Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

redrum

Well-Known Member
Не гледам тук някой да е писал за взрива в завода за обезвреждане на боеприпаси. За пореден път се случва брутална трагедия, която показва, че мантрата "държавата е лош стопанин" е глупост, защото алчният капиталист е още по-лош стопанин и на всичкото отгоре не носи никаква отговорност. Случката затвърджава мнението ми, че някои отрасли просто не трябва да се оставят в частни ръце, тъй като стремежа към печалба замъглява съзнанието на ръководителите им и се случват подобни случки.

Не ме разбирайте погрешно, аз разделям капитастите на два типа - добри (честни) и лоши (търсещи печалба на всяка цена). За съжаление, у нас, че и в целия свят, преобладават лошите. Тия които разчитат на спекулата и измамата, а понякога и на жертването на "жива сила", за да извлекат максимална печалба.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Не гледам тук някой да е писал за взрива в завода за обезвреждане на боеприпаси. За пореден път се случва брутална трагедия, която показва, че мантрата "държавата е лош стопанин" е глупост, защото алчният капиталист е още по-лош стопанин и на всичкото отгоре не носи никаква отговорност. Случката затвърджава мнението ми, че някои отрасли просто не трябва да се оставят в частни ръце, тъй като стремежа към печалба замъглява съзнанието на ръководителите им и се случват подобни случки.

Не ме разбирайте погрешно, аз разделям капитастите на два типа - добри (честни) и лоши (търсещи печалба на всяка цена). За съжаление, у нас, че и в целия свят, преобладават лошите. Тия които разчитат на спекулата и измамата, а понякога и на жертването на "жива сила", за да извлекат максимална печалба.

Тия лошите капиталисти като ги сложиш начело на държавна фирма да не мислиш, че резултата ще е по-различен. Няма значение държавна или часна фирма, просто манталитетът е такъв.. искаме да сме европейци ама сме ориенталци ...
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Ти какво си мислиш, че спекулата и въобще трагедиите свързани със стремежа към печалба са типично български патент? Не, много ясно, че няма да слагаш алчни капиталисти на чело на държавни структури, само че държавата (не нашето, тъй като нашето не е държава) трябва да упражнява контрол и да ръководи всички отрасли, които са общественоопасни. И ръководителите на тези структури трябва да отговарят с всичко, което имат, за да не допускат такива трагедии. Не че трагедиите не могат да се случат, но шансът намалява драстично. Щото сега, нашите събирали взривове от цяла Европа, па работниците нарушавали протокола, па вътре имало ненам си колко повече екплозиви, дето не трябвало да са там. Пък някой подкупвал държавни служители, пък не знам си кво. Либерализмът е виновен за липсата на отговорност ("Е, к'во толкова?"). Липсата на отговорност води до корупция и не е ясно дали утре аз или ти няма да се окажем на неподходящото място и да се изпарим за 2 секунди.

Питам аз, кой ще е виновен? Кой ще отиде в затвора? Що бачка тая фабрика с един милион нарушения.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Относно конкретната ситуация, а също и при много други вината трябва да се търси в други хора. Обаче никой не споменава за това!
Значи на този завод за боеприпаси на два пъти му е бил отнеман лиценза, който след това при обжалване е бил връщан от Съдия. Мисля че трябва да се направи проверка на тези съдии, които са връщали лиценза, да им проверят с какви пари разполагат, какви имоти имат и тн.

В България докато съдии и прокурори не бъдат вкарани зад решетките няма да има оправия!

Естествено е че ако няма страх от налагането на закона, голяма част от хората си правят каквото искат.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Ти какво си мислиш, че спекулата и въобще трагедиите свързани със стремежа към печалба са типично български патент? Не, много ясно, че няма да слагаш алчни капиталисти на чело на държавни структури, само че държавата (не нашето, тъй като нашето не е държава) трябва да упражнява контрол и да ръководи всички отрасли, които са общественоопасни. И ръководителите на тези структури трябва да отговарят с всичко, което имат, за да не допускат такива трагедии. Не че трагедиите не могат да се случат, но шансът намалява драстично. Щото сега, нашите събирали взривове от цяла Европа, па работниците нарушавали протокола, па вътре имало ненам си колко повече екплозиви, дето не трябвало да са там. Пък някой подкупвал държавни служители, пък не знам си кво. Либерализмът е виновен за липсата на отговорност ("Е, к'во толкова?"). Липсата на отговорност води до корупция и не е ясно дали утре аз или ти няма да се окажем на неподходящото място и да се изпарим за 2 секунди.

Питам аз, кой ще е виновен? Кой ще отиде в затвора? Що бачка тая фабрика с един милион нарушения.

Сега първо държавата това са хората, а както вече стана ясно, хората в бг не са много стока, което следва че държата никва я няма, като я няма държавата кой ще порърси отговрност - никой? Извода какъв е, всичките проблеми са от манталитета на населението, който със всяко следващо поколение става все по-зле...

Това, че има безскрупулни капиталисти и във други държави как променя горния факт? И защо изобщо трябва да го споменаваме, освен за нашо успокоение, че не само ние сме такива...
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Пълни глупости. Държавата не са хората. Държавата са ръководителите на политическата структура/организация наречена "държава". Хората само се използват, за да узаконят властта на ръководителите.
 
От: От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Относно конкретната ситуация, а също и при много други вината трябва да се търси в други хора. Обаче никой не споменава за това!
Значи на този завод за боеприпаси на два пъти му е бил отнеман лиценза, който след това при обжалване е бил връщан от Съдия. Мисля че трябва да се направи проверка на тези съдии, които са връщали лиценза, да им проверят с какви пари разполагат, какви имоти имат и тн.

В България докато съдии и прокурори не бъдат вкарани зад решетките няма да има оправия!

Естествено е че ако няма страх от налагането на закона, голяма част от хората си правят каквото искат.

Не просто в затвора, такива трябва да се пращат на стадиона, но не да гледат Лудогорец. Но си прав и подкрепям, липсата на отговорност характерна за либерализма/демокрацията ще ни изяде главите, освен ако не сме родени с късмет.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Пълни глупости. Държавата не са хората. Държавата са ръководителите на политическата структура/организация наречена "държава". Хората само се използват, за да узаконят властта на ръководителите.

Сам си противоречиш или дори не се замисляш какво казваш. Тези ръководители не са ли хора? Какви са според теб? Нали хора биват избирани/назначавани на ръководни позиции, до сега не съм чувал за маймуни такива...

Дърважата винаги са били хората които живеят в нея !!! Това е, чисто и просто - каквито са хората такава държатава...
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Малко снимки от чужд сайт на някакви сандъци (вероятно с експлозиви)

542d9d349d4c7.image.jpg

542d9d349d4c7.image.jpg

600_oupwq3o2rsboaod9xidpj2acxgpghrpg.jpg
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Сам си противоречиш или дори не се замисляш какво казваш. Тези ръководители не са ли хора? Какви са според теб? Нали хора биват избирани/назначавани на ръководни позиции, до сега не съм чувал за маймуни такива...

Дърважата винаги са били хората които живеят в нея !!! Това е, чисто и просто - каквито са хората такава държатава...
България е била много по-различна държава с по-различни хора, които са били възпитавани в различни ценности. Така че, не е проблемът в материала, проблемът е в системата възпитаваща и контролираща материала. А за ръководителите, не не са хора (поне сегашните), защото им липсват разни чисточовешки качества, като съвест и морал. И ако си мислиш, че ги избираш ти, по-голям виц от това не знам дали има. Комунистическата олигархия и нейните наследници владее България и никой страничен няма ресурсите да пробие и да им отмъкне властта. Съмнява ме това въобще да е възможно по мирен път.

Държавата е политическа структура/организация, а не "хората които живеят в нея". Това каква е държавата не зависи от обикновените хора населяващи територията й, а от тези, които определят правилата на тази структура. Представи си една фирма, за да просперира фирмата, тя трябва да има добри ръководители, а работниците трябва да бъдат контролирани и мотивирани да работят добре. Те може да имат качества, но ако ги оставиш без контрол, никога няма да имаш добър резултат.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

600_1ld7ehlt6m2jxqszkrczvjy9u2arxpqo.jpg


Натоварващо....нека жертвите почиват в мир и дано има възмездие за виновните!
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Предлагам, всички налични сметки на фирма Видекс АД, след разплащане на текущите задълженията да бъдат солидарно разделени на 15 и изплатени на роднините. Не е нормално да изплатят по 10 000 лв. на калпак и всичко да е точно. Ако тези предписания 140 на брой са истински, собственика трябва да бъде осъден за умишлено убийство на 15 човека с присъда доживотен затвор без право на замяна.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Чакайте да се случи това. Шефа на фирмата до колкото излезна информация в нета е вели магистър в една от масонските ложи.
За такива законите не важат докато не им ги наложим със сила.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Боли го жезъла масона, че някакви роби измрели. Тъкмо са го оттървали от всичките мини, които е трябвало да бъдат обезопасени. А братята му от ложата, чакайте да му направят нещо. За това, в Царство България е бил въведен Закон за защита на нацията, с който от раз са били забранени всички масонски ложи, наред с другите неща.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Тезата е сбъркана.
В България има парламентарен феодализъм. Не капитализъм.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Чакайте да се случи това. Шефа на фирмата до колкото излезна информация в нета е вели магистър в една от масонските ложи.
За такива законите не важат докато не им ги наложим със сила.
Ние сме жалка нация, никога няма да се оправим, както е масон тъкмо ще направи клан в затвора. Може човека да се е осъзнал след загубата на сина си.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Тезата е сбъркана.
В България има парламентарен феодализъм. Не капитализъм.
Парламентарен феодализъм = обществена система
капитализъм = икономическа система

Т.е. и двете си ги има и не се изключват едно с друго. Капитализъм може да има и в много различни от сегашната система, както показва историята и както е било в Царството например.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Пълни глупости. Държавата не са хората. Държавата са ръководителите на политическата структура/организация наречена "държава". Хората само се използват, за да узаконят властта на ръководителите.

Ако приемем, че хората са кофти като материал и някой трябва да ги ръководи, в случая както ти пишеш ръководителите на политическата структура/организация наречена "държава".

То как може от кофти хора като материал да се издигнат читави ръководители? От къде ще дойдат тези читави ръководители на политическата структура/организация наречена "държава" след като изборът ти е само от кофти хора като материал?


Дайнов беше писал у фейсбука си по темата.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Интересно четиво - препоръчвам на всеки да го прочете.

http://www.dnevnik.bg/analizi/2014/10/03/2392603_velikiiat_pokriv/


И е точно по темата, но е писано 1959 год. След като го прочетете ще видите, че няма особени разлики със сегашното положение.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

...Тези ръководители не са ли хора?...

Не са хора. За да си политик тук трябва да притежаваш следните качества:
1. Нагъл лъжец.
2. Нагъл крадец.
3. Шибан манипулатор.
4. Мазник.

Ако на това му викаш човек...
 

Горе