Дължи ли се данък при продажба на сайт?

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от TretiKolovoz, Март 22, 2010.

1. TretiKolovoz

TretiKolovoz Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 20, 2007
    Съобщения:
    1,235
    Харесвания:
    73
    Точки:
    48
    Място:
    Penn Station
    Интересува ме дължи ли се някакъв данък при продажба на сайт? Става въпрос не за сайт с цена от сорта на 20 лв., а за хиляди и съответно трябва да стане с договор. Знае ли някой как стоят нещата там?

2. mvmrik

mvmrik Well-Known Member

Рег.:
    Февру 8, 2009
    Съобщения:
    2,782
    Харесвания:
    196
    Точки:
    63
    Място:
    Варна
    От: Дължи ли се данък при продажба на сайт?

Дължи се данък за всички приходи, извън трудов договор по принцип.

3. TretiKolovoz

Рег.:
    Ноем 20, 2007
    Съобщения:
    1,235
    Харесвания:
    73
    Точки:
    48
    Място:
    Penn Station

По принцип знам, но като си продавам старата кола не е ли същото като да си продам стария сайт? Много въпросителни има и ако някой знае точно как стоят нещата ще съм благодарен да ми каже.

4. adi

adi Well-Known Member

Рег.:
    Авг 29, 2007
    Съобщения:
    2,255
    Харесвания:
    60
    Точки:
    48

Ако е по закона за доходите на физ.лица

и ако не е сред необлагаемите доходи

Последно редактирано: Март 22, 2010
  5. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,235
    Харесвания:
    648
    Точки:
    113
    Това е от закон за данъците върху доходите на физическите лица.

Не дължиш данък за старата си кола... Въпросът е че тук законът отново не е пределно ясен..

Дали има някакви допълнителни разпоредби, тълкувания... как се третират сайтовете и дали се третират като движимо имущество нямам представа...

6. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,776
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

Някъде в закона имаше изключение - дължат се данъци върху доходите от продажба на движимо имущество, ако това се прави с търговска цел. Примерно ако си продадеш колата не дължиш данък, обаче ако го правиш по занятие (купуваш коли и ги продаваш с цел да се издържаш от това) дължиш данъци.

Точните текстове не ги помня, но така ги разбрах когато ги четох.

Ако не се дължаха данъци при продажба на движимо имущество (по занятие, с цел човекът да се прехранва с това) продавачите на пазара нямаше да ги глобяват за липса на касов апарат и за неплащане на данъци.

7. TretiKolovoz

Рег.:
    Ноем 20, 2007
    Съобщения:
    1,235
    Харесвания:
    73
    Точки:
    48
    Място:
    Penn Station

На мен не ми е професия да продавам сайтове. Този ще ми е първия продаден. Според тези текстове не дължа данък защото един интернет сайт не спада към недвижимото имущество независимо как се тълкува законът. Почти ми се изясниха нещата :) .

8. account-bg

account-bg Active Member

Рег.:
    Юли 16, 2009
    Съобщения:
    658
    Харесвания:
    75
    Точки:
    28

Дължи се данък на 100%.

За да се разбере за какво точно се дължи данък трябва да е ясно какво се продава. Сайт е много общо понятие, но продажбата на сайт най-общо попада в графата доходи от прехвърляне на права. Сайтът не е нито движимо, нито недвижимо имущество защото не отговаря на критериите за такова. Сайтът е съвкупност от права и доходът от продажбата му е доход от прехвърляне на права. И понеже доходите от прехвърляне на права не са изброени измежду необлагаемите доходи в чл. 13 от ЗДДФЛ следва, че са облагаеми.

9. TretiKolovoz

Рег.:
    Ноем 20, 2007
    Съобщения:
    1,235
    Харесвания:
    73
    Точки:
    48
    Място:
    Penn Station

Това значи, че при всяка продажба ще се дължи нов данък и ако сайтът бъде продаден пет пъти, а данъкът е 20% държавата ще получи толкова пари колкото струва самия сайт. Няма логика, но то кое ли има логика в тая държава. После що имало сива икономика... Кофти работа.

10. go6o78

go6o78 Member

Рег.:
    Апр 13, 2007
    Съобщения:
    648
    Харесвания:
    8
    Точки:
    18

Не се вкарвай сам в приключение

11. Blinky

Blinky Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    22,898
    Харесвания:
    1,653
    Точки:
    113
    Професия:
    Dev
    Място:
    Sofia

Да, не си продал нищо, не си имал нищо никога. :)

12. coolice

coolice Owner

Рег.:
    Апр 12, 2006
    Съобщения:
    12,235
    Харесвания:
    648
    Точки:
    113
    а още по добре да не живееш повече от 183 дни в България и всичко да е на името на чуждата ти фирма

13. go6o78

go6o78 Member

Рег.:
    Апр 13, 2007
    Съобщения:
    648
    Харесвания:
    8
    Точки:
    18

без бой не казвам, като ме бият забравям. :)

Иначе с тия неясни закони, може да се наредиш сам..

14. account-bg

account-bg Active Member

Рег.:
    Юли 16, 2009
    Съобщения:
    658
    Харесвания:
    75
    Точки:
    28

Не че съм голям фен на данъците, но то с всичко което се продава е така. Да не си мислиш, че саламите в магазина си ги купуваш от първа ръка.

15. mantaman

mantaman Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 25, 2009
    Съобщения:
    4,295
    Харесвания:
    363
    Точки:
    83
    Място:
    London

Не е така не се получава натрупване защото данък се плаща само върху печалбата. Тоест ако ти го продадеш за 10 000 лв но имаш документи за хостинги и реклама на твое име макар и като Физическо лице за 1000 лв ще платиш данък само върху 9000лв, а този който го купи ако после го продаде за 18 000лв ще плати данъци само за 8 000 лв освен ако и той не докаже някъкви разходи, че е направил междувременно.
    Въпроса е ти какъв документ ще му дадеш на този човек за да му послужи за разход - защото, ако напишете един хвърчащ договор вероятно данъчните няма да му го признаят като разход, ако отидеш при нотариус като как се продава кола ще ти искат да докажеш че имаш права за да го продадеш този сайт, другият вариянт е да ти направи един граждански договор за изработване на сайт и тогава сигура ще трябва да се платят данъци и четвъртият начин е да помолиш някой познат с Е(ООД) да му пусне фактура и ти да си му дадеш дължимите 10% за данъка

ПП
    Има и още един вариянт ако купувача се навие да му направиш 10% отстъпка от крайната договорена цена и не му пускаш никъкъв документ

16. happyslacker

happyslacker New Member

Рег.:
    Юли 14, 2007
    Съобщения:
    6,776
    Харесвания:
    385
    Точки:
    0
    Място:
    Слънчевата система

Ако купиш и продадеш недвижимо имущество или валута плащаш данък върху разликата.

Обаче сайтовете не попадат под текстовете, които цитирах, което значи, че всеки, който продаде сайт дължи 10% данък върху дохода. Ако се продаде няколко пъти държавата ще спечели приблизително колкото е струвал сайта първоначално.

17. mantaman

mantaman Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 25, 2009
    Съобщения:
    4,295
    Харесвания:
    363
    Точки:
    83
    Място:
    London

Абсолютно не съм съгласен това че не е изрично написано за сайтове не значи че не е така. Това са основни положения в счетоводството и няма как на дадено нещо да му се начислява сто пъти данък освен ако не си си загубил документите за покупката или за извършените разходи и дори да приемеме че като на физическо лице не му признаят направените разходи и му сложат данъка върху цялата сума то след като го закупи фирма това е изключено.

18. adi

adi Well-Known Member

Рег.:
    Авг 29, 2007
    Съобщения:
    2,255
    Харесвания:
    60
    Точки:
    48

не за сайтовете , ами за чл. 33 за недвижимите имоти ...

интресно ми стана че облагаемия доход се определя " като положителната разлика между продажната цена и цената на придобиване на имуществото се намалява с 10 на сто разходи."

струва ми се несправедливо в случай , че има голяма между датата на придобиване и продажба защото стойността на парите във времето изобщо не е една и съща ... че и само 10 на сто разходи дават ...

Последно редактирано: Март 25, 2010
  19. Firefly

Firefly Well-Known Member

Рег.:
    Март 21, 2010
    Съобщения:
    1,249
    Харесвания:
    80
    Точки:
    48

Данъци дрън дрън. Наливайте още пари в на онея джобовете... Още малко ще ни карат да плащаме и за дето дишаме.
    С какво ще докажат, че има продажба? Няма договори, няма нищо. Може да съм го подарил пък...

NEROMARE харесва това.
  20. CHILIEV

CHILIEV Member

Рег.:
    Окт 28, 2009
    Съобщения:
    486
    Харесвания:
    14
    Точки:
    18
    Място:
    по жицата

Здравейте. Случайно търсейки подобна тема попаднах на тази. Тук има ли някаква яснота вече.
    При положение, че има договор за покупко-продажба как стоят нещата ?

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice