Договор за изработка сключен между ФЛ на РБ и чуждестранна фирма

PishaStatii

Member
Добър вечер,

Моля, ако има компетентни по въпроса да се изкажат...
Предстои ми да сключа като ФЛ на РБ няколко договора за изработка с фирми от ЕС.

Същите искат от мен документ (фактура, сметка и подобно), което да съставя, за да ми изплащат възнагражденията.

Като ФЛ на РБ имам ли право да издавам подобен тип документи? То със сигурност ще ми трябва и счетоводител да ги състави, понеже си нямам грам понятие...

Някой има ли практика с подобен тип въпрос?

Blinky

Owner
Имам лек опит, наблюдавайки подобен казус около мен. Стана по следния начин. Размениха си договори те от името на фирмата си, той от лично име - физическо лице и така се почна работа. Договорът е граждански или по проект, както е описан. Демек срочен. Вече е редно да се разбере за осигуровките, но в повечето случаи си ти, ти си ги плащаш и съответно в края на счетоводната година вписваш тези пари в данъчната си декларация. Така го направиха. Завършиха проекта, платиха му и договора бе изпълнен коректно от двете страни. Фактура не знам как биха могли да ти искат като реално не можеш да издадеш такава но сметка си имаш и реално това не е проблем. Говоря за личната ти сметка. А най-лесно е да използваш фирма на някой познат, ама и той ще му е малко изтръпнало, защото все пак може да има големи неустойки, които да се дължат при неизпълнения по договора. ;) Но е най-добре да те посъветва някой счетоводител. ;) Аз това знам от това, което съм видял. :)

AMitrev

Well-Known Member
Отговара е: Срочен договор, но най-добре говори със счетоводител. Ако е добър ще ти каже някои хитрини, така че да освободиш голяма част от сумата от данъци ;)

Blinky

Owner
Отговара е: Срочен договор, но най-добре говори със счетоводител. Ако е добър ще ти каже някои хитрини, така че да освободиш голяма част от сумата от данъци ;)
Да, почерпи един обяд някой твой познат счетоводител, за да те изконсилтира, защото тук може да чуеш много опции, но реално е строго индивидуално за всеки. Примерно, ако ти е допълнителна работа, а вече те осигуряват някъде. Или примерно си на борсата, а в същото време получаваш пари по сметката си. Някои неща просто трябва да се уточнят - има ситуации, в които най-добре чрез нагаждане ще ти бъде най-добре. ;)

AMitrev

Well-Known Member
@Blinky аз говоря за съвсем други неща. Ако се напише правилно договора може да платиш данък само на 40% от сумата към днешна дата, преди години процента беше по нисък.

Blinky

Owner
@Blinky аз говоря за съвсем други неща. Ако се напише правилно договора може да платиш данък само на 40% от сумата към днешна дата, преди години процента беше по нисък.
Да, така е, това е на парите, които обявяваш в данъчната си декларация в края на годината. Ако не се лъжа. ;)

AMitrev

Well-Known Member
Ако имаме следната ситуация:

ТД: 100к лв. за година
ГД: 10к. лв.

Ако ГД-то ти е правилно оформено ще платиш данък само на 4к лв. и тогава в данъчната декларация се пишат: 100к от ТД и 4к. от ГД.

hap23

Active Member
В случая погледни и ЗДДС /по-скоро може да се наложи да се регистрираш по ЗДДС независимо дали си фирма или ФЛ/:

ЗДДС, Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.

garnet

Well-Known Member
В случая погледни и ЗДДС /по-скоро може да се наложи да се регистрираш по ЗДДС независимо дали си фирма или ФЛ/:

ЗДДС, Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
Здравейте, малко да зомбирам темата.

Предстой ми да подпиша ГД с фирма от ЕС.
Аз съм в БГ и ще предоставям услуга. ЕС Фирмата ми дава работа и тази работа аз ще извършвам само в/от БГ.
Предполагам най-близкия случай е програмист да пише код в БГ за фирма от ЕС.

Ако правилно съм разбрал горното НЕ трябва да се регистрирам по ДДС.

Така ли е? Или нещо изпускам.

hap23

Active Member
Здравей, garnet,
Трябва регистрация по ЗДДС чл. 97а. Това е малко по-интересна регистрация - не трябва да внасяш ДДС, но си задължен да подаваш данни по ЗДДС.

чл. 97а е обвързан с чл. 21 ал. 2 от ЗДДС:
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.

Горе