Добрите практики за вдигането на форум?

Защо развалихте хубавата тема?
Форум не знам кои прави сега, но със сигурност пишещите намаляват...във фб има повече свобода.
Аз тук ще задам друг въпрос, как може да се изкарват пари от форум с между 100 и 200 мнения, около 100 + активни потебителя и посещения межди 2500 - 5000 на ден?
 
Ако, да речем, трябваше да направите форум и имате 2 начина:

А) Отваряте само 1 тема и чакате да се напълни и след това останалите участници във форума да започнат нови
или
Б) Отваряте поне няколко теми и чакате да се напълнят

Кое бихте избрали и защо?
 
Защо развалихте хубавата тема?
Форум не знам кои прави сега, но със сигурност пишещите намаляват...във фб има повече свобода.
Аз тук ще задам друг въпрос, как може да се изкарват пари от форум с между 100 и 200 мнения, около 100 + активни потебителя и посещения межди 2500 - 5000 на ден?

Най-класическия и доста лесен метод е реклама, но за такъв брой мнения не разчитай на чудеса. Трябва да си по-креативен, например ако активните потребители са привързани към форума, тогава може да пробваш с брандирани артикули и т.н. Премиум членство също би работило в определени ситуации. Без да дадеш подробности за тематиката на форума, отговорите може да са само шаблонни като моя. Геймърски форум може да използва много по-различен подход от меломански да речем.

Ако, да речем, трябваше да направите форум и имате 2 начина:

А) Отваряте само 1 тема и чакате да се напълни и след това останалите участници във форума да започнат нови
или
Б) Отваряте поне няколко теми и чакате да се напълнят

Кое бихте избрали и защо?

Категорично вариант номер 1. Масова заблуда е, че ще надумкаш 50 категории с 300 теми вътре, всички завършващи с някакъв хук тип "А какво е вашето мнение?" и народа ще се юрне да коментира. В реалния свят като видиш огромен списък от раздели и теми, които седят празни директно биеш хикса, защото автоматично форума излиза празен и запуснат. Не, че няма да е такъв и в първия вариант де, но ако има раздел с 1000 мнения или тема със 100 вътре, много по-лесно ще скриеш този факт, от колкото като избичиш 100 раздела с по 10 мнения в тях и 5 теми с по 1 отговор.

Структурата на форумите трябва да расте огранично спрямо интереса на посетителите. Една от най-тежките задачи е това.
 
Да и мен това ми е интересно, почвате с 1-2 секции с по няколко категории - стил прави се бизнес форум - секция 1 оналйн биз. секция 2 офф биз. - в 1-ва - категория афф, 2-ра екомерс, 3-та оптимизации и 1-ва кат. на офф - бизнес идеии, 2-ра франчайз и 3-та правни въпроси.

Така като има по-малко секции и категории, и се пише в тях един вид се създава активност, спрямо 5-6 секции с по 3-4 категории всяка и с празни теми.
Мисля, че е по-добре се почне от малко и след това се разширява - някой от вас пробвал ли го е?
 
Аз започнах с напълно изградена структура. И писане навсякъде.
И без "А вие какво мислите?". Това сега не вярвам да сработи.
 
Ако не сипеш джибре в казана и не накладеш огън, като си докарал вода за охлаждане, има да си чакаш да потече ракия.
 
Можете ли да препоръчате форумни системи и какво е най-важното от към бекенда на един форум?
Също така има ли система, която има интеракция с мобилен апп - т.е. да вади форумни нотификации на телефона?
 
Можете ли да препоръчате форумни системи и какво е най-важното от към бекенда на един форум?
Също така има ли система, която има интеракция с мобилен апп - т.е. да вади форумни нотификации на телефона?

Вкусове за форумни системи и субективни мнения, колкото искаш. Най-добре хвани демотата на всички системи и виж кое ти е интуитивно. При всички положения избягвай vbulletin.

Повечето форумни системи могат да се интегрират с тапатолк, което предлага нотификации, но идва с една камара съмнителни практики и ти ще си прецениш дали искаш да инсталираш подобен бекдор на форума си. Алтернатива е Xenforo с модула за Pushover. Не съм запознат някоя форумна система да предлага нотификациите в ядрото си.
 
@jair, благодаря за инфото, и @Sky вика за xenforo-то, а и предприемача като гледаме на него ... явно има защо
 
Блеки, пускането на форум не е някаква сериозна инвестиция. 20 кинта за домейн, и хостинг на твое железо. И квото стане. Нищо не пречи да пробваш.
Модерастията разваля всеки форум. Бих избягвал всичко, писано на php, ако се очаква общество от много юзери.
А, за Гейбука... Изобщо не е конкуренция на форумите. На форумите съм зарибен, Гейбука го ненавиждам!
 
Последно редактирано:
@Rabin, благодаря за поста.
Жалко, че си ми далеч. Бих оказал безплатна техническа помощ за пускането.
ПХП е отвратително бавен език, ако и да има за него най-голям избор форумен софт. Като минат няколкостотин регнати юзверга и почва да иска процесорен ресурс, почва да бОзи. И почваш да правиш клъстер.
На Java знам само един, jForum, който е копие на phpBB по спомен. Отворен код. Древна технология като форум, ама може да се дописва каквото ти трябва. Бърза и безплатна платформа. Аз лично съм го пускал, работи с всякакви бази, и наистина работи. https://coderanch.com/forums eй тука да го видиш а живо. Може и по-лъскави да има, не ми е трябвал, че да ровя. На какъвто почнеш - на него оставаш, решението е особено важно. Тукашните от vBulletin минаха на Форо, ама си е мега главобол, според мен. Блинки и Coolice да казват...
Хостинг - каквото тествах не си струва парите. Амазон са безумно скъпи, Гугъл са бавни, Digital Ocean е бавен, ама поне е евтин. Най-добре с лично железо, по 300-400 лева има нови дънце с процесор. Поне струва нещо ако се откажеш, не ги хвърляш на тоя дето клати гората.
 
Жалко, че си ми далеч. Бих оказал безплатна техническа помощ за пускането.
ПХП е отвратително бавен език, ако и да има за него най-голям избор форумен софт. Като минат няколкостотин регнати юзверга и почва да иска процесорен ресурс, почва да бОзи. И почваш да правиш клъстер.
На Java знам само един, jForum, който е копие на phpBB по спомен. Отворен код. Древна технология като форум, ама може да се дописва каквото ти трябва. Бърза и безплатна платформа. Аз лично съм го пускал, работи с всякакви бази, и наистина работи. https://coderanch.com/forums eй тука да го видиш а живо. Може и по-лъскави да има, не ми е трябвал, че да ровя. На какъвто почнеш - на него оставаш, решението е особено важно. Тукашните от vBulletin минаха на Форо, ама си е мега главобол, според мен. Блинки и Coolice да казват...
Хостинг - каквото тествах не си струва парите. Амазон са безумно скъпи, Гугъл са бавни, Digital Ocean е бавен, ама поне е евтин. Най-добре с лично железо, по 300-400 лева има нови дънце с процесор. Поне струва нещо ако се откажеш, не ги хвърляш на тоя дето клати гората.
Пич ти си неадекватен, Java форум, хостинг в къщи? :eek:
 
Пич ти си неадекватен, Java форум, хостинг в къщи? :eek:
Всеки с вкуса си. Аз така бих направил. Ти като искаш наривай 4 цифрени суми, пиши кухи теми, плащай за реклама, и се надай да сбориш големите.
Чувал съм, че може да се пробие стена с глава. Зависи от стената, и от главата.

Гугъл все още са жавари, и първата си търсачка я сглобиха от обикновени компютри.
 
Всеки с вкуса си. Аз така бих направил. Ти като искаш наривай 4 цифрени суми, пиши кухи теми, плащай за реклама, и се надай да сбориш големите.
Чувал съм, че може да се пробие стена с глава. Зависи от стената, и от главата.

Гугъл все още са жавари, и първата си търсачка я сглобиха от обикновени компютри.
То с твоя сценарии отиваме на 4 цифрени суми за добър ден, би ли показал една сметка колко ще струва да се пусне един форум по твоя модел и след това колко ще струва поддръжката за 1 година. На php и скъп хостинг струва 81лв за една година + цената на домейна, грубо го кажи 100лв за една година.

Имаш ли някакви доказателства че гугъл за джавари или просто си пишеш ей така, да се намираш на приказка.
 
То с твоя сценарии отиваме на 4 цифрени суми за добър ден, би ли показал една сметка колко ще струва да се пусне един форум по твоя модел и след това колко ще струва поддръжката за 1 година. На php и скъп хостинг струва 81лв за една година + цената на домейна, грубо го кажи 100лв за една година.
То в началото е лесно. Аз си правя сметка ако ще е форум - да има потенциала да става голям. На php като минат 500 регнати юзверга - почва да куца. Като минат 1000 - почва вой по форумите на програмистите. "Абе кво стана, помагайте"! Виждал съм го на живо.
Да, в началото е песен с ПХП, като вица за демо версията в ада.
Имаш ли някакви доказателства че гугъл за джавари или просто си пишеш ей така, да се намираш на приказка.
Виж там GWT на кво е писано, щото аз имах неприятната чест да го прекомпилирам и ъпгрейдвам. С Vaadin отгоре!
 
Моят форум е "Форум - Наука", стартирахме го преди 11 години и от тогава не е спрял да се развива..., но така и не успях адекватно да намеря решение да печеля от него.
 
Последно редактирано:
На php като минат 500 регнати юзверга - почва да куца. Като минат 1000 - почва вой по форумите на програмистите. "Абе кво стана, помагайте"! Виждал съм го на живо.
Да, в началото е песен с ПХП, като вица за демо версията в ада.

Виж го твоя велик jforum, че бетата му не е пипана от 4 години, а стабилната версия от 8. Автора сам си пише в гитхъба, че проекта е мъртъв и няма намеренеи да го поддържа. Събуди се и се огледай в кой век живееш, php форумите са без алтернатива в днешно време.

Моят форум е "Форум - Наука", стартирахме го преди 11 години и от тогава не е спрял да се развива..., но така и не успях адекватно да намеря решение да печеля от него.

Поздравления за форума. Точно така се раждат успешните форуми - с желание и мерак. Почнеш ли от началото да правиш сметки за монетизиране, работата е загинала, сам знаеш колко неблагодарна работа е воденето на форум, особено такъв с идеална цел като твоя. Отстрани всеки си мисли, че форумите се водят от егоистични маниаци, които си умират да си избиват комплексите над юзерите, а само който е бил от другата страна на барикадата знае, че в повечето случаи изпитваш удовлетворението на чистач на тоалетна.

Мисля си, че в твоя случай може би премиум членствата биха проработили частично, стига участниците да са привързани към форума. Не е задължително да им сваляш звезди, по-различна иконка във форума ще е достатъчна за много хора да сигнализират привързаността си. Евентуално някакво сътрудничество с популярните научни списания, които излизат в бг - да продаваш абонаменти, да рекламираш новите им броеве. Сигурен съм, че членовете на форума, които са се абонират така и така биха го направили през форума за да подпомогнат. (не говоря за списание 8, ббс май имаха някакви читави за бг пазара :))

За артикулите добре си се ориентирал, но поне моето лично мнение е, че големия избор при теб малко разводнява нещата и не всичко, което предлагаш е директно свързано с тематиката на форума. Ако го направиш по-фокусиран, нещо като магазина на XKCD, според мен би имал по-добър шанс.

Бих сменил темата също, дифолта на инвижън хич не е зле като тема, но е много безлична. Хипер лесно можеш да смениш иконките на форума например с тези. Такива дребни неща помагат за атмосферата и привързването към форума.

П.С. 850лв за годишен хостинг ми се струват адски много, при положение, че в момента има 50-ина човека онлайн. Аз плащам близо три пъти по-малко и регулярно имам около 200 човека онлайн барабар с ботовете, при това не съм на споделен хостинг.
 
Аз стартирах малък спорен форум преди месец . Дали ще се развие времето ще покаже . Направих го на Хен Форо . Според мен доста лесна за ползване система , в предвид че си нямам понятие от такива неща и главно гледах клипчета от нета как става . За монетизация едвали ще става , можеби малко афилейт само (в предвид тематиката) . Хен Форо имат демо версия (както предполагам и другите системи) , така че спокойно може да се разцъкат преди човек да се спре на някоя от тях .
 

Горе