 300 долара от афилиейт маркетинг, които ми идват по банков път, трябва да плащам данъци, така ли? Т.е. банките предоставят информация на НАП какво съм си внесъл в картата? "Драган е внесъл този месец 500 лв". Ами ако си получавам заплатата на ръка и шефа ми е платил данък, като си внеса заплатата в картата пак ли трябва да платя данък?! К**а ми Янко!

Ами в случая, когато пратят карта ePassporte - тя е от американска банка, значи ще трябва да плащам данъци в Щатите? Или има схема, по която мога да декларирам дохода като български?
 
Последно редактирано:
От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

А сега по темата: значи дори да изкарвам и по 300 долара от афилиейт маркетинг, които ми идват по банков път, трябва да плащам данъци, така ли? Т.е. банките предоставят информация на НАП какво съм си внесъл в картата? "Драган е внесъл този месец 500 лв". Ами ако си получавам заплатата на ръка и шефа ми е платил данък, като си внеса заплатата в картата пак ли трябва да платя данък?! К**а ми Янко!

Банките НЕ предоставят информация на НАП без съдебно нареждане. Трябва вече да те разследват и да се вземе заповед, за да бъде дадена такава информация.

Съгласен съм, че данъци трябва да се плащат. Ако имаше начин да си платя само 10% данък без допълнителните утежнения, бих го правил с удоволствие. Само че като добавиш социално осигуряване, здравно, пкб и не знам какво още, излиза че трябва да дадеш близо 50% от получените пари на държавата. Затова хората крият данъци и ще продължават да го правят.
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

happyslacker, надявам се, когато се разболееш, да не ревеш, че мафията не ти е помогнала. Когато ти дойде време за пенсия, да се сетиш за глупостите, които си приказвал на младини.

Като гледам само пенсионерите как добре си живеят ... лелемале ... Не разчитам на това, а хората които са разчитали сега ядат един гол ***. Младите хора не са виновни че нямат пари, щото сега прохождат, обаче пенсионера сам си е виновен че за толкова години един буркан с пари не си е скатал. Какъв е извода ? Спестявайте пари ! При лекаря и зъболекаря осигуровките не помагат особено, а пък и винаги ако се наложи могат да се платят. Навремето когато парите изобщо не са ми стигали съм си плащал данъците от скромната си заплата, ама стига толкова. Ако станем европейска държава и си оправим социалната политика пак ще почна да си ги плащам, ама засега - НЕ !
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

happyslacker, надявам се, когато се разболееш, да не ревеш, че мафията не ти е помогнала. Когато ти дойде време за пенсия, да се сетиш за глупостите, които си приказвал на младини.

Не казвам, че няма никаква полза от държавата. Някои елементи от държавата функционират въпреки и напук на мафията! Колкото и да се е мафиотизирала държавата, все пак някои държавни структури функционират някак си (макар и изключително неефективно), за което трябва да благодарим на хората, които все пак вършат нещо полезно срещу скромната си държавна заплата. Това, че има някакви (макар и некачествени) медицински грижи е добре (можеше и да е по-зле - изобщо да няма). Но смятам, че хората не трябва да разчитат на тях твърде много. Не може да се мине без допълнително финансиране от типа „на джоб“.

Надявам се, че когато ми дойде времето за пенсия да нямам нужда от държавната пенсия. Най-добре е когато човек на младини е спестявал пари за да може да живее на стари години добре без да се налага да разчита на мизерната държавна пенсия.

И аз съм фен на open source решенията, ама на теб май тази идеология ти идва в повече.

Това с мафията не виждам каква връзка има с отворения код...

Има глоби (дори затвор) за недекларирани доходи. Не се изказвай неподготвен и не заблуждавай останалите потребители, моля.

Това ми е известно (едва ли някой не го знае). Но понякога просто няма как да се платят данъци без глоби и е по-добре да не се плаща изобщо. Също така не съм съгласен размерът на данъците и осигуровките да е по-голям от печалбата (за съжаление българските закони го допускат! в други държави не е така).

По принцип нямам нищо против плащането на данъци (даже в момента работодателят ми ги плаща - работя на трудов договор (все още се налага)). Когато започна да печеля достатъчно от реклама за да си покрия разходите за данъци/осигровки, счетоводни дейности и т.н. също ще плащам данъци върху тези доходи (мафията няма да може да открадне 100% от тези пари и все нещо има вероятност да се изхарчат за нещо важно). Но не е нормално да плащаш за данъци и осигуровки повече отколкото печелиш!
 
Последно редактирано:
От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Добре де, да използвам примера с роднините: не ми се вижда логично да платя данък върху пари, които са пратили мои роднини, счупващи се от работа на гурбет :mad: Тук май се получава описаната от Кийосаки схема - плащаш данък, когато взимаш заплата. Друга част от парите внасяш за пенсия, върху която отново плащаш данък, когато си я получаваш!

Плаща се данък за дарение (мисля, че беше 5%). Данъкът се плаща от получателя на дохода (за подробностите питай счетоводител - не мога да кажа точно срокове и други подробности).

А сега по темата: значи дори да изкарвам и по 300 долара от афилиейт маркетинг, които ми идват по банков път, трябва да плащам данъци, така ли? Т.е. банките предоставят информация на НАП какво съм си внесъл в картата? "Драган е внесъл този месец 500 лв". Ами ако си получавам заплатата на ръка и шефа ми е платил данък, като си внеса заплатата в картата пак ли трябва да платя данък?! К**а ми Янко!

В някой закон четох, че банките предоставят информация на данъчните без никакви съдебни заповеди. Не помня кой закон. Друг е въпросът дали си гледат работата и проверяват всичко. В случай, че внасяш свои пари и после ги изтеглиш не плащаш данъци. За лихвите не съм сигурен дали се плаща данък (за дивиденти от акции се плаща - иначе ако продадеш акции, които са поскъпнали не плащащ данък за печалбата от разликата в цените - преди години мисля, че беше обратното...).

Ами в случая, когато пратят карта epassporte - тя е от американска банка, значи ще трябва да плащам данъци в Щатите? Или има схема, по която мога да декларирам дохода като български?

Не дължиш данъци на САЩ, а на България. Доходът трябва да го декларираш какъвто е - доход от чужбина. Обаче без фирма не става - от агенцията по вписванията отказват да те регистрират (като самоосигуряващо се физическо лице) като се оправдават, че нямаш „документи, удостоверяващи извършването на определена дейност“ (на мен ми казаха че няма да ме регистрират - да не си правя труда да си подавам документите, защото видяха, че имам диплома за монтьор на ел. инсталации и нямам писмен подпечатан/подписан договор и също така не си знам професията точно как се нарича - нямало професия „рекламен агент“). Понякога номерът може и да мине и да те регистрират, но е твърде невероятно да стане. Дължиш глоби за това, че не си регистриран като самоосигуряващ се (въпреки, че вината е на законодателя - не ти дава възможност да се регистрираш по БУЛСТАТ като самоосигуряващ се). Ако си физическо лице дължиш глоби и за това, че не си подал декларация за започване/спиране на трудова дейност (има кратки срокове, в които това да се прави). След подаване на декларация за започване на трудова дейност започваш да плащаш осигуровки независимо дали имаш приходи или не (после няма да ти връщат осигуровки дори и да не надвишиш лимита, под който доходите са необлагаеми!).

Казват, че било най-изгодно (ако нямаш начален капитал за ЕООД) да се регистрира ДЗЗД - трябва ти обаче и един съдружник. Таксите били малки и фирмата можело лесно да се закрие.

Разбира се не давам гаранция за верността на твърденията си - питай счетоводител за да си сигурен (ще трябва да си намериш компетентен).
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Хората започват да палщат данъци когато стане по скъпо да ги укриват. За момента това не е така.
 
От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Хората започват да палщат данъци когато стане по скъпо да ги укриват. За момента това не е така.
И не само. При тази инфлация и просототия на държавата. Едни евро пари крадат, представям си какво правят с нашите??? Даже ме е страх да се замисля. :mad: Неудачници - по едно "L" на челото на всеки.

Скъп им е живота на хората тук и мисля че спечелени пари без да се декларират ще стане практика, поне докато не видят хората къде им отиват данъците. Не е редно така, но прото държавата си го прави така. Да са живи и здраве в новите си черни мерцедеси. :wink:
 
От: От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

. ъ. :wink:

И аз така казвам" да са живи и здрави с новите си черни мерцедеси" .Супер конкуматори се оказаха настоящите управляващи ни ама да не го избиваме на политика.

Относно това дали да се декларират доходите от комисионни ще му мислим обаче догодина , ако останат пари за данъци .
 
От: От: От: От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Относно това дали да се декларират доходите от комисионни ще му мислим обаче догодина , ако останат пари за данъци .

В същност тогава ще е твърде късно. Който има желание да плаща данъци - да чете надолу.

http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=2351
# Данъкът се плаща авансово (т.е. още същата година).
# Срокът за плащане на авансовият данък е до 15-о число на месеца, следващ тримесечието на придобиване на дохода.
# Когато доходите са придобити през четвъртото тримесечие на данъчната година авансовият данък не се внася.
# В срок до 30 април на годината, следваща годината на придобиване на дохода, трябва да се изчисли данъкът за цялата година (по горепосочената формула) и да се доплати разликата, която не е платена авансово.

Осигуровките мисля, че се внасят всеки месец.
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Ако си ги вкарал в банката като захранване на сметка и то лично ти, а не някой клиент тогава тези пари не са много и може да си ги получил от майка си, от баща си, никой няма да те търси за тези пари а и никой не може да докаже че са от комисионни.
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

никой не може да докаже че са от комисионни.

Но могат да докажат, че не си ги спечелил законно и не са ти ги дарили законно (плаща се данък върху дарението), защото например е възможно да превишават доходите ти до момента (декларираните).

По принцип за малки суми не би трябвало да ти създават проблеми.
 
От: Деклариране на Доходи от Комисионни

Здравейте

Лично аз си ги внасям в Първа инвестиционна.

Значи ако си ги внасям аз за суми до 25-30 000 лева мога да кажа че ми ги е дала майка ми, която миналата година продаде имот.

Но тогава няма ли да разследват нея или да искат някакво писменно доказателство за дарението и не трябва ли да платя някакъв данък за него
:):):)
 

Горе