Децата ви ,коя религия ще приемат?

От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Аз не мога да се определя като атеист, вижте какво е определението според wikipedia:
Атеизмът представлява светоглед, убеждение, което изключва съществуването на каквото и да е свръхестествено същество - божество, дух, нематериални сили или задгробен живот.
Аз не отричам че има някакви сили, които действат. Свръхестественото не го приемам, за мен всичко може да бъде обяснено научно, няма нещо което да не може. Просто науката ни още не е достигнала до такова ниво, че да го разбере. Няма нелогични неща - каквото и да се случи, за него има причина и обяснение.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

http://sebepoznanie.com/duhovnost/budizym/ Тук можете да видите информация за будизма. Интересното е, че до сега не бях чел нищо, а всичките ми възгледи и начинът ми на мислене съвпада с това, което прочетох. Явно по мой начин съм достигнал до всичко това. Будизмът за мен не е религия, а философия и учение. Това вече е съвсем друго нещо и няма нищо общо с измислените религии.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Извод:
Обективното, т.е. това, което всичи виждат, е ясно. Когато говорим за лични разбирания и възприятия, това вече е субективизъм. Субективните възприятия и разбрания (т.е. обяснебния за това, което виждаме) са си наши и от нас зависи какви точно ще са. Нашата координатна система е една, на съседа може да е друга. Намирам за оганичен начинът на мислене, че всички са са длъжни да мерят с нашата "обективна" (всъщност, субективна) координатна система.
А според теб, след като всеки има субективно отношение към едно и също обективно нещо, не смяташ ли, че начинът на мислене на всички е ограничен? :) А по-малко ограничен е на тези, които нямат твърдо отношение, защото осъзнават разноликата същност на живота?


Последен пример - някой ми разказва някаква история. Аз решавам дали да повярвам на разказвача или не. Тук логика и доказателства невинаги има. Просто решаваш да вярваш или да не вярваш. Няма как да знаеш дали е истина разказаното, така че в случая обективната част не е сигурна.
С този пример си посочил точно как става при вярващите в бог. :D
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

http://sebepoznanie.com/duhovnost/budizym/ Тук можете да видите информация за будизма. Интересното е, че до сега не бях чел нищо, а всичките ми възгледи и начинът ми на мислене съвпада с това, което прочетох. Явно по мой начин съм достигнал до всичко това. Будизмът за мен не е религия, а философия и учение. Това вече е съвсем друго нещо и няма нищо общо с измислените религии.


Много хубава статия. Между другото от скоро започнах да изучавам тази философия, и даже от близо почти година взех да уча медитация, но от тази медитация с цел контрол над емоциите ми. Във YOUTUBE има много уроци по различни видове медитации за различни неща. Но в статията има нещо което ако се вникне повече ще се разбере - златната среда, да не се прекалява с нищо. Всяко крайно нещо е вредно, както и обратно - всяко недостатъчно нещо е пак вредно. Просто да има баланс. Това за струните го имаше и във филма "Малкия Буда". Много хубав филм, препоръчвам го на всеки който има интерес, много е поучителен.

Самият Буда ( Сидхарта Гаутама ) никога не се е провъзгласил за Бог, той просто е бил учител, мъдрец и е помагал на хората. След неговата смърт хората го издигат като Бог. Будизма е повече учение от колкото религия, философия, но има много точни и поучителни неща.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Сидхарта Гаутама не е никакъв бог, той е по-скоро философ, мислител или нещо подобно. Той дори не е искал никога да го възприемат като такъв и е бил против култа към личността. В самите му учения има много истина, но не ми харесва начина по който будистите в днешно време процедират, гледах един документален филм - имат храмове и се молят, те са го превърнали в религия, а не би трябвало да е така.
 

Горе