Договор за изработка сключен между ФЛ на РБ и чуждестранна фирма

PishaStatii

Member
Добър вечер,

Моля, ако има компетентни по въпроса да се изкажат...
Предстои ми да сключа като ФЛ на РБ няколко договора за изработка с фирми от ЕС.

Същите искат от мен документ (фактура, сметка и подобно), което да съставя, за да ми изплащат възнагражденията.

Като ФЛ на РБ имам ли право да издавам подобен тип документи? То със сигурност ще ми трябва и счетоводител да ги състави, понеже си нямам грам понятие...

Някой има ли практика с подобен тип въпрос?
 
Имам лек опит, наблюдавайки подобен казус около мен. Стана по следния начин. Размениха си договори те от името на фирмата си, той от лично име - физическо лице и така се почна работа. Договорът е граждански или по проект, както е описан. Демек срочен. Вече е редно да се разбере за осигуровките, но в повечето случаи си ти, ти си ги плащаш и съответно в края на счетоводната година вписваш тези пари в данъчната си декларация. Така го направиха. Завършиха проекта, платиха му и договора бе изпълнен коректно от двете страни. Фактура не знам как биха могли да ти искат като реално не можеш да издадеш такава но сметка си имаш и реално това не е проблем. Говоря за личната ти сметка. А най-лесно е да използваш фирма на някой познат, ама и той ще му е малко изтръпнало, защото все пак може да има големи неустойки, които да се дължат при неизпълнения по договора. ;) Но е най-добре да те посъветва някой счетоводител. ;) Аз това знам от това, което съм видял. :)
 
Отговара е: Срочен договор, но най-добре говори със счетоводител. Ако е добър ще ти каже някои хитрини, така че да освободиш голяма част от сумата от данъци ;)
 
Отговара е: Срочен договор, но най-добре говори със счетоводител. Ако е добър ще ти каже някои хитрини, така че да освободиш голяма част от сумата от данъци ;)
Да, почерпи един обяд някой твой познат счетоводител, за да те изконсилтира, защото тук може да чуеш много опции, но реално е строго индивидуално за всеки. Примерно, ако ти е допълнителна работа, а вече те осигуряват някъде. Или примерно си на борсата, а в същото време получаваш пари по сметката си. Някои неща просто трябва да се уточнят - има ситуации, в които най-добре чрез нагаждане ще ти бъде най-добре. ;)
 
@Blinky аз говоря за съвсем други неща. Ако се напише правилно договора може да платиш данък само на 40% от сумата към днешна дата, преди години процента беше по нисък.
 
@Blinky аз говоря за съвсем други неща. Ако се напише правилно договора може да платиш данък само на 40% от сумата към днешна дата, преди години процента беше по нисък.
Да, така е, това е на парите, които обявяваш в данъчната си декларация в края на годината. Ако не се лъжа. ;)
 
Ако имаме следната ситуация:

ТД: 100к лв. за година
ГД: 10к. лв.

Ако ГД-то ти е правилно оформено ще платиш данък само на 4к лв. и тогава в данъчната декларация се пишат: 100к от ТД и 4к. от ГД.
 
В случая погледни и ЗДДС /по-скоро може да се наложи да се регистрираш по ЗДДС независимо дали си фирма или ФЛ/:

ЗДДС, Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
 
В случая погледни и ЗДДС /по-скоро може да се наложи да се регистрираш по ЗДДС независимо дали си фирма или ФЛ/:

ЗДДС, Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
Здравейте, малко да зомбирам темата.

Предстой ми да подпиша ГД с фирма от ЕС.
Аз съм в БГ и ще предоставям услуга. ЕС Фирмата ми дава работа и тази работа аз ще извършвам само в/от БГ.
Предполагам най-близкия случай е програмист да пише код в БГ за фирма от ЕС.

Ако правилно съм разбрал горното НЕ трябва да се регистрирам по ДДС.

Така ли е? Или нещо изпускам.
 
Здравей, garnet,
Трябва регистрация по ЗДДС чл. 97а. Това е малко по-интересна регистрация - не трябва да внасяш ДДС, но си задължен да подаваш данни по ЗДДС.

чл. 97а е обвързан с чл. 21 ал. 2 от ЗДДС:
Чл. 21. (Изм. - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (2) Мястото на изпълнение при доставка на услуга, когато получателят е данъчно задължено лице, е мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност. Когато тези услуги се предоставят на постоянен обект, който се намира на място, различно от мястото, където получателят е установил независимата си икономическа дейност, то мястото на изпълнение е мястото, където се намира този обект. Когато няма място на установяване на независима икономическа дейност или постоянен обект, мястото на изпълнение на доставката е мястото на постоянния адрес или обичайното пребиваване на получателя.
 

Горе