Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Ако приемем, че хората са кофти като материал и някой трябва да ги ръководи, в случая както ти пишеш ръководителите на политическата структура/организация наречена "държава".

То как може от кофти хора като материал да се издигнат читави ръководители? От къде ще дойдат тези читави ръководители на политическата структура/организация наречена "държава" след като изборът ти е само от кофти хора като материал?


Дайнов беше писал у фейсбука си по темата.
Ръководителите идват от народа, но за да се появи водач/ръководител трябва да съществуват исторически и политически предпоставки за това. Такива хора е имало много в България, истински водачи, ръководители и патриоти - проф. Богдан Филов, Н.В. цар Борис III (макар и небългарин по кръв), ген. Христо Луков, проф. Асен Кантарджиев, проф. Любомир Владикин, проф. Александър Цанков и много други, до един пламенни патриоти и националисти. Някои от тях са били по-крайни в някои от идеите си, предимно отнасящи се до расовата част, но такива са били времената и това е било модерно и смятано за напредничаво тогава. Важното е обаче какви са били действията им като цяло - абсолютно идеалистични и саможертващи се в името на държавата и хората. Само като видиш как умират изброените от мен хора - Цанков, човекът спасил България от комунизма, убит от ДС вързан за жп релси в Аржентина, царят отровен от коминтерна, ген. Луков разстрелян от комунистическа бойна група пред дъщеричката си, проф. Владикин (най-големият български правист) в изгнание в Германия, проф. Кантарджиев в изгнание в САЩ и т.н.

Мога да изброявам още много, та мисълта ми е - всички те са произлезли от народа, така че как преди 70 години материала не е бил кофти, а сега е кофти? Просто политическата система разваля качествения материал, процеси които много политически мислители от миналия век са разнищили и просто трябва да прочетеш. За това как дори и да е честен човек, той е поставен в такава среда, че е принуден да е нечестен. Как честните ги отстраняват от постовете им, за службогонството, за партийната партизанщина и прочее. Просто демолибералната система е такава, че докато тя властва, никога не може да има честни политици идеалисти служещи на народа, а винаги ще има масоно-партийно-бизнес интереси, а самата държава ще прилича на феодално имение, в което обикновените хора сме крепостни селяни.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Ломската рулетка, изпратила в небето 15 новопоробени българи

Причината, разбира се, не е единствено в "стопанина" Валери Митков. Нито пък държавата би могла да бъде невинна, напротив. Виновна е и то фатално. Вината й, обаче, е в отсъствието, а не в прекомерното присъствие. Разликата е огромна. Крещим за дерегулация, а после се питаме "Къде е държавата?". Гоним държавата от всеки сектор и всяка регулативна намеса, а после се питаме защо няма правила и защо те не се спазват. Тогава нека не е странно, че частните стопани с лиценз за обезвреждане на държавни боеприпаси ще пестят от безопасност в името на своята по-висока печалба. И нека не е странно, че за 250 лева в края на месеца, притиснати от немотия бащи и съпрузи ще са готови да играят на руска рулетка с гръцки мини. Нали това са законите на джунглата, нали така работи пазарът - в името на печалбата и оцеляването.

Докато мръсните "държавници" правят така, че думата "държава" да бъде мръсна, във въздуха ще продължават да летят цехове; села и градове ще бъдат заливани от язовири на местни феодали, а асансьори-убийци ще продължават да отнемат животи, защото няма държава, която да ги контролира и наказва.
 
Проблема не е в капиталистите, а в държавата.
 
От: Re: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Проблема не е в капиталистите, а в държавата.
Според теб капиталист ли е шеф, който взима по 10 бона заплата на месец, а на работниците си дава по 250 лв. 250 лв. за обезвреждане на мини. Направо акъла ми не го побира. За мен това е нечовек.
 
Re: От: Re: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Според теб капиталист ли е шеф, който взима по 10 бона заплата на месец, а на работниците си дава по 250 лв. 250 лв. за обезвреждане на мини. Направо акъла ми не го побира. За мен това е нечовек.

Конкуренцията му го прави, държавата позволява да се прави, той колкото и да е морален, след време се пречупва.
Сигурен съм че и ахмед от дюнержийницата работи на ръба на закона? ако плъзне ебола?
Кой му позволява да работи така - ДЪРЖАВАТА в лицето на своите служители.
Няма контрол, няма закони, няма наказание, да не е луд да им дава 1000 лева заплата?

А и съм повече от сигурен, че шефа им не взима по 10 000 на месец.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

С една дума, когато няма контрол върху капиталиста той прави свинщини с цел печалба. И дюнери не ям, след последния път когато прекарах 3 дни в кенефа след подобно кулинарно удоволствие.
 
Докато се изкачвах по стъпалата, съм минал и през това, да продавам дюнери :) по тази причина, аз също не консумирам подобни същества...
 
Re: От: Re: От: Re: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли

Точно това трябва за да има ред, независимо дали е държавна или частна фирмата

Сигурен съм, че както шефа на фабриката, така и ти, така и аз и дори редрум понякога заобикаляме закона и прескачаме правилата, минаваме на жълто, пресичаме на червено. пием алкохол в забранените дни, ако можем да скатаем на работа, го правим, стига да не ни усетят?
Продавачкитъе не си носят баджовете, в баничарницата не си слагат предпазни мрежички... примери много.

Защо?
Защото знаем че ще ни се размине.

дори ихвърлянето на боклук на публично място трябва да се наказава, щом искате да има ред и дисциплина.
Но тук има да мине мнооого време, преди нещата да станат такива каквито са в нормалните държави.


И прекалено много съвпадения станаха напоследък...
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Ти би ли продавал продукти, с които знаеш, че ще увредиш здравето на купувачите или че ще ги убиеш? Каквато и да е печалбата.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

не знам защо тази идиотска тема е сложена в този раздел, но ще го напиша, та да разберете, че не е виновен алчния капиталист:

подписал си трудов договор - оправяй се!

кой ви тика мини в ръцете, кой?
кой ви тика чук в ръцете, кой?
кой ви тика струг в ръцете, кой?
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

@jkminkov, прав си за това, че всеки избира дали да подпише трудов договор или не, но не съм съгласен с твърдениято ти, че алчния капиталист не е виновен. Щом си застанал на върха на дадена фирма / компания / организация ти носиш отговорност за хората, които работят за теб!

Плюс това съм сигурен, че част от тези хора, които подписват абсурдни и нелепи трудови договори го правят, защото за тях това е светлина в тунела... Не може да се обвиняват хора, които имат семейства и се опитват по честен начин да свържат двата края!
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

и да е виновен алчния капиталист, в този случай и той си е платил солено, нали?

аха, значи алчният капиталист трябва да осинови всеки работник, и да го завива всяка вечер както майка, така ли?
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

Да, за това в момента алчния масон иска да прехвърли вината другаде, видите ли било саботаж.
Не ми се коментира повече, но в случая виновни са както държавата поради липса на контрол, така и съдията дето е спрял отнемането на лиценза, така и този алчният капиталист, който въпреки че е знаел че е в нарушения, най вероятно с пари под масата си е осигурил доходният бизнес.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

не знам защо тази идиотска тема е сложена в този раздел, но ще го напиша, та да разберете, че не е виновен алчния капиталист:

подписал си трудов договор - оправяй се!

кой ви тика мини в ръцете, кой?
кой ви тика чук в ръцете, кой?
кой ви тика струг в ръцете, кой?
А кой е виновен бе умник. Тия хора нямат избор. Държавата тука липсва тотално, кой според теб трябва да осигури условия за работа на работниците и безопасността им, Аллахата ли?
 
От: Re: От: Re: От: Re: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин

Сигурен съм, че както шефа на фабриката, така и ти, така и аз и дори редрум понякога заобикаляме закона и прескачаме правилата, минаваме на жълто, пресичаме на червено. пием алкохол в забранените дни, ако можем да скатаем на работа, го правим, стига да не ни усетят?
Продавачкитъе не си носят баджовете, в баничарницата не си слагат предпазни мрежички... примери много.

Защо?
Защото знаем че ще ни се размине.

дори ихвърлянето на боклук на публично място трябва да се наказава, щом искате да има ред и дисциплина.
Но тук има да мине мнооого време, преди нещата да станат такива каквито са в нормалните държави.


И прекалено много съвпадения станаха напоследък...

Никой не иска да контролира другите, защото самият той яко гази на червено.
Моралното падение в една общност е най-ужасното нещо.
 
От: Държавата е лош стопанин, а алчният капиталист добър стопанин ли е?

А кой е виновен бе умник. Тия хора нямат избор. Държавата тука липсва тотално, кой според теб трябва да осигури условия за работа на работниците и безопасността им, Аллахата ли?

ЧЕРВЕН ЧОГУН, КЪДЕ БЯХА ТЕЗИ КЛЕТИ РАБОТНИЦИ, ЧЕ НЕ СИГНАЛИЗИРАХА ДЪРЖАВАТА, КЪДЕ БЕ, НЯМАЛИ БИЛИ ИЗБОР, ИМАТ, ВСЕКИ ИМА, ШИБАНИ РОБИ СТЕ, И САМИ СИ НОСИТЕ ВЪЖЕТО!
 

Горе