Деклариране на разходи като физическо лице при проверка от н@п

ewmniki

New Member
Здравейте,
Изправен съм пред следният казус. Получих покана от н@п да представя всичките си разходи като физическо лице, които всъщност нямам понеже стоките са закупувани от Китай и не са минавали през митнически контрол (в случая сякаш са безполезни).
По- големият проблем е оборота, който за 2016 година надхвърля 50 000 лв. и сега ще изискат и служебна регистрация по ддс. От разговори със счетоводители и адвокати ми стана ясно, че няма как да се избяга от облагането с ддс. Търся вариант да представя разходи за да намаля поне данъка печалба, останалото е ясно, ще се плаща...

Също така още един счетоводен и един правен въпрос:
-Мога ли да осчетоводя поне за последният месец продажбите си, все едно съм ги продавал за своята фирма?
-И мога ли да се оправдая с това, че едните 10 000 са наложени платежи а другите 40 000 са пощенски парични преводи?

Ако имате идеи как да изляза от ситуацията ще съм безкрайно благодарен да ги чуя. А за напред е ясно, вече се продава с фирма.. Друг е въпроса как сега да се конкурирам с олх, но не искам да влизам в други теми за момента...

Поздрави!
 
По първия въпрос - не!

По втория - няма никакво значение как получаваш плащанията.

Ако подателят си ти(с твоето ЕГН), то е ясно, че ти получаваш парите от доставените пратки. Няма значение дали са по наложен платеж или ППП.

Забелязах практиката при получаване на наложени и ППП, хората да пишат неверни данни в документите(сгрешено цифри в ЕГН-то).

Но НАП гледат основно данните на подателя, а не какво е писал на хвърчащите бележки.

Вече ако евентуално ползва данните на друг човек при пращането на пратки, тогава разследват по-обстойно, докато установят кой е истинският подател.
 
Никакви ... има две приложеноя по които можеш да подадеш декларация 2 и 3 ... в едното може да впишеш 25% разходи и данъка е 10% , но в НАП не приемат декларации по това приложение (скорошно нареждане на шефовете) ... искат с деугото приложение , където данъка е 15% и нямаш право на разходи .
 
ewmniki- тази "покана за представяне на разходите" как я получи? В течение на проверка, която върви или?
djokando83- звучи ми някак странно нещо да не се изпълнява или изпълнява по нареждане на шефове, били те и на институцията... има си закони и ако законът позволява да се приспадат разходи, няма кой да го оспори. Липсва конкретика в поста :D
И още нещо да питам: за да се наложи някаква административна глоба, не трябва ли първо да се направи Акт за нарушение и да последва Наказателно постановление?
 
А в писмото, което получи, имаше ли в него срок в който трябва да се явиш и да декларираш доходите? Или те каниха на определена дата да ти съставят акт?
 
14 дни имаше срок в края на писмото

Каква цифра беше акта , ако не е тайна ? И за какво по точно е ? Защото продаваш като физическо лице без фирма или?
 
за НП е ясно, ама за ППП нещо смисъла е объркан, ако си студент и майка ти ти праща пари всеки месец по 1000 лева пак ли ще те търсят догодина да платиш данъци
 
за НП е ясно, ама за ППП нещо смисъла е объркан, ако си студент и майка ти ти праща пари всеки месец по 1000 лева пак ли ще те търсят догодина да платиш данъци

При ППП се гледа дали наредителят на плащанията е едно и също лице. Едно е 12 пъти в годината да получаваш от лице Х по 1000лв, друго е 12 пъти да получаваш по 1000лв. от 12 лица. Не са толкова тъпи....

П.П. В моя офис където пращам аз, изгърмяха няколко човека и ще има още доста пострадали. Даже чух че местния вестник подготвя статия за това. Най-ниската сума за която изпратили писмо е било към 4500лв.

НАП започна да обръща голямо внимание на дигиталната търговия. Даже от началото на годината има закон, който задължава фирмите - организатори на томболи, да издават служебна бележка за всяка една изпратена награда на стойност над 30лв. Сещаш се какво става ако си получил награда за 50лв и не я декларираш в ГДД......
 
Последно редактирано:
Здравейте,
Извинявам се за закъснението с отговора си.

Nightgale- Да поканата е във връзка с проверка която върви към мен.
Всъщност те не искат от мен да заплатя глоба, ами да си платя данъка. Неприятната част е, че ще трябва да платя и ддс, което не съм взимал от крайният клиент, но това тях не ги интересува. За момента нямам ревизионен акт, всичко е на ниво проверка, но скоро след нея се очаква да пристигне и акта.

djokando83- Как така мога да впиша 25 % разходи? Обясниха ми, че ако не пише моите имена върху българска фактура или обмитена чуждестранна, няма никакъв шанс да ми признаят разход (в случая повечето неща са пристигали по поща, а други не са пристигали на мое име). Ако можеш да разясниш малко относно тези декларации, ще съм ти много благодарен.

webstil- За съжаление, не ми признават и разходите за реклама, понеже фейсбук и гугъл не ми издават инвойс за физическо лице. Иначе съм от Варна.

Поздрави!
 
По едно от двете приложения може да се приспаднат 25% разходи без да ги доказваш , но трябва да имаш някакъв договор че са те наели да продаваш нечия стока ... Първоначално така ми бяха направили данъчната декларация , но в Нап не я приеха и казаха че от тая година няма да правят компромиси и да приемат декларации по това приложение , а ще трябва по другото (15%) без право на разходи
 
Здравейте,
Извинявам се за закъснението с отговора си.

Nightgale- Да поканата е във връзка с проверка която върви към мен.
Всъщност те не искат от мен да заплатя глоба, ами да си платя данъка. Неприятната част е, че ще трябва да платя и ддс, което не съм взимал от крайният клиент, но това тях не ги интересува. За момента нямам ревизионен акт, всичко е на ниво проверка, но скоро след нея се очаква да пристигне и акта.

djokando83- Как така мога да впиша 25 % разходи? Обясниха ми, че ако не пише моите имена върху българска фактура или обмитена чуждестранна, няма никакъв шанс да ми признаят разход (в случая повечето неща са пристигали по поща, а други не са пристигали на мое име). Ако можеш да разясниш малко относно тези декларации, ще съм ти много благодарен.

webstil- За съжаление, не ми признават и разходите за реклама, понеже фейсбук и гугъл не ми издават инвойс за физическо лице. Иначе съм от Варна.

Поздрави!

Пич , най-добре отиди се консултирай с някой счетоводител да ти обясни как е най-добре да постъпиш.
 
Здравейте,
Да jufo, прав си.
За съжаление се консултирах с няколко и излиза, че изхода от ситуацията е просто да се заплати данъка върху тези продажби без да ми се признаят каквито и да било разходи. Евентуално ще се обжалва, но да видим първо какво ще стане с пеоверката.

Поздрави!
 
Здравейте!
Мисля, че има още един проблем и той е, че ако се пусне декларация с 15-те% данък, се дължат и пълни осигуровки върху сумата, декларирана като печалба.
Тоест, ако сумата е 40-50000 лева, осигуровките са върху пълният размер от 2600 месечно - около 1000 лева на месец.
На никой подал ли не са искали да се попълни това, защото принципно е задължително?
Поздрави!
 
Здравейте!
Мисля, че има още един проблем и той е, че ако се пусне декларация с 15-те% данък, се дължат и пълни осигуровки върху сумата, декларирана като печалба.
Тоест, ако сумата е 40-50000 лева, осигуровките са върху пълният размер от 2600 месечно - около 1000 лева на месец.
На никой подал ли не са искали да се попълни това, защото принципно е задължително?
Поздрави!

На 2 600лв осигуровки(това е максималния праг) всичките задължения към държавата са около 500-600лв, не 1000лв. При осигуровки над 2 600лв ти е 10% от сумата.
 
На 2 600лв осигуровки(това е максималния праг) всичките задължения към държавата са около 500-600лв, не 1000лв. При осигуровки над 2 600лв ти е 10% от сумата.
Но при и тази ситуация, 500-600 лева - не оспорвам тези числа, става дума за месечна вноска, т.е. годишната е 6-7000 лева и данъците допълнително.
Нали така?
Благодаря предварително за отделеното време!
 
Но при и тази ситуация, 500-600 лева - не оспорвам тези числа, става дума за месечна вноска, т.е. годишната е 6-7000 лева и данъците допълнително.
Нали така?
Благодаря предварително за отделеното време!
И още нещо. Не разбрах последното: "При осигуровки над 2 600лв ти е 10% от сумата."
 

Горе