Децата ви ,коя религия ще приемат?

От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Е какво излиза, човек е единственото излишно нещо в цялата тази невероятна, съвършена система.
Въпрос на време е. Нека се фукляви дотогава. ;)
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

waldes, май ти си достоен за съжаление, след като категоризираш прекалено голяма група хора като еди-какви-си, което е очевидно, че няма как да е вярно (хората са различни). Ти може да си имаш собствено мнение, но все пак го защити с някой факт. Иначе започваш да приличаш на niks, който ръси обиди напосоки и върху прекалено големи групи хора просто така (сега е моментът да се появи и niks). И докато niks все плюе комунистите, ти (waldes) макар и перефразирано прокламираш идеите на партията - "Религиите са опиум за народите". Явно след 45 години старание са успяли да промият достатъчно мозъци да не вярват в нищо различно от това, което казва партията.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Детето като стане на 18 години, само да избира религията си, а до тогава е нормално да изповядва религията, която изповядват неговите родители.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Детето като стане на 18 години, само да избира религията си, а до тогава е нормално да изповядва религията, която изповядват неговите родители.

"Децата ви ,коя религия ще приемат?" - въпроса не ми се вижда много правилен. Какво значи само ще избере религията си. Защо въобще трябва да избира религия? Така поставяте нещата, все едно от всички религии е задължително да приемеш някоя, без друга опция.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

"Децата ви ,коя религия ще приемат?" - въпроса не ми се вижда много правилен. Какво значи само ще избере религията си. Защо въобще трябва да избира религия? Така поставяте нещата, все едно от всички религии е задължително да приемеш някоя, без друга опция.
Не знам кой от вас на колко точно години е, но до преди 89-та под понятието "религия" се е разбирало (бил съм твърде малък за да помня) всички идеи различни от партийните. Точно по тази логика се пробутва идеята, че всички религии са грешни (опиум за народите). Реално, и комунизмът е някакъв вид мироглед, което го определя като религия, но тъй като по дефиниция (партийна) религиите са грешни, то трябва да се насажда идеята, че това не е религия.
Няма как да не вярваш в нищо и да нямаш никакво отношение към заобикалящия те свят. Точно това е твоята религия. Това да твърдиш, че нямаш никаква религия аз го разбирам като "Вярвам само в каквото ми пробута партията. Ако не вярвам в партийните идеи, то ставам религиозен, т.е. глупак." (в съвремито партията действа чрез масмедиите).
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Не казвам че не трябва да вярваме в нищо, а в тези религии, които ни пробутват и са създадени изкуствено с цел изгода и контрол. Това, че човек трябва да вярва в нещо е ясно, всеки може да си избере в какво. Който иска да ходи по черквите и да пали свещи, точно това имам предвид, там е страшна мафии. Поповете се движат с джипове, а религиозните хора ходят да се молят. А и не ми говори за партии, аз от политика въобще не се интересувам, точно пък с партии никой не може да ме контролира. Както казах, всеки има правото да вярва в каквото иска, аз за това и казах че въпроса не е много подходящ, защото се пита коя религия ще изберат децата, ами може да не искат никоя, това имах предвид.

Аз нямам против никого и никакви вярвания, който иска да ходи и да си пали свещите, да чака някой от небето да чуе молитвите му и да го спаси. Някои се молят по няколко пъти дневно и чакат спасителя. Човек ако не направи сам това, което смята за правилно има да си чака. Всеки сам си решава, казвам просто моето мнение и не обвързвам никого с него.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Най-лесният начин да се провали едно общество е да му се инсталират агенти, които да го саботират. Така направиха в Либия, така направиха в Сирия, така направиха и в българските вероизповедания (без значение какви). Когато някой заговори за религия, веднага ни се посочат камара отрицателни примери, които в 99% от случаите са агенти инсталирани точно с тази цел. Погледнете колко досиета на "духовници" пълни с доноси се появиха.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

"Децата ви ,коя религия ще приемат?" - въпроса не ми се вижда много правилен. Какво значи само ще избере религията си. Защо въобще трябва да избира религия? Така поставяте нещата, все едно от всички религии е задължително да приемеш някоя, без друга опция.
Приеми и атеизмът за религия.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Най-лесният начин да се провали едно общество е да му се инсталират агенти, които да го саботират. Така направиха в Либия, така направиха в Сирия, така направиха и в българските вероизповедания (без значение какви). Когато някой заговори за религия, веднага ни се посочат камара отрицателни примери, които в 99% от случаите са агенти инсталирани точно с тази цел. Погледнете колко досиета на "духовници" пълни с доноси се появиха.

Както и да е, аз съм стигнал сам то тези изводи, никой не ми е казвал и никой не съм слушал, камо ли с политика да се занимавам. Мисля че казах каквото е нужно и повече няма да пиша в тази тема, че се изчерпа вече и започват заяждания. Не ми е целта да се карам с някого, всеки каза каквото мисли. Да вярва който в каквото иска, стига да се чувства добре и да не му пречи. Ако е така, значи няма от какво да се притеснява. И в "Зевс" да вярва някой, щом ме е добре, нека си вярва :)
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Е какво излиза, човек е единственото излишно нещо в цялата тази невероятна, съвършена система.

Днес човекът е този, който руши тази съвършенна система...

Човек ако не направи сам това, което смята за правилно има да си чака.

Нямам какво да добавя, както споменах в друга тема - промяната е "отвътре навън".
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Не знам кой от вас на колко точно години е, но до преди 89-та под понятието "религия" се е разбирало (бил съм твърде малък за да помня) всички идеи различни от партийните. Точно по тази логика се пробутва идеята, че всички религии са грешни (опиум за народите).
По друга логика се пробутва идеята, че религиите са опиум за народите - че вярата в нещо абсолютно дава психическа и морална утеха, което увеличава ендорфините (казват, че били по-силни от продаваните наркотици) във вярващия. :D

Няма как да не вярваш в нищо и да нямаш никакво отношение към заобикалящия те свят. Точно това е твоята религия. Това да твърдиш, че нямаш никаква религия аз го разбирам като "Вярвам само в каквото ми пробута партията. Ако не вярвам в партийните идеи, то ставам религиозен, т.е. глупак." (в съвремито партията действа чрез масмедиите).

Слагаш под общ знаменател две различни неща. Вярата се основава на недоказуеми неща и фантазии, докато отношението към заобикалящият свят се определя от заобикалящата реалност. Изключения са единствено при хората с пихични отклонения, които действат според "реалността" в собствената си глава и не се съобразяват много с материалния свят. Ограничеността на човека го изправя пред избор - да приеме чужда (или сам да си измисли) теория за необяснимите неща или да признае пред себе си своята ограниченост. Второто е само за силните. Трудно е да си признаеш "аз съм тъп, неспособен, ограничен, слаб, зависим и т.н", защото се наранява егото. Човек има нужда от самочувствие, за да не се чувства като парцал в тоя живот, а вярването е средство за бързото му подобряване. Самозаблуда е, но щом има положителен ефект - "целта оправдава средствата". :D
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

ScamBux, реп от мен, нацели точно в десетката. Много хора се утешават с вярата и с това, ме някой ги пази и им помага, но аз предпочитам да гледам реалността, а не да чакам да се случи някое чудо.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Общият знаменател е напълно основателно сложен.
Ще дам пример. Виждам червена фанела. Обективно погледнато това си е просто една червена фанела. Тук по-интересна е субективната част, т.е. твоите възприятия за оклния свят - дали харесваш този цвят и дали изобщо ти харесват фанелите.
Ето още един пример - предлага се закон изцяло забраняващ на цивилни лица да носят каквото и да е оръжие. Обективната страна е ясна. Субективната - може да си съгласен с това, тъй като така ще намалеят побърканите с оръжия, от които случайно ти или твой близък можете да пострадате, но също така може да не си съгласен, защото ако някой се сдобие с оръжие, ти няма как да се защитиш.
Пореден пример - Бойко Борисов. Който и от нас да го гледа (изключвам кьоравите) вижда Бойко Борисов. Едни го възприемат като супер политик оправящ България, други го възприемат като мутра уреждащ своите хора и репресиращ несъгласните с него.
Последен пример - някой ми разказва някаква история. Аз решавам дали да повярвам на разказвача или не. Тук логика и доказателства невинаги има. Просто решаваш да вярваш или да не вярваш. Няма как да знаеш дали е истина разказаното, така че в случая обективната част не е сигурна.

Извод:
Обективното, т.е. това, което всичи виждат, е ясно. Когато говорим за лични разбирания и възприятия, това вече е субективизъм. Субективните възприятия и разбрания (т.е. обяснебния за това, което виждаме) са си наши и от нас зависи какви точно ще са. Нашата координатна система е една, на съседа може да е друга. Намирам за оганичен начинът на мислене, че всички са са длъжни да мерят с нашата "обективна" (всъщност, субективна) координатна система.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Мога да ти кажа, че именно религията е нещо, за което няма никакви доказателства, а хората вярват сляпо. Ти защо вярваш, защото така са ти казали че е правилно? Най-вероятно си християнин, ако беше роден другаде, можеше да си мюсюлманин или будист. Приемаш вярата на тези около теб, без да искаш доказателства за твърденията им - щом те вярват, значи е така. На този принцип са всички вярващи, не се замислят задълбочено и не смеят да го направят. Много по-трудно е да се отречеш от религията, от нещо, което почти всички смятат за правилно. Макар че аз не съм имал това за цел, просто гледам фактите, разсъждавам логично и искам доказателства. Да, аз не вярвам на суеверия и легенди, а на това което е научно доказано. Много неща не знаем и не разбираме, но предпочитам да повярвам в нещо, когато се докаже че е така, отколкото да се ръководя от митове и легенди.

И пак казвам, че за мен религията не е нещо лошо, просто аз не вярвам в нея. Който е вярващ и е щастлив с този си живот, нека да го прави, след като се чувства добре, дори и да не търси истината и да живее в заблуда, той си е добре. Аз искам факти, никога не вярвам на празни приказки и недоказани твърдения, има и много хора като мен. Всеки сам избира в какво да вярва и как да живее, всеки има правото да прави каквото пожелае, ако това му носи удоволствие, стига с действията си да не вреди на околните.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Възможно е да има някаква по висша сила от нас, която вярващите наричат Господ. Не отричам че няма. Не съм кръщаван, и не знам дали изобщо някой ден ще се кръщавам, защото не виждам смисъл от това, и според теориите на вярващи хора че след като се кръщавам в живота щяло да ми потръгне. Честно казано не вярвам че едно кръщене ще ми промени живота. Живота мога да си го променя единствено Аз, никой друг.

Не вярвам и на теории че "всичко било предначертано, и така трябвало да се случи" - няма такова нещо. По същата логика значи че и деца убити на пешеходната пътека от пиян шофьор им било писано да се случи... Е излиза че Господ е много жесток, щом отнема човешки животи на невинни деца! Никой не може да направи нещо на някой, ако той сам не си го направи - това са го казали и тибетските будисти. Тяхното мото е "Сам можем да управляваш съдбата си", както и "Бъди господар на себе си".

Не упреквам вярващите, пак повтарям че съм съгласен че има по висша сила от нас, но не става само да чакаме от Господ. Трябва и сами да си помогнем. Както е казано "Господ здраве и живот дава, но агне в кошара не вкарва" :wink: Или "помогни си първо сам за да ти помогне и Господ", както и "Лозето не иска молитва, а иска мотика". :)
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

За mvmrik:
По-назад в темата изложих подробно логиката, по която може косвено да се докаже наличие на така наречената от USAF "висша сила", която много хора наричат Бог (на база следствието съдиш за причината). Все още чакам твоето изложение.

Към USAF:
Твърденията, че след кръщението животът ще ти потръгне и че всичко е предопределено са емперично доказно неверни (т.е. абсолютно съм съгласен с теб за това). Лесно може да се намери пример за човек кръстен, чийто живот трудно може да бъде кажем, че му е потръгнал. Ако всичко беше предопределено (линеен алгоритъм), то нямаше да имаме нужда от разум (нямаше да ни се налага да избираме). Щом разполагаме с такъв значи нещо на тази теория и куца.
Досега няма описан случай Бог или ангел да е копал нечие лозе. Предвид изминалото време съществувание на нашия свят би могло спокойно да считаме, че след като толкова време не се е случило, това просто не е характерно за нашия свят (пак извод на база следствие, тъй като няма достатъчно информация за причината). Ние (хората) можем да се трудим с мотиката и го правим от край време. При тази ситуация кой според вас трябва да се ползва от титлата "оператор на мотика"?
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

За mvmrik:
По-назад в темата изложих подробно логиката, по която може косвено да се докаже наличие на така наречената от USAF "висша сила", която много хора наричат Бог (на база следствието съдиш за причината). Все още чакам твоето изложение.

Ами аз не съм казал че няма някаква сила, а че религиите, които ни пробутват са измислени. Има някаква сила, която се стреми да запази равновесието и синхрона между всичко във вселената, но това не означава че е бог с човешки облик, който ни гледа отгоре. Може да е просто мислеща материя, която се стреми да се развива. Това нещо никога не съм го отричал, а измислените религии, които имат народите и с които се опитват да ги контролират.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Мисля, че по-назад в темата бях споменал причината за наличието на толкова много религии. В това отношение сме с много близки разсъждения.
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Хората винаги са си измисляли някакви богове, за да си обяснят нещата, които не знаят. Имали са бог за Слънцето, вятъра и какво ли не. Който и народ да видиш, дори някое африканско племе например, пак имат някакъв бог. Тези днешните ни религии, къде са били преди, как хората са се оправяли без тях? Хората са предразположени да вярват в богове и точно това са използвали. Само като се замислиш как всичко се заражда с чудеса, не е ли точно това най-лесния начин да се убеди народа - да види нещо свръхестествено. Как някой възкръсва например - това е най-невероятното нещо, защото всеки знае че е невъзможно. Изведнъж започват да стават какви ли не чудеса, превръща се вода във вино и т.н, все неща които са вълнували тогавашните хора. Това е само пример, та кажи ми - кое ти изглежда по-логично, наистина да се появи някакъв човек-бог, който е без физически баща, да почне да прави какви ли не чудеса, да умре и възкръсне или всичко това да е измислено с цел началото на една нова религия, която да обедини маса народ. След това тази религия започва насилствено да се натрапва навсякъде, избиват се хора и се измъчват, за да я приемат. Ясно е, че е много трудно да накараш един човек да смени бога си, за това тяхната цел не са били тези хора, я техните наследници. Вижда се резултата - каква голяма част от света вярва в това нещо, много добре е измислено и изпълнено. За мен това си е чиста инсценировка както и да го погледна, много по-логично е и повече факти има и доказателства, които да подкрепят тази теория. Та на кое да вярвам?
 
От: Децата ви ,коя религия ще приемат?

Детето ми ще бъде АТЕИСТ. Не съм прочел всички коментари по статията, но просто исках да изразя мнението си ;) .
 

Горе