Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Спестявай / Не взимай кредит / Инвестирай / Купи си Имот

Колко години и от какво ще спестявате? Ако имаш прилична работа и доход 2000 лв. месечно и живееш на квартира - 400 лв. наем - 100 лв. ток. - 100 лв. (кабелна, интернет, телефон) - 500 лв . за колата - 400 лв. храна - кръчми - почивки ... да продължавам ли? Това със спестяването го има само на книга. Трябват пари и на 22 години няма от къде да ги вземеш, ако баща ти не ги е взел от някъде преди теб. Така че, направете бизнес план, пресметнете след като фалирате какви ще са активите ви и скачайте в джаза. Ако няма кой да ви даде 10 000 лв. ще трябва да теглите кредит от банка. Това е.

Е ако трябва да връщаш кредит с вноска доста по-голяма от наема, с какви пари ще живееш тогава? То това живот ли е въобще... Аз намерих ето този калкулатор и с числата по default излиза, че месечната вноска трябва да е 600 лв. Повечето хора дето аз познавам взимат горе-долу толкова чисто :)

- Тока може да не е фрапиращ. Аз съм на 12 етаж и дори зимата като се грея на духалка тока ми е под 60 лв. Държа 19-20 градуса и съм по цял ден вкъщи. Даже имам проточен бойлер и не го ползвам само аз. Препоръчвам високите етажи, защото по физичните закони топлината отива нагоре. И въздуха е по-топъл, и водата в тръбите е по-топла. Абе имам и грамадна неоправена сметка с Топлофикация, ама айде.

- Кабелната не е задължителна, даже е значително по-добре да нямаш. Това въобще го отхвърлям като разход, това е абсолютно ненужна глезотия.

- Интернета може да е под 15 лв на месец, даже можете да се разберете със съседи да си делите таксата с някой рутер. Аз плащам за 6 месеца и ми таксуват 5. Препоръчвам квартални LAN-чета.

- В днешно време има Вайбър/Скайп/Други за телефона, харчиш около 5 MB за 10 минути разговор (преди време го засичах).

- На колата й слагаш газова уредба и си доволен. Приятелите дето са си сложили газова уредба обикновено обобщават "Откакто съм с газова уредба се родих" :) За през лятото си взимаш една моторетка, бръмчиш още по-евтино и задръстванията не съществуват за тебе. Или колело, ако си на по-близо.

- Храната. Уж никой няма пари, па затлъстяването се явява голям проблем. Как става тая? Аз съм 75 кила и не вярвам да харча повече от 200 лв за храна + ресторанти, и то ако се отпусна. Даже напоследък все развивам тумбак и се подлагам на мини диети. Който има тумбак и без друго трябва да започне да харчи значително по-малко. Само ако си по природа високо едро същество над 100 кила, само тогава предполагам сметката за храна може да стигне тия суми от 400 лв на месец. Или ако храниш още индивиди :)
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ще простиш моята финансова неграмотност, даже ползвах първият онлайн калкулатор на ОББ за ипотека апартамент, който струва 50000Е за срок от 20 години, трябва да върна 88000Е, е как мога да продам апартамент ВЕДНАГА, като текущата му цена е 50000E, а аз трябва да върна 88000Е

Простена да ти е. Но вече няма такива неща, няма такси предсрочно погасяване (след първата година), няма и наказателни лихви. След първата година във всеки един момент може да си погасиш цялата останала главница като ще си платил лихвите само за първата година.

Ипотека, която не можеш да платиш не е чак такъв апокалипсис, какъвто го изкарвате. Особено ако имаш няколко месеца буфер, през които да си намериш купувач. Ипотекирани апартаменти се продават постоянно, просто част от сумата отива за погасяване на ипотеката. Ако предположим, че го продадеш на същата цена, на която си го купил, то ще си вътре нотариалните такси, таксите за разглеждане и отпускане на кредита и лихвите до периода на продажба. Не, че са малко пари, но и не са причина да си режеш вените.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Или ако храниш още индивиди :)

В един момент от живота ти се случва така, че се появяват и още индивиди. Като си до 25- 26 г. са приятели, мацки и т.н., след 25 започваш да мислиш за семейство, пак трябват повечко пари, след 30 идват и децата и те ядат, а по природа съм 105 - 107 кг. :).

Относно вноската и наема - нямаш избор трябва да плащаш дали наем, дали заем... както решиш... всеки си има глава да го смята.
За колата ... жена и 3 деца на моторетка не става да се возят. Даже поддържам две коли примера горе беше просто така. Едната е на газ другата е на нафта. Не се оплаквам казвам, че това с пестенето е мит и винаги е било мит.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Ипотека, която не можеш да платиш не е чак такъв апокалипсис, какъвто го изкарвате. Особено ако имаш няколко месеца буфер, през които да си намериш купувач. Ипотекирани апартаменти се продават постоянно, просто част от сумата отива за погасяване на ипотеката. Ако предположим, че го продадеш на същата цена, на която си го купил, то ще си вътре нотариалните такси, таксите за разглеждане и отпускане на кредита и лихвите до периода на продажба. Не, че са малко пари, но и не са причина да си режеш вените.

Че като теглиш чертата може и по-малко от наема да ти излезе за същия този период. Тогава даже може и на плюс да излезеш.

Sent from my GT-S7562 using Tapatalk
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

...
Сигурно и още мога да напиша но някои хора вярват повече на теоретични книги като "Богат татко беден татко" и тем подобни глупости, вместо да помислят трезво над нещата и да подплатят опита си с реални примери. Просто на запад това може и да работи, но България не е запад. За българина най-важна е сигурността след всичко което е видял, няколкото национални катастрофи, соц епохата, мутренските времена, кризата през последните години. Никой няма да тръгне да купува акции, при все че няма жилище. И не е логично. Защото дори и да нямам работа по която съм специалист или бизнеса ми да спре да е доходен, винаги със собствено жилище ще имам повече алтернативи пред това първия ми разход да е да си платя наема. Най-малкото кредита свършва, а наема не. Тоест пред крайното робство и безкрайното избирам крайното. И цитата от библията със вземането на заем е хубав, но жилището под наем също е вид заем за мен. Просто ми се заема вещ и буквално ставам роб на хазяина.
Не си чел книгата внимателно. Има си кусури, примерно дава само примери за поскъпване на имота, но за скъсяване говори само на теория.
Тази книга е шедьовър. Но не е рецепта за всичко.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

...че това с пестенето е мит и винаги е било мит.

Ама не може жената и децата да са извинение. Ако не можеш да изхранваш деца - не правиш деца. "Ама аз искам жена и деца...". Ясно ми е, всеки иска и жена, и деца, и кученце, и голяма къща, и плажове, и яхта, и Ферари, и хеликоптер, и самолет, и да е пръв приятел с президента. Като искаш толкова неща започваш да се буташ като ненормален и да правиш такива неща дето повечето хора не правят. Не виждам друг начин.

Освен това ако имаш жена, тя нали е още един работоспособен човек => отива да работи и да изкарва пари. Тия теории дето сам човек харчил по-малко съм ги чувал, но не ги вярвам. Ако сте двама, и двамата работите и въпреки това не сколасвате... май нещо куца, нямате общи възгледи и е време за раздяла.

Един приятел около 2009-2010 обикаляше под наем за по 300-400 лв с жена си и детето. От тогава не бях го виждал, но сега наскоро се видяхме и си е купил апартамент в съседния квартал за 30-тина хиляди евра собствени средства. Бил е на добра заплата, събрал ги е някак и си е купил. Явно може, но трябва заплатата да е добра и да се спазва малко дисциплина относно излишните харчове. То и кредит да връщаш, нали пак е същата дисциплина, ако не и по-голяма заради по-голямата вноска. Но искам да кажа, че и с жена и дете някак хората намират начин.

Една приятелка пък има нещо като мъж, и две деца. Имаше кредит за връщане, а по едно време си купи и апартамент пак на кредит. От време на време остава без работа, после си намира нова. Заплати по-малки от 1500 лв не признава. Сега мисля, че е на около 2000 лв. И това е жената в семейството! Постоянно е в някакъв стрес и даже дебелее. Огромен кеф от това да живее в "собствен" апартамент, няма що.

Един друг приятел си има... приятел. По обясними биологични причини нямат деца. Взе си апартамент с кредит и със свободата да прави дупки където си иска от няколко години е в ремонт. Тия дни завърши кухнята. Не ми се е оплаквал от финансови затруднения, значи някои някак си се справят. Предполагам двамата си помагат... и във финансовите отношения :)))
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Защо да е мит - ако шефа ти утре каже поради ред причини няма да взимаш 2к, а 1.8к - то да не би да умреш? Няма разлика от тези 2к веднага да си заделиш 10% и да забравиш за тях ...
Същото е валидно с вдигането на данъци или собственик на бизнес имащ нужда от по-големи буфери, които му ядат и от остатък за самия него.

Ефектът на Дидро се преодолява със самодисциплина за ограничаване на глупостите. Мисля, си че много хора се оправдават с редица неща, защо как няма начин да се пести ... нашият мозък винаги избира лесното пред трудното.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Може, може... Аз като бях сам, харчих поне 5 пъти повече отколкото сега. :rolleyes:


Ама не може жената и децата да са извинение.
 
От: От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под нае

Ама не може жената и децата да са извинение. Ако не можеш да изхранваш деца - не правиш деца. "Ама аз искам жена и деца...". Ясно ми е, всеки иска и жена, и деца, и кученце, и голяма къща, и плажове, и яхта, и Ферари, и хеликоптер, и самолет, и да е пръв приятел с президента.

Ферари и хиликоптер нямам (засега) и не се извинявам, че не мога да пестя. Просто не мога и никога не съм пестил. От мен да знаете, че с пестене не се прави бизнес. Поне всичките ми приятели, които имат са с кредити и то бая дебели кредити (с изключение на един земеделец, но той е друга бира и там бачакането е къртовско, а има и некви политически протекции). Теглиш фирмен кредит, бачкаш ако се развиеш ОК. ако не фалираш и пак наново 2 -3 - 5 пъти 10 пъти, колкото пъти се налага опитваш иначе не става. А и от първия път не става. Затова като си пестил 50 години за да стартираш бизнес и го стартираш ... на 80 нема време. И пак казвам това е моето виждане, а вие щом можете да пестите пестете.

П.П Ако намерите банка, която е готова да ви даде 300 000 к. евро сте на крачка от успеха.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Простена да ти е. Но вече няма такива неща, няма такси предсрочно погасяване (след първата година), няма и наказателни лихви. След първата година във всеки един момент може да си погасиш цялата останала главница като ще си платил лихвите само за първата година.

Ипотека, която не можеш да платиш не е чак такъв апокалипсис, какъвто го изкарвате. Особено ако имаш няколко месеца буфер, през които да си намериш купувач. Ипотекирани апартаменти се продават постоянно, просто част от сумата отива за погасяване на ипотеката. Ако предположим, че го продадеш на същата цена, на която си го купил, то ще си вътре нотариалните такси, таксите за разглеждане и отпускане на кредита и лихвите до периода на продажба. Не, че са малко пари, но и не са причина да си режеш вените.

Особено ако... щом се налага да продаваш и да се местиш, обикновено нямаш няколко месеца. А ако искаш да продаваш СПЕШНО, то няма как да му вземеш пазарната(същата) цена.

Както и да е... няма точна формула, винаги присъства неизвестното Х (ЖИВОТЪТ), който е постоянна променлива и няма да как да кажеш x=на...

За мен, финансово неграмотният, живота на квартира е по-спокоен, но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)... и най-грамотният да ми го сметне, пак ми е финансово нестабилно...
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Два пъти чета това изречение "За мен, финансово неграмотният, живота на квартира е по-спокоен, но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)... и най-грамотният да ми го сметне, пак ми е финансово нестабилно... " и ми е супер трудно да го разбера...

ЗАЩО? Ще имаш финансите и ще вземаш Кредит???
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Два пъти чета това изречение "За мен, финансово неграмотният, живота на квартира е по-спокоен, но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)... и най-грамотният да ми го сметне, пак ми е финансово нестабилно... " и ми е супер трудно да го разбера...

ЗАЩО? Ще имаш финансите и ще вземаш Кредит???

Прочети го 3ти път. Казва, че би си купил само ако има парите и никога с ипотека .
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Прочети го 3ти път. Казва, че би си купил само ако има парите и никога с ипотека .

"но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)" ???
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

първата мисъл е до жилище. После започва новата ....
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Кредитите не са чак толкова лошо нещо, колкото повечето от вас го изкарват. Особени сега ипотечните кредити са с лихва, която варира около 5% . Ако си на квартира не е ли също толкова несигурно, колкото и ако си с кредит - и в двата случая трябва да напуснеш жилището. Това с инвестирането не важи за масата хора. Те нямат намерение да инвестират, да имат собствен бизнес или да бъдат предприемачи , тяхната цел е да си осигурят стабилна и по възможност добре платена работа. А и инвестирането не е за всеки, изискват се специфични познания и така нататък. Ако решат просто да започнат някакъв бизнес, най - вероятно ще фалират. Така че не виждам нищо страшно и несигурно в това да изтеглиш кредит, ако имаш добра работа, много по добре е от това да даваш пари за наем. Сметките , които е направил blackout8 в първия си пост са валидни за по малко от 1 % от населението - това са хората които наистина могат да инвестират и да докарват прилична доходност . Но тези сметки абсолютно не са валидни за останалите 99 % от хората
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Два пъти чета това изречение "За мен, финансово неграмотният, живота на квартира е по-спокоен, но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)... и най-грамотният да ми го сметне, пак ми е финансово нестабилно... " и ми е супер трудно да го разбера...

ЗАЩО? Ще имаш финансите и ще вземаш Кредит???

Искам да кажа, че ако имам парите или по-голямата част, ще живея в МОЙ си апартамент, ако ги нямам - на квартира, или за където имам финансовата възможност.
Т.Е. Кредит бих теглил, ако ми трябва малка част.
А не... ако имам парите, тогава ще тегля кредит да си купя.

1. Нямам пари за жилище, не тегля кредит за него - живея на квартира. Не живея под натиск, бачкам и знам, че съм над за месечните разходи, планувам как да изкарам повече. Мога да си позволя рискове.

2. Ако нямам пари, тегля кредит - правя компромиси за да не е много голям, набухвам се в ново строителство, 60кв. (с мазето, общите, таванското и външния кенеф), дето не е ясно дали ще изкара до края на кредита, избирам по-евтин квартал, краен, дето след 10 години, съседа ти може да гледа КОН на терасата (сещаш се нали). Живееш под напрежение, щото банката не чака, не е Бай Иван, дето ще му кажеш, абе тоя месец малко повече разход, пък и почнах ново начинание, да закъснея с 10 дни, а? Бачкаш за шеф, дето работата ти е писнала, не върви, виждаш, че не се плаща редовно... ама седиш, щото трябва... а 10 години вече си плащал за кутийката и не може току-така да кажеш, АЙ ШЕ ВИ... щото се почва с продажба на апартамента... туй дето ми се хвалите, че било нищо работа.

Това е... другото е за финансисти...
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Особено ако... щом се налага да продаваш и да се местиш, обикновено нямаш няколко месеца. А ако искаш да продаваш СПЕШНО, то няма как да му вземеш пазарната(същата) цена.

Както и да е... няма точна формула, винаги присъства неизвестното Х (ЖИВОТЪТ), който е постоянна променлива и няма да как да кажеш x=на...

За мен, финансово неграмотният, живота на квартира е по-спокоен, но пак казвам, че ако имам парата, ще си купя жилище, но с ИПОТЕКА(кредит)... и най-грамотният да ми го сметне, пак ми е финансово нестабилно...

Защо да нямаш няколко месеца? Извинявай, но никой в цялата тема не говори за хора, които взимат кредити, които не могат да си позволят, които не заделят няколко вноски за черни дни, и които не са на стабилна работа със стабилна перспектива. Разбира се, има разлика от професия до професия, но едно е да си речем програмист със солиден опит, за което се предполага че дори нещата в текущата фирма да се прецакат ще можеш лесно да намериш нова, друго е да си гард на Митьо Очите, което е работа днес те има, утре те няма. Едно е да се осигуряваш на пълна заплата, където при загуба на работа ще можеш да взимаш прилични пари от социалната борса, друго е да се осигуряваш на 400лв и да зависиш от прищевки на шефа.

За хората, които теглят непреценени кредити над 50% от семейните доходи, не се осигуряват на пълна заплата и като цяло доходите им не са стабилни, а синусоидални, темата е съвсееем друга и се съмнявам някой да тръгне да ги защитава. За останалите, такова нещо като СПЕШНО да се наложи да продаваш апартамент заради невъзможност да плащаш вноските почти не се случва, за това има социална система, за това на тези хора доходите никога не се сгоромолясват изведнъж до нула и за това си пазиш няколко вноски буфер в наличност, .
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Защо да нямаш няколко месеца? Извинявай, но никой в цялата тема не говори за хора, които взимат кредити, които не могат да си позволят, които не заделят няколко вноски за черни дни, и които не са на стабилна работа със стабилна перспектива. Разбира се, има разлика от професия до професия, но едно е да си речем програмист със солиден опит, за което се предполага че дори нещата в текущата фирма да се прецакат ще можеш лесно да намериш нова, друго е да си гард на Митьо Очите, което е работа днес те има, утре те няма. Едно е да се осигуряваш на пълна заплата, където при загуба на работа ще можеш да взимаш прилични пари от социалната борса, друго е да се осигуряваш на 400лв и да зависиш от прищевки на шефа.

За хората, които теглят непреценени кредити над 50% от семейните доходи, не се осигуряват на пълна заплата и като цяло доходите им не са стабилни, а синусоидални, темата е съвсееем друга и се съмнявам някой да тръгне да ги защитава. За останалите, такова нещо като СПЕШНО да се наложи да продаваш апартамент заради невъзможност да плащаш вноските почти не се случва, за това има социална система, за това на тези хора доходите никога не се сгоромолясват изведнъж до нула и за това си пазиш няколко вноски буфер в наличност, .

Сложните думи, които си писал ги прескочих, щото не ги разбирам, но като цяло схванах идеята.

стабилна работа със стабилна перспектива - няма такъв филм, от което следва, че и сериала "преценени кредити" (поне в дългогодишен план) също няма как де се излъчи (да речем над 10г.)
( говоря за жилище, тия дето са с цел "схема", сигурно се избиват ;) )

Ама туй са си моите виждания, има си грамотни финансисти, те да му смятат. Евала на хората, които има кураж да скочат в дълбокото море на кредитите, и респект за тия, които са успели да изплуват.
Аз не съм от куражлиите.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Сега ми хрумна и друго. На тези част от хората банките въобще няма да им одобрят кредита, щото нямат стабилен доход или имат, ама се осигуряват на 480 лв щото е по евтинко.
 
От: Дискусия за Собствен имот или Инвестиране ( при наличието, че живеете под наем )

Сметките , които е направил blackout8 в първия си пост са валидни за по малко от 1 % от населението - това са хората които наистина могат да инвестират и да докарват прилична доходност . Но тези сметки абсолютно не са валидни за останалите 99 % от хората

Така си е, не случайно 1% държи над 50% от богатството - мисленето е различно между 1% и останалите 99% и резултатът е видим. Не случайно казах рационалният и логичният избор е този в 1-вият ми пост. Богатите са богатите щото взимат не емоционални решения и могат да контролират емоциите си и от там парите си.
 

Горе