Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Test

Well-Known Member
Удариха пиратски фирми

Служители на Главна дирекциа за борба с организираната престъпност (ГДБОП) атакуваха дружества, ползвали незаконен софтуер, съобщи МВР. Според експерти нанесените щети от пиратските приложения възлизат на над 100 000 лева.

Спецакцията на територията на столицата е реализирана от служители на сектор "Компютърни престъпления, интелектуална собственост и хазарт" съвместно с компютърни експерти. Тя била насочена към пресичане и предотвратяване на престъпна дейност на фирми, които незаконно използвали множество бизнес софтуерни продукти и специализирани програми. В хода на разследването било установено, че дружествата са се занимавали с услуги в областта на проучване, доставка, монтаж и въвеждане в експлоатация на цифрови радио-релейни линии, мултиплексни системи, базови станции – GSM, DCS и UMTS, устройства за кодиране на телевизионния сигнал, цифрови кодиращи устройства, сървъри и сателитни радиолинии.

При предприетото претърсване на фирмените офиси са иззети 24 компютърни системи с нелицензирани софтуерни продукти /Windows XP, Windows 7 Ultimate, Microsoft Office 2003, Microsoft Office 2007 Enterprise, Adobe, Office Zidio, Office Project 2007, Win rar, Esset Nod 32/.

Стандарт

Сега да преведа какво означава това. За да защити интересите на американски фирми нашето Министерство на вътрешните работи нанесе унищожителен удар на една българска фирма, която е давала много работни места. След фалита на фирмата тези работни места ще изчезнат, данъчните постъпления в бюджета ще спаднат и ефектът върху българската икономика ще е негативен.

Против използването на пиратски софтуер съм, но не съм съгласен при борбата срещу него да се използват ликвидационни похвати, които правят родината ни по-бедна. Трябва да има някакъв баланс и държавните органи да поставят интересите на България винаги на първо място!

Тази акция е организирана от човек, който е в конфликт на интереси, защото получава пари директно от САЩ чрез различни частни организации. Докога ще търпим корупцията на високо ниво?
 
Последно редактирано:
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Чичо Бил казал на Обама:
- Направи нещо с тия булгарански пирати, че много малко пари взимаме само от държавата им. Ако не направиш, няма да ти спонсорираме партията.
Обама казал на бате ви Бойко:
- Направи нещо с тия ваш'те пирати, щото няма да ти спонсорирам правителството.
Бате би Бойко казва на Я.К.:
-Я виж, кои не ни спонсорират партията им направи една показна акция, да замажем очите на хамериканците.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Докога ще търпим корупцията на високо ниво?

Докато народа е прост и не разбира какво се случва в държавата. 90% от населението като прочете новината ще си помисли, че са хванали някакви закоравели престъпници, без да си дават сметка, че най-вероятни и те са в същото нарушение с пиратски софтуери.

Само не мога да разбера защо като хванат някой голям хранителен магазин да продава стоки с изтекъл срок на годност не го затварят, а му налагат евентуално глоба, а за пиратски софтуер директно изземват оборудването, без значение дали на него е имало и легален софтуер? Може би защото в единия случаи се застрашава живота на обикновения човек, а в другия се ощетяват големи чуждестранни корпорации?
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Няма проблем, нека се преследва софтуерното пиратство, но защо трябва да убиваме мухи с гранатомет в собствения си двор? Точно това правят тези тиквеници в момента. Ами наложи някаква глоба и предупреди фирмата да си узакони софтуера. След няколко месеца направи нова проверка и ако пак е така, тогава вече предприемай по-големи мерки. Не им ли идва на акъла, че тази фирма внася много данъци и дава работи на поне 30-40 български семейства. Сега всички тези хора отиват на трудовата борса и за какво? Това дори няма да повлияе на печалбата на Adobe и Microsoft, защото фалиралите фирми не купуват софтуер.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Да, но така няма да има PR ефект, а щом има публикация в медиите, значи се търси И такъв ефект. Възможно е и конкурентна на тази фирма да е подала сигнал, за да си разчисти пътя на пазара.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Вероятно се касае за сигнал от конкурентна фирма, да. В това също няма нищо кой знае колко лошо. Не е справедливо едни да плащат за софтуера, а други да инсталират каквото искат и да вадят пари от това. Мерките обаче са толкова несъразмерни с нарушението, че няма накъде повече. Дори мога да кажа, че системно прилаганите мерки за борба с пиратството са антибългарски и застрашават националната сигурност, като допринасят за изоставане в технологичното развитие на държавата и увеличаване на бедността. Освен това смятам, че тези несъразмерни мерки са мотивирани от корупция на високо ниво в отдел Компютърни престъпления на ГДБОП.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Пиратски софтуер има и в български банки, ама тях не ги пипат.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

@test, можем само да гадаем, иначе си прав, че в случая лекуваме пърхот с гилотина, но така е във васалните държави.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Защо си мислите, че всяка акция на полицията е показна и едва ли не е по поръчка на някой, който има интерес? Нали това е основната ѝ задача - да предотвратява или преустановява престъпления, или не е така?
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Щом е разпространена информация за акцията в медиите, а не е разбит някакъв престъпен бос, или не е предотвратено някакво голямо престъпление, значи е показна. А това дали е поръчка на някого или не, не е важно. Писал съм за далеч по-значимите антидържавни ефекти от тази акция, които засягат всички нас.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

А всъщност основния проблем не е ли в закона? Ако там е посочено - конфискация на еди си какво, а не порицание/глоба при първо провинение примерно, не мисля че можем да говорим за корупция в ГДБОП, а по-скоро за корупция при законотворците.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Законът не е чак такъв проблем. Там има разрешени мерки, но прилагането им в пълен размер не е задължително. ГДБОП може да установи нарушение и да отправи предупреждение, ако прецени. Имат и много други инструменти, които позволяват да си свършат работата без да ликвидират цяла голяма фирма. Техен избор е как да подходят към ситуацията. Не са задължени да конфискуват всичко, което им попадне пред погледа, въпреки че имат право.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Защо си мислите, че всяка акция на полицията е показна и едва ли не е по поръчка на някой, който има интерес? Нали това е основната ѝ задача - да предотвратява или преустановява престъпления, или не е така?

Така е, но в нормалните държави.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Нямам време задълбочено да прегледам Закона за авторското право, но ще ми бъде интересно някой да посочи къде е посочено, че има възможност да се приложат по-леки мерки и кои са те.
Обезпечителни или привременни мерки (Загл. доп. - ДВ, бр. 25 от 2011 г., в сила от 25.03.2011 г.)
1. (изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г.) забрана за извършване на дейността, за която се твърди, че съставлява или ще съставлява неправомерно използване на произведение, обект по чл. 72 или база данни по глава единадесета "а";
2. (изм. - ДВ, бр. 77 от 2002 г., в сила от 01.01.2003 г., изм. и доп. - ДВ, бр. 99 от 2005 г., в сила от 10.01.2006 г.) изземване на екземплярите от произведението, от обектите по чл. 72 или от базата данни по глава единадесета "а", за които се твърди, че са неправомерно възпроизведени, негативите, матриците, клишетата и други подобни, предназначени за възпроизвеждане на екземплярите, както и други доказателства от значение за доказване на нарушението;
3. изземване от употреба или запечатване на оборудването, за което се твърди, че се използва или ще се използва за извършване на нарушения;
4. запечатване на помещението, в което се твърди, че се извършва или ще се извърши нарушение.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Очевидно грам понятие си нямаш от закони, но се мъчиш да се изказваш компетентно с разни цитати. Това не са задължителни, а възможни мерки при определени обстоятелства. Законите са едно, а тяхното тълкуване и прилагане е съвсем различна материя.

Ще ти дам пример как бих постъпил аз, ако съм от изпълнителната власт и при мен постъпи сигнал за фирма, която извършва почти цялата си дейност чрез компютри, използващи пиратски софтуер. Първото, за което ще се замисля е, че ако организирам акция и отида изненадващо вероятно ще трябва да конфискувам всички компютри и да блокирам работата на фирмата, което ще означава и неин фалит, тъй като сме в условия на голяма бедност и финансова криза. Аз съм държавен служител и не искам да стават такива неща, но освен това съм задължен да направя нещо, което да спре незаконната дейност. Какво правя аз? Изпращам призовка до шефа на фирмата и го викам за даване на обяснения. Той идва, разпитвам го и му издавам протокол за предупреждение, където пише, че използването на нелицензиран софтуер е незаконно и може да получи определени наказания, ако го прави. Той подписва протокола и си заминава по живо, по здраво. Ако има малко акъл в главата първата му работа след това ще е да нареди пълна проверка на всички компютри във фирмата си и да се погрижи те да станат оборудвани само с лицензиран софтуер. Накрая пак се намесвам аз. Примерно след месец, нареждам проверка във въпросната фирма. Проверката установява, че всичкият софтуер е лицензиран и няма нарушения на Закона за авторското право и сродните му права. Целта ми е постигната. Законът е спазен, а същевременно работещите във фирмата ще продължат да получават заплати, да изхранват семействата си и да внасят данъци в държавния бюджет.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Иземват ги, щото толкова им е акъла не могат на място да проверят.

До колкото си спомянм м/у народните закони по софт и интелектуална собствност, няма как да се ползва за комерс цели ако не е купен. За физ. нужди всички пирати, закона ни подминава горе долу.
ГДБОП явно наловиха едрите престтъпници и вече почнаха на дребно :D

Иначе и аз съм за легализация, но в БГ масово никой нема легален от до софт. Ако искат си напълнят бюджета по този начин направо за 3 години ще им стигне.
 
Последно редактирано:
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Само не разбрах къде пише че фирмата е затворена. Конфискували са 24 компютъра, това не е равно на фалит.

Значи като крадат на някой текстовете, се вдига патардия, колко е лошо това. Почват да се пишат писма до хостинги и google и не се мисли, че човека който краде статиите може би храни семейство с тези пари. Обаче стане ли дума за софтуер - там кражбите са разрешени.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Обаче стане ли дума за софтуер - там кражбите са разрешени.
Не видях никой в темата да е писал нещо подобно. Точно обратното е мнението на потребителите. Изглежда си прочел само заглавието и си пуснал коментар.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Тва е начин на мислене типичен в България: Не е лошо да крадеш от богатите или от държавата.
 
От: Държавата за пореден път ликвидира българска фирма, за да защити чужди интереси

Това е вярно за типичния начин на мислене, но ще е добре да кажеш и нещо, свързано с темата, която се разисква тук. Освен това, по същия начин разсъждават хората и в другите държави. Не сме по-различни от тях и не сме изобретили у нас укриването на данъци и кражбите.
 

Горе